L’Oréal Paris Mascara Panorama
Chcę testować
CeraVe
Laureaci
Chcę testować
Vichy Dercos Oil Correct
Laureaci
serum NIVEA LUMINOUS630®
Wyniki testu
zestaw przeciw wypadaniu włosów dermena®
Wyniki testu
Nowości od so!flow by Vis Plantis
Wyniki testu
#Skincycling z kosmetykami L'Oréal Paris
Wyniki testu
majtki menstruacyjne comfort WIMIN
Chcę testować
Bioderma NAOS
Wyniki testu
Samarité Divine Acid Peeling
Wyniki testu
Health Labs Care Balance On
Laureaci
Zestaw kosmetyków Klorane
Wyniki testu
Kosmetyki Rimmel i Miss Sporty
Laureaci
Kosmetyki Ziaja Med dla dzieci
Laureaci
Soraya Probio
Wyniki testu
kosmetyki bebeauty
Laureaci
Shecare Laboratories Total Revital Solution
Wyniki testu
Suplementy diety Health Labs Care
Wyniki testu
AA LAAB - żel do mycia twarzy i esencja tonująca
Laureaci
Fryzury

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Czy istnieje dobry lek na łysienie androgenowe? Sprawdź!

Wygląd włosów to kwestia ważna zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Są jednak nie tylko ozdobą – pełnią również funkcję ochronną przed mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi zagrożeniami z zewnątrz. Nadmierne wypadanie włosów to coś, co ewidentnie powinno zwrócić naszą uwagę. Czy jest to pojawiające się łysienie na czubku głowy, czy dotyczy po prostu wypadania dużych ilości włosów podczas pielęgnacji skóry głowy, warto ustalić przyczynę i spróbować jej zaradzić.

Przyczyny wypadania włosów

Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Należą do nich między innymi przebyta choroba, stres oraz nerwica, a także palenie papierosów, niewłaściwa dieta skutkująca anemią i niektóre z przyjmowanych leków (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Deficyt kaloryczny w stosowanej diecie i niedobór białka może doprowadzić do osłabienia łodygi włosa, jego wolniejszego wzrostu, a co za tym idzie – do zwiększenia szans na nadmierne wypadanie włosów.

Do innych chorób wywołujących łysienie należą cukrzyca, choroby zakaźne, zaburzenia tarczycy (zarówno przy nad-, jak i niedoczynności) oraz inne zaburzenia hormonalne (za: Siemiątkowska, 2015). Również łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca i grzybica mogą doprowadzić do wzmożonej utraty włosów.

Dużym problemem są też choroby psychiczne i kompulsywne wyrywanie sobie włosów – trichotillomania (za: Styczeń, kopia online 2019). Chory, świadomie lub mniej świadomie, sam wyrywa sobie wówczas włosy. W tym przypadku zalecana jest przede wszystkim psychoterapia – wtedy problem sam często ustępuje.

Wypadanie włosów u mężczyzn

W przypadku mężczyzn najpoważniejszym problemem jest łysienie androgenowe: inaczej androzależne lub androgenetyczne. Dotyczy ono około 80 proc. mężczyzn (za: Maciejewska, 2017). Za ten rodzaj łysienia odpowiadają czynniki genetyczne (za: Matysek-Nawrocka, Bernat, Koziarski; 2017). Trudno mu zapobiegać, można jednak starać się mu przeciwdziałać.

Ogólnie, wypadanie włosów u mężczyzn z powodu łysienia androgenowego nie musi być leczone, jeśli pacjent nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu. Dla większości mężczyzn jest to jednak poważny problem estetyczny, który może rzutować na samoocenę i samopoczucie – zwłaszcza, że efektem łysienia androgenowego jest trwała utrata włosów. Dlatego spora część decyduje się na leczenie. Popularnym środkiem leczniczym w terapii leczenia miejscowego łysienia androgenowego jest minoksydyl w roztworach 2% i 5%. Szczególnie dobrze działa on w początkowych etapach łysienia. Natomiast w przypadku ogólnej utraty włosów, podaje się doustnie substancję o nazwie finasteryd (Sekita-Pilch, 2016; Wilk, Adamski; 2008).

Wypadanie włosów u kobiet

Łysienie to coś, co kojarzy nam się przede wszystkim z mężczyznami. Tymczasem – dotyczy także kobiet, choć w znacznie mniejszym stopniu. Z pewnością nadmierne wypadanie włosów może dotyczyć kobiet tuż po porodzie, po odstawieniu środków antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy (za: Brzezińska-Wcisło, 1996; Kostanecki, 1979; Brzezińska-Wcisło, 2000), a także w przypadku wymienionych w pierwszym akapicie chorób przewlekłych. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, kobiety mogą zmagać się z łysieniem androgenowym, choć u nich przeważnie nie jest to aż tak widoczne. Mimo to, nadmierne wypadanie włosów jest dla nich ogromnym problemem, gdyż w naszej kulturze włosy są jednym z wyznaczników kobiecej urody. Ich utrata może wiązać się zatem z kompleksami i obniżeniem samooceny. Dlatego kobiety często szukają pomocy u lekarza i specjalistów w dziedzinie pielęgnacji włosów.

Objawy wypadania włosów

Warto pamiętać, że włosy tracimy codziennie – jest to całkowicie naturalny mechanizm. W ich miejsce pojawiają się nowe. Standardowo tracimy od 50 do 100 włosów dziennie, a zjawisko to nieco nasila się jesienią i wiosną. Są jednak objawy, które powinny nas zaniepokoić. Przede wszystkim – zwiększona ilość wypadających włosów, jaką obserwujemy po ich myciu, czy pielęgnacji szczotką. Również nasilające się przerzedzenie włosów w niektórych miejscach, szczególnie łysienie na czubku głowy, może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z postępującym łysieniem. Włosy stają się także kruche, łamliwe i osłabione.

Warto też bacznie obserwować stan włosów w przypadku choroby skóry głowy – schorzenia takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica czy ropne zapalenie mieszków włosowych, niestety również przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów. Na szczęście, utrata włosów w takich sytuacjach zazwyczaj jest odwracalna – po zakończeniu leczenia wyrastają po prostu nowe.

Kiedy i jak leczyć łysienie?

Co możemy zrobić, gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy łysienia? Przede wszystkim – wybrać się do dermatologa. Im szybciej, tym lepiej, gdyż od czasu reakcji samego pacjenta w dużej mierze zależy powodzenie terapii (za: Klonowska, 2017). Szybsza diagnoza leczenie będą o wiele skuteczniejsze. Pomogą też zapobiec utracie większej ilości włosów niż w przypadku późnej reakcji. Dermatolog – jeśli objawy są mało specyficzne – zleca zazwyczaj morfologię krwi z rozmazem, badania hormonów tarczycy, sprawdzenie stanu wątroby i nerek.

Istnieje wiele rodzajów terapii nadmiernego wypadania włosów: leki, suplementy, które uzupełniają braki w diecie, środki miejscowe i doustne, zabiegi kosmetologiczne, fizykoterapeutyczne i medycyny estetycznej (za: Siemiątkowska, 2015). Dość popularnym zabiegiem, w przypadku dużej utraty włosów u pacjenta, stała się mezoterapia igłowa. Polega on na cyklicznym ostrzykiwaniu danej części skóry głowy preparatem z substancją leczniczą. Specjaliści cenią ją za dobre rezultaty w przypadku łysienia androgenowego, ale także plackowatego. Mezoterapia stosowana jest u kobiet po przebytej ciąży, u osób, które utraciły włosy w czasie ciężkiej choroby, a także profilaktycznie – gdy pojawiają się pierwsze oznaki przerzedzenia się niektórych okolic głowy. W przypadku łysienia androgenowego najczęściej wykorzystuje wspomniany wyżej minoksydyl. Inne substancje czynne wykorzystywane w mezoterapii igłowej to d-pantenol, biotyna i substancje mineralne.

Często stosowaną metodą jest również podawanie w ten sposób osocza bogatopłytkowego, które stymuluje wzrost włosów. Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest także w innych zabiegach odmładzających i estetycznych – poprawia między innymi kondycję skóry. To kolejna metoda często stosowana w przypadku łysienia androgenowego oraz w przypadku, kiedy wypadanie włosów jest dziedziczne – wówczas warto zacząć zabiegi zanim dojdzie do nadmiernego wypadania włosów i ich dużego przerzedzenia.

Z mniej inwazyjnych terapii, wymienić można doustne stosowanie leków i suplementów diety. Ważną kwestią jest również zadbanie o samą dietę. Co ciekawe, niekiedy to nie niedobór, a nadmiar może wywołać kłopoty: naukowcy sądzą, że przedawkowanie witaminy A oraz dieta zbyt bogata w beta-karoten mogą przyczynić się do łysienia (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Również żywność zanieczyszczona przez metale ciężkie – ołów, tal czy rtęć – sprzyja temu mechanizmowi. Stąd warto zadbać o zrównoważony posiłek i odpowiednią ilość witamin, mikro- i makroelementów.

W przypadku gdy nadmierne wypadanie włosów jest efektem zaburzeń psychicznych, takich jak trichotillomania, podstawą leczenia powinna być psychoterapia. Z reguły, po uporaniu się z psychicznym podłożem problemu, pacjent nie odczuwa już potrzeby wyrywania – a w miejscu przerzedzonym przez tę czynność, pojawiają się po prostu nowe włosy.

