Jak działa szampon koloryzujący i czy przykryje siwe włosy?
Szampon koloryzujący to półtrwały produkt koloryzujący, dzięki któremu możemy odświeżyć i pogłębić kolor. Uzyskany nim kolor będzie stopniowo się zmywać, utrzymuje się na włosach maksymalnie do 20 myć. Daje on krótkotrwały efekt, ale to dobre rozwiązanie na tymczasową zmianę odcienia włosów blond lub siwych włosów.
- Laura Grzelak
Szampon koloryzujący to szybki i łatwy sposób na nadanie włosom głębi i podkreślenie ich koloru. Efekt zazwyczaj utrzymuje się około miesiąca, zależy jednak jak często myjemy włosy. Użycie szamponu koloryzującego jest bardzo proste, a zabieg bez problemu można wykonać w domu. Tego typu szampon różni się on składem od klasycznych farb do włosów, przede wszystkim nie zawiera amoniaku, dzięki czemu nie jest aż tak bardzo szkodliwy dla pasm.
Spis treści:
- Jak działa szampon koloryzujący
- Szampon koloryzujący na siwe włosy
- Jak stosować szampon koloryzujący?
- Czy szampon koloryzujący niszczy włosy
- Jak zmyć szampon koloryzujący
Jak działa szampon koloryzujący
Szampon koloryzujący do włosów jest farbą półtrwałą, zmywalną, która utrzymuje się zwykle przez kilkanaście myć - maksymalnie do 20. Tak więc można uznać mniej więcej, że jego trwałość wynosi miesiąc czasu. Stosuje się go przede wszystkim do pogłębienia swojego naturalnego koloru lub odświeżenia koloryzacji. Trzeba zwrócić uwagę, że szampon koloryzujący nie rozjaśni włosów, ani nie przykryje trwale siwych pasm.
Polecany jest on przede wszystkim osobom, które chciałyby przetestować odcień na swoich włosach, aby sprawdzić jak się w nim czują lub tym, które chcą nadać swoich naturalnym włosom blasku i głębi. Można go również stosować, aby wzmocnić odcień włosów w przerwach między jednym a drugim farbowaniem. To także idealne rozwiązanie, aby zmienić kolor i odcień blondu - pigment zawarty w szamponetce najlepiej sprawdzi się do koloryzacji jasnych włosów.
Warto stosować ten kosmetyk na pasma w dobrej kondycji, im bardziej suche i zniszczone włosy, tym pigment głębiej wejdzie we włos i w razie nieudanej koloryzacji, będzie trudniejszy do usunięcia. Mimo tego że szampon koloryzujący to produkt, który tymczasowo zmienia kolor włosów, ostateczny efekt koloryzacji włosów jaki uzyskamy jest czasami trudny do przewidzenia i zależy od intensywności pigmentów oraz kondycji pasm.
Zobacz także: Szamponetki - jakie dają efekt i jak ich używać?
Szampon koloryzujący na siwe włosy
Szampon koloryzujący nie jest polecany dla osób o siwych włosach. O wiele lepiej sprawdzi się u nich trwała farba, która ma możliwość wniknąć wgłąb włosa. Po użyciu szamponetki będzie widoczna redukcja siwizny, ale szampon koloryzujący przykryje siwe włosy w około 30-40 procentach. Chyba, że ujemy typowego odsiwiacza - ten produkt działa nieco inaczej niż szampon do odświeżenia koloru. Efekt w postaci zmniejszenia widoczności siwych włosów nie będzie jednak w obu przypadkach trwały. Zmyje się po kilku myciach. Niechciany kolor siwy lepiej przykryć podczas wizyty u fryzjera, który użyje trwałej farby, a szampon koloryzujący do włosów można później stosować w celu odświeżenia fryzury.
Jak stosować szampon koloryzujący?
Aby zafarbować włosy szamponem koloryzującym należy wykonać poniższą instrukcję krok po kroku:
- Farbowanie zaczynamy od zmieszania utleniacza razem z farbą i nałożenie go na mokre lub suche włosy w zależności od informacji na ulotce.
- Pamiętajcie, aby farbę nakładać na rozczesane włosy, tak by pokryć nią każdy kosmyk.
- Następnie należy odczekać około 25-30 minut z farbą na głowie i dokładnie ją spłukać.
- Niekiedy trzeba umyć włosy klasycznym szamponem - jeśli tak jest napisane w instrukcji.
- Po farbowaniu zawsze nakładamy maskę nawilżającą i spłukujemy ją zimną wodą, tak by domknąć łuski włosa.
Czy szampon koloryzujący niszczy włosy
Oczywiście ten rodzaj farbowania może odrobinę wzywać na kondycję włosów, gdyż wnika w ich strukturę, lecz jest to jeden z najmniej inwazyjnych i szkodliwych sposobów na koloryzację. Szampon koloryzujący rozrywa osłonę włosa, usuwa część melaniny i wypłukuje sebum. Prowadzić to może do zniszczenia, przesuszenia i łamliwości włosów. Szampon używany od czasu do czasu, przy odpowiedniej pielęgnacji włosów, nie powinien negatywnie wpływać na strukturę włosa. Co więcej, nie obciąża włosów i pozwala na uzyskanie ciemniejszych włosów małym kosztem.
Szampon koloryzujący nie zawiera amoniaku, dzięki czemu nie wpływa aż tak mocno na kondycję włosów. Niestety przez to trwałość nie jest tak dobra jak w przypadku farb do włosów, a pożądany kolor szybko się wypłukuje.
Dodatkowo szampony koloryzujące zawierają składniki pielęgnacyjne, na przykład naturalne oleje. W ich składzie można również znaleźć: kwasy tłuszczowe, witaminę B5 i witaminę A. Można je stosować również w ciąży w przeciwieństwie do klasycznych farb.
Jak zmyć szampon koloryzujący
Jeśli po użyciu szamponu, kolor wyszedł inny, niż tego oczekiwaliśmy, łatwiej będzie się go pozbyć niż po użyciu trwałej farby. Możemy zmienić kolor włosów za jakiś czas, nakładając kolejny szampon koloryzujący, ale jeśli włosy wyszły za ciemne, nie rozwiąże to problemu. Pomocna może być płukanka z sody oczyszczonej, która zmienia pH włosów i rozszerza ich łuski. W efekcie płukanie włosów w wodzie z dodatkiem sody pomaga wypłukać zbyt ciemny odcień. Z kolei w takim przypadku nie zaleca się stosowanie płukanek zakwaszających, bo utrwalą one kolor. Warto stosować także szampony oczyszczające, które mają nie tylko właściwości myjące skórę głowy, ale i pomocą pozbyć się koloru w przypadku nieudanego farbowania włosów. Taki szampon należy zastosować kilka razy, aby zauważyć różnicę, ale jeśli zawiera silne detergenty, to sprawi, że uzyskany kolor będzie szybkiej się wypłukiwał. Może jednak przesuszyć pasma.