klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fryzury

Przez dwa lata nie zmywała z włosów odżywki. Jak teraz wygląda?

Ta dziewczyna przeprowadziła eksperyment na swoich włosach! Czy to był dobry pomysł?
Milena Majak
październik 18, 2019

Guyamassonora na portalu Reddit.com tłumaczyła, że trudno było jej sobie poradzić z kędziorami. Często się puszyły i stawiały opór przed jakimkolwiek wygładzeniem oraz nadawaniem im odpowiedniej sprężystości. I żadna z testowanych przez nią metod pielęgnacji włosów nie pomogła jej uzyskać pożądanego efektu. Postanowiła więc przeprowadzić pewien test...

Zobacz także: 10 uniwersalnych fryzur dla kręconych włosów

Po krótkim eksperymencie okazało się, że cała sztuczka polegała na… niezmywaniu odżywki z włosów. Od kiedy Guyamassonora pierwszy raz przetestowała to rozwiązanie, minęły dwa lata i jej włosy zmieniły się wręcz nie do poznania.

Nie zmywam nigdy żadnej z odżywek, którą stosuję. Zawsze miałam zdrowe włosy i zastanawiałam się czy taka metoda za bardzo ich nie obciąży. Na szczęście okazało się, że jest zupełnie inaczej. Odciskanie nadmiaru produktu i wody w bawełnianą koszulkę lub ręcznik z mikrofibry było zbawieniem – pisze na portali reddit.com Guyamassonora.

Kobieta zdradziła również, że tylko raz w tygodniu myje włosy szamponem na całej długości. W pozostałe dni stosuje wyłącznie odżywkę. Dzięki temu loki są według niej o wiele bardziej zdefiniowane oraz sprężyste. Ta sztuczka pomogła nadać kędziorom również blasku, którego niemal od zawsze im brakowało.

Nam trudno uwierzyć w całą tę historię, więc postanowiłyśmy poprosić o opinię w tym temacie ekspertów - stylistę fryzur Andrzeja Wierzbickiego i Tomasz Schmidta - mistrza koloryzacji, współzałożyciela salonów i marki kosmetyków WS Academy. Ten duet na pewno dobrze znacie z TVN Style.

Zdjęcie: Materiały PR/Weronika Krysiak

Czy wolno myć włosy wyłącznie odżywką?

Jak tłumaczy w rozmowie z Wizaz.pl Tomasz Schmidt, nasza głowa i włosy wymagają znacznie intensywniejszej pielęgnacji niż kiedyś.

Fakt, że komuś służy używanie samej odżywki bez spłukiwania wydaje się być sytuacją incydentalną, trudną do wyobrażenia. Przy współcześnie występujących warunkach środowiska niemycie głowy nie jest możliwe, bowiem konieczne jest jej systematyczne oczyszczanie. Trochę przypomina to sytuację, w której nie używalibyśmy mydła, tylko codziennie balsamowali ciało - mówi Schmidt. 
Powinniśmy myć głowę według potrzeb i bardzo starannie ją spłukiwać tak, aby dokładnie oczyścić skórę głowy z codziennych zabrudzeń i produktów do stylizacji. Chłodna woda to nasz sojusznik w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i kondycji włosów. Nie bójmy się ich myć codziennie, ponieważ mogą one potrzebować tego częściej niż zwykle – pamiętajmy tylko o wyborze właściwego szamponu. Sięgając po produkt do mycia sprawdzajmy, czy zawiera on składniki skutecznie oczyszczające skórę głowy, jak np. rumianek, nasturcja, cytryna czy bluszcz - dodaje mistrz koloryzacji. 

