Porowatość włosów a odpowiednia pielęgnacja
Sprawdź, jak określić porowatość swoich włosów i dobierz odpowiednią pielęgnację do indywidualnych potrzeb włosów.

- Anna Jastrzębska
Powierzchnia zdrowego włosa składa się ze szczelnie przylegających do siebie łusek, które zatrzymują wodę w jego wnętrzu, wspomagając tym samym nawilżenie i skutecznie chroniąc go przed uszkodzeniami. O podwyższonej porowatości mówimy wówczas, gdy łuski włosa są rozchylone, a włos staje się przesuszony i bardziej podatny na mechaniczne uszkodzenia.Sprawdź także: Jak olejować włosy? Olejowanie na noc.Średnia i wysoka porowatość włosów może być genetyczna. Mocno kręcone włosy charakteryzują się naturalną wysokoporowatością. Jednak najczęściej mamy do czynienia z wysokoporowatością nabytą. Brak pielęgnacji (lub nieodpowiednia), mogą prowadzić do podwyższenia porowatości włosów. Farbowanie włosów, prostowanie, czy suszenie gorącym strumieniem powietrza, negatywnie wpływa na ich kondycję. Mocne rozjaśnianie włosów czy nieumiejętne przedłużanie mogą prowadzić do ekstremalnych przesuszeń i uszkodzeń delikatnej struktury włosa.

Jak określić porowatość włosów?
Istnieje wiele sposobów na określenie porowatości włosów. Należy jednak pamiętać, że większość z nich pozwala jedynie na przybliżone stwierdzenie czy włosy są nisko, średnio czy wysokoporowate. Włosy też bardzo często różnią się porowatością w zależności od tego, czy mowa o włosach tuż przy skórze głowy czy końcach – przy cieniowanych włosach końcówki bardzo często są przesuszone i nieestetycznie się puszą. Pamiętaj, że włosy bardzo często mają porowatość mieszaną - są średnioporowate, w kierunku niskiej porowatości lub wysokiej. Na wielu blogach można znaleźć pomysły na sprawdzenie domowymi sposobami porowatości włosów – np. test ze szklanką i wodą czy mąką. Możesz też dołączyć do wątku, gdzie Wizażanki po odpowiedzi na szereg pytań określają poziom porowatości włosów.

Jednym z najbardziej niezawodnych sposobów jest oczywiście zbadanie włosa pod specjalnym mikroskopem, ale również dokładne i systematycznie obserwowanie włosów. Im większą wiedzę o swoich włosach będziesz mieć, tym prościej będzie Ci dobrać najskuteczniejszą pielęgnację.Warto, żebyś zwróciła uwagę na kilka najbardziej istotnych kwestii: włosy wysokoporowate łatwo się moczą i stosunkowo szybko wysychają – niskoporowate wręcz przeciwnie – nie absorbują tak szybko wody i długo schną. Włosy przesuszone łatwiej poddają się farbowaniu i układaniu misternych fryzur – a posiadaczki zdrowych i gładkich włosów (czyli niskoporowatych) narzekają na włosy, które wyślizgują się z koczków i upięć. Ponadto charakteryzują się widocznym przesuszeniem i nieco chropowatą w dotyku teksturą. Włosy niskoporowate za to są bardzo lśniące; rozpuszczone przypominają gładką „taflę”. Dobrym testem jest także użycie oleju kokosowego – posiadaczki włosów niskoporowatych powinny być bardzo zadowolone z efektów – olej zostanie wchłonięty przez włosy, wysokoporowate włosy w większości przypadków źle lub obojętnie zareagują na olej z kokosa.

1. Cece MED, maska do włosów suchych, 30zł/200ml; 2. Alterra, olejek z migdałami i papayą, 14zł/100ml; 3. SP LuxeOil, odbudowujący eliksir z keratyną, 72zł/100ml; 4. Rene Furterer, szampon do bardzo suchych włosów, 70zł/150ml; 5. Bioelixire, serum z olejkiem arganowym, 10zł/20ml; 6. Paul Mitchell Awapuhi, skoncentrowana odżywka proteinowa, 90zł/100ml; 7. Organix, odżywka z imbirem awapuhi, 29,90zł/385ml; 8. L'biotica Biovax, jedwab w płynie, 9,90zł/15ml; 9. Physiogel, szampon z odżywką do suchych włosów, 30zł/150ml; 10. The Body Shop, masło do włosów bardzo suchych Rainforest, 55zł/200ml
Jak dbać o wysokoporowate włosy?
Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji, która będzie zmniejszać porowatość włosów. Do codziennej pielęgnacji należy włączyć nakładanie treściwych odżywek przed lub po umyciu, a raz w tygodniu maski, która dogłębnie nawilży i zamknie łuski włosa. W wielu przypadkach doskonałe efekty przynosi olejowanie – warto jednak dobrać olej do konkretnej porowatości włosów. Nie każdy olej dobrze sprawdzi się na każdym rodzaju włosów. Jeśli próbowałaś już olejowania i nie byłaś do końca zadowolona, być może powinnaś wypróbować inny olej. Przy włosach wysokoporowatych sprawdzają się również kuracje proteinowe. Możesz wybierać między proteinami pochodzenia mlecznego, roślinnego, jedwabnego, owsianego i kolagenowego, a także proteinami hydrolizowanymi, które są jeszcze skuteczniejsze – w składzie kosmetyku będą opisane np. jako Hydrolyzed Milk Protein. Wiele osób poleca też płukanki do włosów, które poprawiają ich wygląd i zdrowie, zobacz jakie płukanki możesz zrobić w domu.Sprawdź też czym czesać włosy.