kosmetyki ziaja
Chcę testować
kosmetyki garnier
Chcę testować
kosmetyki gliss
Chcę testować
kosmetyki matrix
Chcę testować
iwostin solecrin
Wyniki testu
kosmetyki ziaja
Laureaci
philips lumea
Hot Trendy 2022
krem koloryzujący rare beauty
Laureaci
kosmetyki aa wings of color
Laureaci
kosmetyki palmolive
Laureaci
kosmetyki AA
Wyniki testu
kosmetyki tołpa
Wyniki testu
Gama Hyaluron Plump od Elseve
Wyniki testu
kosmetyki samarite
Laureaci
suplement diety restme
Laureaci
kosmetyki feedskin
Laureaci
kosmetyki revitalift
Laureaci
kosmetyki iwostin
Laureaci
kosmetyki avene
Laureaci
krem nivea
Wyniki testu
Fryzury

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Czy istnieje dobry lek na łysienie androgenowe? Sprawdź!

Wygląd włosów to kwestia ważna zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Są jednak nie tylko ozdobą – pełnią również funkcję ochronną przed mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi zagrożeniami z zewnątrz. Nadmierne wypadanie włosów to coś, co ewidentnie powinno zwrócić naszą uwagę. Czy jest to pojawiające się łysienie na czubku głowy, czy dotyczy po prostu wypadania dużych ilości włosów podczas pielęgnacji skóry głowy, warto ustalić przyczynę i spróbować jej zaradzić.

Przyczyny wypadania włosów

Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Należą do nich między innymi przebyta choroba, stres oraz nerwica, a także palenie papierosów, niewłaściwa dieta skutkująca anemią i niektóre z przyjmowanych leków (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Deficyt kaloryczny w stosowanej diecie i niedobór białka może doprowadzić do osłabienia łodygi włosa, jego wolniejszego wzrostu, a co za tym idzie – do zwiększenia szans na nadmierne wypadanie włosów.

Do innych chorób wywołujących łysienie należą cukrzyca, choroby zakaźne, zaburzenia tarczycy (zarówno przy nad-, jak i niedoczynności) oraz inne zaburzenia hormonalne (za: Siemiątkowska, 2015). Również łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca i grzybica mogą doprowadzić do wzmożonej utraty włosów.

Dużym problemem są też choroby psychiczne i kompulsywne wyrywanie sobie włosów – trichotillomania (za: Styczeń, kopia online 2019). Chory, świadomie lub mniej świadomie, sam wyrywa sobie wówczas włosy. W tym przypadku zalecana jest przede wszystkim psychoterapia – wtedy problem sam często ustępuje.

Wypadanie włosów u mężczyzn

W przypadku mężczyzn najpoważniejszym problemem jest łysienie androgenowe: inaczej androzależne lub androgenetyczne. Dotyczy ono około 80 proc. mężczyzn (za: Maciejewska, 2017). Za ten rodzaj łysienia odpowiadają czynniki genetyczne (za: Matysek-Nawrocka, Bernat, Koziarski; 2017). Trudno mu zapobiegać, można jednak starać się mu przeciwdziałać.

Ogólnie, wypadanie włosów u mężczyzn z powodu łysienia androgenowego nie musi być leczone, jeśli pacjent nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu. Dla większości mężczyzn jest to jednak poważny problem estetyczny, który może rzutować na samoocenę i samopoczucie – zwłaszcza, że efektem łysienia androgenowego jest trwała utrata włosów. Dlatego spora część decyduje się na leczenie. Popularnym środkiem leczniczym w terapii leczenia miejscowego łysienia androgenowego jest minoksydyl w roztworach 2% i 5%. Szczególnie dobrze działa on w początkowych etapach łysienia. Natomiast w przypadku ogólnej utraty włosów, podaje się doustnie substancję o nazwie finasteryd (Sekita-Pilch, 2016; Wilk, Adamski; 2008).

Wypadanie włosów u kobiet

Łysienie to coś, co kojarzy nam się przede wszystkim z mężczyznami. Tymczasem – dotyczy także kobiet, choć w znacznie mniejszym stopniu. Z pewnością nadmierne wypadanie włosów może dotyczyć kobiet tuż po porodzie, po odstawieniu środków antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy (za: Brzezińska-Wcisło, 1996; Kostanecki, 1979; Brzezińska-Wcisło, 2000), a także w przypadku wymienionych w pierwszym akapicie chorób przewlekłych. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, kobiety mogą zmagać się z łysieniem androgenowym, choć u nich przeważnie nie jest to aż tak widoczne. Mimo to, nadmierne wypadanie włosów jest dla nich ogromnym problemem, gdyż w naszej kulturze włosy są jednym z wyznaczników kobiecej urody. Ich utrata może wiązać się zatem z kompleksami i obniżeniem samooceny. Dlatego kobiety często szukają pomocy u lekarza i specjalistów w dziedzinie pielęgnacji włosów.

