Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Chcę testować
Orientana hello daktyl
Chcę testować
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Wyniki testu
Eucerin_Dermopure
Laureaci
L'Oreal Paris Revitalift Filler
Laureaci
Eucerin Hyaluron Filler
Laureaci
Skalp - podstawowe zasady pielęgnacji skóry głowy + najczęstsze błędy
Fryzury

Skalp - podstawowe zasady pielęgnacji skóry głowy + najczęstsze błędy

Skalp, czyli skóra głowy powinna być złuszczana, nawilżana i odpowiednio oczyszczana. Jego niewłaściwa pielęgnacja skutkuje łupieżem, swędzeniem, przetłuszczaniem się, a nawet zahamowanym wzrostem włosów. Jakie błedy najczęściej popełniamy?

Do najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów zalicza się zaniedbanie skalpu. Skóra głowy powinna być odpowiednio nawilżona, gdyż bez tego drastycznie pogarsza się stan naszych włosów. Może pojawić się świąd, łupież oraz podrażnienia. Kolejnymi błędami są nieodpowiednie odżywiania skóry głowy oraz zaniechanie jej złuszczania, który może przyczynić się do zapychania porów, a co za tym idzie powstania wyprysków i trądziku

Podstawowe zasady pielęgnacji skalpu obejmują przede wszystkim:

  • nawilżanie przez maseczki, olejowanie lub kremowanie,
  • włączenie peelingu trychologicznego,
  • oczyszczanie skóry głowy,
  • szczotkowanie skóry głowy.

Zobacz także: Swędzenie skóry głowy - skąd się bierze?

Skalp - podstawowe zasady pielęgnacji skóry głowy + najczęstsze błędy

Źródło: iStock

Makijaż na odwrót to hit TikToka. Wypróbowałam go na sobie i efekt mnie zachwycił!

Jak nawilżyć skalp?

Żeby ograniczyć przesuszanie się skalpu, pierwszym krokiem powinno być ograniczenie czynników, kosmetyków i środków do pielęgnacji, które mogą przyczynić się do powstawania problemu. Są nimi m.in.:

  • agresywne środki myjące (SLS, SLES, na bazie alkoholu, zawierające substancje drażniące),
  • farbowanie lub rozjaśnianie włosów
  • suche szampony,
  • wcierki z alkoholem,
  • gorące powietrze suszarki,
  • słońce.

Przesuszanie skalpu może być też skutkiem choroby skóry lub niewłaściwej diety. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska. Kiedy zlokalizujemy źródło problemu, możemy przejść do nawilżania, które powinno stanowić stały punkt w naszej pielęgnacji włosów. Jak to zrobić?

  1. Zastosować wcierkę. Niestety, żaden z gotowych produktów może nie zdać tutaj egzaminu ze względu na skład, ryzyko podrażnienia i dodatkowego przesuszania. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie domowej wersji wcierki na skalp z soku aloesowego, do którego w odpowiednim stężeniu można dodać np. mocznik, miód, kwas hialuronowy, czy glicerynę.
  2. Włączyć olejowanie. Przy silnym przesuszeniu skalpu sprawdzić mogą się oliwa z oliwek, olej z awokado lub np. pestek winogron.
  3. Użyć środków aptecznych. Wśród nich wychwalany jest m.in. Cerkogel30, żel do skóry głowy z 30 proc. mocznikiem. Zastosować można także żel z panthenolem w formie pianki. Sprawdzić może się tu również maść Clotrimazol, która nie tylko nawilży, ale też zwalczy drożdżaki, czy też łagodząca emulsja do skóry głowy Emolium.
  4. Zastosować krem. Kremowanie przeprowadzać można przed myciem włosów, stosując produkt przeznaczony do pielęgnacji twarzy, który sprawdza się w naszym przypadku.

Złuszczanie czyli jak zrobić peeling skalpu?

Trycholodzy radzą, by peeling skalpu wykonywać mniej więcej co dwa tygodnie. Taka kuracja pozwoli na złuszczenie naskórka, usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, a także zalegających na skórze głowy kosmetyków. Co więcej, przyczyni się do zmniejszenie problemu przetłuszczania się, sprawi, że włosy uniosą się u nasady. Peeling pobudza też krążenie dzięki masażowi skalpu. To natomiast sprawi, że cebulki będą odżywione i dotlenione. Jaki peeling stosować? Można kupić gotowy produktu do złuszczania skóry głowy lub przygotować kosmetyk samemu w domu.

