klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
robienie warkocza
Fryzury

Jak zrobić warkocz - proste sploty krok po kroku 

Z naszą pomocą dowiecie się jak zrobić warkocz, nawet jeśli nie macie zbyt wiele umiejętności fryzjerskich. Zdradzamy, jak wykonać najpopularniejsze rodzaje splotu - warkocze francuskie, dobierane, bokserskie i holenderskie.
Laura Osakowicz
marzec 30, 2021

Jak zrobić warkocz krok po kroku, aby był piękny i trwały? To wcale nie jest takie trudne, jak początkowo może się wydawać! Najłatwiej zacząć swoje próby na kimś, kto ma długie, proste włosy. Jeśli jednak chcecie od razu zacząć pleść warkocze dobierane na sobie - śmiało! Nasz tutorial z pewnością wam to ułatwi.

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Jak zrobić warkocz francuski i warkocz dobierany

Warkocze francuskie to najpopularniejszy rodzaj splotu włosów - to właśnie ten klasyczny warkocz zapewne kojarzycie z dzieciństwa. Składa się z on z trzech równych pasm, które przekładamy ze sobą naprzemiennie. Oryginalny francuski warkocz to warkocz dobierany, czyli taki, w którym zaplatając włosy od czubka głowy naprzemiennie dobieramy do naszych głównych pasm pozostałe włosy i stopniowo przechodzimy w dół, a końcówki zaplatamy w klasyczny, trzyczęściowy warkocz. W ten sposób dobierana część warkocza chowa się do wewnątrz tworząc widoczne pasma. Kluczem do pięknego wyglądu warkocza francuskiego jest staranne dobieranie pasm. 

Warkocz francuski krok po kroku:

  • Wszystkie włosy zaczesujemy do tyłu. Następnie wydzielamy na czubku głowy pasmo o grubości około 5-7 cm i dzielimy je na trzy równe części.
  • Pasmo z prawej strony przekładamy górą na środkowe, a środkowe dołem przenosimy na stronę prawą. Następnie pasmo lewe tak samo przenosimy na górę środkowego, a to spod spodu przenosimy na lewą stronę.
  • Następnie z pozostałych włosów dobieramy dość grube pasmo (około 5 cm) do pasma, które mamy aktualnie po prawej stronie. Gdy "pogrubimy" nasze pasmo, ponownie przekładamy je nad pasmem środkowym. Proces powtarzamy z lewej strony. 
  • Kolejno ponownie dobieramy szerokie pasmo poniżej i dokładamy je do ostatniego cienkiego pasma, które jeszcze przed chwilą było na środku głowy. Powtarzamy dobieranie i plecenie do momentu, aż wszystkie włosy znajdą się w warkoczu i dojdziemy ze spotem nisko, do potylicy. 
  • Następnie na długości włosów pleciemy warkocz aż do końcówek, a splot zabezpieczamy gumką.

Zobacz także: Włosy cieniowane warstwowo - komu pasują, jak układać, inspiracje

Taki dobierany splot możemy wykonać także w formie dwóch warkoczy, po obu stronach głowy. Warkocz francuski to także ciekawy element różnego rodzaju fryzur, na przykład upięć na wesele. Modnym sposobem jest także zaplecenie 4-5 razy włosów od dołu, a następnie związanie pozostałych włosów w kucyka lub koka. 

Jak zrobić warkocz holenderski?

Warkocz holenderki to tak naprawdę odwrócona wersja warkocza francuskiego. Podczas gdy w warkoczu francuskim pasma dobieraliśmy na górę splotu, w warkoczu holenderskim robimy to pod spód. Taki warkocz wygląda przepięknie w wersji 'messy', gdzie spot jest wyraźnie poluźniony, a pojedyncze pasma swobodnie wychodzą z warkocza.