Objawy wypadania włosów

Warto pamiętać, że włosy tracimy codziennie – jest to całkowicie naturalny mechanizm. W ich miejsce pojawiają się nowe. Standardowo tracimy od 50 do 100 włosów dziennie, a zjawisko to nieco nasila się jesienią i wiosną. Są jednak objawy, które powinny nas zaniepokoić. Przede wszystkim – zwiększona ilość wypadających włosów, jaką obserwujemy po ich myciu, czy pielęgnacji szczotką. Również nasilające się przerzedzenie włosów w niektórych miejscach, szczególnie łysienie na czubku głowy, może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z postępującym łysieniem. Włosy stają się także kruche, łamliwe i osłabione.

Warto też bacznie obserwować stan włosów w przypadku choroby skóry głowy – schorzenia takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica czy ropne zapalenie mieszków włosowych, niestety również przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów. Na szczęście, utrata włosów w takich sytuacjach zazwyczaj jest odwracalna – po zakończeniu leczenia wyrastają po prostu nowe.

Kiedy i jak leczyć łysienie?

Co możemy zrobić, gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy łysienia? Przede wszystkim – wybrać się do dermatologa. Im szybciej, tym lepiej, gdyż od czasu reakcji samego pacjenta w dużej mierze zależy powodzenie terapii (za: Klonowska, 2017). Szybsza diagnoza leczenie będą o wiele skuteczniejsze. Pomogą też zapobiec utracie większej ilości włosów niż w przypadku późnej reakcji. Dermatolog – jeśli objawy są mało specyficzne – zleca zazwyczaj morfologię krwi z rozmazem, badania hormonów tarczycy, sprawdzenie stanu wątroby i nerek.

Istnieje wiele rodzajów terapii nadmiernego wypadania włosów: leki, suplementy, które uzupełniają braki w diecie, środki miejscowe i doustne, zabiegi kosmetologiczne, fizykoterapeutyczne i medycyny estetycznej (za: Siemiątkowska, 2015). Dość popularnym zabiegiem, w przypadku dużej utraty włosów u pacjenta, stała się mezoterapia igłowa. Polega on na cyklicznym ostrzykiwaniu danej części skóry głowy preparatem z substancją leczniczą. Specjaliści cenią ją za dobre rezultaty w przypadku łysienia androgenowego, ale także plackowatego. Mezoterapia stosowana jest u kobiet po przebytej ciąży, u osób, które utraciły włosy w czasie ciężkiej choroby, a także profilaktycznie – gdy pojawiają się pierwsze oznaki przerzedzenia się niektórych okolic głowy. W przypadku łysienia androgenowego najczęściej wykorzystuje wspomniany wyżej minoksydyl. Inne substancje czynne wykorzystywane w mezoterapii igłowej to d-pantenol, biotyna i substancje mineralne.

Często stosowaną metodą jest również podawanie w ten sposób osocza bogatopłytkowego, które stymuluje wzrost włosów. Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest także w innych zabiegach odmładzających i estetycznych – poprawia między innymi kondycję skóry. To kolejna metoda często stosowana w przypadku łysienia androgenowego oraz w przypadku, kiedy wypadanie włosów jest dziedziczne – wówczas warto zacząć zabiegi zanim dojdzie do nadmiernego wypadania włosów i ich dużego przerzedzenia.

Z mniej inwazyjnych terapii, wymienić można doustne stosowanie leków i suplementów diety. Ważną kwestią jest również zadbanie o samą dietę. Co ciekawe, niekiedy to nie niedobór, a nadmiar może wywołać kłopoty: naukowcy sądzą, że przedawkowanie witaminy A oraz dieta zbyt bogata w beta-karoten mogą przyczynić się do łysienia (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Również żywność zanieczyszczona przez metale ciężkie – ołów, tal czy rtęć – sprzyja temu mechanizmowi. Stąd warto zadbać o zrównoważony posiłek i odpowiednią ilość witamin, mikro- i makroelementów.

