klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Farbowanie włosów
Fryzury

Farbowanie włosów w domu – tych 3 rzeczy nie rób [+krok po kroku]

Farbowanie włosów w domu nie jest trudne. Wystarczy unikać kilku małych błędów, które mogą skutkować zniszczeniem włosów, pojawieniem się przebarwień lub wychodzenia na światło dzienne żółtych odcieni na blondzie.
Marta Średnicka
grudzień 16, 2019

Farbowanie włosów nie jest trudne, jednak dla miłośniczek eksperymentów z farbą może być ryzykowne. Istnieje kilka błędów, które popełniamy, zanim jeszcze przejdziemy do koloryzacji. Kilka z nich następuje chwilę później. Oto, co powinnaś wiedzieć, zanim zrobisz krok w kierunku nowego koloru włosów uzyskanego w domowych warunkach. 

Guy Tang pierwszy raz w Polsce! Na czym polega fenomen koloryzacji #mydentity?

Farbowanie włosów w domu – to źle wpływa na włosy

Owijanie włosów folią

Mamy zwyczaj owijania farbowanych włosów np. folią. To sprawia jednak, że składniki nie są w stanie utlenić się w takim stopniu, jak pozostawione naturalnie. Upinanie ich w kok też jest złym wyjściem.

Nakładanie farby od razu na wszystkie włosy

Farbowanie włosów powinno zaczynać się od odrostów, a dopiero później, po upływie wyznaczonego przez producenta farby czasie, pokrywać nią ich całą długość. Niezastosowanie się do tych zasad może skutkować przesuszeniem końcówek. Wiedziałaś, że prawidłową kolejnością jest – odrosty z tyłu głowy, boki, czubek głowy? To właśnie tam temperatura jest najwyższa, a proces koloryzacji zachodzi tam najszybciej. Unikniesz tym samym plam i nierówności.

Farbowanie włosów po umyciu

Umyte włosy mogą lepiej absorbować farbę – to prawda. Istnieje jednak ryzyko, że na twojej skórze głowy mogą wystąpić podrażnienia. Co więcej, wchodząc w reakcję ze stosowanym wcześniej szamponem lub odżywką, farba może zmienić nieco kolor, a co za tym idzie – efekt końcowy.

Farbowanie włosów – jak zmyć farbę ze skóry?

Niejednokrotnie farbowanie włosów kończy się plamami na skórze, których trudno jest się pozbyć. Pojawiają się one zwłaszcza w okolicach uszu i na czole. Zdarza się, że nieumyślnie dotkniemy brudną od farby rękawiczką innych części ciała. Jak skutecznie pozbyć się pozostałości po farbie? Po farbowaniu włosów sięgnij po tłuszcze. Może to być np. olej kokosowy, a nawet zwykła oliwka. To właśnie w nich najlepiej rozpuszcza się farba. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po płyn do demakijażu lub tonik. Nieco bardziej odmiennym pomysłem, choć równie skutecznym jest spryskanie wacika kosmetycznego lakierem do włosów i wytarcie nim zabrudzonego miejsca po farbowaniu włosów. 

Kiedy boisz się, że farba zabarwi obszar pod paznokciami, a musisz domyć poszczególne partie głowy i włosów, zdejmij rękawiczki i wbij paznokcie w mydło. To powinno zapobiec problemom.

