bandi sorbety
Chcę testować
Biotebal maska
Chcę testować
La roche- posay HYALU B5 EYE SERUM
Wyniki testu
dr. Schrammek
Chcę testować
bella bio based
Chcę testować
floslek stopNaczynka
Wyniki testu
maybelline vinyl, eraser, lash
Chcę testować
BIOTEBAL EFFECT serum spray
Wyniki testu
Oriflame Duologi
Chcę testować
Ziaja Witamina C. B3 niacynamid
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Wyniki testu
Bielenda Professional Supremelab
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Wyniki testu
Neutrogena Retinol Boost
Wyniki testu
 Tołpa, Body & Soul
Wyniki testu
neboa
Wyniki testu
YSL
Wyniki testu
tolpa authentic
Wyniki testu
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Wyniki testu
Kosmetyki Maybelline
Wyniki testu
wypadanie włosów
Fryzury

Co na wypadanie włosów? Przyczyny utraty włosów i skuteczne sposoby na wzmocnienie cebulek

Co stosować na wypadanie włosów - istnieją sposoby, które potrafią powstrzymać nadmierne wypadanie włosów. Wiele zależy jednak od przyczyny łysienia. Sprawdź najbardziej skuteczne sposoby i domowe kuracje, które warto znać. 

Jeśli zastanawiasz się, co zastosować na wypadanie włosów, to dobrze trafiłaś! Polecamy szczególnie wizytę u trychologa i przyjrzenie się przyczynom wypadania - to pierwszy krok do zmniejszenia utraty włosów. Na przerzedzoną fryzurę warto zastosować także specjalne suplementy i sięgnąć po babcine, domowe sposoby. 

Spis treści:

  1. Przyczyny wypadania włosów
  2. Wizyta u trychologa na nadmierne wypadanie włosów
  3. Co stosować na wypadanie włosów
  4. Domowe sposoby na wypadanie włosów
  5. Co na wypadanie włosów po ciąży

Tych 5 błędów unikaj podczas mycia włosów!

Przyczyny wypadania włosów

Od znalezienia przyczyny wypadania włosów zależy nasze dalsze postępowanie i rozwiązywanie tego problemu. Warto więc zapoznać się z tymi najczęściej występującymi, a należą do nich:

  • zła dieta (uboga w mikro i makroelementy),
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • zmiany hormonalne,
  • czynniki genetyczne.

Jednocześnie wyróżnia się aż siedem typów łysienia, które rozróżniamy nie tylko ze względu na ich przyczynę, ale i także miejsce ich występowania. Są to:

  1. łysienie androgenowe typu męskiego - przyczyną jest wzrost hormonu DHT a cechą charakterystyczną łysienie od skroni i na czubku głowy.
  2. łysienie androgenowe typu żeńskiego - stoi za nim zbyt duża ilość męskich hormonów, włosowy wypadają z okolicy czołowej.
  3. łysienie plackowate - jego przyczyny nie są do końca znane, dochodzi w nim do powstawania łysych placków.
  4. łysienie menopauzalne - związane jest z wahaniem hormonów w tym okresie, włosy przerzedzają się na całej głowie.
  5. łysienie po ciąży - pojawia się w okresie poporodowym i zwykle trwa do 6 miesięcy, a wynika ze zmian hormonalnych w trakcie ciąży.
  6. łysienie psychogenne - to rodzaj łysienia o podłożu psychicznym, pojawia się w wyniku długotrwałego narażenia na czynniki stresowe. 
  7. łysienie po chemioterapii - w wyniku chemioterapii zostają osłabione mieszki włosów, w wyniku czego pasma intensywnie wypadają. 