Najbardziej popularne domowe peelingi na skalp to:

  • peeling cukrowy. Do porcji szamponu stosowanego podczas jednej aplikacji dodajemy łyżkę cukru. Lepiej wybrać trzcinowy ze względu na grubość kryształków. Porcję wymieszać, nałożyć na wilgotny skalp i delikatnie masować. Oprócz złuszczenia, nawilżysz skórę głowy,
  • peeling z glinką kosmetyczną. Do porcji ulubionej, lekkiej odżywki dodaj glinkę kosmetyczną i wykonaj masaż skalpu,
  • peeling kawowy. Do 2 łyżek łagodnego szamponu dodaj 3 łyżeczki zmielonej kawy. Delikatnie wymieszaj i nałóż na skalp, wykonując delikatny masaż.

Oczyszczanie skalpu

Mycie włosów, a co za tym idzie skóry głowy wydaje się być łatwe. Prawdą jednak jest, że niejednokrotnie robimy to źle, pogarszając stan skalpu. Do oczyszczania zalicza się stosowanie np. przeciwłupieżowego szamponu, jak i wcześniej wspomniany peeling.

Jak myć włosy, by dobrze oczyścić skalp?

  1. Chcąc mieć gładkie włosy, przed myciem powinnyśmy je dokładnie rozczesać, przy użyciu odpowiedniej szczotki. W taki sposób nie będą one splątane po myciu.
  2. Kolejnym krokiem jest dokładne namoczenie włosów i skóry głowy przed aplikacją szamponu czy środków pielęgnujących.
  3. Szamponu nie rozcieńczamy z wodą, a nakładamy na dłoń lub włosy i tam lekko pienimy, polewając je później wodą, by wzmocnić ten efekt i ułatwić rozprowadzanie.
  4. Następnie opuszkami palców wykonujemy kilkuminutowy masaż skóry głowy. Spłukujemy dokładnie włosy ciepłą wodą (by nie zamknąć łuski włosa). Odsączamy nadmiar wody z włosów i nakładamy wybraną odżywkę lub maskę.
  5. Po upływie tego czasu spłukujemy włosy dokładnie chłodną wodą, by zamknąć łuski. Na tym etapie można użyć również zakwaszającej płukanki.
  6. Dokładnie osuszamy włosy ręcznikiem. Po umyciu włosów i ich osuszeniu możemy zastosować na skalp tonik, by przywrócić skórze głowy odpowiednie pH. Zadziała on antybakteryjnie i zredukuje wytwarzanie sebum. 

Przed umyciem zastosować możemy również serum przeznaczone do skalpu. Tego typu produkt musimy jednak zostawić na włosach na ok 30 - 40 minut. W ten sposób odżywimy skalp, a także zapewnimy mu odpowiednie nawilżenie. Głębokie, dokładne oczyszczanie zapewniają również gabinety kosmetyczne. Prawdą jest, że zalegające na skórze szampony i produkty z SLS i SLES zmyją wyłącznie silne środki myjące, które mogą podrażnić skalp. Zalecany jest więc w tym przypadku zdrowy umiar.

Źródło zdjęcia głównego: iStock

Peeling skóry głowy
Fryzury
Peeling skóry głowy – domowe przepisy
Peeling skóry głowy to nie fanaberia. Jego stosowanie przyspiesza porost włosów, głęboko oczyszcza i nawilża, a do tego redukuje wydzielanie sebum i walczy z łupieżem. Czy może być coś lepszego?

Peeling skóry głowy to walka o piękne i zdrowe włosy u ich podstaw. Stosowanie produktów złuszczających do skalpu zapewnia nie tylko przyjemny masaż. Jeśli używasz ich regularnie, twoja skóra i włosy ci za to podziękują. Peeling skóry głowy – po co? Peeling skóry głowy, podobnie jak pozostałych części ciała, jest jednym z elementów pielęgnacji , która pomaga skórze prawidłowo funkcjonować. Chociaż peeling do skóry głowy nie jest jeszcze tak popularny, to coraz częściej decydują się na niego włosomaniaczki. Dlaczego? Regularne stosowanie poprawia krążenie krwi w naszej skórze. Dotlenione zostają cebulki, a wszelkie składniki odżywcze (zawarte w samym peelingu, ale nie tylko) łatwiej się wchłaniają. To wszystko sprawia, że peeling skóry głowy przynosi wymierne korzyści w postaci: wzmocnienia włosów, ograniczenia wypadania włosów, stymulacji porostu włosów, głębokiego oczyszczenia z zalegających na skórze produktów, odżywienia cebulki włosa, redukcji przetłuszczania się włosów, lekkiego uniesienia włosów u nasady . Peeling skóry głowy – jak robić? Najpierw przygotuj wybrany przez siebie peeling do skóry głowy (gotowy lub domowy). Zwilż skórę głowy, a najlepiej zmocz włosy tak, by skalp był wyraźnie nawilżony. Nie nakładaj produktu na ociekające wodą włosy. Przy użyciu peelingu do skóry głowy wykonaj jej delikatny masaż. Wcześniej rozchyl włosy na bok, żeby ułatwić sobie aplikację produktu. Spłucz włosy, usuwając pozostałości peelingu (w niektórych przypadkach konieczne jest użycie dodatkowej ilości szamponu). Peeling skóry głowy wykonuj raz w tygodniu. Tylko regularnie stosowany może przynieść wymierne efekty. Kiedy zauważysz efekty, możesz zmniejszyć częstotliwość do dwóch razy w miesiącu. Jeśli odczuwasz swędzenie lub posiadasz jakieś ranki, zrezygnuj z peelingu skóry głowy. Tego typu masaż...

Sucha skóra głowy, jak nawilżyć skórę głowy
triocean/iStock
Fryzury
Jak nawilżyć skórę głowy - sprawdzone rady na przesuszony skalp
Zdradzamy, jak nawilżyć suchą skórę głowy, aby jednocześnie nie obciążyć pasm u nasady. Jeśli chcesz poznać sposoby na nawilżenie skóry głowy oraz poznać przyczynę, dla której mogło dojść do przesuszenia, koniecznie przeczytaj!

Jak nawilżyć suchą skórę głowy to pytanie, które z pewnością zadaje sobie wiele z nas. Przesuszony skalp może spowodować powstawanie łupieżu, swędzenie, a także doprowadzić do wypadania włosów czy podrażnień. W pielęgnacji włosów najczęściej skupiamy się na pasmach, zapominając o skórze. Poznaj sprawdzone sposoby na odżywienie i nawilżenie skalpu!  Spis treści:  Przyczyny i objawy przesuszonej skóry głowy Jak nawilżyć skórę głowy?  Domowe sposoby na nawilżenie skóry głowy Jak nawilżyć skórę głowy przy łuszczycy i innych chorobach? Przyczyny i objawy przesuszonej skóry głowy Przyczyn przesuszonej skóry głowy może być wiele. Wśród nich można wymienić stany chorobowe czy alergie, ale także inne, zależne od nas czynniki. Należą do nich: nieprawidłowa pielęgnacja - pielęgnacja, która omija kosmetyki służące do skalpu lub która zawiera zbyt mocne kosmetyki, stosowanie produktów na bazie alkoholi - to trzy najczęstsze przykłady błędów w pielęgnacji włosów, wystawianie skalpu na niekorzystne warunki pogodowe, źle wpływa także brak ochrony skóry głowy przed słońcem lub zimnem. Latem niezbędne jest pamiętanie o ochronie głowy nie tylko ze względu na możliwość udaru, ale także opalenie skóry głowy, które spowoduje jej przesuszenie, częste wykonywanie zabiegów fryzjerskich, które obejmują stylizację na gorąco (z użyciem suszarki, lokówki czy prostownicy), a także stosowanie detergentów, jak np. trwała. Wśród objawów przesuszenia skóry głowy można wymienić:  zmatowienie włosów,  uczucie napięcia w okolicach skalpu, silne swędzenie, pojawienie się łupieżu, kruchość włosów. Jak nawilżyć skórę głowy?  Jeśli zastanawiasz się, jak możesz poradzić sobie z suchą skórą głowy, najlepiej zacząć od...

glinka czerwona
iStock
Pielęgnacja
Glinka czerwona – jak działa i jak ją stosować?
Glinka czerwona oczyszcza skórę, zwęża rozszerzone pory oraz uelastycznia i domyka naczynia krwionośne. Dzięki temu świetnie się sprawdzi u posiadaczek cery naczynkowej i problematycznej. Jak stosować czerwoną glinką na twarz i włosy?

 Glinka czerwona to naturalny kosmetyk, który stosowany jest nie tylko w pielęgnacji skóry, a także w pielęgnacji włosów i skalpu. Drogocenne składniki mineralne sprawiają, że po jej użyciu skóra jest dogłębnie oczyszczona i odżywiona. Świetnie sprawdza się również w walce z trądzikiem i innymi chorobami skóry. Czerwoną glinkę najczęściej stosuje się w formie domowej maseczki na twarz lub włosy. Jak działa glinka czerwona? Glinka czerwona jest substancją mineralną bogatą w drogocenne składniki, takie jak: krzem, mangan, potas, tytan czy żelazo. Ze względu na swoje niezwykle właściwości pielęgnacyjne i odżywcze świetnie sprawdzi się cerze tłustej, mieszanej i naczynkowej.` Czerwona glinka ma działanie: wygładzające skórę, łagodzące trądzik różowaty i inne rodzaje trądziku, absorbujące nadmiar sebum i łoju, oczyszczające pory i usuwające zaskórniki,  zwężające rozszerzone pory, antyseptyczne, obkurczające i uszczelniające naczynia krwionośne, oczyszczające skórę z toksyn. Może być ona również stosowana w pielęgnacji skóry głowy. Czerwona glinka regularnie nakładana na skalp wzmacnia włosy, działa przeciwłupieżowo, przeciwzapalnie, a ponadto zmniejsza wypadanie włosów. Zobacz także: Biała glinka - jakie ma właściwości i jak jej używać? Jak stosować glinkę czerwoną? Maska na twarz z czerwoną glinką Czerwona glinka najczęściej jest wykorzystywana do domowych masek do twarzy. Najprostsza maska oczyszczająca składa się z jedynie dwóch składników - wody i glinki. Wystarczy zmieszać je w takich proporcjach, by wyszła nam dosyć gęsta papka, która nie spłynie z twarzy. Maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i spłukujemy ciepłą wodą po około 15 minutach. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach: maska nie powinna zaschnąć na twarzy, dlatego w razie potrzeby należy ją zwilżać, do...

 Szampon rypacz TOP 3 hitów Wizażanek z KWC
mat. prasowe
Fryzury
Szampon rypacz - co to jest i jak często po niego sięgać? TOP 3 hitów Wizażanek z KWC
Szampon rypacz powinien znaleźć się w kolekcji każdej włosomaniaczki. Jego zadaniem jest dokładne i dogłębne oczyszczenie skóry głowy, dzięki czemu kosmyki odzyskują świeżość, objętość i równowagę skóry głowy. Wybraliśmy dla was TOP 3 hity z Wizażanek z katalogu KWC, które kupicie w drogeriach stacjonarnych, a ceny zaczynają się od 23 zł.

Szampon rypacz to szampon, po który zdecydowanie nie powinniśmy sięgać codziennie, ale wystarczy raz w tygodniu. Szczególnie sprawdzi się do skóry głowy przetłuszczającej się, ale również dla osób, które często sięgają po produkty do stylizacji. Szampon rypacz można rozpoznać po kilku składnikach, a między innymi są to: Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Lauryl Sulfoacetate, Sprawdźcie najlepiej oceniane rypacze od marek: Vichy, Anwen i Eweline. Spis treści: Co to jest rypacz? Co w składzie ma rypacz? Jak często stosować   mocno oczyszczające szampony do włosów? Szampon rypacz -  dla kogo?  Czy szampon rypacz można stosować codziennie? TOP 3 szamponów rypaczy Co to jest rypacz? Szampon rypacz to nic innego, jak określenie na mocno oczyszczający szampon do skory głowy. Jego zadaniem jest dogłębne oczyszczenie skalpu z łoju, potu, kurzu, nieczystości z wody czy produktów do stylizacji włosów. Jeśli będziemy zaniedbywać skuteczne oczyszczanie, to włosy staną się matowe, szorstkie i będą się plątać, a skóra głowy może być podrażniona, swędząca, zaczerwieniona. Szampon rypacz będzie zapobiegał tego typu dolegliwościom i zadba o to, by skóra głowy była oczyszczona i odświeżona. Co w składzie ma rypacz? Szampon oczyszczający typu rypacz wyróżnia się zawartością mocno oczyszczających składników. Zazwyczaj tego typu szampony są oznaczone dla włosów przetłuszczających się - wtedy możemy zakładać, że jest to szampon mocno oczyszczający, czyli rypacz, nie jest to jednak reguła, dlatego warto sprawdzić skład szamponu. Na te składniki warto zwrócić uwagę: Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Lauryl Sulfoacetate, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Coco-Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate,...

Nasze akcje
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
L`Oreal Paris, Glycolic Bright
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły serię Glycolic Bright od L’Oréal Paris
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost