Wejdź
mity dotyczące włosów
Fryzury

Najpopularniejsze mity dotyczące pielęgnacji włosów obalone!

Czy szampon musi się pienić? Czy codzienne mycie włosów zmniejszy ich przetłuszczanie się? Czy włosy przyzwyczajają się do kosmetyków? Obalamy włosowe mity!
Anna Jastrzębska
listopad 07, 2013
mity dotyczące włosów

Po pierwsze - odpowiedni szampon, po drugie… Poznajcie 10 zasad właściwej pielęgnacji włosów blond

1. Skuteczny szampon musi się pienić

Intensywność pienienia szamponu podczas mycia nie warunkuje jego właściwości myjących, nie świadczy o jego skuteczności działania. Pienienie szamponu ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry głowy i włosów – sprawia, że sebum, resztki preparatów do stylizacji, kurz, zanieczyszczenia mogą zostać usunięte podczas spłukiwania włosów i skóry głowy, razem z pianą. Ilość wytworzonej podczas mycia piany uzależniona jest od składu szamponu - wykorzystanych w produkcie detergentów myjących oraz pozostałych składników produktu, stopnia zanieczyszczenia włosów i skóry głowy. Substancje myjące intensywnie odtłuszczające (wykorzystywane np. w preparatach do włosów przetłuszczających się) mogą wytwarzać większą ilość piany. Jeśli włosy są silnie przetłuszczone, na ich powierzchni znajduje się dużą ilość preparatów stylizujących, podczas pierwszego mycia szampon może zdecydowanie mniej się pienić. W preparatach do włosów suchych, zniszczonych, przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci wykorzystywane są m.in. łagodniejsze substancje myjące. W tych preparatach stosuje się większą ilość substancji natłuszczających, co przyczynia się do tego, że szampon podczas mycia może się mniej pienić, ale nie ma to wpływu na skuteczność szamponu i jego właściwości oczyszczające.

2. Im więcej odżywki nałożymy, tym lepszy efekt osiągniemy

Zarówno skóra jak i włosy są wstanie przyjąć tylko określoną ilość substancji odżywczych. W przypadku szamponu może to doprowadzić do nadmiernego odtłuszczenia skóry głowy, przyczynić się do zachwiania naturalnej bariery ochronnej skóry głowy, przez co skóra ulegnie wysuszeniu i stanie się wrażliwa. W przypadku stosowania balsamu bądź maski włosy mogą ulec obciążeniu, szybciej się przetłuszczają, co w konsekwencji może doprowadzić do potrzeby częstszego ich mycia.

3. Rzadsze mycie włosów zmniejszy ich przetłuszczanie się

Nic bardziej mylnego! Nadmierna ilość sebum może obciążyć włosy, spowodować ich wypadanie, przyczynić się do pojawienia łupieżu, a nawet stanu zapalnego. Włosy powinno myć się najlepiej co 2 dni, a jeżeli istnieje taka potrzeba tak często jak tego wymagają.

4. Nakładanie olejów naprawi uszkodzenia włosów

To niemożliwe! Modelowanie, stylizacja włosów, koloryzacja czy dekoloryzacja, suszenie włosów suszarką, ich prostowanie często przyczyniają się do rozszczepu podłużnego włosa, potocznie nazywanego rozdwajaniem się końcówek. Jedyną zalecaną metodą pozbycia się zniszczonych na końcach włosów jest podcięcie ich powyżej miejsca rozdwojenia i stosowanie preparatów profilaktycznie, zapobiegających ponownemu pojawieniu się problemu przy włosach z taką tendencją. Są to preparaty wzmacniające, maski do włosów zniszczonych, bogate w odpowiednio dobrane do włosów oleje, składniki odżywcze i nawilżające.

5. Włosy przyzwyczają się do kosmetyków

Kolejny mit. Wraz ze zmianą pór roku, sposobem odżywiania, stanem organizmu, zmianą diety zmieniają się również potrzeby włosów i skóry głowy. Tylko uważna obserwacja pozwoli na odpowiedni dobór preparatów do ich pielęgnacji, tak aby zapobiegać pogorszeniu ich kondycji lub skutecznie oddziaływać na pojawiające się problemy.

Konsultacja merytoryczna: ekspert marki Seboradin, www.seboradin.pl

Komentarze
Skalp - podstawowe zasady pielęgnacji skóry głowy + najczęstsze błędy
Fryzury Skalp - podstawowe zasady pielęgnacji skóry głowy + najczęstsze błędy
Skalp, czyli skóra głowy powinna być złuszczana, nawilżana i odpowiednio oczyszczana. Jego niewłaściwa pielęgnacja skutkuje łupieżem, swędzeniem, przetłuszczaniem się, a nawet zahamowanym wzrostem włosów. Jakie błedy najczęściej popełniamy?

Do najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów zalicza się zaniedbanie skalpu. Skóra głowy powinna być odpowiednio nawilżona, gdyż bez tego drastycznie pogarsza się stan naszych włosów. Może pojawić się świąd, łupież oraz podrażnienia. Kolejnymi błędami są nieodpowiednie odżywiania skóry głowy oraz zaniechanie jej złuszczania, który może przyczynić się do zapychania porów, a co za tym idzie powstania wyprysków i trądziku .  Podstawowe zasady pielęgnacji skalpu obejmują przede wszystkim: nawilżanie przez maseczki, olejowanie lub kremowanie, włączenie peelingu trychologicznego, oczyszczanie skóry głowy, szczotkowanie skóry głowy . Zobacz także: Swędzenie skóry głowy - skąd się bierze? Źródło: iStock Jak nawilżyć skalp? Żeby ograniczyć przesuszanie się skalpu , pierwszym krokiem powinno być ograniczenie czynników, kosmetyków i środków do pielęgnacji, które mogą przyczynić się do powstawania problemu. Są nimi m.in.: agresywne środki myjące ( SLS , SLES, na bazie alkoholu, zawierające substancje drażniące), farbowanie lub rozjaśnianie włosów suche szampony , wcierki z alkoholem, gorące powietrze suszarki, słońce. Przesuszanie skalpu może być też skutkiem choroby skóry lub niewłaściwej diety. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska. Kiedy zlokalizujemy źródło problemu, możemy przejść do nawilżania, które powinno stanowić stały punkt w naszej pielęgnacji włosów. Jak to zrobić? Zastosować wcierkę. Niestety, żaden z gotowych produktów może nie zdać tutaj egzaminu ze względu na skład, ryzyko podrażnienia i dodatkowego przesuszania. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie domowej wersji wcierki na skalp z soku aloesowego, do którego w odpowiednim stężeniu można dodać np. mocznik, miód, kwas hialuronowy, czy glicerynę. Włączyć olejowanie. Przy silnym...

Przeczytaj

Nasze akcje