Zdaniem naszego eksperta zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone niewłaściwie, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. "Bardzo często podczas stosowania odżywek przesadzamy z aplikowaną ilością, co tylko obciąża zarówno włosy, jak i skórę głowy, która w ogóle nie powinna mieć z kontaktu z odżywką. W 99% przypadków nakładanie jej bezpośrednio na skórę głowy, a nie na same włosy, może spowodować zaburzenia fizjologicznej równowagi skóry, powodując m.in. jej przetłuszczanie, łupież, pieczenie i swędzenie", tłumaczy Schmidt. 

Na co zwracać uwagę podczas mycia włosów?

Zdaniem Andrzeja Wierzbickiego podczas stosowania kosmetyków powinniśmy pamiętać o fundamentalnej zasadzie - do pielęgnacji skóry głowy stosujmy szampon dopasowany do jej potrzeb, a do włosów odpowiedni rodzaj odżywki.

Większość z nas traktuje głowę i włosy integralnie, jako całość, a to błąd. Skóra wymaga odmiennej pielęgnacji niż same kosmyki. Jeśli borykamy się z wypadaniem włosów, ich ciągłym przetłuszczaniem się, łupieżem czy alergią to znaczy, że musimy pomóc skórze głowy. Tymczasem łamanie, puszenie się, brak objętości, rozdwajanie, czy suchość są objawami kłopotów z włosami. Problemy skóry głowy są niestety nieco bardziej złożone i wymagają kompleksowej opieki. Włosom w znacznym stopniu może pomóc natomiast dobra odżywka i zmiana nawyków podczas codziennej stylizacji - wyjaśnia stylista fryzur.

Pamiętajcie, że jeżeli na opakowaniu odżywki znajduje się informacja, że produkt należy spłukać, to powinniśmy używać go zgodnie z zaleceniami producenta.

Zdjęcie: Reddit.com/guyamassonora

Komentarze
materiały PR
Fryzury Pielęgnacja włosów zimą - 5 najczęściej popełnianych błędów
Zima to ciężki czas dla naszych włosów i skóry głowy. Zimny wiatr, częste zmiany temperatur, suche powietrze w pomieszczeniach - te wszystkie czynniki sprawiają, że nasze włosy stają się matowe, łamliwe i nie chcą się układać. Która z nas niejednokrotnie zrezygnowała z noszenia czapki, na rzecz pięknie ułożonej fryzury?
Materiał partnera
grudzień 23, 2016

1. To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Czapka na głowie rzeczywiście sprzyja elektryzowaniu się włosów i sprawia, że są one oklapnięte. Ale przede wszystkim ma ona za zadanie chronić skórę głowy i włosy przed mrozem i w żadnym wypadku nie powinniśmy z niej rezygnować. Niska temperatura negatywnie wpływa na strukturę włosa, a także zagraża przemrożeniem, co może skutkować ich nadmiernym wypadaniem. 2.  Wychodzenie z domu z wilgotnymi włosami. To jedna z najgorszych rzeczy, jakie możemy zafundować swoim włosom! Mokre kosmyki są bardzo wrażliwe i łatwo ulegają złamaniom. Dodatkowo zimne powietrze sprawi, że włosy staną się matowe i zaczną się puszyć - tego nie lubi żadna z nas! 3.  Wysoka temperatura. Używanie do codziennej stylizacji suszarek czy lokówek szkodzi włosom. Zimą powinniśmy dać im jak najczęściej wyschnąć samodzielnie i nie obciążać suszeniem gorącym powietrzem. Jeśli jednak nie możesz obyć się bez tych urządzeń pamiętaj, aby wcześniej zastosować preparaty chroniące włosy przed wysoką temperaturą, np. WAX Daily Mist i użyć do tego chłodniejszego powietrza. 4.  Codzienne mycie głowy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy zimą powinniśmy myć głowę rzadziej, dlatego myjmy włosy tak często, jak tego wymagają, a my czujemy taką potrzebę. To prawda, że zimą z powodu różnic temperatur i noszenia czapek, włosy przetłuszczają się nam bardziej. Dlatego do codziennej pielęgnacji włosów, warto zaopatrzyć się w delikatny szampon, odpowiedni do potrzeb naszej skóry i włosów, jak np. Pilomax WAX Daily , który myje delikatnie i skutecznie. Dodatkowo raz w tygodniu możemy użyć szamponu oczyszczającego, np. Pilomax PURE Wax , który usunie z włosów pozostałości nawet z nierozpuszczalnych w wodzie silikonów i substancji pozostających po środkach do stylizacji. 5.  Nie nawilżamy. Przez noszenie czapek i...

