Olejowanie włosów – na sucho, na noc. Wybieramy najlepszą opcję
Olejowanie włosów to domowa metoda, która zastępuje drogie zabiegi z salonów fryzjerskich. Pozwala poprawić kondycję włosów, skutecznie je nawilżyć i dodać im blasku. Wystarczy odpowiedni olejek.

Sypkie, wypadające i pozbawione blasku, zniszczone włosy – często przechodzimy przez ten sam problem. Odżywki i kuracje niewiele dają, a po zakończeniu ich stosowania, kłopot ze zmęczonymi włosami wraca do nas jak bumerang, czasem ze zdwojoną siłą. Sposobem na ich codzienną pielęgnację jest m.in. olejowanie włosów. Choć brzmi ono dość dziwnie, przynosi realne skutki, jeśli wiemy, jak dobrać odpowiednią metodę dla siebie.
Olejowanie włosów – na czym polega?
Metoda olejowania włosów polega na pokryciu ich wybranym przez siebie olejkiem, mającym za zadanie poprawić kondycję naszych włosów. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego. To największy problem większości dziewczyn, które rozpoczynają swoją przygodę z olejowaniem włosów. Zdarza się, że zanim trafimy na odpowiedni dla siebie olejek, przetestujemy kilka, które nie przyniosą rezultatów lub dadzą odwrotny efekt do zamierzonego. Kiedy już poznamy swojego "wybrańca", cały proces powinien przebiegać sprawnie. Ważna jest systematyczność i niestety... odrobina wolnego czasu.W rzeczywistości olejowanie włosów się opłaca. U wielu dziewczyn włosy stały się widocznie odżywione i zregenerowane, a przy tym bardziej lśniące. Olejki ułatwiają również rozczesywanie i zapanowanie nad niesfornymi dotąd, niedającymi się ułożyć włosami. Stanowią jednocześnie ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a w tym przeciw szkodliwemu działaniu suszarki, czy prostownicy (nie chronią włosów jednak w pełni). Dzięki olejowaniu stają się one bardziej sprężyste i miękkie oraz głęboko nawilżone.
Olejowanie włosów na sucho – krok po kroku
- Wybrany przez siebie olejek rozgrzej delikatnie w dłoniach i nałóż na włosy. Jeśli masz skłonność do ich nadmiernego przetłuszczania, zrezygnuj z aplikacji tuż przy skórze głowy i zacznij mniej więcej od połowy ich długości. Kiedy dodatkowej pielęgnacji wymagają jedynie końcówki, olejowanie włosów zastosuj tylko na tych partiach.
- Na pokryte olejem włosy nałóż foliowy czepek i okręć go ręcznikiem. Jeśli chcesz zastosować olejowanie włosów na gorąco, podgrzej ręcznik ciepłym powietrzem z suszarki. Pamiętaj jednak, by zachować odpowiednią odległość dyfuzora od ręcznika. Ciepło sprawia, że łuski włosa otwierają się, a składniki i wartości odżywcze zawarte w stosowanym przez ciebie olejku wnikają głębiej w strukturę włosa.
- Trzymaj włosy w czepku przez ok. 30 min. Jeśli twoje włosy potrzebują bardziej intensywnej regeneracji, wydłuż ten czas do godziny, a nawet zdecyduj się na metodę olejowania włosów na noc. To znacznie poprawi efekty.
- Zdejmij czepek i umyj włosy tak jak dotychczas, używając przy tym ciepłej, ale nie gorącej wody. Nie stosuj kosmetyków z SLS-ami.
Olejowanie włosów na noc – kiedy włosy potrzebują nieco więcej odżywienia
Olejowanie włosów na noc jest metodą dla osób, które w większym stopniu chcą odżywić swoje włosy. Ich kilkugodzinna ekspozycja na działanie olejku powinna w zupełności wystarczyć. Wybierając sposób nocny wystarczy kierować się kolejno krokami opisanymi w akapicie dotyczącym olejowania włosów na sucho. Jedyną zmianą jest pozostawienie włosów pod czepkiem na całą noc i zmycie oleju dopiero po przebudzeniu.
Olejowanie włosów – jak często powinnyśmy stosować olejki?
Nawet jeśli Twoje włosy potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych, są zniszczone i zmęczone, nie stosuj olejowania włosów codziennie. Tego typu działania przyniosą odwrotny efekt od oczekiwanego- przyczynią się do przetłuszczania się włosów, ich ciężkości i problemów z rozczesywaniem. Chcąc zadbać o ich strukturę wystarczy regularne stosowanie olejków maksymalnie trzy razy w tygodniu – w zależności od potrzeb. Zbyt rzadkie używanie olejków również nie da wymiernych efektów. Optymalną ilością dla olejowania włosów jest od jednego do trzech razy na tydzień.Jeśli mowa o ilości nakładanego oleju, to nawet dla długich włosów wystarczyć powinny dwie łyżki stołowe, maksymalnie do połowy szklanki. Wszystko zależne jest od długości i gęstości naszych włosów. Z ilością oleju nie powinnyśmy jednak przesadzać. Nie chodzi o intensywne ich natłuszczenie, a w miarę równomierne pokrycie. Podobnie jak w przypadku serum, nie dajemy go więc dużo.
Olejowanie włosów - jakie olejki stosować?
W zależności od rodzaju włosów - nisko, średnio lub wysokoporowatych, powinnyśmy wybrać odpowiednie dla nas olejki. Olejowanie nie będzie miało sensu, jeśli stosowany przez nas produkt nie będzie spełniał oczekiwań.
- Dla włosów niskoporowatych przy olejowaniu najlepsze będą olejki: np. kokosowy, palmowy, masło shea, czy cupuacu.
- Dla włosów średnioporowatych, warto postawić na olejki: np. macadamia, rycynowy, ryżowy, arganowy, oliwa z oliwek.
- Wysokoporowate włosy będą dobrze pracowały z olejkami: np. lnianym, słonecznikowym, kukurydzianym, żurawinowym, czy z pestek malin lub dyni.
Źródło zdjęcia głównego: Pinterest