
Kwestię przetłuszczania się włosów warto zacząć od tego, że to tylko potoczne sformułowanie. Włosy same w sobie nie mogą się przetłuszczać. Nadmiar łoju produkuje skóra głowy, z której to właśnie sebum wędruje w dalsze partie czupryny.
Niestety przetłuszczone włosy nie wyglądają estetycznie i często wprawiają w kompleksy... Jest to bardzo uciążliwe i nie do końca korzystne dla ogólnej kondycji nie tylko skalpu, ale też i samej czupryny. Nadal niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że najczęściej same są odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Postanowiłyśmy przeanalizować sześć najczęściej popełnianych błędów, które nie działają zbyt korzystnie na wygląd włosów i sprawiają, że trzeba je umyć ponownie nawet kolejnego dnia.

Zdjęcie: istockphoto.com
Przyczyny przetłuszczania włosów
Przetłuszczone włosy mogą mieć podłoże zewnętrzne i wewnętrzne lub być mieszanką obu. Przy pierwszym diagnozę bez problemu postawicie samodzielnie. Drugie wymaga już niestety konsultacji lekarza. Gorzej jeśli macie do czynienia z jednym i drugim. W takim przypadku konieczne może być stosowanie leczniczych kosmetyków, które dopasuje wam specjalista.
Zobacz także: Jak ukryć fryzurą tłuste włosy?
Błedy w pielęgnacji przetłuszczających się włosów
Pierwszy przypadek, czyli przyczyny zewnętrzne, jest najbardziej rozbudowany, ponieważ dotyczy zarówno kosmetyków, jak i stylizacji oraz ogólnego dbania o włosy również w ciągu dnia.
- Silikonowe odżywki oraz maski do włosów - używanie silikonów z rozwagą nie jest złe, ale nagminne nakładanie ich na włosy w połączeniu z niestosowaniem punktu poniżej, może niestety zakończyć się nagromadzeniem ich na włosach oraz na skórze głowy. Działają jak blokada, przez co skalp zaczyna wydzielać znacznie więcej sebum.
- Niedokładne spłukiwanie kosmetyków - niezależnie od tego czy jest to piana szamponu, czy jednak pozostałości po odżywce lub masce, nagromadzone przy skórze głowy resztki zaschną i wywołają podrażnienie. Wy zaczniecie częściej drapać skalp, a on w efekcie odwdzięczy się bardziej intensywnym wydzielaniem sebum w celu złagodzenia swędzenia.
- Niestosowanie peelingu do skóry głowy - pomijanie tego kosmetyku w pielęgnacji włosów (nie tylko tych przetłuszczających się), to szybka droga do pogorszenia ich kondycji. Wystarczy wykonać go raz w tygodniu, aby oczyścić skórę głowy z nadbudowanych warstw kosmetyków, a także złuszczyć martwy naskórek.
- Przesuszona skóra głowy - to działa dokładnie tak samo, jak w przypadku cery. Jeżeli jest niedostatecznie nawodniona i odżywiona, wyrzuca więcej sebum, które ma za zadanie ją nawilżyć - taki mechanizm obronny. Czym to może być spowodowane? Przyczyną jest codzienne używanie szamponów z silnymi detergentami. Taka sama reakcja może nastąpić, jeżeli jesteście uczuleni na jakiś składnik w kosmetyku.
- Zanieczyszczone powietrze - to chyba jedna z najbardziej bagatelizowanych przyczyn pogorszenia stanu skóry głowy. Wysokie stężenie smogu może wpływać na skalp, dając efekt podrażnienia oraz szybszego przetłuszczania się włosów. Późną jesienią i zimą warto nosić czapkę, która ochroni waszą czuprynę przed osiadaniem na niej szkodliwych czynników zewnętrznych.
- Nagminne używanie suchego szamponu, który powinien zostać zmyty tego samego dnia, w którym był używany lub kolejnego zaraz po przebudzeniu. Producenci często ostrzegają, że niestosowanie się do tej zasady może wywołać swędzenie skóry głowy, a także częstsze przetłuszczanie się. Jeśli wasze włosy nie są nieświeże, a po prostu brudne i tłuste, lepiej umyjcie je, zamiast maskować problem.
Schorzenia wywołujące przetłuszczanie się włosów
Drugi przypadek, czyli przyczyny wewnętrzne, jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ dotyczy już zdrowia, które jak wiadomo, jest kluczem w wielu kwestiach związanych z kondycją włosów, skóry i paznokci. Kiedy już wiecie, że nie popełniacie błędów w pielęgnacji skóry głowy, przyczyny mogą być trzy:
- problemy hormonalne - konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie w celu osiągnięcia prawidłowego poziomu hormonów w organizmie.
- łojotokowe zapalenie skóry - tym schorzeniem również powinien zająć się lekarz. Konieczne może się okazać dobranie leczenia odpowiednimi produktami dermatologicznymi.
- lub po prostu taka jest "uroda" waszych włosów - jeśli czupryna przetłuszcza wam się bardziej, ale podłożem tego nie jest choroba czy błędna pielęgnacja, trudno będzie wam cokolwiek z tym zrobić.
Takie problemy możecie też poznać po płatkach skóry, które przy drapaniu głowy zaczynają się po prostu od niej odrywać. Wyglądają jak łupież i wystarczy im się przyjrzeć, aby zobaczyć to:

Zdjęcie: istockphoto.com
Sposoby na przetłuszczające się włosy
Warto stosować jak najwięcej sposobów ograniczających przetłuszczanie włosów. Odpowiednio prowadzone nie zrobią wam krzywdy, a zdecydowanie przyspieszą efekt, którego oczekujecie. Analizując wyżej wymienione punkty, łatwo dojść do wniosku, że zmiany warto zacząć od szamponu.
Szampon do włosów przetłuszczających się
Chodzi o to, aby w waszej rutynie zagościł taki, który nie posiada silnych detergentów, czyli SLES czy SLS. Nadmiar tych dwóch składników prowadzi jak już wiecie do przesuszenia. Warto więc przez kilka tygodni używać takiego, który ma delikatniejszy skład. Mogą to być na przykład niezawodne szampony w kostce, które już teraz mają wielu zwolenników. Można powiedzieć, że są trendem we włosomaniactwie.
Z drugiej strony, jeżeli jakiś czas temu zrezygnowałyście z szamponów z wymienionymi wyżej silnie oczyszczającymi składnikami, a problem przetłuszczania włosów nadal występuje, wprowadźcie detergenty do pielęgnacji. Wasza skóra głowy może po prostu nie tolerować łagodnych szamponów. Rozsądnym wyjściem jest wówczas zwiększenie częstotliwości używania tych z SLS i SLES.
Bezwzględnie warto wyeliminować z kosmetyków do pielęgnacji szampony, które mają silikony w składzie. Jak już wiecie, są to substancje, które mają właściwości oblepiające. Świetnie sprawdzają się do zabezpieczania, jednak w momencie, gdy aplikujecie silikony z szamponu na skórę głowy, one prostu nadbudowują się. Powinny być nakładane jako ostatni element pielęgnacji, czyli w formie produktu domykającego, wygładzającego i chroniącego przed czynnikami zewnętrznymi.
Jakich składników unikać?
- Dimethicone
- Amodimethicone
- Dimethiconol
- Cyclopentasiloxane
- Quaternium-(...)
- Polyquaternium-(...)

Zdjęcie: istockpohot.com
Odżywki i maski do włosów przetłuszczających się
W tym przypadku obowiązują dwie zasady. Pierwsza jest taka, jak w przypadku szamponów, czyli eliminujemy kosmetyki, które mają w składzie silikony. Druga natomiast dotyczy sposobu aplikacji. Jeśli do tej pory nakładałyście odżywki czy maski od nasady, czas zmienić ten nawyk. Problem przetłuszczających się włosów mógł pojawiać się przez niedokładne wypłukanie ich ze skóry głowy. Wystarczy, że będziecie nakładać odżywkę czy maskę na włosy od ucha w dół i zadziałają w taki sam sposób.
Peelingi do przetłuszczających się włosów
Raz użyjecie i nie będziecie chciały z nich zrezygnować :). Peeling do skóry głowy jest przyjacielem nie tylko włosów, które bardzo się przetłuszczają. Tak naprawdę każda z nas powinna go używać. Ten kosmetyk dosłownie odblokowuje skalp, daje mu odetchnąć. Usuwa wszystko, co mogło szkodzić skórze głowy, więc uczucie świeżości i lekkości jest jak najbardziej prawdziwe.
Peelingi do skóry głowy dzielimy na:
- chemiczne - zawierają składniki aktywne odpowiedzialne za złuszczanie (papainę, kwasy czy mocznik). Łatwo się je aplikuje i spłukuje.
- mechaniczne - działanie opierają na drobinkach (cukru, soli, sproszkowanych łupinach orzechów, kawy). Trzeba nimi przez kilka minut delikatnie masować skórę głowy.
Jest cała masa kosmetyków, spośród których na pewno uda wam się wybrać ten właściwy i najbardziej skuteczny. Peeling do skóry głowy możecie też zrobić sami - z ziół, z glinki. Te półprodukty mogą przesuszać włosy na długości, ale w przypadku skalpu sprawdzą się idealnie. Właściwości ziół, jak i glinek warto dopasować do własnych preferencji.
Większość osób stosuje peeling do skóry głowy raz w tygodniu i jest to bardzo dobra i racjonalna częstotliwość. Niektórzy oczyszczają skalp nawet raz na dwa tygodnie.
Suszenie przetłuszczających się włosów
Zamiast zawijać włosy w tak zwany turban z ręcznika, nałóżcie zabezpieczający kosmetyk i rozpocznijcie suszenie. Skupcie się przede wszystkim na nasadzie, ponieważ taka metoda doskonale przedłuży świeżość fryzury.
Używajcie letniego powietrza oraz jonizacji - takie połączenie zapobiegnie puszeniu się włosów. Doskonale sprawdzi się tutaj dyfuzor do kręconych włosów, który ma charakterystyczne wypustki. Docierają blisko skóry głowy, nie powodując przegrzania skalpu ani nasady włosów.
Nie musicie wprowadzać tego rozwiązania na stałe, ale warto sprawdzić, jak wasza skóra głowy na nie zareaguje.
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomóc nową pielęgnację i przyspieszyć osiągnięcie efektu wydłużonej świeżości włosów. Dobry sposobem jest sięgnięcie po herbaty ziołowe. Pomocne może okazać się popijanie naparu ze skrzypu polnego i pokrzywy.
Możecie również przygotować płukankę ziołową z łopianu, kory brzozy lub też szałwii. Te rośliny świetnie radzą sobie z ograniczeniem przetłuszczania. Najlepsze efekty osiągnięcie stosując je na ostatnie mycie.
Zdjęcie główne: istockphoto.com