W przypadku gdy nadmierne wypadanie włosów jest efektem zaburzeń psychicznych, takich jak trichotillomania, podstawą leczenia powinna być psychoterapia. Z reguły, po uporaniu się z psychicznym podłożem problemu, pacjent nie odczuwa już potrzeby wyrywania – a w miejscu przerzedzonym przez tę czynność, pojawiają się po prostu nowe włosy.

Pielęgnacja skóry głowy

Pielęgnacja skóry głowy to kolejny krok, dzięki któremu możemy zapobiec, opóźnić lub walczyć z pojawiającym się już łysieniem. Od dawna istnieją na rynku profesjonalne linie kosmetyków, które pomagają zniwelować efekty przerzedzania się fryzury. O kosmetykach na nadmierne wypadanie włosów możesz na przykład przeczytać tutaj: http://stopwypadaniuwlosow.pl. Warto zainwestować w serie kosmetyków – szampon, odżywkę lub maskę i wcierkę lub serum, które pomogą w kompleksowej pielęgnacji problematycznych włosów.

Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, niezbędna jest odpowiednia higiena, szczotkowanie i czesanie włosów. Trzeba jednak pamiętać, że szczotkowanie włosów o bardzo cienkiej strukturze i już nadmiernie wypadających, nie jest wskazane (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Szczotka również powinna być dobrana do naszego typu włosów. Regularność samego mycia też jest indywidualna i zależy od potrzeb danej fryzury – w przypadku włosów bardzo długich lepiej unikać codziennego mycia, aby nie uszkodzić ich osłonki mechanicznej i nie zmienić struktury. Będą bowiem wówczas osłabione, a pod wpływem własnego ciężaru – łamać się i kruszyć, co może spowodować nadmierną ich utratę.

W przypadku wystąpienia nadmiernej utraty włosów trzeba liczyć się z tym, że niekoniecznie poprzestaniemy na wizycie u dermatologa – być może konieczna będzie konsultacja ginekologiczna, endokrynologiczna lub wizyta u trychologa czy kosmetologa. W przypadku podłoża związanego z inną chorobą lub podłoża psychicznego, leczenie dermatologiczne będzie musiało być prowadzone jednocześnie z leczeniem u lekarza innej specjalizacji lub wizytami u psychologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Materiał powstał z udziałem marki stopwypadaniuwlosow.pl.

Zdjęcia: mat prasowe

Źródła:

- strona producenta

- Brzezińska-Wcisło, L., Lis, A., Kamińska, G., & Wcisło-Dziadecka, D. (2003). Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Post Dermatol Alergol, 20, 260-266

- Styczeń, P. (2015). Włosom na ratunek. Art of Beauty, 2, 32-39

- J.M. Siemiątkowska: Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015, 53-69

- Matysek-Nawrocka, M., Bernat, M., & Koziarski, M. Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów. Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, 7

- Maciejewska J., Łysienie androgenowe typu męskiego. Medycyna Praktyczna, 2017 [wersja online: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171329,lysienie-androgenowe-typu-meskiego]

- Wilk M., Adamski Z., Choroby włosów i owłosionej skóry głowy, [w:] Adamski Z., Kaszuba A. (red.), Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań, 2008, s. 150-157

- Sekita-Pilch M., Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów, Wydawnictwo Diagnosis, Białystok, 2016

- Brzezińska-Wcisło, L: Badanie wpływu wybranych leków na dynamikę wzrostu włosów przeprowadzone na podstawie wariantu doświadczalnego na modelu szczurów rasy Wistar oraz ocena skuteczności tych leków w aspekcie klinicznym i trichologicznym w łysieniu rozlanym kobiet. Praca habilitacyjna ŒAM, Katowice 1996

- Kostanecki W: Choroby włosów. PZWL, Warszawa 1979

- Brzezińska-Wcisło L: Łysienia związane z chorobami ustroju. Przew. Lek., 2000, 5: 97-8

- Klonowska, J. (2017). Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów.

Wypadanie włosów – co robić?
Fotolia, materiały PR
Fryzury
Kiedy wypadanie włosów staje się chorobą?
Borykasz się z wypadającymi włosami? Sprawdź, co może być tego przyczyną i kiedy wypadanie włosów przestaje być problemem estetycznym, a staje się chorobą.