Warkocz holenderski krok po kroku:

  • Wyznaczamy niewielkie pasmo na czubku głowy lub z boku przedziałka, które dzielimy na trzy. Przeplatamy włosy raz z prawej, a raz z lewej strony jeszcze bez dobierania dodatkowych pasm.
  • Następnie wyznaczamy nieco mniejszą niż w przypadku warkocza francuskiego sekcję włosów i dołączamy ją do pasma z prawej strony. Kolejno zaplatamy ją pod pasmem środkowym. 
  • Do pasma z lewej strony dobieramy sekcję włosów i ponownie przekładamy je pod pasmem środkowym. Powtarzamy proces raz z prawej, raz z lewej strony. Szybko zauważymy, że w przeciwieństwie do warkocza francuskiego, warkocz holenderski pojawia nam się na włosach. 
  • Gdy dojdziemy do dołu głowy, a wszystkie pasma będą zaplecione, kontynuujemy robienie warkocza aż do końcówek.  

warkocz holenderski

Jak zrobić warkocze bokserskie 

Na Instagramie bardzo modne są teraz warkocze bokserskie. Chętnie noszą je topowe celebrytki, na przykład Kim Kardashian. Popularne jest także wplatanie w warkocze syntetycznych, kolorowych pasm.

warkocze bokserskie

Takie warkocze to tak naprawdę warkocze holenderskie ciasno i równo zaplecione po obu stronach głowy. Umiejąc zapleść warkocz holenderski bez problemu poradzicie sobie z warkoczem bokserskim, tak jak samo z warkoczem francuskim, w którym jedyną różnicą jest zaplatanie pasm na górę, zamiast pod spód. 

 

Komentarze
warkocz holenderski
Fryzury Jak zrobić warkocz holenderski?
Warkocz holenderski to rodzaj warkocza dobieranego, w którym pasma przekłada się pod spodem zamiast od góry. To efektowna fryzura, która najlepiej wygląda na dłuższych i gęstych włosach. Jak zrobić warkocz holenderski krok po kroku?
Aneta Zygmuntowicz
kwiecień 17, 2020

Warkocz holenderski to bardzo efektowna fryzura, która jest dość prosta w wykonaniu. Świetnie sprawdzi się zarówno na co dzień - do pracy czy do szkoły, jak i na większe wyjście. Aby wykonać tego typu warkocz, nasze włosy muszą sięgać przynajmniej do linii ramion, gdyż w innym przypadku trudno będzie dobierać pasma. Możemy go wykonać na kilka różnych sposobów - od czubka głowy, od początku linii włosów lub po bokach. Jak wygląda warkocz holenderski? Warkocz holenderski to wersja warkocza dobieranego, który wykonuje się podobnie jak warkocz francuski, lecz w wersji odwróconej . Różnica polega na tym, że pasma włosów przekłada się tutaj pod spodem, a nie od góry, jak w tradycyjnym warkoczu.  Zobacz także:   Warkocz wodospad - jak go zrobić krok po kroku? Jak zrobić warkocz holenderski? Warkocz holenderski możemy bez problemu zapleść w domu. Jeśli nie mamy doświadczenia, łatwiej zacząć od klasycznego warkocza dobieranego lub poprosić kogoś o pomoc. Do wykonania tej fryzury będzie nam potrzebna jedynie szczotka i gumka do włosów. Warkocz holenderski krok po kroku Dokładnie rozczesujemy włosy i oddzielamy grubsze pasmo na czubku głowy. Warkocz można również rozpocząć nad czołem lub wydzielić włosy na dwa warkocze po bokach głowy. Pasmo dzielimy na 3 kosmyki. Pasma zaplatamy jak w tradycyjnym warkoczu dobieranym, jest jednak jedna różnica. Pasma przekładamy pod, a nie nad kosmykami. Pasmo z lewej przekładamy pod środkowym kosmykiem. Następnie pod warkoczem przekładamy pasmo z prawej.  Do pierwotnych kosmyków dobieramy włosy pogrubiając pasma.  Powtarzamy naprzemiennie krok drugi i trzeci, a gdy nie będzie już włosów do dobierania, zaplatamy klasyczny warkocz i spinamy go gumką. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez ❁︎ ❁︎...

Przeczytaj
Warkocz dobierany - na boku, od spodu, francuski
Fryzury Warkocz dobierany - na boku, od spodu, francuski. Jak zrobić krok po kroku?
Warkocz dobierany sprawiał wam do tej pory trudności? Przedstawiamy trzy proste fryzury, które zrobicie samodzielnie w domu.
Milena Majak
grudzień 22, 2019

Warkocz to nieskomplikowana fryzura, która pozwala  zachować świeżość włosów na dłużej . Dobrze zaciśnięty splot wytrzyma nawet noszenie czapki, a nawet wycieranie podczas snu o poduszkę. Jedyne co zauważycie, to wychodzące z niego baby hair . Oprócz tradycyjnego warkocza, w modzie są warkocze dobierane, z których można wyczarować kilku fryzur . Zanim jednak przystąpicie do zaplatania, sprawdźcie jak przygotować włosy , aby wasza fryzura wytrzymała dłużej niż jeden dzień. Zobaczcie jeszcze, jak zrobić tradycyjny dobierany warkocz, aby wiedzieć, w jaki sposób należy dobierać pasma: Jak przygotować włosy pod warkocz? Dobrze przygotowane włosy są najlepszą bazą do stworzenia trwałego warkocza francuskiego . To fryzura idealna dla wielbicielek sportu, zajętych mam czy po prostu do pracy. Wygląda elegancko, więc wpisuje się w biurowy dress code.  Dobierańca warto robić na świeżo umytych włosach . Przed suszeniem dokładnie je rozczesujemy i nakładamy zabezpieczające końce serum . Kiedy jesteśmy pewne, że pasma nie są wilgotne, jeszcze raz nakładamy serum. Używajcie tego kosmetyku oszczędnie. Nadmiar może sprawić, że włosy będą wyglądać na tłuste i zaczną wyślizgiwać się ze splotu. Chcemy je tylko delikatnie ujarzmić.  Całość spryskajcie na koniec niewielką ilością lakieru . Teraz już spokojnie możecie przystąpić do zaplatania dobieranego warkocza. Oto kilka najbardziej popularnych wzorów ! Warkocz dobierany na boku Zdjęcie: istockphoto.com Warkocz z boku stanowi łatwe w zrealizowaniu urozmaicenie fryzury. Dzięki temu samodzielnie możecie wykonać efektowne upięcie , które pozwoli zaoszczędzić wam czas przed ważną imprezą. Wykonanie jednego lub kilku mniejszych tuż nad uchem, a następnie spięcie ich w kucyka będzie, wygodne nawet podczas tańca. Naszym zdaniem taka wersja świetnie komponuje się z burzą loków, a te możecie...

Przeczytaj
warkocz z gumek
Pinterest@COURTNEYLEIGHARTISTRY/alissa.ashley
Fryzury Warkocz z gumek - jak go zrobić krok po kroku?
Warkocz z gumek jest łatwiejszy w zaplataniu niż dobieraniec, a daje równie spektakularny efekt. Unosi włosy, maskuje nieświeże pasma i przesuszone końce. Jest hitem Instagrama.
Marta Średnicka
grudzień 17, 2020

Warkocz z gumek to jeden z najpopularniejszych splotów ostatnich sezonów . Latem 2020 jego liczba wyszukiwań na Pintereście wzrosła o ponad 150 proc. Nic dziwnego, modna fryzura dodająca objętości jest lekka, bardzo efektowna i... idealnie prezentuje się na zdjęciach. Zwłaszcza z ostatniej cechy często korzystają influencerki. Co więcej, do jej wykonania nie potrzeba wprawy, jest superłatwa w wykonaniu, zajmuje kilka minut , a do idealnego splotu potrzebujemy tylko gumek do włosów. Im bardziej zbliżone do naszego koloru włosów (lub bardziej transparentne), tym lepiej. Mają być one niewidoczne spod pasm naszych włosów. Jak zrobić warkocz z gumek? Jak zrobić warkocz z gumek w najłatwiejszej wersji pokazała na TikToku Justine Marjan. Influencerka stworzyła fryzurę w około minutę.Oto, jak  odtworzyć upięcie wykorzystując jej metodę: Rozdziel włosy na dwie partie, wierzchnią zbierz w kucyk. Dolną ponownie rozdziel na pół i opleć pasmami wcześniej stworzoną kitkę. Kitkę znowu podziel na dwie części i przełóż na przód. Czynność powtarzaj na całej długości włosów. Poluzuj palcami każdy ze splotów, a warkocz zwiąż i zabezpiecz gumką na jego końcu. Jeśli robisz dwa warkocze z gumką, powtórz czynności dla drugiej strony włosów. Zobacz także:  Warkocze - fryzury na co dzień, które zapleciesz w ekspresowym tempie @justinemarjan 👧🏻 ##tiktokhairstylist ##neverfitin ##keepingactive ##spacethings ♬ Morning Sex - Ralph Castelli Jeśli chcemy jednak bardziej okazałą wersję warkocza z gumek, który dodaje objętości włosom, możemy zrobić to, jak na tutorialu poniżej. Technika jest niemal identyczna, wymaga jednak większej precyzji. Stworzona w postaci jednego splotu ze wszystkich zebranych...

Przeczytaj
warkocz wodospadowy
Fryzury Warkocz wodospad – jak go zrobić krok po kroku?
Warkocz wodospad to hit Instagrama! Prosta i zarazem efektowna fryzura sprawdzi się przy każdej okazji i na każdym rodzaju włosów. Przekonajcie się, w jaki sposób zrobić warkocz wodospadowy i że wcale nie jest to takie trudne.
Aneta Zygmuntowicz
kwiecień 02, 2020

Warkocz wodospad to fryzura, która sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Podstawowa wersja warkocza jest dosyć prosta do wykonania. Wystarczy w każdym segmencie dobierać i puszczać luźno wybrane pasma włosów . Świetnie wygląda na włosach prosty, ale jeszcze ciekawiej na lekko falowanych czy kręconych. Warto również dodać do fryzury ozdoby do włosów ! Jak wygląda warkocz wodospad? Warkocz wodospad (waterfall braid) to bardzo prosta i delikatna fryzura, która sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i na większe wyjścia. Warkocz można zapleść na włosach prostych, falowanych i kręconych włosach. Jednak, aby wykonać tą fryzurę trzeba mieć dość gęsta włosy, minimum do ramion. Warkocz wodospad można wykonać na kilka różnych sposobów. Ta fryzura świetnie współgra ze stylem boho! Przykładowe rodzaje warkocza wodospadowego : warkocz na jeden bok, poprowadzony w jedną stronę warkocz dookoła całej głowy na kształt wianka, warkocz zaplatany z dwóch stron jednocześnie i następnie połączony z tyłu głowy. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Argentea Lo (@braids_for_my_hair) Sty 27, 2020 o 6:08 PST Zobacz także: Warkoczyki afrykańskie - jak je zrobić i jak o nie dbać? Jak zrobić warkocz wodospad? Wykonanie warkocza wodospadowego nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu. Oczywiście w najprostszej wersji. Przy pomocy tego rodzaju warkocza możemy stworzyć wielostopniowe i skomplikowane fryzury oraz upięcia, jednak w tym przypadku niezbędna będzie praktyka.  Przed zaplataniem warkocza dokładnie wydzielamy przedziałek i rozczesujemy włosy. Bierzemy pasmo włosów i rozdzielamy je na trzy części. Następnie przechodzimy do zaplatania. Dokładną technikę możecie zobaczyć w instruktażu z Instagrama zamieszczonym poniżej....

Przeczytaj