Włosy średnioporowate - jak je rozpoznać i pielęgnować?
Włosy średnioporowate to bardzo popularny rodzaj włosów. Dla niektórych to naturalny stan kosmyków, dla innych to jednak stan przejściowy w dążeniu do włosów niskoporowatych.
- Laura Grzelak
Włosy średnioporowate mają cechy i niskoporowatych i wysokoporowatych. Nie sprawia to jednak, że są bardziej wymagające w pielęgnacji, na przykład jak cera mieszana. Wręcz przeciwnie, o wiele łatwiej zadbać o ich balans, szczególnie jeśli ten rodzaj włosów towarzyszy nam od zawsze. Trudniej, jeśli dążymy do tego, aby łuski naszych włosów były mocno domknięte - to dotyczy głównie osób, których włosy utraciły blask i stały się cienkie.
Zobacz także: Jak zagęścić włosy? Skuteczne sposoby na zagęszczenie włosów
Charakterystyka włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate można zakwalifikować jako włosy normalne. Nie przesuszają się zbyt mocno i nie mają dużej tendencji do łamania się i puszenia, tak jak wysokoporowate. Niegroźne jest im też obciążenie, jak w przypadku niskoporowatych, chyba, że nałożymy zbyt dużą ilość odżywki od nasady - wtedy mogą się mocniej przetłuszczać. Jak więc je rozpoznać? Pomocny będzie test na porowatość włosów, ale oto kilka cech, którymi charakteryzują się włosy średnioporowate:
- Są podatne na stylizację
- Łatwo się układają
- Dość szybko schnął (krócej niż niskoporowate, dłużej niż wysokoporowate)
- Mogą się delikatnie elektryzować i przesuszać na końcówkach
- Mogą przetłuszczać się pod czapką
- Bywają cienkie, ale nie łamią się nadmiernie
- Najczęściej to włosy falowane lub kręcone
Choć z reguły średnioporowate, to niewymagający rodzaj włosa, mogą one przez zbyt małą ilość wartości odżywczych stać się włosami wysokoporowatymi, szczególnie, jeśli często poddawane są stylizacji na gorąco oraz farbowane i rozjaśniane. Dlatego bardzo ważne jest, aby utrzymać ten stan odpowiednią pielęgnacją lub, gdy uważamy, że z natury nasze włosy są niskoporowate, to pomóc im wrócić do poprzedniego blasku i grubości.
Pielęgnacja włosów średnioporowatych
Ponieważ włosy średnioporowate mają tylko delikatnie uchylone łuski, ich pielęgnacja jest dość łatwa. Z jednej strony nie tracą mocno wilgoci, z drugiej dość dobrze przyjmują wartości odżywcze. Najlepsze do włosów średnioporowatych są oleje o średniej wielkości cząsteczkach, ale wiele tego rodzaju włosów polubi się także z olejami do włosów niskoporowatych. W pielęgnacji włosów średnioporowatych najważniejszy jest balans i dbanie o równowagę PEH. Jeśli widzimy, że włosy w ostatnim czasie mocniej się puszą, musimy zredukować nieco ilość protein, jeśli stały się zbyt suche - brakuje im emolientów, a gdy są za bardzo obciążone - możliwe, że przesadziliśmy z humektantami. Włosy średnioporowate bardzo lubią olejowanie na noc na sucho, które pomaga im uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Ponad to, zwykle ten rodzaj włosa dobrze toleruje silikony.
Szampony do włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate najlepiej myć delikatnym szamponem, bez SLS i SLES. Świetnie sprawdzi się tu metoda OMO, a nawet mycie włosów odżywką. Ten rodzaj włosów nie wymaga mocnego oczyszczania, tak jak włosy niskoporowate. Wystarczy raz na dwa tygodnie umyć włosy oczyszczającym szamponem, aby uniknąć ewentualnego obciążenia silikonami i produktami do stylizacji włosów.
Odżywki do włosów średnioporowatych
W drogeriach możemy coraz częściej znaleźć odżywki właśnie dla tego rodzaju włosów. Zawierają one zarówno proteiny i humektanty, jak i emolienty. Podczas mycia warto stosować odżywki bogatsze w składniki odżywcze i nakładać je od połowy długości włosów. Ponad to, warto zaopatrzyć się w nawilżającą mgiełkę do włosów lub odżywkę w sprayu, a w razie przesuszania się końcówek - w serum olejowe z jedwabiem lub olejkiem arganowym. Włosy średnioporowate polubią się z regularnie stosowanymi nawilżającymi odżywkami, z aloesem i kwasem hialuronowym.
Oleje do włosów średnioporowatych
Olej do włosów średnioporowatych powinien mieć cząsteczki średniej wielkości, z przewagą kwasów tłuszczowych, omega 7 i 9. Taki olej wniknie w głąb lekko rozchylonej łuski, ale jej nie obciąży.
- olej z awokado
- olej arganowy
- olej makadamia
- olej ze słodkich migdałów
- olej jojoba