Pielęgnacja skóry głowy

Pielęgnacja skóry głowy to kolejny krok, dzięki któremu możemy zapobiec, opóźnić lub walczyć z pojawiającym się już łysieniem. Od dawna istnieją na rynku profesjonalne linie kosmetyków, które pomagają zniwelować efekty przerzedzania się fryzury. O kosmetykach na nadmierne wypadanie włosów możesz na przykład przeczytać tutaj: http://stopwypadaniuwlosow.pl. Warto zainwestować w serie kosmetyków – szampon, odżywkę lub maskę i wcierkę lub serum, które pomogą w kompleksowej pielęgnacji problematycznych włosów.

Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, niezbędna jest odpowiednia higiena, szczotkowanie i czesanie włosów. Trzeba jednak pamiętać, że szczotkowanie włosów o bardzo cienkiej strukturze i już nadmiernie wypadających, nie jest wskazane (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Szczotka również powinna być dobrana do naszego typu włosów. Regularność samego mycia też jest indywidualna i zależy od potrzeb danej fryzury – w przypadku włosów bardzo długich lepiej unikać codziennego mycia, aby nie uszkodzić ich osłonki mechanicznej i nie zmienić struktury. Będą bowiem wówczas osłabione, a pod wpływem własnego ciężaru – łamać się i kruszyć, co może spowodować nadmierną ich utratę.

W przypadku wystąpienia nadmiernej utraty włosów trzeba liczyć się z tym, że niekoniecznie poprzestaniemy na wizycie u dermatologa – być może konieczna będzie konsultacja ginekologiczna, endokrynologiczna lub wizyta u trychologa czy kosmetologa. W przypadku podłoża związanego z inną chorobą lub podłoża psychicznego, leczenie dermatologiczne będzie musiało być prowadzone jednocześnie z leczeniem u lekarza innej specjalizacji lub wizytami u psychologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Materiał powstał z udziałem marki stopwypadaniuwlosow.pl.

Zdjęcia: mat prasowe

Źródła:

- strona producenta

- Brzezińska-Wcisło, L., Lis, A., Kamińska, G., & Wcisło-Dziadecka, D. (2003). Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Post Dermatol Alergol, 20, 260-266

- Styczeń, P. (2015). Włosom na ratunek. Art of Beauty, 2, 32-39

- J.M. Siemiątkowska: Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard 2015, 53-69

- Matysek-Nawrocka, M., Bernat, M., & Koziarski, M. Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów. Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, 7

- Maciejewska J., Łysienie androgenowe typu męskiego. Medycyna Praktyczna, 2017 [wersja online: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171329,lysienie-androgenowe-typu-meskiego]

- Wilk M., Adamski Z., Choroby włosów i owłosionej skóry głowy, [w:] Adamski Z., Kaszuba A. (red.), Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań, 2008, s. 150-157

- Sekita-Pilch M., Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów, Wydawnictwo Diagnosis, Białystok, 2016

- Brzezińska-Wcisło, L: Badanie wpływu wybranych leków na dynamikę wzrostu włosów przeprowadzone na podstawie wariantu doświadczalnego na modelu szczurów rasy Wistar oraz ocena skuteczności tych leków w aspekcie klinicznym i trichologicznym w łysieniu rozlanym kobiet. Praca habilitacyjna ŒAM, Katowice 1996

- Kostanecki W: Choroby włosów. PZWL, Warszawa 1979

- Brzezińska-Wcisło L: Łysienia związane z chorobami ustroju. Przew. Lek., 2000, 5: 97-8

- Klonowska, J. (2017). Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
Bella intima cykl menstruacyjny
Styl życia
Naturalna kobiecość w rytmie slow, czyli dlaczego warto obserwować swój organizm
Współpraca reklamowa
Makijaż
Wielkie święto promocji z SHEIN – spraw sobie małe, wielkie przyjemności
Współpraca reklamowa
Ta platforma to prawdziwa gratka dla miłośników ekostylu i wellbeeingu. Z okazji Black Week upolujesz tam niesamowite okazje!
Pielęgnacja
Ta platforma to prawdziwa gratka dla miłośników ekostylu i wellbeeingu. Z okazji Black Week upolujesz tam niesamowite okazje!
Współpraca reklamowa
Bella nawyki
badanie wizaz
Styl życia
Zmieniając nawyki, zmieniamy świat - codzienne, domowe czynności i decyzje zakupowe mają więcej znaczenia niż myślisz. Co możesz zrobić dziś dla Ziemi i dla siebie?
Współpraca reklamowa
Suszarka marki Philips z serii 7000
Styl życia
Nie wiesz co kupić na prezent? Postaw na suszarkę, która stylizuje i pielęgnuje włosy!
Współpraca reklamowa
Barbie
Styl życia
Barbie podbija świata od ponad 60 lat. Teraz kultowa lalka dostępna jest w nowej, wyjątkowej odsłonie
Współpraca reklamowa
Biotebal
Fryzury
Wizażanki sprawdziły, jak działa Biotebal PLUS. Czy to sposób na silne włosy, skórę i paznokcie?
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost