Olejowanie włosów kręconych - jaki olej i metodę wybrać, aby uzyskać idealny skręt?
Olejowanie włosów kręconych to świetny sposób na pielęgnację pasm. Włosy ze skrętem bardzo często są przesuszone i wysokoporowate. Aby były piękne i lśniące, musimy zadbać o ich lekkie dociążenie, wygładzenie oraz wzmocnienie. Wówczas odpłacą nam się ładnym, sprężystym skrętem. Aby to uzyskać, niezbędne może okazać się olejowanie włosów. Do loków najlepiej nadadzą się oleje nienasycone o dużych cząsteczkach.

Olejowanie włosów kręconych, podobnie, jak olejowanie innych typów włosów, bywa dość kłopotliwe. A to wszystko przez to, że każdy włos inaczej reaguje na pielęgnację i aby dobrać odpowiednie produkty, należy uzbroić się w cierpliwość i eksperymentować. Jednak istnieje lista olejów odpowiednich do kręconych włosów, która pomoże nam zawęzić nasz krąg poszukiwań. Należą do nich oleje wielonienasycone (jak olej z pestek winogron czy lniany lub malinowy), a także jednonienasycone (jak oliwa z oliwek, olej migdałowy lub arganowy). Zobacz, jak odpowiednio olejować loki i jak często to robić, aby uzyskać jak najlepszy efekt!
Spis treści:
- Jak olejować włosy kręcone?
- Olejowanie włosów kręconych - efekty
- Czym olejować włosy kręcone?
- Olejki do włosów kręconych i wysokoporowatych
Jak olejować włosy kręcone?
Oleje do włosów kręconych możemy nakładać na kilka sposobów - na sucho, na mokro lub na podkład. Olejować możemy przez godzinę przed myciem lub nakładając kosmetyk na całą noc. Dobór odpowiedniej metody jest kwestią mocno indywidualną i zależy od struktury włosa. Dla osób początkujących najłatwiejszą i najbardziej intuicyjną metodą jest olejowanie na podkład. Jako podkład pod olej najczęściej wybierany jest żel aloesowy lub ulubiona odżywka humektantowa. Jeśli chodzi o częstotliwość olejowania, warto zacząć od jednego zabiegu na tydzień i obserwować zachowanie pasm. Na tej podstawie należy zdecydować, czy włosy będą wymagać częstszej aplikacji oleju, a może rzadszej. Poniżej przedstawiamy wam skrócone opisy krok po kroku każdej z metod olejowania włosów kręconych!

Olejowanie włosów kręconych - krok po kroku
- Olejowanie na sucho - to olejowanie włosów na suche włosy. Olej nakładamy na całą długość rozczesanych pasm. Olej możemy trzymać od godziny aż po całą noc,
- olejowanie na mokro - włosy należy zmoczyć w wodzie i odsączyć, a następnie pokryć je dokładnie olejem. Jest to metoda, w której nie powinnyśmy przetrzymywać oleju przez całą noc na głowie. Należy go zmyć po minimum dwóch godzinach,
- olejowanie na podkład - zacznij od nałożenia na suche włosy ulubionego nawilżacza (np. żel aloesowy) lub odżywki. Na tak przygotowane włosy rozprowadź olej i trzymaj całość przez około godzinę.
Aby zmyć olej z włosów, wystarczy go zemulgować. W tym celu nakładamy odżywkę, maskę lub delikatny szampon. Należy umyć włosy, a następnie dokładnie spłukać całość. W razie potrzeby powtórzyć i gotowe!
Zobacz także: Kosmetyki do włosów kręconych – poznaj hity z KWC
Olejowanie włosów kręconych - efekty
Olejowanie włosów kręconych sprawia, że przestają się one puszyć, stają się bardziej zdyscyplinowane i podatne na skręt. Loki są zdefiniowane, wyglądają bardzo zdrowo, a końcówki przestają się rozdwajać. Przy regularnym poddawaniu włosów zabiegowi olejowania zaobserwujesz, że stają się one silniejsze, mniej podatne na łamanie się czy rozdwajanie końcówek. Olejowanie skrętu to jedna z podstaw pielęgnacji kręconych włosów, która pozwala utrzymać je w naprawdę świetnym stanie! Musisz jedynie pamiętać, że porowatość włosów kręconych jest bardzo trudna do zmienienia i ten typ włosów już zawsze będzie podatny na uszkodzenia czy przesuszanie. Naturalnie kręcone włosy po prostu mają tendencję do niszczenia przez sam fakt skręcania się. Niemniej wypielęgnowane kręcone włosy wyglądają fantastycznie!
Efekty olejowania włosów zazwyczaj widoczne są już po pierwszym zabiegu, ale naprawdę spektakularne rezultaty pojawiają się po kilku tygodniach. Z początku włosy stają się błyszczące i gładsze, mniej się elektryzują i puszą, a z czasem:
- cebulki włosów stają się silniejsze,
- ubytki we włosach są wypełnione, przez co pasma stają się silne,
- włosy odzyskują elastyczność,
- końcówki nie rozdwajają się,
- włosy mniej się przetłuszczają
- oleje poprawiają ogólną kondycję włosów.
Jeśli boisz się olejowania całej długości pasm, zacznij od olejowania i zabezpieczania końcówek i stopniowo obserwuj, jak pasma reagują z olejem i czego się spodziewać po tego typu kosmetyku. To z pewnością ułatwi wam wdrożenie się w nową rutynę pielęgnacji włosów.

Zobacz także: Olejowanie włosów średnioporowatych - jaki olej wybrać i jaką metodę zastosować?
Czym olejować włosy kręcone?
Włosy kręcone to najczęściej także włosy wysokoporowate, dlatego w ich przypadku świetnie sprawdzają się oleje nienasycone, a konkretnie wielonienasycone i jednonienasycone. Włosy kręcone mają mocno otwarte łuski, przez co jedynie oleje o dużych cząsteczkach są w stanie wniknąć w ich strukturę i pokryć je ochronnym filmem. Dlatego olejowanie loków przypomina olejowanie włosów wysokoporowatych. Oleje nienasycone zawierają kwasy omega, dzięki którym mają silne właściwości nawilżające i wygładzające. Jednak włosy potrafią być kapryśne, dlatego zanim znajdziesz olej idealny dla siebie, mogą być potrzebne testy. Stosowanie oleju źle dobranego da efekt "siana na głowie" (dlatego unikaj olejów do włosów niskoporowatych, które mają zupełnie inne potrzeby niż włosy kręcone!), ale zapewniamy - zdecydowanie warto odnaleźć olej dla siebie. Poniżej przedstawiamy wam listę olejów, które jako posiadaczki włosów kręconych, powinnyście wypróbować! Najprawdopodobniej właśnie wśród nich znajduje się wasz nowy pielęgnacyjny ulubieniec, który poprawi skręt włosów.
Wielonienasycone oleje do włosów kręconych:
- olej z pestek winogron,
- olej z pestek malin,
- olej z pestek truskawek,
- olej z wiesiołka,
- olej z czarnuszki,
- olej sojowy,
- olej lniany,
- olej słonecznikowy,
- olej krokoszowy.
Oleje jednonienasycone do włosów:
- olej z pestek moreli,
- olej arganowy,
- olej migdałowy,
- olej rzepakowy,
- olej macadamia,
- olej jojoba,
- oliwa z oliwek.
Olejki do włosów kręconych i wysokoporowatych
Poza olejami, na rynku dostępne są również gotowe mieszanki olejów. Olejki do włosów kręconych bardzo często dodatkowo są wzbogacane innymi substancjami odżywczymi, co dodatkowo wzbogaca pielęgnację. Dobranie odpowiedniego oleju lub olejku potrafi dać naprawdę spektakularne efekty, dlatego jeśli obawiacie się eksperymentować samodzielnie, polecamy wam zacząć od gotowych produktów. Przykładami takich olejków są so!flow by Vis Plantis, emolientowy olej do włosów wysokoporowatych i łamliwych, Anwen, olej marakuja do włosów wysokoporowatych i OnlyBio, Hair Balance, olej do olejowania włosów wysokoporowatych.

A wy macie już swojego kosmetycznego ulubieńca do olejowania włosów?