Sauna na włosy. Na czym polega, jakie daje efekty i jak wykonać ją samodzielnie w domu?
Sauna na włosy jest zabiegiem, który przeprowadzicie w niemal każdym salonie fryzjerskim. Jest stosunkowo niedroga, a jej efekty widoczne są gołym okiem. Taką regenerująco-nawilżającą kurację możecie przeprowadzić również w domu, bez konieczności kupowania kosztownego sprzętu. Wyjaśniamy, na czym polega sauna parowa na włosy, ile kosztuje, jak często ją wykonywać i w jaki sposób wykonać ją samodzielnie.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Sauna na włosy ma za zadanie rozchylić łuski i dzięki temu ułatwić składnikom zawartym w maskach czy ampułkach przeniknięcie w głąb struktury włosa. Jest przeznaczona dla pasm, które wymagają intensywnej regeneracji, są suche, zniszczone np. słońcem czy częstymi zabiegami koloryzacji. Niektóre urządzenia oprócz wyposażone są dodatkowo w funkcję ozonowania czy jonizacji, potęgującą działanie zabiegu.
Spis treści:
- Na czym polega sauna na włosy?
- Dla kogo sauna parowa na włosy?
- Sauna na włosy – jak wygląda zabieg?
- Co daje sauna na włosy? Efekty sauny
- Sauna na włosy u fryzjera – cena
- Sauna do włosów – parowa czy ozonowa?
- Kosmetyki do sauny na włosy w domowym zaciszu
- Sauna na włosy w domu krok po kroku
- Sauna na włosy – przeciwwskazania
Na czym polega sauna na włosy?
Sauna na włosy jest urządzeniem, które przypomina stojącą kopułową suszarkę z dawnych lat, pod którą w wałkach zasiadały panie chcące skorzystać z usług stylisty. W tej wersji jest ona jednak nawilżaczem posiadającym wbudowany pojemnik na wodę destylowaną, która pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę. Jej poziom sięga jednak tylko do ok. 40 stopni Celsjusza.
Alternatywą jest mgiełka wytwarzana przez fale ultradźwiękowe. Uznawana jest za bardziej skuteczną metodą ze względu na lekkość cząsteczek mgły, które szybciej wnikają do głębszych warstw włosów. Para wodna, niezależnie od tego, w jaki sposób jest wytwarzana, powoduje rozchylenie łusek włosów, dzięki czemu nałożone na nie preparaty mają szansę głęboko w nie wniknąć.
Kosmetyki, których używa się podczas stosowania sauny na włosy, to preparaty regenerujące, silniejsze od drogeryjnych kosmetyków do codziennego użytku. Zawierają najczęściej keratynę, która jest podstawowym budulcem włosów, a także prowitaminę B5 (D-panthenol), mającą za zadanie nawilżyć i wygładzić łuskę włosa. Preparat dobierany jest przez fryzjera do potrzeb włosów konkretnej osoby.
Zobacz także: Keratyna do włosów – rodzaje keratyny, efekty stosowania, polecane kosmetyki [Ranking]
Dla kogo sauna parowa na włosy?
Zabieg sauny na włosy przeznaczony jest tak naprawdę dla każdej osoby, która chce odżywić pasma. Szczególnie jednak polecana jest w przypadku włosów przesuszonych, matowych, łamliwych, zniszczonych częstą stylizacją na gorąco, trwałą ondulacją czy zabiegami koloryzacji i rozjaśniania.
Na taką kurację do salonu fryzjerskiego warto się wybrać również przy włosach puszących się czy ze skłonnością do elektryzowania. Sauna na włosy pomoże też zregenerować kosmyki po lecie, kiedy to są one poddawane niszczącemu działaniu czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, słona i chlorowana woda, gorący wiatr.
Sauna na włosy – jak wygląda zabieg?
Sauna na włosy to odżywczy zabieg, który nie jest czasochłonny, bo całość zajmuje ok. 30 minut. Nie musicie więc obawiać się, że konieczne będzie spędzenie w fotelu długich godzin. Opiera się na kilku krokach:
- Sauna na włosy wymaga dokładnego umycia szamponem (zwykle dwukrotnego), który oczyści włosy z wszelkiego rodzaju zalegających na nich środków kosmetycznych, zanieczyszczeń i nadmiaru łoju.
- Przed rozpoczęciem pracy urządzenia na mokre włosy nakłada się specjalny preparat, który ma na celu wniknąć w strukturę włosa, odżywiając go na całej długości.
- Dłuższe włosy zostają upięte, by w całości zmieściły się pod pokrywą nawilżacza.
- Woda w pojemniku nagrzewa się, a wydostająca się para oddziałuje na włosy i skórę głowy. Pod „kopułą” spędzicie ok. 20 minut.
- Po upływie tego czasu preparat z włosów zostaje zmyty, a fryzjer przepłukuje je na przemian ciepłą i chłodną wodą w celu zamknięcia łusek.
Co daje sauna na włosy? Efekty sauny
Efekty sauny na włosy to przede wszystkich ich nawilżenie i zregenerowanie. Są bardziej odporne na uszkodzenia, mniej się puszą i elektryzują, zredukowane zostaje też rozdwajanie końcówek. Zabieg wygładza i nabłyszcza włosy, pozwalając uzyskać piękny efekt tafli. Poprawia ich elastyczność, stają się miękkie w dotyku, a w przypadku włosów kręconych podkreślony zostaje ich skręt.

Sauna na włosy u fryzjera – cena
Cena zabiegu sauny na włosy wynosi ok. 70-100 zł. Jest to więc stosunkowo tani zabieg na włosy u fryzjera, który równocześnie potrafi w bardzo wyraźny sposób poprawić kondycję pasm. Jeśli są one mocno zniszczone, powinien być powtarzany początkowo nawet co tydzień, a następnie podtrzymująco co 3-4 tygodnie. Oczywiście kuracji można też poddać się jednorazowo, jeśli włosy ogólnie nie są w złej kondycji i nie wymagają intensywnej regeneracji.
Sauna do włosów – parowa czy ozonowa?
Wybierając się do salonu na zabieg sauny na włosy, możecie spotkać się z różnymi rodzajami sprzętu. W każdym z nich stosowana jest para wodna, natomiast mogą pojawić się też dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest ozonowanie.
Razem z parą emitowany jest więc ozon, który wykazuje działanie bakteriobójcze i antyseptyczne, pomoże więc, jeśli zmagacie się z łupieżem. Ozon stymuluje też krążenie w skórze głowy, co prowadzi do odżywienia i wzmocnienia cebulek, a w efekcie zmniejsza wypadanie i pobudza wzrost włosów. Ozonowa sauna jest to więc tak naprawdę sauna parowa z dodatkową możliwością emitowania ozonu.
Oprócz ozonowania urządzenie do zabiegu może oferować również funkcję jonizacji. Jest ona wam dobrze znana głównie z suszarek do włosów i w przypadku sauny działa tak samo: wygładza, nabłyszcza, zmniejsza elektryzowanie się (redukuje dodatnie jony).
Niektóre sprzęty wyposażone są także w lampy emitujące podczerwień, która jeszcze bardziej potęguje wnikanie składników odżywczych z nałożonych kosmetyków.

Kosmetyki do sauny na włosy w domowym zaciszu
Jeśli nie macie ochoty na regularne zabiegi sauny do włosów w salonie, możecie wykonać je we własnym domu, choć oczywiście w takim przypadku nie skorzystacie z właściwości ozonu, jonizacji czy podczerwieni.
Kosmetyki dobierzcie do potrzeb waszych włosów. Możecie użyć „gotowców”, czyli maski bądź odżywki, którą kupicie w drogerii. Jeśli pasma wymagają przede wszystkim nawilżenia i wygładzenia, szukajcie w składzie emolientów i humektantów. Jeśli natomiast są one uszkodzone, zniszczone i niezbędna jest odbudowa ich struktury, wybierzcie maskę lub odżywkę proteinową.
Dobrym rozwiązaniem jest również samodzielne przygotowanie kosmetyku do sauny parowej. Mogą to być proste domowe maseczki na włosy na bazie produktów dostępnych w kuchni. Trzy łyżki jogurtu wymieszajcie z łyżką miodu, a uzyskacie w ten sposób maskę bogatą w proteiny, witaminy i minerały.
Jeszcze łatwiejsza w wykonaniu będzie regenerująca maska z siemienia lnianego. Trzy łyżki nasion lnu nasypcie do garnuszka i zalejcie szklanką wody. Zagotujcie, aż wydzieli się śluz. Odcedźcie uzyskany „kisiel” i rozprowadźcie go na włosach. Możecie go wzbogacić o łyżeczkę miodu czy kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, jeśli na skórze głowy obecny jest łupież.
Zobacz także: Zabiegi na włosy, które zrobisz w domu
Sauna na włosy w domu krok po kroku
Sauna na włosy to zabieg bardzo prosty, ponieważ opiera się tylko na kilku krokach. Oprócz wybranej maski czy odżywki będziecie też potrzebować miski, foliowego czepka (lub folii spożywczej) i ręcznika.
- Najpierw należy dwukrotnie umyć włosy szamponem, najlepiej bez SLS, a następnie odsączyć nadmiar wody ręcznikiem.
- Na całą długość włosów nałóżcie wybrany kosmetyk, po czym zepnijcie je na czubku głowy.
- Nalejcie do miski gorącej wody i nachylcie się nad nią, zakładając na siebie ręcznik, jak do wykonywania parówki na twarz.
- Po ostygnięciu wody trzeba spłukać włosy i na koniec polejcie je chłodną wodą, żeby domknąć łuski.
Jeśli trudno wam znaleźć wygodną pozycję nad miską z gorącą wodą, możecie wykonać saunę na włosy w nieco innej wersji. Po rozprowadzeniu kosmetyku nałóżcie na głowę foliowy czepek, owińcie ręcznikiem i przez ok. 20 minut kierujcie na włosy strumień ciepłego powietrza z suszarki. Ciepło zadziała jak para wodna, rozchylając łuski i pozwalając składnikom wniknąć we włosy.
Sauna na włosy – przeciwwskazania
Sauna parowa na włosy jest zabiegiem bezpiecznym, jednak w niektórych sytuacjach może być ona niewskazana. Zabiegowi towarzyszyć może intensywny zapach użytych kosmetyków. Jeśli więc jesteście nadwrażliwe na ciepło i mocne zapachy, kuracja może być dla was mało komfortowa, zwłaszcza gdy też często boli was głowa lub miewacie migreny.
Trzeba też liczyć się z tym, że często wykonywana sauna na włosy może przyspieszać „uciekanie” pigmentów z włosów farbowanych. Z jednej strony więc kuracja poprawia ich kondycję, ale z drugiej – przyspiesza utratę intensywności koloru.
Przed zabiegiem należy upewnić się u fryzjera, czy możecie mu się poddać, jeśli dokuczają wam pryszcze na głowie. Wcześniejsza konsultacja z dermatologiem jest wskazana, gdy zmagacie się z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry głowy.