Przeczytaj
mity dotyczące włosów
Fryzury Najpopularniejsze mity dotyczące pielęgnacji włosów obalone!
Czy szampon musi się pienić? Czy codzienne mycie włosów zmniejszy ich przetłuszczanie się? Czy włosy przyzwyczajają się do kosmetyków? Obalamy włosowe mity!
Anna Jastrzębska
listopad 07, 2013

1. Skuteczny szampon musi się pienić Intensywność pienienia szamponu podczas mycia nie warunkuje jego właściwości myjących, nie świadczy o jego skuteczności działania. Pienienie szamponu ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry głowy i włosów – sprawia, że sebum, resztki preparatów do stylizacji, kurz, zanieczyszczenia mogą zostać usunięte podczas spłukiwania włosów i skóry głowy, razem z pianą. Ilość wytworzonej podczas mycia piany uzależniona jest od składu szamponu - wykorzystanych w produkcie detergentów myjących oraz pozostałych składników produktu, stopnia zanieczyszczenia włosów i skóry głowy. Substancje myjące intensywnie odtłuszczające (wykorzystywane np. w preparatach do włosów przetłuszczających się) mogą wytwarzać większą ilość piany.  Jeśli włosy są silnie przetłuszczone, na ich powierzchni znajduje się dużą ilość preparatów stylizujących, podczas pierwszego mycia szampon może zdecydowanie mniej się pienić.  W preparatach do włosów suchych, zniszczonych, przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci wykorzystywane są m.in. łagodniejsze substancje myjące. W tych preparatach stosuje się większą ilość substancji natłuszczających, co przyczynia się do tego, że szampon podczas mycia może się mniej pienić, ale nie ma to wpływu na skuteczność szamponu i jego właściwości oczyszczające. 2. Im więcej odżywki nałożymy, tym lepszy efekt osiągniemy Zarówno skóra jak i włosy są wstanie przyjąć tylko określoną ilość substancji odżywczych. W przypadku szamponu może to doprowadzić do nadmiernego odtłuszczenia skóry głowy, przyczynić się do zachwiania naturalnej bariery ochronnej skóry głowy, przez co skóra ulegnie wysuszeniu i stanie się wrażliwa. W przypadku stosowania balsamu bądź maski włosy mogą  ulec obciążeniu, szybciej się przetłuszczają , co w konsekwencji może doprowadzić do potrzeby częstszego ich...

Przeczytaj
Styl życia Jak zadbać o włosy po zimie?
Włosy po zimie są suche, zniszczone. Nie służy im częsta zmiana temperatury otoczenia, ugniatanie pod czapkami i kapturami. Często zdarza się, iż nadmiernie wypadają. Jak o nie zadbać, by doprowadzić je do ładu na wiosnę?
Agata Olejniczak
luty 24, 2017