Dlaczego włosy wypadają? 7 najczęstszych powodów: niewłaściwa dieta i/lub niedobory witamin nasilony lub przewlekły stres częste farbowanie włosów wypadanie włosów po ciąży konsekwencje łupieżu codzienna stylizacja włosów (nadmierne czesanie, suszenie, używanie urządzeń do stylizacji) problemy hormonalne (łysienie androgenowe) Co jest normą, a co już problemem? Każdemu z nas codziennie wypadają włosy – to normalne. Jeżeli w ciągu doby tracimy ich np. 70-100, nie powinniśmy się martwić. Wynika to z faktu, że sąsiadujące ze sobą włosy są w różnych fazach wzrostu – jedne dopiero wyrastają, inne „dojrzewają”, a jeszcze inne wypadają, by ustąpić miejsca nowym. Dowiedz się więcej o fazach wzrostu włosów. Problem pojawia się wtedy, gdy tracimy ich ponad 100 dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni. Oznacza to bowiem, że faza wzrostu włosów skraca się, a za to zbyt duża liczba mieszków włosowych przechodzi w stan spoczynku (ostatnią fazę). Czym jest łysienie androgenowe? Łysienie androgenowe, bo ono jest właśnie wywołane przez hormony, to przewlekła choroba uwarunkowana czynnikami genetycznymi. W cebulkach włosów zachodzi reakcja nadwrażliwości na dihydrotestosteron – męski hormon płciowy. W przypadku podejrzenia nadmiernego wypadania włosów należy wybrać się do dermatologa. Im szybciej, tym lepiej, bo jak w przypadku wielu innych chorób, tak i w łysieniu androgenowym, im wcześniej postawi się diagnozę i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na uzyskanie dobrego jego efektu. Rozpoznanie tego typu schorzenia u mężczyzn jest często prostsze niż u kobiet (szczegółowy wywiad i badanie, obserwacja skóry głowy), ale czasami konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Dziedziczne predyspozycje do wypadania włosów mogą prowadzić do widocznego przerzedzenia włosów u kobiet już poniżej 30. roku życia. Łysienie...

łysienie androgenowe
iStock
Pielęgnacja
Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie
Łysienie androgenowe to choroba występująca u 70% mężczyzn i 40% kobiet w różnych okresach życia. Istnieje kilka metod leczenia, takich jak leczenie farmakologiczne lub przeszczep włosów. Sprawdź, co jest przyczyną androgenowego wypadania włosów i jak je rozpoznać.

Łysienie androgenowe to najczęstsza forma łysienia. Występuje on zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choć rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia, często włosy pozostają jedynie na bokach i tyle głowy. To choroba, która ma w zależności od płci, podłoże genetyczne lub hormonalne. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je wyleczyć? Łysienie androgenowe - przyczyny Łysienie androgenowe u mężczyzn Łysienie androgenowe u kobiet Łysienie androgenowe - objawy Łysienie androgenowe - leczenie Domowe kuracje na androgenowe wypadanie włosów Wcierka na łysienie androgenowe Zioła na łysienie androgenowe Szampon na łysienie androgenowe Zabiegi na androgenowe wypadanie włosów Przeszczep włosów na łysienie androgenowe Łysienie androgenowe - przyczyny Główną przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na DHT, czyli pochodna męskiego hormonu testosteronu. DHT prowadzi do zaniku mieszków włosowych poprzez oddziaływanie na ich receptory androgenowe. Prowadzi to do sytuacji, w której włosy rosną coraz słabsze i krótsze, a z czasem przestają się pojawiać. Dodatkowo dochodzi do nadprodukcji łoju skórnego, czyli przetłuszczania się skóry głowy . Łysienie androgenowe u mężczyzn Łysienie męskie ma najczęściej podłoże genetyczne. Niekiedy prowadzi do niego również silne napięcie skóry głowy. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn około 50 roku życia, lecz pierwsze objawy pojawiają się niekiedy już u nastoletnich chłopców. Dochodzi do zmian w cyklu produkcji włosa oraz miniaturyzacji mieszków włosowych, a rezultacie do stopniowego osłabiania powstających nowych włosów, aż do całkowitego zaniku. Charakterystyczne dla łysienia adrogenowego męskiego jest lokalne...

Huda Kattan - PCOS
Fryzury
Huda Kattan ma coraz mniej włosów – to efekt PCOS
Huda Kattan przyznała, że traci włosy. Influencerka beauty, która zgromadziła na swoich profilach na Instagramie ponad 40 milionów obserwujących opowiedziała o efektach ubocznych PCOS.

