klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Błędy podczas koloryzacji w domu
Fryzury

Farbujesz włosy w domu? Sprawdź, czy nie popełniasz tych 4 błędów

Koloryzacja włosów u fryzjera nie należy do najtańszych. Dlatego wiele kobiet decyduje się na samodzielne farbowanie w domu. Popełniamy przy tym często błędy, które sprawiają, że wcale nie jesteśmy zadowolone z efektu.
Milena Majak
październik 25, 2016

Wydawać by się mogło, że zmiana koloru włosów to żaden wyczyn. Bo przecież niezbędne wskazówki i informacje załączone są w instrukcji. Ale przy farbowaniu kosmyków w domowym zaciszu też trzeba wykazać się chociaż odrobiną doświadczenia. W innym wypadku efekt będzie daleki od zamierzonego...

Pierwsze problemy napotykamy już na samym początku, bo podczas wyboru samego koloru w drogerii. Często wygląda on zupełnie inaczej niż na opakowaniu farby. Finalny efekt nas nie zadowala, ale niestety pozbycie się niechcianego koloru jest jeszcze trudniejsze. Albo musimy poddać się zabiegowi dekoloryzacji, albo ponownie zafarbować włosy…

Jeśli nie jesteś przekonana do trwałej zmiany, zawsze możesz sprawdzić, jak na Twoich włosach sprawdzi się szampon koloryzujący. Jeśli nie spodoba Ci się efekt, bez problemu pozbędziesz się go po kilku myciach.

A w naszej galerii znajdziesz podstawowe błędy, które popełniamy najczęściej, koloryzując włosy w domu.

Zdjęcie główne: pinterest.com/pin/45036065001102631

1 z 4

Nie wykonujesz próby uczuleniowej

Nie wykonujesz próby uczuleniowej

Próba uczuleniowa jest konieczna podczas każdego farbowania. Pigmenty zawarte w produkcie mogą Cię silnie uczulać. Coraz częściej pojawiają się u ludzi alergie, a skład farb do włosów może tylko zaostrzyć problem. Nie wiesz jak to zrobić? Zajrzyj do ulotki informacyjnej.

Zwykle jest tam wszystko opisane krok po kroku. Należy nałożyć rozrobiony produkt w zgięciu łokcia, odczekać 15 minut, a następnie obserwować skórę w tej okolicy. Jeśli nie pojawiają się żadne zmiany skórne, śmiało możesz farbować włosy.

Zdjęcie: pinterest.com/pin/305189312229072255

2 z 4

Nie przestrzegasz czasu rozrabiania farby

Nie przestrzegasz czasu rozrabiania farby

Kiedy farbujesz włosy u fryzjera, nie musisz się niczym przejmować. Wszystko odbywa się w odpowiedniej kolejności i proporcjach. Ale w domu musisz pilnować szczególnie czasu. Zanim połączysz we właściwych proporcjach krem koloryzujący i utleniacz, powinnaś zastanowić się, czy zmieniasz tylko kolor odrostów czy całych włosów i odrostów. Jeśli wybierasz drugą opcję, farbę powinnaś rozrobić dwukrotnie.

Zdjęcie: pinterest.com/pin/332140541250044602

3 z 4

Trzymasz farbę za krótko lub za długo na włosach

Trzymasz farbę za krótko lub za długo na włosach

Nie bez powodu na pudełku znajduje się informacja, ile czasu powinno się trzymać farbę włosach. Te produkty, w zależności od producenta, różnią się od siebie trochę składem, więc nie warto sugerować się zaleceniami z opakowania "x", skoro stosujemy farbę "y". 

Jeśli zmyjesz krem z włosów za wcześnie, otrzymasz bardzo nietrwały efekt i wyblakły kolor. A jeżeli nie pozbędziemy się go o czasie, narazimy nasze włosy na uszkodzenie.

Zdjęcie: pinterest.com/pin/163607398940874978

4 z 4

Nie potrafisz dobrać koloru

Nie potrafisz dobrać koloru

Dobór farby to jedna z najtrudniejszych decyzji. Jasny blond okazuje się często ciemnym blondem, a ciepły brąz wpada już niemalże w czerń. Poza tym proces farbowania zależy również od kondycji włosów. Podczas zakupów powinnyśmy kierować się przede wszystkim kolorem karnacji, a także oczu. Pamiętaj, że drastyczne przejścia kolorystyczne, powinnaś zostawić profesjonaliście.

Zdjęcie: pinterest.com/pin/476959416764496157

Komentarze