Farbowanie włosów w domu – krok po kroku

  1. Zanim zaczniesz nakładać farbę na włosy, zastanów się, gdzie chcesz to zrobić. Szkoda, jeśli twój ulubiony ręcznik miałby zyskać plamy, których nie da się później sprać. Wybierz więc ten ciemny. Podobnie z powierzchniami i ubraniami – jeśli coś kapnie, wyleje się lub włosy dotkną naszej ulubionej bluzki, efekt może być nieodwracalny. Załóż coś starego lub odkrytego, a farbowanie włosów przeprowadź np. na kafelkach, które łatwo wytrzeć.
  2. Zrób próbę uczuleniową.
  3. Jeśli wybrałaś farbę, która ma w składzie amoniak, upewnij się, że nie znajdujesz się w zamkniętym pomieszczeniu. Tego typu produkty mają intensywny, drażniący zapach.
  4. Przygotuj miskę, pędzelek i np. telefon, na którym sprawdzisz, ile czasu upłynęło od aplikacji farby na włosy.
  5. Farbowanie włosów poprzedź posmarowaniem okolic czoła kremem- to zapobiegnie ubrudzeniu farbą.
  6. Farbowanie włosów w domu zacznij od przeczytania instrukcji załączonej do produktu przez producenta.
  7. Nałóż rękawiczki i wymieszaj emulsję rozwijającą z farbą.
  8. Farbowanie włosów rozpocznij od nakładania produktu tuż przy skórze głowy, żeby pokryć odrosty i następnie przejdź do pasm, rozprowadzając farbę na całej długości.
  9. Zabezpiecz pokryte farbą włosy i odczekaj tyle, ile jest zaznaczone na opakowaniu. Po tym czasie zmyj farbę letnią wodą, umyj włosy i nałóż odżywkę (często załączoną do opakowania farby do włosów).

Farbowanie włosów w domu – o tym powinnaś wiedzieć

Oczekiwania kontra rzeczywistość – mogą się różnić

Farbowanie włosów ma to do siebie, że nie zawsze kończy się zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Kolor, który miał wyjść zgodnie z opisem na opakowaniu nie przypomina tego, który obecnie masz na włosach. To zwykle zasługa struktury naszych włosów, a także dokładnego określenia ich koloru i znajomości możliwości, jakie daje wybrana przez ciebie farba. Pomarańczowe, czy żółte włosy po rozjaśnianiu to efekt np. zbyt krótkiego trzymania produktu na włosach. Jeśli przesadzimy z czasem, możemy je natomiast uszkodzić. Jeśli jesteś wymagająca i boisz się farbowania włosów, przeprowadź je w salonie.

Szybkie przygotowanie farby

Niestety, jeśli zbyt szybko rozwiniesz farbę, utleni się zanim jeszcze nałożysz ją na włosy. Farbowanie włosów podziel więc na dwie części. Przygotuj pierwszą na odrosty, a drugą na pozostałą część włosów. Dzięki temu unikniesz utraty jej właściwości.

Komentarze
Fryzury Najmodniejsza koloryzacja tego sezonu? Bezpieczna! 3 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas farbowania włosów w domu
Sprawdź, co musisz zrobić, żeby ten zabieg skończył się sukcesem, a nie płaczem!
Materiał partnera
maj 06, 2020

Farbowanie włosów w domu to ostatnio jedno z najpopularniejszych haseł w internetowych wyszukiwarkach. Nie można iść do fryzjera, więc trzeba sobie jakoś radzić, prawda?:) Istnieje jednak kilka ważnych zasad, które musisz znać i przestrzegać, jeśli chcesz, by samodzielna koloryzacja była udana. Pamiętaj, że nieumiejętne użycie farby może doprowadzić nawet do zniszczenia włosów! Jak ufarbować włosy w domu, żeby efekt cię zachwycił, a nie przeraził? 1. Próba uczuleniowa Pierwszy krok? Zrób próbę uczuleniową przed użyciem jakiegokolwiek produktu do koloryzacji lub rozjaśniania włosów. Nawet jeśli farbowałaś już wcześniej włosy, za każdym razem, gdy testujesz nowy produkt, należy sprawdzić, czy nie wywoła reakcji alergicznej. Jak to zrobić? Odrobinę farby (bez oksydantu) należy nałożyć na skórę za uchem. Jeśli nie pojawi się zaczerwienienie, wysypka czy swędzenie w przeciągu kolejnych 48 godzin, możesz ufarbować włosy testowaną przez ciebie farbą. Pamiętaj, że w trakcie koloryzacji włosy powinny być lekko przetłuszczone , czyli pokryte cienką warstwą sebum. Dzięki temu nie będzie cię szczypać skóra głowy w trakcie farbowania. Należy również dokładnie wyszczotkować włosy – w ten sposób pozbędziesz się z włosów kurzu i resztek kosmetyków (np. lakieru), a także rozprowadzisz sebum od nasady aż po końce. 2. Przygotowanie do koloryzacji To jeden z najważniejszych kroków! Zawsze przed farbowaniem włosy musisz dokładnie przeczytać instrukcję . Jeśli jest w niej napisane, żeby zmieszać farbę z aktywatorem w stosunku 1:1, nie rób tego na oko! Sprawdź również, czy farbę masz nałożyć na suche, czy wilgotne włosy. Kolejna kluczowa zasada? Nie przekraczaj określonego czasu stosowania...

Przeczytaj
Fryzury Fakty i mity na temat farbowania włosów w domu
Nadszedł czas, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości!
Materiał partnera
maj 31, 2020

Zastanawiasz się nad samodzielną koloryzacją, ale masz obawy? Słyszałaś, że farbowanie włosów powoduje ich przesuszanie? A może boisz się, że to trudne? Spokojnie, postanowiliśmy przyjrzeć się najbardziej popularnym przekonania na temat farbowania włosów w domu i krok po kroku je wyjaśnić. Zaczynamy! 1. Farbowanie włosów w domu jest trudne Mit! Samodzielna koloryzacja jest naprawdę prosta! Oczywiście, gdy robimy to po raz pierwszy, może wydawać się, że jest wiele kroków i są one skomplikowane. Prawda jest jednak taka, że wszystko na początku wydaje się trudniejsze, niż jest w rzeczywistości. Dlatego, zanim zabierzesz się do farbowania włosów, przeczytaj dokładnie i na spokojnie instrukcję dołączoną do opakowania produktu. Przekonasz się, że to naprawdę prosta sprawa :). Jeśli chcesz czuć się jeszcze pewniej, przeczytaj nasz artykuł na temat bezpiecznej koloryzacji . Znajdziesz w nim wskazówki, dzięki którym wszystko stanie się jasne! 2. Koloryzacja w domu powoduje przesuszanie się włosów Mit! Jednym z najbardziej powszechnych i błędnych przekonań jest to, że farbowanie sprawia, że włosy stają się suche. Faktem jest, że koloryzacja jest zabiegiem chemicznym, który może mieć wpływ na nasze włosy. Jednak jest to podobna sytuacja, jak używanie gorącej lokówki czy prostownicy – w obu wypadkach kosmyki zostają poddane naszej ingerencji. Dlatego kluczowa jest regularna pielęgnacja włosów i dbanie o nie każdego dnia. Jeśli nie będziesz ich pielęgnować, nie można oczekiwać zachwycających efektów po koloryzacji. Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniej farby. Najlepiej zdecydować się na produkt marki, która od wielu lat jest na rynku, ale jej receptura jest cały czas ulepszana przez dział naukowy....

Przeczytaj
farbowanie odrostów
iStock
Fryzury Farbowanie odrostów – jak pofarbować odrosty w domu?
Farbowanie odrostów w domu to sposób na odświeżenie fryzury, który nie wpłynie negatywnie na kondycję naszych włosów. Sprawdźcie, jak zafarbować odrosty krok po kroku.
Aneta Zygmuntowicz
kwiecień 09, 2020

