Woda brzozowa na włosy - jak działa i jak ją stosować?
Woda brzozowa używana jest nie tylko w celach leczniczych. Sprawdza się także jako kosmetyczny pomocnik. Działa jak odżywczy nektar i pomaga rozwiązać kilka problemów.
Woda brzozowa jest stosunkowo nowym trendem w pielęgnacji. Do tej pory jednak zdecydowanie więcej mówiło się o niej w kontekście koreańskich rytuałów upiększających. Azjatycki rynek jest pełen innowacyjnych rozwiązań i chyba nikogo nie powinien dziwić fakt, że w końcu sięgnięto i po tę wodę.Woda brzozowa sprawdza się jednak nie tylko w pielęgnowaniu cery. Jest nieoceniona, jeśli zależy wam na zdrowych oraz naturalnie lśniących włosach.
Woda brzozowa a sok z brzozy
Nie zawsze hasło "woda brzozowa" musi oznaczać kupowanie nowych kosmetyków. Na pewno w sklepach spożywczych zdarzyło wam się trafić na szklane butelki właśnie z tym napisem. Od razu uprzedzamy, że nazwy "woda brzozowa" i "sok z brzozy" często używane są zamiennie. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się etykiecie. Z reguły mają nieco inny skład, o czym warto wiedzieć przed wdrożeniem nowej pielęgnacji.
- Woda brzozowa - kiedyś była używana jako alkoholowy napitek. Ma przeznaczenie kosmetyczne w formie wcierki oraz toniku.
- Sok z brzozy - kwaśnieje po około 3-4 dniach, dlatego dodaje się do niego alkohol etylowy. Wtedy zachowuje świeżość oraz zdrowotne i odżywcze właściwości nawet do roku.
Woda brzozowa - jak działa?
Woda brzozowa ma przede wszystkim nieocenione działanie zdrowotne. Nie bez powodu lekarze zalecają jej regularne picie. Jest niskokaloryczna, a przy tym działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo oraz moczopędnie. Zawiera głównie witaminę C oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w niej również mnóstwo minerałów: miedź, wapń, potas, żelazo, magnez, cynk. Oprócz tego są jeszcze:
- garbniki
- fitosterole
- aminokwasy
- flawonoidy
- fitohormony
- kwas salicylowy
- botulinę
- saponiny
To właśnie dlatego woda brzozowa ma właściwości przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe i realnie wpływa na poprawę kondycji włosów. Jak już same pewnie doskonale wiecie, pielęgnacja włosów to nie lada wyzwanie. Bywają one nieposłuszne oraz trudno okiełznać ich kaprysy tradycyjnymi kosmetykami. W tym przypadku stosowanie wody brzozowej zewnętrznie i doustnie może przynieść najlepsze rezultaty.
Woda brzozowa na włosy
Woda brzozowa chwalona jest przede wszystkim za wpływ na porost włosów. Do jej zadań należą wzmocnienie cebulek oraz stymulowanie ich do produkcji tak zwanych baby hair. Jeśli walczycie z łupieżem, woda brzozowa również pomoże wam rozprawić się z tym problemem.To zasługa witamin z gruby B, które odpowiadają dokładnie za wszystko, co już wymieniłyśmy. Dodatkowo poprawiają grubość włosów, a także wspomagają ich budowę. Hamują także wypadanie kosmyków. Nadmierne wydzielanie sebum, a więc przetłuszczanie zlikwiduje kwas salicylowy. Odświeży skórę i pozostawi ją dłużej czystą.
Jak stosować wodę brzozową na włosy?
Woda brzozowa jako wcierka
Wmasowujemy wodę brzozową w skórę głowy i pozostawiamy na kilka godzin. Po upływie tego czasu włosy należy umyć tak jak zwykle. Możecie też najpierw umyć włosy, a dopiero później wetrzeć w nie wodę brzozową. Wtedy już nie spłukuje się preparatu. Pierwsze efekty zobaczycie już po miesiącu, o ile będziecie powtarzać opisane kroki 1-2 w tygodniu.Jeśli macie taką możliwość, polecamy zdobycie naturalnej wody brzozowej. Co prawda nie ma tak długiej daty przydatności do użycia, ale nie zawiera alkoholu.
Domowa woda brzozowa
Czysta woda brzozowa będzie najbardziej wartościowa w pielęgnacji włosów, ale zebranie jej wymaga nieco zachodu. Pozyskuje się ją wczesną wiosną, najlepiej w kwietniu lub maju. Na gałęziach brzozy zaczynają wówczas pojawiać się pąki. Wtedy drzewo produkuje odżywcze soki, ponieważ są mu one potrzebne do wytworzenia nowego ulistnienia. Pień dosłownie nasiąka płynem.Należy się w niego wtedy wwiercić, a następnie włożyć w otwór rurkę lub lejek, które w ciągu doby pozwolą nam pozyskać nawet 1,5 litra wody. Żadna z tych czynności nie powinna być jednak wykonywana na własną rękę. Potrzebna jest do tego pomoc chociażby sadownika, który będzie potrafił pozyskać wodę brzozową bez zaszkodzenia drzewu. Otrzymany płyn warto dodatkowo przefiltrować przez ścierkę tetrową lub gazę, a następnie przelać do butelki.
Sok z brzozy na włosy
Kiedy nie macie dostępu do naturalnej wody brzozowej, możecie sięgnąć po sok z brzozy dostępny w sklepach czy aptekach. Kosztuje około 5 zł i wystarcza na miesiąc. W jego składzie znajdziecie oczywiście sok z brzozy, wodę i wspomniany wcześniej alkohol etylowy. Ten ostatni składnik ma przeważnie 20-procentowe stężenie.
Obecność alkoholu z oczywistych względów budzi niepokój. Ma właściwości wysuszające oraz podrażniające. Co prawda sok z brzozy działa nawilżająco i powinien to równoważyć, ale mimo wszystko warto obserwować skórę. Zastosowanie na włosy wygląda tak samo jak w przypadku wody brzozowej, czyli w formie wcierki.Jeśli jednak nie ufacie sklepowym preparatom, zawsze możecie pokusić się o zrobienie własnego.
Domowy sok z brzozy
Sok z brzozy możecie również zrobić samodzielnie w domu, a zajmie wam to naprawdę niewiele czasu. Zbierzcie 100 g liści brzozy i zalejcie je 100 ml alkoholu powyżej 60 procent. Następnie przelejcie wszystko do ciemnej butelki i odstawcie w chłodne miejsce. Co kilka dni należy wstrząsnąć butelką oraz odcedzić płyn. Po około 10 dniach domowa woda brzozowa będzie gotowa.Stosowałyście kiedyś wodę brzozową lub sok brzozowy na włosy? Dajcie nam znać, jakie efekty udało wam się uzyskać :).
Zdjęcie główne: istockphoto.com