klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
6 błędów, które popełniasz myjąc włosy
Fotolia
Fryzury

6 błędów, które popełniasz myjąc włosy

A może właśnie nie popełniasz? Sprawdź, czy znasz wszystkie zasady prawidłowego mycia włosów!
Anna Jastrzębska
maj 13, 2015

Konsekwencje nieprawidłowego mycia włosów mogą być poważniejsze niż mogłoby się wydawać – włosy stają się nadmiernie obciążone lub przesuszone, zaczynają się łamać, plątać, a skóra głowy przetłuszczać.

Sprawdź też: najmodniejsze krótkie fryzury na wiosnę, sposób na grzywkę bez ścinania i przegląd lekkich odżywek

1 z 7

Nie rozczesujesz włosów przed myciem

Nie rozczesujesz włosów przed myciem

Banalne, ale istotne. Często rano, gdy się spieszymy, zapominamy o delikatnym rozczesaniu włosów i od razu zaczynamy je myć. To błąd! Włosy jeszcze przed myciem powinny zostać rozczesane (niezmiennie polecamy szczotkę Tangle Teezer i/lub drewniane grzebienie), żeby podczas mycia nie splątały się jeszcze bardziej. Sprawdź czym najlepiej czesać włosy

2 z 7

Niewłaściwie dobierasz szampon

Niewłaściwie dobierasz szampon

Szampon należy dobierać tylko do potrzeb skóry głowy, a odżywkę/maskę do konkretnego rodzaju włosów. W przypadku długich włosów warto wypróbować metodę OMO, polegającą na nakładaniu odżywki przez myciem włosów, żeby ochronić ich delikatną strukturę lub rozważyć mycie włosów samą odżywką.

3 z 7

Źle dostosowujesz temperaturę wody

Źle dostosowujesz temperaturę wody

Woda używana do mycia włosów nie powinna być zbyt gorąca. Bardzo ciepłe kąpiele są oczywiście przyjemne, ale do mycia włosów najlepiej używać umiarkowanie ciepłej wody. Zbyt gorąca woda może wpływać na zwiększenie pracy gruczołów łojowych i nadmierne przetłuszczanie się włosów. Mycie włosów powinno zostać zakończone użyciem chłodnej wody, która domknie łuski włosów i zwiększy ich połysk. Polecamy używanie domowych płukanek do włosów zamiast ostatniego płukania.

4 z 7

Źle nakładasz odżywkę/maskę

Źle nakładasz odżywkę/maskę

Rozczesujesz włosy grzebieniem z szerokimi zębami po nałożeniu na nie odżywki lub maski? To możesz przejść do kolejnego slajdu :). Jeśli jednak tego nie robisz, to warto zacząć. Rozczesanie odżywki ułatwia jej równomierne rozprowadzenie i realne odżywienie włosów. Pamiętaj, żeby nakładać produkt tylko na długości włosów (w przypadku zdrowych i długich włosów, nawet od połowy), żeby nie obciążyć ich nadmiernie i zabezpieczyć tę część włosów, która najbardziej tego potrzebuje. Poznaj kultowe maski do włosów z KWC

5 z 7

Niedokładnie spłukujesz szampon

Niedokładnie spłukujesz szampon

Szczególnie w przypadku gęstych włosów istotne jest bardzo dokładne wypłukanie szamponu. Jeśli na skórze głowy pozostaną nawet niewielkie ilości detergentu mogą spowodować dyskomfort – swędzenie skóry głowy, zaczerwienienie i przesuszenie, a w dłuższej perspektywie nawet wypadanie włosów. Resztki piany na długości włosów to gwarantowane obciążenie i usztywnienie kosmyków.

6 z 7

Trzesz skórę głowy, szarpiesz włosy

Trzesz skórę głowy, szarpiesz włosy

Gdy się spieszysz, to nie traktujesz swoich włosów zbyt łaskawie? Odwdzięczą się przesuszeniami i mechanicznymi uszkodzeniami. Podczas mycia wystarczy delikatny masaż skóry głowy opuszkami palców – okrężnymi ruchami od czoła w stronę karku. Włosy na długości ma umyć piana, która po nich spływa. Nie ma konieczności masowania szamponem długości włosów. Po umyciu należy włosy delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody w ręcznik – nie trzeć o nie ręcznikiem i nie wykręcać.

7 z 7

Sprawdź również 5 powodów, dla których włosy nie trzymają skrętu!

Sprawdź również 5 powodów, dla których włosy nie trzymają skrętu!

Powody, dla których loki są nietrwałe

Komentarze
  • Polecane
  • Najnowsze
  • Wybrane dla Ciebie