Szacuje się, że z problemem łysienia zmaga się nawet kilkaset milionów ludzi na całym świecie. Współczesna medycyna oraz rynek produktów trychologicznych oferują im wsparcie w leczeniu i niwelowaniu skutków utraty włosów. Aby jednak mówić o skutecznej terapii, kluczowym jest precyzyjne określenie przyczyny problemu. Niestety nie zawsze jest to łatwe, gdyż lista czynników powodujących opisywane zjawisko jest długa. Wśród nich wymienić należy chociażby złą dietę, niewłaściwie dobraną farmakoterapię czy wreszcie predyspozycje genetyczne - tłumaczy Ewelina Wysoczańska, trycholog, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego i pomysłodawczyni marki kosmetyków Bionigree.

Z pewnością znane jest wam także pojęcie łysienia telogenowego - do niego należy między innymi łysienie pociążowe i dotyka ono w zasadzie wyłącznie kobiet. Polega na skróconej fazie wzrostu włosa, a wydłużeniu fazy telogenowej, czyli tej, w której włos naturalnie wypada. Jego przyczyną może być także przebyta infekcja, stres, przebyta narkoza, ale także nagła utrata masy ciała.

Wizyta u trychologa na nadmierne wypadanie włosów 

Niezależnie od przyczyny, warto wybrać się na konsultację do trychologa. To on dzięki zebranemu wywiadowi, badaniu skóry głowy, przyjrzeniu się mieszkom i macierzy włosowych z bliska, będzie w stanie dokładnie określić rodzaj i przyczynę, dlaczego włosy wypadają. Co za tym idzie, powie jak radzić sobie z tym problemem: niekoniecznie przepisze drogie trychologiczne preparaty, ale na przykład zasugeruje zmianę diety lub odpowiednią suplementację. 

Podczas spotkania konsultacyjnego przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad, w trakcie którego omawia się ogólny stan zdrowia pacjenta, przyjmowane przez niego leki, a nawet dietę. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania krwi i poziomu hormonów. Dopiero na podstawie tych wszystkich informacji zapada diagnoza i dobierany jest odpowiedni sposób kuracji - trycholog, Ewelina Wysoczańska

Zobacz także: Szampony trychologiczne - TOP 5 produktów do włosów z KWC

Co stosować na wypadanie włosów

Każde przerzedzenie włosów potrzebuje odpowiednio dobranej kuracji. Warto jednak zacząć od suplementowania witamin i minerałów, bo wypadanie włosów często jest spowodowane niedoborem składników. Jeśli więc do tej pory nie przyjmowaliście witaminy D i witamin z grupy B, warto zacząć to robić. Równie ważna jest dieta - warto skonsultować ją w gabinecie trychologicznym, ale lekarz z pewnością zaleci wam produkty bogate w witaminy C, A i E, a także w takie makroskładniki jak cynk, żelazo, fosfor, wapń czy magnez.

wypadanie włosów

Jednocześnie powinna zmienić się codzienna pielęgnacja skóry głowy - równie ważne są substancje aktywne, jak i sposób mycia i stylizacji włosów. Nadmierna utrata pasm często wynika z zatkania gruczołów łojowych, co może przyczyniać się do uszkodzenia cebulek włosów. Regularne wykonywanie peelingów trychologicznych skóry głowy pobudza mikrokrążenie i potrafi powstrzymać nadmierną utratę włosów.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie uznawanym za najskuteczniejszy domowy sposób na wypadanie włosów to zastosowanie maseczki z drożdży. To babciny sposób, który wzmacnia cebulki włosów i dostarcza im masę witamin. Wystarczy dokładnie wymieszać drożdże z odrobiną ciepłego mleka, a następnie zmieszać je z jogurtem. Tak przygotowaną papkę zaaplikować na skórę głowy i pasma na długości, a po około godzinie wystarczy zmyć ją i umyć włosy jak zwykle. Taką domową drożdżową maskę na wypadanie włosów można stosować raz w tygodniu.

Innym równie skutecznym domowym sposobem jest zastosowanie skrzypu polnego. Po pierwsze, warto sięgnąć po suplementy z tą rośliną - szybko zauważycie wzmocnienie włosów. Warto też regularnie wykonywać płukanki na bazie herbatki ze skrzypu polnego. Pasma będą mniej wypadać dzięki pierwiastkom krzemu w nim zawartych, które przyczyniają się do syntezy kolagenu i elastyny, co z kolei widocznie wzmacnia włosy. 

skrzyp polny na wypadanie włosów

Co na wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży to normalny i naturalny proces spowodowany zmianami hormonalnymi. Jeśli jednak martwi nas nadmierna utrata włosów, warto suplementować niedobory, na które szczególnie narażone są kobiety po ciąży i mamy karmiące - najlepiej jednak zrobić to pod opieką lekarza. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia pielęgnacja: warto zainwestować w dobry szampon na wypadanie włosów, regularnie złuszczać skórę głowy i nawilżać ją z pomocą wcierek. Już po kilku tygodniach wypadanie włosów po ciąży powinno się wyraźnie zmniejszyć. 

Wypadanie włosów – co robić?
Fotolia, materiały PR
Fryzury
Kiedy wypadanie włosów staje się chorobą?
Borykasz się z wypadającymi włosami? Sprawdź, co może być tego przyczyną i kiedy wypadanie włosów przestaje być problemem estetycznym, a staje się chorobą.

Dlaczego włosy wypadają? 7 najczęstszych powodów: niewłaściwa dieta i/lub niedobory witamin nasilony lub przewlekły stres częste farbowanie włosów wypadanie włosów po ciąży konsekwencje łupieżu codzienna stylizacja włosów (nadmierne czesanie, suszenie, używanie urządzeń do stylizacji) problemy hormonalne (łysienie androgenowe) Co jest normą, a co już problemem? Każdemu z nas codziennie wypadają włosy – to normalne. Jeżeli w ciągu doby tracimy ich np. 70-100, nie powinniśmy się martwić. Wynika to z faktu, że sąsiadujące ze sobą włosy są w różnych fazach wzrostu – jedne dopiero wyrastają, inne „dojrzewają”, a jeszcze inne wypadają, by ustąpić miejsca nowym. Dowiedz się więcej o fazach wzrostu włosów. Problem pojawia się wtedy, gdy tracimy ich ponad 100 dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni. Oznacza to bowiem, że faza wzrostu włosów skraca się, a za to zbyt duża liczba mieszków włosowych przechodzi w stan spoczynku (ostatnią fazę). Czym jest łysienie androgenowe? Łysienie androgenowe, bo ono jest właśnie wywołane przez hormony, to przewlekła choroba uwarunkowana czynnikami genetycznymi. W cebulkach włosów zachodzi reakcja nadwrażliwości na dihydrotestosteron – męski hormon płciowy. W przypadku podejrzenia nadmiernego wypadania włosów należy wybrać się do dermatologa. Im szybciej, tym lepiej, bo jak w przypadku wielu innych chorób, tak i w łysieniu androgenowym, im wcześniej postawi się diagnozę i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na uzyskanie dobrego jego efektu. Rozpoznanie tego typu schorzenia u mężczyzn jest często prostsze niż u kobiet (szczegółowy wywiad i badanie, obserwacja skóry głowy), ale czasami konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Dziedziczne predyspozycje do wypadania włosów mogą prowadzić do widocznego przerzedzenia włosów u kobiet już poniżej 30. roku życia. Łysienie...

Fryzury
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia
Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Czy istnieje dobry lek na łysienie androgenowe? Sprawdź!