1. Poznaj swoje włosy i skórę głowy Zacznij od określenia rodzaju swoich włosów. Suche, przetłuszczające się a może zniszczone? Jaka jest twoja skóra głowy? Z łupieżem, wrażliwa, a może przetłuszczająca? Jaką porowatość mają twoje włosy? Kiedy określisz już swoje typy i dobierzesz do nich kosmetyki, których zaczniesz używać regularnie, stan włosów się poprawi. Pamiętaj! To, że włosy są suche, nie znaczy, że skóra głowy również. To dwa zupełnie inne miejsca, które wymagają najczęściej zupełnie innej pielęgnacji. Kosmetyki, które dobieramy do skóry głowy to szampony, peelingi i wcierki, do rodzaju włosów natomiast odżywki, maski, oleje, sera. 2. Myj delikatnymi szamponami Włosy nie lubią silnych detergentów. Uważaj na SLS i SLES w składzie. Na co dzień stosuj szampony delikatniejsze, a te mocno oczyszczające tylko raz na jakiś czas. Pamiętaj, by szampon dobierać do skóry głowy (np. przetłuszczająca się, wrażliwa itd.), a nie do rodzaju włosa. 3. Po każdym myciu stosuj odżywki Bez względu na to jak często myjesz głowę, staraj się znaleźć choćby 3 minuty po, by nałożyć na włosy odżywkę. Wybieraj takie, które zawierają składniki odżywcze, które zaradzą problemom twoich włosów. Dzięki odżywce dostarczysz włosom niezbędnych im substancji, przestaną się także elektryzować, plątać i puszyć. 4. Raz/dwa razy w tygodniu nakładaj maskę do włosów Maska do włosów to kosmetyk z bardzo dużą ilością składników aktywnych, które bardzo szybko poprawią kondycję twoich kosmyków. Jest to również preparat, który musi na głowie znajdować się odpowiednią ilość czasu, zatem nie wystarczy nałożenie go i spłukanie. Warto nałożyć maskę, owinąć włosy w specjalny czepek, a następnie w ciepły ręcznik, gdyż ciepło powoduje rozchylenie łusek włosa, dzięki czemu składniki aktywne z maski dotrą głębiej....

Przeczytaj
krosty na głowie
iStock
Pielęgnacja Krosty na głowie – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Krosty na głowie najczęściej są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji i nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Aby się ich pozbyć, powinniśmy zadbać o odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie skalpu, a także zakwaszenie skóry.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 10, 2020

Pryszcze na głowie najczęściej pojawiają się osób, które mają problem z nadmiernych przetłuszczeniem się włosów i tłustą skórą. W tym przypadku często stosowane są kosmetyki mocno oczyszczające, co jest dużym błędem i prowadzi do jeszcze większej produkcji sebum. Krosty na głowie najłatwiej usunąć regularną i sumienną pielęgnacją - częstym mycie włosów delikatnymi szamponami, regularnymi peelingami skalpu oraz płukankami zakwaszającymi. Krosty na głowie - skąd się biorą? Pryszcze na głowie powstają w wyniku  nadprodukcji sebum , podobnie jak trądzik na twarzy. Kiedy gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne, zatykają pory skóry, co skutkuje pojawieniem się krostek. Dodatkowo pory mogą być zatkane przez kosmetyki lub martwy naskórek. Niezwykle ważna jest w tym przypadku odpowiednia pielęgnacja oraz prawidłowe mycie głowy . Tego typu zmiany skórne na głowie mogą być również objawem zapalenia mieszków włosowych lub łuszczycy . Zazwyczaj występują wtedy również inne objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie skóry. Zobacz także: Kosmetyki do włosów mogą wywoływać trądzik Jak pozbyć się pryszczy na głowie? Podstawą w tym przypadku będzie odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej dokładne oczyszczanie, ale również na nawilżanie. W momencie, kiedy skóry jest przesuszona, produkuje jeszcze większą ilość sebum, co może prowadzić do pojawienia się krost. Prawidłowe mycie włosów Przede wszystkim powinniśmy myć włosy tak często, aby nie doprowadzić do przetłuszczenia się włosów . Jeśli więc wasze włosy są tłuste już następnego dnia od mycia, należy je ponownie umyć. Uważajcie na suche szampony do włosów, które mogą przesuszać skalp i zatykać pory. Podczas mycia włosów nie drapiemy skóry, może to spowodować nie tylko jej podrażnienie, ale również...

Przeczytaj