klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Flamboyage
Fryzury

Flamboyage- na czym polega ta koloryzacja, efekty i jak ją zrobić w domu

Flamboyage brzmi jak deser lub nazwa tańca. W rzeczywistości to jedna z najbardziej uwielbianych naturalnych koloryzacji, którą wybierają kobiety na całym świecie. Pytanie jednak brzmi – czym ta nowatorska metoda różni się od balejażu, sombre i ombre?
Marta Średnicka
grudzień 04, 2019

Flamboyage jest metodą koloryzacji, dzięki której twoje włosy nabiorą blasku i refleksów, nadających fryzurze wrażenia muśniętej słońcem. Czym jednak ten sposób różni się od popularnych już ombre, sombre i balejażu? Wygląda bardziej naturalnie i sprawia, że na naszej głowie uzyskujemy efekt „glow”. W idealnym świecie fryzjerstwa, metoda ta powinna być nieodróżnialna od naturalnych włosów. W praktyce – wszystko zależy od profesjonalisty, który będzie wykonywał na naszych włosach koloryzację.

Guy Tang pierwszy raz w Polsce! Na czym polega fenomen koloryzacji #mydentity?

Flamboyage – na czym polega?

Flamboyage to z francuskiego „błyszczeć” lub „płonąć”. Nic dziwnego, że właśnie taką nazwę dla opracowanej przez siebie koloryzacji wybrał jej twórca, Angelo Seminara. Jedna z najmodniejszych i najbardziej naturalnych koloryzacji ma być w założeniu naturalna i spontaniczna, jednak nie wpisywać się w koncepcję artystycznego nieładu.

Stosując flamboyage, wydziela się poszczególne pasma i przykleja na wąskie, samoprzylepne taśmy (oryginalnie pochodzące od marki Davines). Klej używany w przeźroczystych paskach nie jest szkodliwy dla włosów i nie wyrywa ich podczas zdejmowania. Stylista fryzur decyduje, jaką metodą zabezpiecza pasmo włosów. Może użyć np. papierowych nakładek lub zwinąć je do środka. To wtedy we flamboyage nakładana jest farba do włosów, którą zdejmuje się po ok. 40 minutach od aplikacji przy użyciu ciepłej wody.

Decydując się na flamboyage ważne jest jednak, żeby koloryzacji nie rozpoczynać tuż przy skórze głowy. Tak wyraźne odcięcie zaburzy efekt naturalnych, rozświetlonych włosów.

Zobacz też wideo: Jak przebiega koloryzacja włosów techniką flamboyage?

Flamboyage – włosy po koloryzacji

Flamboyage ma wiele zalet, które przekonują kobiety do podjęcia decyzji właśnie o wyborze tej metody. Przede wszystkim pasuje ona do każdego rodzaju, koloru i długości włosów. W zależności od tego, czy są one ciemne czy jasne, efekt będzie nieco inny, ale co najważniejsze – zawsze będzie wyglądał naturalnie. Flamboyage ma oprócz tego jeszcze jedną, ważną i niewątpliwie najbardziej pożądaną przez kobiety zaletę. Koloryzacja odmładza twarz, dodaje jej blasku i sprawia, że staje się bardziej świetlista. To dobre rozwiązanie dla osób, które na co dzień zmagają się z problemem ziemistej, czy też porcelanowej cery. Co więcej, po farbowaniu odrosty przez długi czas są niewidoczne, a włosy wydają się być gęstsze i optycznie podniesione.

Zwiększ efekt naturalnych refleksów w flamboyage

Chcąc uzyskać bardziej naturalny efekt należy zdecydować się na koloryzację w odpowiednim czasie, a dokładniej porze roku. Doskonale wiemy, że wiosną i latem nasze włosy jaśnieją wraz z ekspozycją na promienie słoneczne. To doskonały czas, żeby postawić na rozjaśnianie. Klientki salonów fryzjerskich często decydują się wtedy na refleksy jaśniejsze nawet o dwa tony. Jesienią i zimą również warto rozświetlić włosy, jednak w nieco inny sposób. Flamboyage pozwala również na przyciemnianie pasm. Analogicznie do metody stosowanej latem, warto więc wybrać ciemniejsze o jeden lub dwa tony pasma. Wszystko zależy od tego, jak ciemne są twoje naturalne włosy.

Flamboyage – czym różni się od balejażu?

Od balejażu, flamboyage odróżnia kilka ważnych szczegółów. Pierwszym z nich jest metoda aplikacji farby. Nie odbywa się ona sposobem szydełkowym i jest bardziej naturalna. Refleksy, które powstają na włosach nie odznaczają się od reszty włosów i nie stanowią dla nich kontrastu. Wszystko za sprawą taśm, które powodują, że zebrane wcześniej pasma rozkładają się równomiernie na całej głowie. Każde z nich jest jaśniejsze lub ciemniejsze od naturalnego koloru naszych włosów tylko o jeden lub dwa tony. Choć obie metody z pozoru wydają się podobne przez wielowymiarowość pasemek, to zdecydowanie się od siebie różnią.

Flamboyage – cena

W zależności od miejsca wykonywania koloryzacji (zarówno salonu, jak i miasta), cena flamboyage waha się od 150 do 500 zł.

Cena farbowania włosów metodą flamboyage w domu jest nieco tańsza, jednak uwzględnić trzeba w niej koszt taśm mocujących, który może sięgać nawet 250 zł ze względu na hurtowe ilości sprzedawane przez producentów głównie salonom fryzjerskim. Alternatywą dla drogich taśm jest jednak papier do pasemek, z którego warto skorzystać, jeśli nie jest się pewnym, czy tego typu metoda jest stworzona dla nas i czy zamierzamy ją powtórzyć.

Flamboyage w domu

Wiele kobiet zastanawia się nad wykonaniem koloryzacji flamboyage w domu. Prawdą jednak jest, że nikt nie zrobi tego lepiej niż profesjonalista, zwłaszcza w sytuacji, kiedy decydujemy się na tę metodę po raz pierwszy. Niemniej jednak nie oznacza to, że wykonując flamboyage w domu, zniszczymy swoje włosy i nie uzyskamy upragnionego efektu. Wręcz przeciwnie, jeśli dojdziemy do wprawy, będziemy mogły szybko i w łatwy sposób uzyskać trwały i naturalny efekt rozjaśnionych włosów.

Do wykonania flamboyage w domu potrzebujesz:

 • utleniacza lub farby o wybranym przez siebie kolorze (do użycia przy pasmach),
 • pędzelka do rozprowadzania farby,
 • taśm do flamboyage, których cena waha się od kilkunastu nawet do 250 zł (w zależności od marki i dystrybutora).

Sposób postępowania przy koloryzacji flamboyage w domu jest taki sam jak opisano wyżej. Zobacz, jak zrobić to krok po korku.

 1. Pamiętaj, że koloryzacji dokonuje się na suchych, a nie zwilżonych włosach.
 2. Przed wydzieleniem pasm, przygotuj również swoją farbę i utleniacz. To zdecydowanie ułatwi ci późniejszą pracę z włosami.
 3. Wydziel cienkie pasmo, które zamierzasz rozjaśniać i przyklej do niego taśmę, umiejscawiając ją w niższych partiach wybranego kosmyka włosów (na wysokości powyżej uszu).
 4. Przyklej taśmy na kolejne pasma. Pamiętaj jednak, żeby te różniły się od siebie grubością (prawdopodobnie nie chcesz efektu równych pasków na włosach).
 5. Pokryj pasemka utleniaczem lub farbą w miejscu, gdzie przyklejona jest taśma do flamboyage'u.
 6. Zawiń taśmę do góry lub pokryj ją papierem lub folią, żeby uniknąć kontaktu farby z pozostałą częścią włosów.
 7. Na opakowaniu farby producent z pewnością podał należny czas, po którym trzeba spłukać produkt. Po jego upłynięciu usuń taśmę z pasemek.
 8. Umyj włosy, jak po każdym farbowaniu i nałóż odżywkę.

Flamboyage – blond włosy

Źródło: Pinterest

Flamboyage – ciemne włosy

Źródło: Pinterest

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest

1 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/654851602051605629/
2 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/840695455424532240/
3 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Instagram https://www.instagram.com/p/B5Yiiw5gFTA/
4 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/746190231994084318/
5 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/776026579521532381/
6 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/775956210781158821/
7 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Instagram https://www.instagram.com/p/B5lpAz4nm7f/
8 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Instagram https://www.instagram.com/p/B5e6mkFJVBD/
9 z 9

Flamboyage

Flamboyage
Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/694821048745293930/
Komentarze
refleksy na włosach
iStock
Fryzury Refleksy na włosach - jak zrobić je w domu?
Refleksy na włosach potrafią odmienić fryzurę, odjąć lat i zakamuflować odrosty za jednym pociągnięciem farby. Koszt domowej metamorfozy wynosi kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.
Marta Średnicka
październik 18, 2020