Wygląd włosów to kwestia ważna zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Są jednak nie tylko ozdobą – pełnią również funkcję ochronną przed mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi zagrożeniami z zewnątrz. Nadmierne wypadanie włosów to coś, co ewidentnie powinno zwrócić naszą uwagę. Czy jest to pojawiające się łysienie na czubku głowy, czy dotyczy po prostu wypadania dużych ilości włosów podczas pielęgnacji skóry głowy, warto ustalić przyczynę i spróbować jej zaradzić. Przyczyny wypadania włosów Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Należą do nich między innymi przebyta choroba, stres oraz nerwica, a także palenie papierosów, niewłaściwa dieta skutkująca anemią i niektóre z przyjmowanych leków (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Deficyt kaloryczny w stosowanej diecie i niedobór białka może doprowadzić do osłabienia łodygi włosa, jego wolniejszego wzrostu, a co za tym idzie – do zwiększenia szans na nadmierne wypadanie włosów. Do innych chorób wywołujących łysienie należą cukrzyca, choroby zakaźne, zaburzenia tarczycy (zarówno przy nad-, jak i niedoczynności) oraz inne zaburzenia hormonalne (za: Siemiątkowska, 2015). Również łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca i grzybica mogą doprowadzić do wzmożonej utraty włosów. Dużym problemem są też choroby psychiczne i kompulsywne wyrywanie sobie włosów – trichotillomania (za: Styczeń, kopia online 2019). Chory, świadomie lub mniej świadomie, sam wyrywa sobie wówczas włosy. W tym przypadku zalecana jest przede wszystkim psychoterapia – wtedy problem sam często ustępuje. Wypadanie włosów u mężczyzn W przypadku mężczyzn najpoważniejszym problemem jest łysienie androgenowe: inaczej androzależne lub androgenetyczne. Dotyczy ono około 80 proc. mężczyzn (za: Maciejewska, 2017). Za ten rodzaj łysienia odpowiadają czynniki genetyczne (za: Matysek-Nawrocka,...

wypadanie włosów po ciąży
Kamonwan Wankaew
Fryzury
Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Wypadanie włosów po ciąży dotyczy większości młodych mam, przysparzając niemałych zmartwień. Kosmyki nagle stają się łamliwe, słabe, a podczas czesania czy mycia wypadają dosłownie garściami. Za wszystko odpowiedzialne są gwałtowne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży i po porodzie.

Wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i powinno samoistnie ustąpić w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu miesięcy od porodu. Czas ten może się wydłużyć w przypadku karmienia piersią. Wypadania niestety nie da się zatrzymać, ale mimo to konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i diety, żeby wzmocnić nowe, odrastające włosy. Spis treści:  Dlaczego po ciąży wypadają włosy? Jak długo wypadają włosy po ciąży? Jak zaradzić wypadaniu włosów po ciąży? Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży Witaminy na wypadanie włosów po ciąży Kiedy wypadanie włosów po ciąży powinno niepokoić? Dlaczego po ciąży wypadają włosy? Za poporodowe wypadanie włosów odpowiadają zaburzenia w naturalnym cyklu wzrostu włosa, które z kolei wynikają z wahań poziomu hormonów zachodzących w czasie ciąży i po niej. Żeby zrozumieć cały mechanizm, trzeba wiedzieć, jak ten cykl wygląda, kiedy nie jest niczym zakłócony. faza wzrostu (anagen) – trwa od 2 do nawet 7 lat i w tej fazie znajduje się większość włosów na głowie; jest to faza, podczas której włos rośnie i zwiększa swoją długość. faza przejściowa, inaczej zanikania (katagen) – trwa o wiele krócej, bo maksymalnie 2-3 tygodnie; w tej fazie dochodzi do zatrzymania wzrostu włosa. faza spoczynku (telogen) – trwa 2-3 miesiące i pod jej koniec dochodzi do wypadnięcia włosa. W czasie ciąży gwałtownie rośnie poziom estrogenów, które wprowadzają zmiany w powyższym cyklu. Włosy „zatrzymują się” w fazie wzrostu. Przyszłe mamy mogą mieć więc wrażenie (zresztą słuszne), że kosmyków jest więcej, są grubsze, mocniejsze, bardziej lśniące. Po porodzie poziom estrogenów nagle spada, co sprawia, że naturalny cykl wzrostu włosa rusza zgodnie z rytmem i nagle większość włosów...

