Reklama

Każdego dnia wypada nam od ok. 50 do 100 włosów. To naturalne i nie należy się tym martwić. Kiedy jednak zauważymy, że tracimy ich więcej, warto dowiedzieć się dlaczego i zacząć działać. Zanim zdecydujemy się na inwazyjne leczenie, wypróbujmy zioła na porost włosów. Metody sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy na rynku nie było prawie żadnych kosmetyków, przynoszą niekiedy najlepsze efekty.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak działają zioła przeciw wypadaniu włosów?
  2. Jakie zioła na wypadanie włosów są najlepsze?
  3. Polskie zioła na wypadanie włosów
  4. Azjatyckie zioła na porost włosów
  5. Jak stosować zioła na porost włosów?
  6. Jak wybrać zioła na porost włosów?

Jak działają zioła przeciw wypadaniu włosów?

Odpowiednio dobrane zioła wzmacniają strukturę kosmyków i przyczyniają się do poprawy ich ogólnej kondycji. Działają na porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu, poprzez odbudowanie cebulek i poprawę krążenia w obrębie skóry głowy.

Nasze babcie bardzo często stosowały różnego rodzaju napary ziołowe. Wykorzystywały je w formie płukanek i wcierek, ale przede wszystkim piły. To bardzo tani, a jednocześnie skuteczny sposób na zdrowy wygląd włosów oraz przyspieszenie ich porostu. Aby zauważyć efekty, trzeba jednak stosować je regularnie i uzbroić się w cierpliwość.

Jakie zioła na wypadanie włosów są najlepsze?

Sposób z piciem drożdży na porost włosów zna już chyba każda kobieta. Podobno nie jest zbyt smaczny, ale regularne stosowanie rzeczywiście przynosi rezultaty. Podobnie zresztą działa szare mydło. Obie te metody warto wspomóc dodatkowo piciem ziół.

iStock/MKucova

Polskie zioła na wypadanie włosów

Najczęściej sięgamy oczywiście po polskie zioła. Są dostępne w niemal każdym sklepie i doskonale sprawdzone przez nasze babcie. Stanowią cenne źródło witamin dla naszych kosmyków. Na porost włosów świetnie sprawdzi się m.in. pokrzywa i skrzyp polny. Można je łączyć ze sobą (włosomaniaczki mówią na to wtedy skrzypokrzywa) lub używać osobno.

Dlaczego to w ogóle działa? Wystarczy przyjrzeć się właściwościom obu ziół:

  1. Skrzyp polny jest bogaty w krzemionkę. To ona odpowiada za wzmacniające włosy działanie, a przez to redukcję wypadania kosmyków. Wiąże się to również z przyspieszeniem ich wzrostu. W efekcie przy skórze głowy pojawia się mnóstwo baby hair.
  2. Pokrzywa z kolei charakteryzuje się bogactwem witamin i minerałów. Ma bardzo podobnie działanie do skrzypu – wzmacnia włosy, redukuje ich wypadanie i przyspiesza porost. Sięgając po nią, zyska cały organizm, ponieważ ma właściwości detoksykujące, oczyszczające.

Na porost włosów polecany jest także:

  1. Rumianek znany jest ze swoich właściwości pielęgnacyjnych. Regularnie stosowany nie tylko wzmacnia tkankę włosa, ale też sprawia, że stają się bardziej gładkie, lśniące i elastyczne.
  2. Szałwia pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego, ale obecnie uprawiana jest w wielu krajach na świecie, m.in. na plantacjach w Polsce. Nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale też zmniejsza ich przetłuszczanie. Trzeba jednak uważać, bo może przyciemniać kosmyki. Można spożywać ją w formie herbaty, albo używać jako napar na włosy (oczywiście tuż po tym jak ostygnie).
  3. Łopian zawiera sole mineralne i witaminy (m.in. C, E i kwas foliowy). Ma właściwości łagodzące i antyseptyczne. Wzmacnia cebulki włosowe, zapobiega wypadaniu kosmyków i wspomaga ich wzrost. Suszony korzeń łopianu może być stosowany w formie ziołowej herbatki albo jako płukanka do włosów.
  4. Tatarak jest bogaty min. w kwasy organiczne, witaminę C i sole mineralne. Kłącze tataraku wzmacnia włosy, hamując ich wypadanie, a dodatkowo pomaga w leczeniu łupieżu. Dzięki poprawie ukrwienia, pobudza też wzrost kosmyków.
  5. Kozieradka pospolita znana jest też jako greckie siano lub boża trawka. Znajdziemy ją nie tylko w Azji, ale również na terenie całej Europy (szczególnie na Ukrainie, Litwie i w Polsce). Dzięki zawartości potasu, cynku i witamin z grupy B przeciwdziała wypadaniu włosów, stymuluje ich porost, a także łagodzi podrażnienia skóry głowy.
  6. Mydlnica lekarska to dziko rosnąca roślina, którą można znaleźć m.in. w Polsce. Ziele mydlnicy lekarskiej zawiera sole mineralne, glikozydy, węglowodany oraz saponiny. Polecana jest m.in. przy łojotokowym zapaleniu owłosionej skóry głowy, wypadaniu włosów oraz łupieżu.
iStock/Julia Cherkasova

Azjatyckie zioła na porost włosów

W Polsce możemy kupić także wiele ziół pochodzących z różnych stron świata. Jednymi z najpopularniejszych są te wywodzące się z Azji m.in. z Chin oraz z Indii. Szczególnie warto zwrócić uwagę na takie zioła na porost włosów, jak:

  1. Amla, czyli agrest indyjski zawiera antyoksydanty, witaminę C, żelazo, magnez i fosfor. Zioło to pobudza porost włosów, odżywia cebulki i wzmacnia strukturę kosmyków. Pomaga też podkreślić ich naturalny kolor.
  2. Shikakai nazywane są w Indiach „owocem dla włosów”. To nic innego, jak owoce drzewa akacji indyjskiej, które stymulują wzrost włosów, wzmacniają je i odbudowują ich strukturę. Dodatkowo m.in. nadają im połysk i objętość.
  3. Bhringaraj to hinduskie zioło pełne antyoksydantów i substancji antybakteryjnych. Roślina ta wzmacnia cebulki włosa i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Może lekko przyciemniać włosy.
  4. Cassia (znana także jako cynamonowiec chiński) wzmacnia włosy, sprzyjając ich porostowi i równocześnie delikatnie barwi kosmyki. Nadaje im złotawy blask, ociepla chłodniejsze blondy i maskuje siwiznę.
  5. Miłorząb japoński pomimo swojej mylącej nazwy pochodzi z Chin. Liście z tej rośliny polecane są m.in. przy wypadających włosach. Odżywiają i stymulują wzrost nowych włosków.
  6. Żeń-szeń stosowany jest w Europie od kilkuset lat, ale pochodzi z dalekiego wschodu. Dzięki zawartości ginzenozydu Ro – jest nieoceniony w walce z łysieniem androgenowym, czyli łysieniem u mężczyzn. Polecany jest również kobietom, które chcą pobudzić kosmyki do intensywniejszego wzrostu i korzystnie wpłynąć na mikrokrążenie.
  7. Bambus zawiera przede wszystkim cenne związki mineralne (przede wszystkim sole krzemu), flawonoidy i kumaryny. Występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Chinach. Wykazuje właściwości wzmacniające i odbudowujące.

Jak stosować zioła na porost włosów?

Zioła na porost włosów możemy stosować na kilka sposobów: w formie suplementów diety (przede wszystkim ze skrzypu polnego i pokrzywy), domowych wcierek, płukanek, odżywek i szamponów, a także naparów i herbat. Większość ziół jest uniwersalna, co oznacza, że nadają się zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Napar ze skrzypu polnego, pokrzywy czy korzenia łopianu możemy wypić albo pozostawić jako odżywkę na włosy. Równie dobrze działają płukanki z ziół i ziołowe wcierki (np. z nasion kozieradki, rzeń-szenia czy amli). Przygotowując płukankę zalewamy zioła gorącą wodą (opcjonalnie z dodatkiem ulubionego oleju). Zostawiamy pod przykryciem do naciągnięcia i odcedzamy. Gotową, ostudzoną miksturę używamy do ostatniego płukania włosów po myciu. Podobnie przygotowujemy wcierkę. Z tą różnicą, że nakładamy ją na włosy i skórę głowy, a po kilkunastu minutach zmywamy ciepłą wodą. Płukanki i wcierki stosujemy zazwyczaj raz – dwa razy w tygodniu. Korzystając z nich warto pamiętać o masażu skóry głowy. Wykonywany przez ok. 1 minutę poprawi krążenie.

Zioła na porost włosów pijemy co najmniej raz – dwa razy dziennie. Jeśli przeszkadza nam np. dość charakterystyczny smak naparu z liści pokrzywy, możemy spróbować równie skutecznej herbaty z pokrzywy. Z powodzeniem zastąpimy nią czarną herbatę czy kawę. Nie ma właściwości pobudzających, więc można spożyć ją nawet przed snem. W aptekach kupimy też sok z pokrzywy. Łyżeczkę napoju najlepiej wypijać przed śniadaniem lub po kolacji

iStock/MelanieMaya

Jak wybrać zioła na porost włosów?

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele – od poważnych chorób, takich jak anemia, cukrzyca, łuszczyca, łysienie plackowate, łojotokowe zapalenie skóry głowy, po złą dietę, stres czy nieprawidłową pielęgnację kosmyków. Wybierając zioła na porost włosów, warto najpierw zdiagnozować swój problem.

Dowiedzmy się jak najwięcej o działaniu poszczególnych ziół i o ich właściwościach. Choć z zasady są bezpieczne dla organizmu, należy podejść do nich z pewną dozą ostrożności. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek zioła na porost włosów, upewnijmy się czy nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników. Przyjmując leki trzeba pamiętać, że niektóre zioła mogą wchodzić z nimi w interakcje. Część ziół na porost włosów nie powinna też być przyjmowana zbyt długo. Dobrym przykładem jest skrzyp, który może wypłukiwać witaminę B1. Kobiety w ciąży i karmiące piersią na pewno powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie koziderki pospolitej.

Warto kupować mieszanki ziół całkowicie naturalnych, czyli takich, które zawierają jedynie suszone części roślin. Najlepiej, jeśli nie będą zmielone, tylko cięte – wówczas łatwiej będzie ocenić ich jakość. Zioła na rzadkie włosy są ogólnodostępne. Kupimy je w sklepach zielarskich, aptekach i wielu marketach m.in. w formie wygodnych saszetek. Wiele z nich znajdziemy w składnikach naturalnych kosmetyków – szamponów, odżywek czy masek.

Reklama

Często polecanym, gotowym produktem przy wypadaniu włosów, łysieniu i zapaleniu łojotkowym skóry jest Ziołowa Kuracja na włosy Ojca Klimuszko. Naturalny preparat w formie płukanki regeneruje mieszki włosowe. Zawiera mieszankę z korzenia łopianu, liści pokrzywy, kłącza tataraku, kory dębu, koszyczka rumianku i ziela skrzypu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane