klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Fryzury

Tego nie rób swoim włosom. Pięć błędów w pielęgnacji i stylizacji włosów

Która z nas nie marzy o pięknych, lśniących i gładkich włosach, podatnych na układanie? Oglądając reklamy szamponów i odżywek potrafi ogarnąć nas zazdrość. Choć próbujemy kolejnych nowości w pielęgnacji włosów, naszej fryzurze często jest daleko do ideału.
Monika Orzechowska
czerwiec 18, 2016

Powód? Zamiast zapobiegać zniszczeniom, skupiamy się na ich regeneracji, kiedy często jest już trochę za późno.

Co wpływa na kondycję naszych włosów? Można powiedzieć, że wszystko – począwszy od tego, czym i jak często je myjemy, przez sposób ich suszenia, po przebieg ich stylizacji.

Oto, czym najbardziej szkodzimy swoim włosom. Zdarzają się wam takie błędy?

Czytaj też:  Najgorętsze fryzury 2016 roku: bob

1 z 5

Nie rozczesujesz włosów przed myciem

Nie rozczesujesz włosów przed myciem

Włosy są najsłabsze, gdy są mokre. Bardziej się wtedy również splątują. Nie rozczesując ich przed myciem, ryzykujesz więc, że po prysznicu będziesz zbierać swoje włosy z kabiny, szczotki i podłogi.

Jeśli już musisz rozczesywać je pod prysznicem, nałóż najpierw odżywkę, przeczesz włosy palcami, a następnie użyj grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Pamiętaj również o tym, by nie ograniczać się do rozczesywania końcówek.

Czesz włosy od skóry głowy, fundując jej tym samym masaż. W ten sposób poprawisz krążenie i wspomożesz wzrost włosów.

Czytaj też:  Najlepsze olejki do pielęgnacji włosów

2 z 5

Myjesz włosy każdego dnia

Myjesz włosy każdego dnia

Uwierzcie na słowo – mycie włosów każdego dnia może i utrzymuje je w większej czystości, ale przy okazji też znacznie osłabia.

Zbyt częste używanie szamponu pozbawia skórę głowy zdrowych olejów, które zapobiegają przesuszaniu włosów. Jeśli używasz wielu produktów do stylizacji, spróbuj ograniczyć się do spłukiwania włosów wodą i stosowania odżywki dodającej włosom objętości.

W przeciwnym razie – jeśli nie spróbujesz myć włosów co dwa do trzech dni – fryzura nie odzyska naturalnej witalności.

3 z 5

Wycierasz włosy ręcznikiem

Wycierasz włosy ręcznikiem

Większość produktów do stylizacji nakłada się na włosy osuszone ręcznikiem. Często błędnie wychodzimy z założenia, że należy je wytrzeć. Nie tędy droga.

Pocierając włosy ręcznikiem zbyt mocno, prowadzimy do ich łamania i puszenia się. Osusz włosy ręcznikiem (np. zawijając je na chwilę w turban), a następnie „wytrząś” pasma włosów palcami. Na ich wyschnięcie będziesz wprawdzie czekać dłużej, ale w dłuższej perspektywie włosy na tym zyskają.

4 z 5

Myślisz, że możesz naprawić rozdwojone końcówki

Myślisz, że możesz naprawić rozdwojone końcówki

Niestety, kiedy włosy są rozdwojone przy końcach, nie ma żadnego sposobu na ich cudowne uzdrowienie. Zamiast spoglądać na końcówki i zastanawiać się, czy już warto reagować, zapobiegaj uszkodzeniom włosów.

Dostosuj się do poprzednich wskazówek oraz sięgnij po produkty, które zminimalizują ryzyko rozdwajania się końcówek, a więc np. po kosmetyki odżywiające z woskiem pszczelim czy olej arganowy.

5 z 5

Pomijasz ochronę przed wysoką temperaturą

Pomijasz ochronę przed wysoką temperaturą

Wysokie temperatury są jednym z najbardziej szkodliwych dla włosów czynników. Jeśli nie zamierzasz zrezygnować z używania suszarki, lokówki czy prostownicy, korzystaj z kosmetyków termoochronnych, które zapobiegają przesuszaniu się włosów.

Jednocześnie pamiętaj o tym, by nigdy nie prostować wilgotnych włosów, które bardziej narażone są na uszkodzenia.

Równie ostrożnie używaj suszarki – nie ustawiaj najwyższych obrotów ani tym bardziej najwyższej temperatury. Dodatkowo unikaj stosowania lakieru do włosów przed prostowaniem – alkohol w lakierze pali się w kontakcie z ciepłem.

Komentarze