Refleksy na włosach rozświetlają koloryzację, nadają jej efekt trójwymiarowości. Polegają na poprowadzeniu jasnych pasm na długości włosów, które przechodzą naturalnie w bazowy kolor, bez silnego odcięcia i kontrastu. Wyglądają jak muśnięte słońcem, a od pasemek różni je to, że koloryzacja polega na częściowym pokryciu cienkich pasm farbą (a nie na całej długości włosów). W salonach fryzjerskich ich stworzenie kosztuje co najmniej 100 zł. Zabieg przeprowadzić można jednak we własnym domu, niskim kosztem. Refleksy na włosach doskonale wyglądają na krótkich, średnich, jak i długich włosach. Jak zrobić refleksy na włosach w domu? Chcąc zrobić refleksy na włosach w domu, warto poprosić o pomoc drugą osobę, która równomiernie pokryje pasma włosów z tyłu głowy. Wybrany kolor farby lub produktów do koloryzacji nakładanych w formie refleksów powinien być zbliżony do naturalnego odcienia włosów. Żeby efekt był naturalny, powinny różnić się od jednego do dwóch tonów .  Tworzenie refleksów na włosach przy użyciu farby  Przy użyciu farby do włosów , kremu koloryzującego, rozjaśniacza lub sprayu możemy wykonać refleksy na włosach w domowych warunkach. Jedną z metod nakładania jest wykorzystanie folii aluminiowej. W tym celu należy rozdzielić wybrane pasma. Pasma rozdzielić możemy również przy pomocy grzebienia ze szpikulcem. Następnie, przy użyciu grzebienia lub pędzla nałożyć na nie produkt koloryzujący, a następnie owinąć i pozostawić na włosach. Czas ekspozycji na produkt jest zależny od producenta. Po upływie tego czasu, farbę należy zmyć dokładnie z włosów i nałożyć na nie produkty do pielęgnacji. Powinny mieć one właściwości nawilżające i regenerujące. ...

Przeczytaj
kolory włosów - jak dopasować
Pinterest@kimwasabi
Fryzury Kolory włosów - jak dobrać odpowiedni do typu urody?
Kolory włosów możemy zmieniać dziś tak samo jak makijaż w zależności od nastroju i pory roku, jednak brak dopasowania do typu urody może dodać nam lat i zmienić rysy twarzy.
Marta Średnicka
wrzesień 17, 2020

Odpowiednio dobrane kolory włosów potrafią wydobyć atuty urody, podkreślić oczy, załagodzić rysy twarzy i odmłodzić ją. Jeden błąd w koloryzacji potrafi wydobyć największe mankamenty naszej urody i sprawić, że przez lata będziemy tkwić z niemodną i niepasującą nam fryzurą, zupełnie o tym nie wiedząc. Żeby tego uniknąć wystarczy przeanalizować kolorystykę naszego ciała. Zobacz także:   Typy urody – do którego z nich się zaliczasz? [analiza kolorystyczna] Jak dobrać kolor włosów do typu urody? Wyróżnia się cztery podstawowe typy urody bazujące na odcieniach cery, oczu, czy ich oprawy. Na ich podstawie z łatwością dobrać można kolory włosów, które nie ukryją drzemiącego w nas piękna. Kolory włosów a typ urody wiosna Osoba, którą określić można jako wiosna posiada jasną cerę o brzoskwiniowym zabarwieniu, ma skłonność do pojawiania się na niej piegów i zaczerwienień. Ma też niebieskie lub zielone oczy i najczęściej jest blondynką, choć nie  jest to regułą. Typ urody wiosna powinien więc wybrać kolory włosów o ciepłych odcieniach, unikając tym samym chłodnych, popielatych tonów. Nie dla niej jest czerń lub ciemny brąz. Przy wyborze koloru kontrastującego, dobrze by postawić na jasny, złoty lub miodowy brąz. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór wariacji na temat blondu i czerwieni. Proponowanymi kolorami będą więc m.in.: truskawkowy blond, miodowy blond, bursztynowy brąz i blond, złocista czerwień, ciepły rudy, miedziany brąz. Kolory włosów a typ urody lato Lato ma jasny odcień cery, który wpada w róż lu fiolet. Urodę takiej osoby można określić jako utrzymaną w chłodnych barwach, matową. Podobnie jak wiosna, ten typ urody posiada niebieskie lub...

Przeczytaj
 • Polecane
 • Najnowsze
 • Wybrane dla Ciebie