klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fryzury

Większość z nas używa masek do włosów w ten sposób, a to poważny błąd

Czy maska do włosów może szkodzić? Oczywiście, że tak! A konsekwencje tego mogą być dla naszej fryzury naprawdę uciążliwe...
Milena Majak
lipiec 17, 2018

Należę do tej grupy kobiet, które mają dosłownie obsesję na punkcie wszelkiego rodzaju kosmetyków do włosów. Przez moje ręce przelało się już naprawdę sporo szamponów, odżywek, a tym bardziej masek. Z tymi ostatnimi jestem szczególnie zaznajomiona, bo moje suche kędziory uwielbiają, gdy robię im SPA. Jednak przez długi czas nie mogłam sobie z nimi poradzić.

Dlaczego? Bo okazało się, że przez bardzo długi czas wcale im nie pomagałam, a jedynie szkodziłam. Jak?

TEST REDAKCJI: Maska Schwarzkopf GLISS z proteinami soi i masłem kakaowym

Jak nie stosować maski do włosów?

Już na wstępie powinnam zaznaczyć, że tak naprawdę nie ma znaczenia, jaką teksturę mają twoje włosy. Mogą być proste, falowane, kręcone, grube, cienkie, krótkie, długie - błędy, o których wspominamy w naszej galerii, dotyczą tak naprawdę każdej z nas. Ja na przykład nadużywałam maski. Zamiast stosować ją maksymalnie dwa razy w tygodniu, robiłam to nawet cztery razy albo i pięć. Co to powoduje?

Zobacz także: Ten szampon sprawia, że włosy rosną nawet 4 cm w trzy miesiące!

Mimo że moje włosy stawały się lśniące, nie puszyły się, a w dotyku były gładkie, niestety zaczęły się o wiele bardziej i szybciej przetłuszczać. Jak wiadomo, nadmiar może przynieść więcej szkody niż pożytku i to właśnie spotkało również mnie. 

Odżywki i maski oblepiają włosy, a jeśli używasz ich zbyt często, powoduje to nagromadzenie się produktu. Ponieważ oba te kosmetyki mają skoncentrowany skład, w tym przypadku mniej znaczy więcej. Używanie zbyt dużej ilości produktu jest jednym z największych błędów, jakie popełniają ludzie, jeśli chodzi o kondycjonowanie - wyjaśnił David Felstead, dyrektor kliniki fryzjersko-skórnej Daniela Galvina.

Ale zbyt częste używanie maski to tylko jeden z naprawdę niewielu błędów. Po resztę zapraszamy do naszej galerii. Przy okazji jesteśmy bardzo ciekawe, które grzeszki tobie zdarzyło się popełnić :)

Zdjęcie główne: istockphpoto.com

1 z 4

Rozprowadź maskę dokładnie na włosach

Rozprowadź maskę dokładnie na włosach

Jeżeli nie masz czasu trzymać maski na włosach tak długo, jak zaleca producent, użyj tylko odżywki. W pośpiechu nie rozprowadzisz produktu dobrze na włosach, a być może nawet pokryjesz nim skalp, co nie jest zalecane. Najprawdopodobniej dostaniesz również łupieżu, który stanie się prawdziwym utrapieniem. Ale kiedy już poświęcić chwilę na odpowiednią pielęgnację, nie zapomnij wczesać maskę dokładnie w pasma - pomoże ci w tym specjalnie stworzona do tego szczotka.

2 z 4

Dopasuj maskę do potrzeb włosów

Dopasuj maskę do potrzeb włosów

Skład oraz przeznaczenie maski do rodzaju włosów to dwie najważniejsze rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę. Im bardziej naturalny, tym lepszy. Dlaczego? Ponieważ pasma mogą się uzależnić od działania sztucznych. Nie oznacza to wcale, że musisz kupować tylko te najdroższe kosmetyki. Tanie mają równie dobry i przyjazny włosom skład, a działają tak samo. Posiłkuj się opiniami innych osób - w naszym KWC znajdziesz mnóstwo wskazówek!

3 z 4

Stosowanie maski nie oznacza pominięcia odżywki

Stosowanie maski nie oznacza pominięcia odżywki

Odżywki nie należy całkowicie wykluczać z użytku. One również spełniają swoją rolę - między innymi ułatwiają rozczesywanie, dzięki nim włosy się nie plączą. Maski natomiast z reguły dociążają pasma i sprawiają, że przestają się puszyć, są lejące i jedwabiste w dotyku.

4 z 4

Nie zapominaj o pielęgnacji włosów

Nie zapominaj o pielęgnacji włosów

Traktuj włosy jak swój ulubiony sweter z kaszmiru. Dlatego nie możesz w ogóle zapominać o ich pielęgnacji. Inaczej staną się sztywne, trudne do ułożenia i niesforne. Jeżeli nie masz ochoty robić tego rano czy w ciągu dnia, zawsze możesz przerzucić się na nocną pielęgnację, która jest świetną alternatywą dla leniuchów. Nakładasz maskę pielęgnującą na noc, a rano po prostu myjesz włosy, co prawdopodobnie robisz średnio co drugi dzień. W naszym KWC znajdziesz kilka takich, które warto przetestować. Przypominamy, że nie powinnaś myć włosów codziennie - szczególnie jeżeli mieszkasz w dużym mieście. Tutaj woda jest zbyt twarda.

Komentarze