Huda Kattan to beauty guru, która jest nie tylko wizażystką gwiazd, ale również właścicielką marki Huda Beauty i influencerką, która skupia wokół siebie miliony fanów na swoich profilach w social mediach. W jednym z ostatnich filmów na YouTube, opowiedziała o poważnym problemie, z którym zmaga się od dłuższego czasu. Huda cierpi na zespół policystycznych jajników (PSCOS) , które jest zaburzeniem hormonalnym, wpływającym m.in. na utratę włosów , nadmierne owłosienie, pogorszenie stanu skóry , niepłodność i wahania wagi. PCOS powoduje nadmierną aktywność androgenów, co sprawia, że wiele cierpiących na nie kobiet doświadcza utraty włosów. Wypadające z powodu PCOS nie odrosną bez leczenia - powiedziała Huda. Influencerka pokazała również ubytki na głowie i opowiedziała o zmianach, jakie wprowadziła w życie, żeby móc cieszyć się gęstymi włosami. Efekty jej ciężkiej pracy są widoczne gołym okiem. W miejscu przerzedzonego przedziałka przechodzącego przez środek jej głowy pojawiła się burza pięknych włosów. Bezpośrednią przyczyną utraty włosów przez Hudę było jednak również noszenie bardzo ciasnego kucyka, który skutkował uszkodzeniem mieszków włosowych. Miejscowe wypadanie włosów jest określane łysieniem trakcyjnym i jest dość powszechne przy ciasnym upinaniu włosów i ich częstym przedłużaniu. Huda Kattan o wypadaniu włosów - przyczyną policystyczne jajniki Przy policystycznych jajnikach niezwykle ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna (poprawa krążenia i dotlenianie włosów). Huda przyznała, że musiała zmienić sposób odżywiania, a lekarz zalecił jej spożywanie większej ilości produktów zawierających białko i cynk. Istotna jest również zmiana podejścia do stylizacji włosów. Naprawdę sugerowałbym, żebyś zaprzestała na jakiś czas stylizacji włosów i starała się zachować ich naturalną strukturę, unikając...

Ampułki Seboradin Forte
materiały PR
Fryzury
Ampułki Seboradin Forte przeciw wypadaniu włosów
Ampułki Seboradin Forte to intensywna kuracja przeciw przewlekłemu wypadaniu i przerzedzaniu się włosów. Wspomaga leczenie łysienia.

Kuracja Seboradin Forte przeciw przewlekłemu wypadaniu i przerzedzaniu się włosów. Wspomaga leczenie łysienia (hormonalnego, androgenowego, spowodowanego długotrwałym stosowaniem leków). Hamuje powstawanie zakoli. Przeznaczony w stanach silnej i długotrwałej utraty włosów. Kuracja może być stosowana do pielęgnacji włosów zniszczonych i delikatnych – szczególnie przy nasilonym procesie ich wypadania i przerzedzania się. Witaminy z grupy B zapobiegają wypadaniu i przerzedzaniusię włosów Ekstrakt z papryki i drzewa cytrusowego poprawiają mikrokrążeniew skórze głowy, przyspieszają odrost włosów. Ekstrakt z chmielu hamuje enzym 5-α reduktazy-odpowiedzialny za łysienie androgenowe. Ekstrakt z żeń-szenia stymuluje odrost włosów, odżywia, dotleniaskórę głowy i włosy. Witamina H zwiększa zakotwiczenie włosów w cebulce. Wyciąg z drzewa oliwnego zwalcza proces starzenia się mieszkówwłosowych. Witaminy A, C i bioflawonoidy są naturalnymi antyoksydantami, hamują rozwój wolnych rodników, chronią przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Cena kuracji Seboradin Forte : 45zł / 14 ampułek po 5,5ml

Nasze akcje
akademia sysoss
FRYZURY
Dołącz do Akademii Wizaz.pl x Syoss i weź udział w konkursie!
Partner
philips lumea
Pielęgnacja
Jedwabiście gładkie ciało na twoich własnych zasadach!
Partner
„Ten kosmetyk jest genialny. Daje dużą ochronę przeciwsłoneczną i matowy efekt.”. Fluid od Iwostin przetestowany!
PIELĘGNACJA
„Daje dużą ochronę przeciwsłoneczną i matowy efekt”. Mamy hit!
Partner
philips lumea
Pielęgnacja
Depilacja IPL – na czym polega, czy jest bezpieczna i trwała?
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Osakowicz Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Osakowicz
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Osakowicz Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost