Wejdź
Wypadanie włosów – co robić?
Fotolia, materiały PR
Fryzury

Kiedy wypadanie włosów staje się chorobą?

Borykasz się z wypadającymi włosami? Sprawdź, co może być tego przyczyną i kiedy wypadanie włosów przestaje być problemem estetycznym, a staje się chorobą.
Anna Jastrzębska
luty 14, 2015
sposoby na wypadanie włosów
Tych 5 błędów unikaj podczas mycia włosów!

Dlaczego włosy wypadają? 7 najczęstszych powodów:

  • niewłaściwa dieta i/lub niedobory witamin
  • nasilony lub przewlekły stres
  • częste farbowanie włosów
  • wypadanie włosów po ciąży
  • konsekwencje łupieżu
  • codzienna stylizacja włosów (nadmierne czesanie, suszenie, używanie urządzeń do stylizacji)
  • problemy hormonalne (łysienie androgenowe)

Co jest normą, a co już problemem?

Każdemu z nas codziennie wypadają włosy – to normalne. Jeżeli w ciągu doby tracimy ich np. 70-100, nie powinniśmy się martwić. Wynika to z faktu, że sąsiadujące ze sobą włosy są w różnych fazach wzrostu – jedne dopiero wyrastają, inne „dojrzewają”, a jeszcze inne wypadają, by ustąpić miejsca nowym. Dowiedz się więcej o fazach wzrostu włosów.

Problem pojawia się wtedy, gdy tracimy ich ponad 100 dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni. Oznacza to bowiem, że faza wzrostu włosów skraca się, a za to zbyt duża liczba mieszków włosowych przechodzi w stan spoczynku (ostatnią fazę).

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe, bo ono jest właśnie wywołane przez hormony, to przewlekła choroba uwarunkowana czynnikami genetycznymi. W cebulkach włosów zachodzi reakcja nadwrażliwości na dihydrotestosteron – męski hormon płciowy.

W przypadku podejrzenia nadmiernego wypadania włosów należy wybrać się do dermatologa. Im szybciej, tym lepiej, bo jak w przypadku wielu innych chorób, tak i w łysieniu androgenowym, im wcześniej postawi się diagnozę i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na uzyskanie dobrego jego efektu. Rozpoznanie tego typu schorzenia u mężczyzn jest często prostsze niż u kobiet (szczegółowy wywiad i badanie, obserwacja skóry głowy), ale czasami konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Dziedziczne predyspozycje do wypadania włosów mogą prowadzić do widocznego przerzedzenia włosów u kobiet już poniżej 30. roku życia.

Łysienie androgenowe w przeciwieństwie do wypadania włosów uwarunkowanych np. dietą, stresem czy niewłaściwą pielęgnacją, jest najtrudniejsze do wyleczenia i ma charakter przewlekłej choroby. Możemy jedynie opóźniać proces łysienia - zachowując właściwą dietę, stosując suplementację czy odpowiednie wcierki lub preparaty działające typowo na problem łysienia androgenowego (dla kobiet najskuteczniejsza jest substancja o nazwie minoksydyl) i inne kosmetyki działające kompleksowo na wypadanie włosów.

Kosmetyki na wypadanie włosów:

sposoby na wypadanie włosów

Pharmaceris, specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów, 39,90zł; Nioxin, zestaw nr 3 do pielęgnacji włosów cienkich i przerzedzonych, 99zł; Goldwell, serum przeciwko wypadaniu włosów, 111zł; Rene Furterer, serum przeciwko hormonalnemu wypadaniu włosów, 250zł; Seboradin, serum stymulujące odrost włosów FitoCell, 80zł

Źródło merytoryczne - materiały prasowe Loxon 2%

flesz uroda
Komentarze
Fryzury Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia
Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Czy istnieje dobry lek na łysienie androgenowe? Sprawdź!
Materiał partnera
sierpień 19, 2019

Wygląd włosów to kwestia ważna zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Są jednak nie tylko ozdobą – pełnią również funkcję ochronną przed mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi zagrożeniami z zewnątrz. Nadmierne wypadanie włosów to coś, co ewidentnie powinno zwrócić naszą uwagę. Czy jest to pojawiające się łysienie na czubku głowy, czy dotyczy po prostu wypadania dużych ilości włosów podczas pielęgnacji skóry głowy, warto ustalić przyczynę i spróbować jej zaradzić. Przyczyny wypadania włosów Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Należą do nich między innymi przebyta choroba, stres oraz nerwica, a także palenie papierosów, niewłaściwa dieta skutkująca anemią i niektóre z przyjmowanych leków (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Deficyt kaloryczny w stosowanej diecie i niedobór białka może doprowadzić do osłabienia łodygi włosa, jego wolniejszego wzrostu, a co za tym idzie – do zwiększenia szans na nadmierne wypadanie włosów. Do innych chorób wywołujących łysienie należą cukrzyca, choroby zakaźne, zaburzenia tarczycy (zarówno przy nad-, jak i niedoczynności) oraz inne zaburzenia hormonalne (za: Siemiątkowska, 2015). Również łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca i grzybica mogą doprowadzić do wzmożonej utraty włosów. Dużym problemem są też choroby psychiczne i kompulsywne wyrywanie sobie włosów – trichotillomania (za: Styczeń, kopia online 2019). Chory, świadomie lub mniej świadomie, sam wyrywa sobie wówczas włosy. W tym przypadku zalecana jest przede wszystkim psychoterapia – wtedy problem sam często ustępuje. Wypadanie włosów u mężczyzn W przypadku mężczyzn najpoważniejszym problemem jest łysienie androgenowe: inaczej androzależne lub androgenetyczne. Dotyczy ono około 80 proc. mężczyzn (za: Maciejewska, 2017). Za ten rodzaj łysienia odpowiadają czynniki genetyczne (za: Matysek-Nawrocka,...

Przeczytaj

Nasze akcje