Farbowanie odrostów w domu nie jest proste. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego koloru farby oraz dokładne i szybkie nałożenie produktu. Odrosty zaczynają być widoczne po 4-5 tygodniach od farbowania. Po tym czasie warto odświeżyć kolor. Jeśli nie chcesz farbować odrostów, możesz je ukryć za pomocą sprayu, tymczasowej koloryzacji lub domowych sposobów. Jak przygotować się do farbowania odrostów? Przed rozpoczęciem farbowania musimy znaleźć odpowiednią farbę do włosów. Może być to produkt trwały lub szampon koloryzujący . Najważniejsze, aby farba była dokładnie w takim kolorze jak reszta naszych włosów, inaczej odrost będzie się odznaczał. Nie myjcie włosów przed farbowaniem, dzięki temu kolor lepiej się przyjmie, a struktura włosa nie zostanie uszkodzona. Jeśli zależy wam na zapuszczeniu dłuższego odrostu, aby wykonać sombre , ombre lub wrócić do naturalnego koloru, możecie pofarbować tylko wybrane pasma. Odrost nie będzie tak widoczny i nie będzie trzeba tak często farbować włosów! Jak pofarbować odrosty? Farbowanie odrostów w domu nie jest proste. Najlepiej poprosić kogoś o pomoc, aby farba była nałożona równomiernie i sprawnie. Pamiętajcie, że nakładanie farby  nie powinno trwać więcej niż 10-15 minut ! W innym przypadku kolor nierównomiernie przyjmie się na włosach. Jednolity kolor najtrudniej osiągnąć, jeśli pasma są dużo jaśniejsze od odrostów. Jednak z pewnością odcięcie będzie mniej widoczne niż przed farbowaniem.  Farbowanie odrostów krok po kroku Przygotujcie mieszankę koloryzującą według instrukcji na opakowaniu produktu. Rozdzielcie włosy na kilka sekcji i zepnij je żabkami lub gumkami. Dokładnie nałóżcie farbę pędzelkiem, zaczynając od włosów pod spodem, aż po pasma na czubku głowy. Zostawcie farbę na włosach przez czas wskazany na opakowaniu. 5 minut przed końcem czasu nałóżcie farbę na resztę...

Przeczytaj
Farbowanie włosów w domu
Fryzury Farbowanie włosów w domu. Kompendium wiedzy, dzięki któremu uzyskasz piękny kolor
Farbowanie włosów w domu to alternatywa dla wielu kobiet, które nie mogą pozwolić sobie na profesjonalną koloryzację za kilkaset złotych. Na szczęście uzyskanie salonowego efektu w domowym zaciszu staje się z roku na rok coraz bardziej osiągalne.
Materiał partnera
maj 07, 2020

Z biegiem czasu stare formuły farb do domowego użytku zastąpiły nowe, ulepszone. W tym momencie istnieje naprawdę niewielkie ryzyko, że coś może pójść nie tak nawet, jeśli jesteście laikami w tym temacie. Każda z nas może pozwolić sobie na bezpieczną koloryzację w domu . Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, a sam proces również nie jest skomplikowany, o ile nie utrudnimy sobie go niedokładnym i zbyt pośpiesznym przygotowaniem. Zdjęcie: istockphoto.com Jak przygotować się do farbowania włosów? Kolejnym krokiem jest przygotowanie się do farbowania włosów - zarówno przestrzeni, w której mamy zamiast to robić, jak i samych włosów i produktów. Warto zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, aby nie skończyć z zachlapaną podłogą, poplamioną skórą. Uprzednie przygotowanie wszystkiego pozwoli również zaoszczędzić sporo stresu. Przygotowanie przestrzeni: Do farbowania włosów warto wybrać przestronne pomieszczenie , w którym będziemy mogły zabezpieczyć podłogę i otworzyć okno (farby mają specyficzny zapach, który nie każdemu odpowiada). Można to zrobić starymi ręcznikami lub workami na śmieci. Niektórzy farbują włosy w łazience, ale musicie mieć na uwadze, że chlapiąca farba może znaleźć się dosłownie wszędzie.  Warto założyć na czas farbowania starą koszulkę , której nie będzie nam szkoda zabrudzić farbą. Plamy bardzo trudno doprać, więc lepiej nie kusić losu. Przygotowanie produktów: Aby uniknąć niepotrzebnego miotania się podczas farbowania, można wcześniej przygotować w odpowiedniej kolejności wszystko, co zawiera zestaw do farbowania. Przyda się również budzik, który precyzyjnie odmierzy czas trzymania farby na włosach. Bardzo ważne jest postępowanie...

Przeczytaj