Wejdź
masaż skóry głowy
iStock
Fryzury

Masaż skóry głowy na porost włosów – jak wykonać?

Masaż skóry głowy przyspieszy porost włosów, zapobiegnie ich nadmiernemu wypadaniu i łysieniu. Jak dokładnie działa masaż skóry głowy i jak go poprawnie wykonać?
Aneta Zygmuntowicz
kwiecień 21, 2020

Masaż skóry głowy usuwa martwy naskórek i martwe włosy, przyspiesza krążenie, odżywia i dotlenia cebulki włosów. Dzięki temu stan naszego skalpu jest dużo lepszy, co znacząco wpływa na kondycję włosów. W końcu to własnie w skórze głowy znajdują się cebulki, w których tworzony jest włos. Aby prawidłowo wykonać masaż głowy, trzeba się trzymać kilku zasad. W innym przypadku nie przyniesie on efektów! Warto również przy masażu zastosować wcierkę lub olejek do skóry głowy, które dodatkowo odżywią skalp.

masaż skóry głowy

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Jakie efekty daje masaż skóry głowy?

Masaż skóry głowy bardzo często wykonywany jest u fryzjera, jednak bez problemu możemy go wykonać również samodzielnie w domu. Stan skalpu, czyli skóry głowy, ma bardzo duży wpływ na kondycję naszych włosów.

Regularny masaż skóry głowy sprawia, że krew szybciej krąży, a skóra zostaje dotleniona. Dodatkowo do cebulek włosów łatwiej docierają składniki odżywcze. Masaż nie tylko zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów, ale również pomoże w walce z łysieniem.

Regularny masaż głowy sprawia, że włosy:

  • mniej wypadają,
  • szybciej rosną,
  • są mocne i błyszczące, 
  • nie są łamliwe i nie rozdwajają się.

Masaż głowy na porost włosów

Ponadto na głowie, podobnie jak na skórze całego ciała, zbiera się martwy naskórek. Zanieczyszczenia wraz z martwym naskórkiem i martwymi włosami blokują ujścia mieszków włosowych. Skutkuje to tym, że nowe włosy nie mają szansy wyrosnąć. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne oczyszczenie skalpu, które możemy uzyskać podczas masażu.

Podczas masażu możemy zauważyć nadmierne wypadanie włosów. Nie trzeba się jednak tym przejmować, to jedynie martwe włosy, które i tak prędzej czy później by wypadły.

Zobacz także: Najlepsze wcierki na porost włosów [Ranking]

Jak wykonać masaż skóry głowy?

Masaż skóry głowy najlepiej wykonać przed myciem włosów, gdyż może on wywołać przetłuszczenie się kosmyków. Do jego wykonania najlepiej skrócić paznokcie, aby nie podrażnić i nie podrapać skalpu.

Alternatywą jest wykonanie masażu za pomocą szczotki, grzebienia jadeitowego lub specjalnych urządzeń do masażu. Jeśli chcemy dodatkowo odżywić skórę, możemy podczas zabiegu użyć olejku do skóry głowy lub wcierki na porost włosów.

Najważniejsze zasady masażu głowy:

  1. Ruch wykonujemy od czoła w stronę karku.
  2. Masaż powinien być delikatny, nie drapiemy skóry głowy!
  3. Masaż powinien być wykonywany regularnie, przynajmniej kilka razy w tygodniu.
  4. Jeśli masaż wykonujemy szczotką, grzebieniem lub masażerem, należy go dokładnie umyć po każdym użyciu.

Przeczytaj również: Peeling skóry głowy - domowe przepisy

Komentarze
jak często myć włosy
iStock
Fryzury Jak często myć włosy?
To, jak często należy myć włosy, zależy od kilku czynników - rodzaju włosów, stanu skóry głowy oraz stosowanych kosmetyków. Sprawdźcie, czy codzienne mycie włosów jest dobrym rozwiązaniem i jak tego uniknąć?

Codzienne mycie włosów może nam bardzo zaszkodzić i sprawić, że będą one przetłuszczać się szybciej. Najlepiej myć je co 2-3 dni. Co zrobić w przypadku, kiedy po jednym dniu nie wyglądają świeżo? Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja! Sprawdźcie, jak często myć przetłuszczające się włosy, jakie kosmetyki wybierać i jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji skalpu. Czy codzienne mycie włosów jest dobrym rozwiązaniem? Codzienne mycie włosów najczęściej sprawia, że zaczynają się one szybciej przetłuszczać . Dodatkowo włosy i skóra głowy są bardzo obciążone resztkami kosmetyków, które nakładamy na włosy. Niekiedy codziennie mycie włosów wydaje się niezbędne. Szczególnie w okresie dojrzewanie czy przy problemach z hormonami. Oczywiście chodzenie z brudną głową i mycie głowy jak najrzadziej, mimo dużej ilości łoju, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja, która sprawi, że wyregulujemy pracę gruczołów łojowych i tak częste mycie włosów nie będzie potrzebne. Ponadto codzienne mycie długich i gęstych kosmyków może być bardzo uciążliwe i zajmuje bardzo dużo czasu. Jak często należy myć włosy? To jak często należy myć włosy, zależy od ich typu, ilości wydzielanego sebum oraz tego, jakich kosmetyków używamy. Mycie włosów co 2-3 dni powinno być wystarczające. Jeśli nasze włosy bardzo się przetłuszczają, warto znaleźć przyczynę problemu i zastosować sprawdzone metody na przetłuszczanie się włosów . Często problem jest zły stan skóry głowy . Pielęgnacja skalpu ma bardzo duży wpływ na ogólną kondycję naszych włosów. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest stosowanie szamponów mocno oczyszczających i codzienne mycie głowy, co sprawia, że skóra jest przesuszona. To sygnał dla gruczołów łojowych, by wydzielały jeszcze większą ilość sebum. W ten sposób zamykamy się w...

Przeczytaj

Nasze akcje