Domowa wcierka na porost włosów bazuje najczęściej na ziołach doskonale znanych z pozytywnego wpływu na skórę głowy i pasma. Jest to przede wszystkim pokrzywa, skrzyp polny czy łopian. Jednak do przygotowania naturalnej domowej wcierki do włosów możecie wykorzystać mniej oczywiste produkty, takie jak cebula, czarna rzepa czy… krople żołądkowe.

Reklama

Spis treści:

  1. Działanie domowych wcierek na porost włosów i skórę głowy
  2. Najlepsze wcierki przyspieszające porost włosów DIY – jak zrobić?
  3. Jak stosować wcierki na porost włosów domowej roboty?
  4. Domowe wcierki na porost i wypadanie włosów z Amolu lub kropli żołądkowych

Działanie domowych wcierek na porost włosów i skórę głowy

Domowe wcierki na porost włosów oddziałują bezpośrednio na znajdujące się w skórze cebulki włosowe. Od ich kondycji zależy wygląd i zdrowie pasm. Jeśli cebulki są niedotlenione, nieodżywione, to włosy stają się słabe, zaczynają wypadać, a fryzura się przerzedza. Zadaniem naturalnej domowej wcierki do włosów jest więc przede wszystkim odżywienie i wzmocnienie cebulek.

Towarzyszący nakładaniu wcierki masaż skóry głowy sprawia też, że pobudzone zostaje mikrokrążenie. To sprawia, że cebulki są dotlenione i łatwiej docierają do nich składniki aktywne.

Efektem stosowania domowych wcierek jest nie tylko porost nowych włosów, czyli tzw. baby hair. Większość z nich dodatkowo pielęgnuje skórę głowy: zmniejszają łojotok, czyli hamują nadmierną aktywność gruczołów łojowych, działają przeciwzapalnie, kojąco, a często też przeciwgrzybiczo – będą więc pomocne również przy łupieżu. Łagodzą świąd i podrażnienia. Zapobiegają też nadmiernemu wypadaniu włosów.

Zobacz także

Żeby zauważyć wyraźne efekty stosowania takiego domowego sposobu na porost włosów, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Nowe włoski będą widoczne po co najmniej kilku tygodniach regularnego nakładania wcierki. Warto jednak poczekać!

Irina Guzovataya

Zobacz także: Jak przyspieszyć porost włosów – poznaj najlepsze patenty!

Najlepsze wcierki przyspieszające porost włosów DIY – jak zrobić?

Wcierki na wypadanie i porost włosów są bardzo proste w przygotowaniu, a do tego tanie – opakowanie zawierające susz ziołowy potrzebny do sporządzenia naparu kupicie zwykle za kilka złotych. Ich atutem jest też oczywiście prosty, naturalny skład, w którym oprócz ziół (lub soku z warzyw) obecna jest tylko woda.

Sporządzone domowe wcierki do włosów możecie wzbogacać też olejkami eterycznymi, np. z drzewa herbacianego, jeśli zmagacie się też z łojotokiem i łupieżem. Pamiętajcie jednak, żeby przed pierwszym użyciu dowolnego olejku eterycznego zawsze wykonać próbę uczuleniową i do wcierki dodawać go w ilości tylko kilku kropli.

  • wcierka z kozieradki – to jedna z najpopularniejszych domowych wcierek na porost włosów; łyżeczkę zmielonych nasion kozieradki wsypcie do szklanki, zalejcie gorącą wodą do połowy jej wysokości i odstawcie na ok. 10 minut, przykrywając talerzykiem; po tym czasie odcedźcie napar, który po ostudzeniu jest gotowy do użycia; wcierka z kozieradki ma specyficzny zapach, dlatego jeśli nie będzie wam odpowiadać – nałóżcie ją wieczorem, pozostawcie na całą noc i rano umyjcie głowę.
  • wcierka z pokrzywy i skrzypu polnego – zioła te są wyjątkowo bogate w witaminy i minerały, a zwłaszcza niezbędny dla zdrowia włosów krzem; wystarczy przygotować ziołowy napar – do szklanki nasypcie łyżeczkę pokrzywy i łyżeczkę skrzypu polnego, zalejcie wrzątkiem, przykryjcie talerzykiem i zaparzajcie przez ok. 10 minut; po zaparzeniu odcedźcie napar, pozostawcie do ostygnięcia i gotowe.
svehlik
  • wcierka z łopianu i tataraku – łopian i tatarak nie tylko pobudzą porost włosów, ale świetnie sprawdzą się też przy łojotoku i łupieżu; zioła te dostępne są w formie suszonych korzeni (kłącza), dlatego należy z nich przygotować nie napar, lecz wywar: łyżkę łopianu i łyżkę tataraku nasypcie do garnuszka, zalejcie szklanką wody, doprowadźcie do wrzenia, a następnie gotujcie na małym ogniu przez kilka minut, odcedźcie i ostudźcie.
  • wcierka z czarnej rzepy – czarna rzepa jest popularnym składnikiem kosmetyków do włosów wypadających i przetłuszczających się; żeby przygotować domową wcierkę na porost włosów z rzepy, wystarczy wycisnąć z niej sok za pomocą sokowirówki (lub zetrzeć na tarce na drobnych oczkach i odcisnąć go przez gazę); wcierkę nałóżcie na skórę głowy, pozostawcie na ok. 2-3 godziny i zmyjcie szamponem.
  • wcierka z cebuli – wcierka do włosów domowej roboty z cebuli to kolejna propozycja wykorzystująca sok z warzywa; ma ona specyficzny zapach, więc radzimy stosować ją podobnie jak wcierkę z rzepy – nałożyć na głowę, pozostawić na 2-3 godziny i zmyć szamponem; podobnie też ją przygotujecie – wyciśnijcie sok za pomocą sokowirówki bądź zetrzyjcie na tarce i odciśnijcie za pomocą gazy.
  • wcierka z oleju rycynowego – łyżkę oleju rycynowego połączcie łyżką oleju kokosowego, dodajcie też zawartość kapsułki witaminy A+E, wszystko wymieszajcie i lekko podgrzejcie (np. w mikrofalówce); mieszankę wmasujcie w skórę głowy, pozostawcie na 2-3 godziny (ale możecie też nawet na całą noc) i zmyjcie szamponem.

Jak stosować wcierki na porost włosów domowej roboty?

W stosowaniu domowych wcierek na porost włosów najważniejsza jest systematyczność. Efekty stosowania wcierek będą widoczne przy aplikacji co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Jednak nie tylko regularność jest tu kluczowa, ale też sam sposób nakładania wcierki. Jak to zrobić prawidłowo?

  1. Umyjcie dokładnie włosy i skórę głowy. Raz w tygodniu warto wykonać peeling skóry głowy, który usunie martwe komórki naskórka, utrudniające dotarcie substancji czynnych z wcierki do cebulek.
  2. Po umyciu osuszcie włosy i głowę – obecna na skórze woda mogłaby nadmiernie rozcieńczyć nałożoną wcierkę i w ten sposób zmniejszyć jej skuteczność.
  3. Podzielcie włosy na sekcje i przekładając pasmo po paśmie, aplikujcie wcierkę na skórę głowy.
  4. Po rozprowadzeniu wcierki pora na masaż, który ułatwi wchłanianie składników. Możecie go wykonać po prostu za pomocą palców, ale wygodnym rozwiązaniem jest też masażer do głowy.

Większość domowych wcierek na porost włosów nie wymaga spłukiwania. Możecie więc nałożyć je po myciu włosów, wmasować, a następnie wysuszyć i ułożyć fryzurę tak jak zawsze. Niektóre jednak – z uwagi na zawartość alkoholu lub po prostu nieprzyjemny zapach – radzimy nałożyć przed myciem, pozostawiając na określony czas i zmywając je szamponem. Szczegółowe wskazania znajdziecie przy opisie każdej z wcierek.

Wadą wcierek na porost włosów DIY może być ich niewielka trwałość. Nie jest to preparat, który po przygotowaniu można przechowywać tygodniami. Po sporządzeniu wcierkę należy trzymać w lodówce przez co najwyżej kilka dni. Przygotowany sok lub napar najwygodniej jest przelać do buteleczki z atomizerem, ale możecie też aplikować go za pomocą strzykawki.

Deepak Sethi

Zobacz także: Jakie preparaty na porost włosów przyspieszą ich zapuszczanie?

Domowe wcierki na porost i wypadanie włosów z Amolu lub kropli żołądkowych

Amol i krople żołądkowe to produkty apteczne kojarzone głównie z działaniem leczniczym niezwiązanym z włosami. Tymczasem okazuje się, że ich skład może mieć korzystny wpływ również w przypadku wypadania włosów i ich wolnego wzrostu.

Oba preparaty mają w składzie zioła i olejki eteryczne: w Amolu znajdziecie olejek lawendowy, cytronelowy, cytrynowy, z mięty pieprzowej, goździkowy i cynamonowy, natomiast krople żołądkowe zawierają zwykle dziurawiec, miętę pieprzową, kozłek lekarski, korzeń goryczki, liść bobrka, gorzką pomarańczę. Ich działanie pobudzające porost włosów opiera się w głównej mierze na właściwościach rozgrzewających i zwiększających ukrwienie skóry głowy. Poprawiają więc dotlenienie i odżywienie cebulek włosowych.

Pamiętajcie jednak, że oba preparaty zawierają alkohol, dlatego należy używać wcierki przyrządzonej z nich wyłącznie po rozcieńczeniu z wodą, a jeśli zauważycie jakiekolwiek objawy podrażnienia skóry głowy, trzeba je odstawić.

Reklama

Wcierkę z Amolu i wcierkę z kropli żołądkowych najlepiej przygotować w proporcji 2:1, czyli 2 części wody na 1 część preparatu (np. 2 łyżki wody na 1 łyżkę Amolu lub kropli żołądkowych). Taką domową wcierkę do włosów nałóżcie na maksymalnie godzinę, a następnie zmyjcie szamponem.

Reklama
Reklama
Reklama