łysienie androgenowe
iStock
Pielęgnacja
Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie
Łysienie androgenowe to choroba występująca u 70% mężczyzn i 40% kobiet w różnych okresach życia. Istnieje kilka metod leczenia, takich jak leczenie farmakologiczne lub przeszczep włosów. Sprawdź, co jest przyczyną androgenowego wypadania włosów i jak je rozpoznać.

Łysienie androgenowe to najczęstsza forma łysienia. Występuje on zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choć rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia, często włosy pozostają jedynie na bokach i tyle głowy. To choroba, która ma w zależności od płci, podłoże genetyczne lub hormonalne. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je wyleczyć? Łysienie androgenowe - przyczyny Łysienie androgenowe u mężczyzn Łysienie androgenowe u kobiet Łysienie androgenowe - objawy Łysienie androgenowe - leczenie Domowe kuracje na androgenowe wypadanie włosów Wcierka na łysienie androgenowe Zioła na łysienie androgenowe Szampon na łysienie androgenowe Zabiegi na androgenowe wypadanie włosów Przeszczep włosów na łysienie androgenowe Łysienie androgenowe - przyczyny Główną przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na DHT, czyli pochodna męskiego hormonu testosteronu. DHT prowadzi do zaniku mieszków włosowych poprzez oddziaływanie na ich receptory androgenowe. Prowadzi to do sytuacji, w której włosy rosną coraz słabsze i krótsze, a z czasem przestają się pojawiać. Dodatkowo dochodzi do nadprodukcji łoju skórnego, czyli przetłuszczania się skóry głowy . Łysienie androgenowe u mężczyzn Łysienie męskie ma najczęściej podłoże genetyczne. Niekiedy prowadzi do niego również silne napięcie skóry głowy. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn około 50 roku życia, lecz pierwsze objawy pojawiają się niekiedy już u nastoletnich chłopców. Dochodzi do zmian w cyklu produkcji włosa oraz miniaturyzacji mieszków włosowych, a rezultacie do stopniowego osłabiania powstających nowych włosów, aż do całkowitego zaniku. Charakterystyczne dla łysienia adrogenowego męskiego jest lokalne...

Nasze akcje
Biotebal EFFECT serum spray wyniki testu
Fryzury
Wizażanki przetestowały nowość - Biotebal EFFECT Serum spray!
Współpraca reklamowa
Skin cycling
Pielęgnacja
Na czym polega metoda #SkinCycling, która podbija TikToka?
Współpraca reklamowa
L'Oreal Paris codzienna rutyna pielęgnacyjna
Pielęgnacja
Test redakcji: Witamina C i SPF to duet idealny w codziennej porannej rutynie pielęgnacyjnej
Współpraca reklamowa
neboa
Fryzury
"Kosmetyki od NEBOA odżywiły i zregenerowały moje włosy od skalpu po same końce" - zobaczcie wyniki testu Wizażanek
Współpraca reklamowa
Test kosmetyków do makijażu od AA Wings of Color
Makijaż
Przetestowałam nowe kosmetyki AA Wings of Color. Efekt to idealna skóra przez cały dzień!
Współpraca reklamowa
lactacyd
Styl życia
„Już po pierwszym użyciu znika uczucie suchości i swędzenia”. Nowy płyn do higieny intymnej Lactacyd® Ultra-Nawilżający 40+ to hit Wizażanek!
Współpraca reklamowa
Depilatory Braun
Pielęgnacja
Przetestowałyśmy urządzenia do depilacji Braun. To sposób na gładką skórę bez podrażnień i wrastających włosków!
Współpraca reklamowa
Test serum złuszczającego Health Labs Care Glow On
Pielęgnacja
Test redakcji: Przetestowałam serum złuszczające do ciała Health Labs Care. Pozbyłam się krostek na ramionach w tydzień! 
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost