Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look

Alcohol Denat - właściwości i zastosowanie

Etanol skażony, Alkohol denaturowany, Denaturat

Denaturated Alcohol

Alcohol Denat w kosmetykach do włosów i nie tylko

Alkohol denaturowany (Alcohol Denat), inaczej etanol skażony lub denaturat, pełni w kosmetykach funkcję konserwantu, rozpuszczalnika i promotora przenikania. Jest wykorzystywany w produktach do higieny osobistej oraz do pielęgnacji skóry i włosów. Ma działanie ściągające i wysuszające.

Spis treści:

 • Alkohol denaturowany – właściwości
 • Zastosowanie alkoholu denaturowanego w kosmetykach
 • W jakich kosmetykach można znaleźć alkohol denaturowany?
 • Czy alkohol denaturowany jest bezpieczny dla skóry?
 • Z czym nie łączyć alkoholu denaturowanego?
 • Czy alkohol denaturowany jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
 • Efekty uboczne
 • Wpływ alkoholu denaturowanego na środowisko naturalne

Alkohol denaturowany – właściwości

Alkohol denaturowany nazywany jest także etanolem skażonym, co odnosi się do procedury dodawania do niego substancji smakowej, zapachowej lub barwiącej o nieprzyjemnym smaku i zapachu, żeby uczynić go niezdatnym do spożycia. Składnik występuje w międzynarodowej nomenklaturze kosmetycznej jako Alcohol Denat jest związkiem lotnym, to znaczy, że z łatwością przechodzi w stan gazowy. Ma pH o wartości od 7 do 7,5, czyli odczyn obojętny. Wrze w temperaturze około 78°C. Jest substancją łatwopalną. Ma właściwości ściągające, odtłuszczające i odkażające, dlatego kosmetyki, które go zawierają, zapewniają uczucie świeżości na skórze. Wpływa na trwałość i konsystencję produktu – m.in. konserwuje, rozcieńcza i zapobiega powstawaniu piany.

Zastosowanie alkoholu denaturowanego w kosmetykach

Alkohol denaturowany występuje w kosmetykach różnego rodzaju – przeznaczonych do higieny osobistej, pielęgnacyjnych i do makijażu. Pełni w nich funkcję konsystencjotwórczą i biobójczą.

Alkohol denaturowany jako konserwant

Chroni produkt przed zepsuciem na skutek szkodliwego działania bakterii i grzybów w procesie produkcji i podczas użytkowania. Taka obrona przed drobnoustrojami jest szczególnie ważna w przypadku kremów, które nakłada się na skórę palcami, lub produktów do makijażu, rozprowadzanych np. wielokrotnie używanymi pędzlami lub gąbkami. Łatwo dochodzi wtedy do nadkażenia. Alkohol denaturowany w kosmetykach pomaga zachować odpowiednią mikroflorę skóry. Wspomaga inne konserwanty lub występuje samodzielnie w kosmetykach organicznych z olejkami eterycznymi, aby można było uniknąć stosowania innych środków przeciwdrobnoustrojowych.

Alkohol denaturowany jako rozpuszczalnik i rozcieńczalnik

Etanol skażony jest rozpuszczalnikiem wielu substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie, glikolu czy tłuszczach. Może być także wykorzystany w celu rozcieńczenia produktu, dzięki czemu nadaje mu odpowiednią konsystencję i sprawia, że z łatwością rozprowadza się on po skórze lub włosach.

Alkohol denaturowany jako promotor przenikania

Etanol odtłuszcza skórę, a co za tym idzie – zwiększa jej przepuszczalność. Dzięki temu ułatwia składnikom aktywnym przenikanie w jej głębsze warstwy (a dokładniej do warstwy rogowej – Stratum corneum). Substancje, takie jak retinol czy witamina C, działają wtedy efektywniej, odżywiając i kondycjonując skórę.

Właściwości dezynfekujące alkoholu denaturowanego sprawiają, że nie tylko konserwuje on produkt, ale także niweluje stany zapalne, dlatego jest wykorzystywany w tonikach oczyszczających, m.in. dla osób zmagających się z trądzikiem. Ponadto wysusza i ma działanie ściągające, więc jego stosowanie przynosi szybkie efekty w przypadku tłustej cery.

Etanol skażony zapobiega powstawaniu piany w kosmetyku i może być wykorzystywany jako substancja maskująca. Ma bowiem zdolność niwelowania podstawowego niepożądanego zapachu produktu.

W jakich kosmetykach można znaleźć alkohol denaturowany?

Alkohol denaturowany jest popularnym składnikiem szerokiej gamy kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Na etykietach występuje pod nazwą Alcohol Denat. Czytając je, warto zwrócić uwagę, na którym miejscu znajduje się ta substancja. Im wyżej plasuje się ona na liście, tym więcej jest jej w kosmetyku. Można ją znaleźć m.in. w:

 • szamponach, maskach i odżywkach do włosów,
 • lakierach do włosów,
 • antyperspirantach,
 • tonikach antybakteryjnych,
 • kremach do twarzy,
 • balsamach do opalania,
 • perfumach, mgiełkach i wodach toaletowych,
 • płynach po goleniu dla mężczyzn,
 • wcierkach do skóry głowy,
 • kremach do stóp,
 • kosmetykach do makijażu, np. podkładach,
 • balsamach rozjaśniających do ciała,
 • maseczkach w płachcie i typu peel-off.

Składnik ten jest dozwolony do stosowania w kosmetykach bez ograniczonego stężenia. Jego zawartość może być znikoma, ale niekiedy sięga nawet kilkudziesięciu procent.

Czy alkohol denaturowany jest bezpieczny dla skóry?

Alkohol jest kontrowersyjnym składnikiem kosmetyków, ponieważ słynie z właściwości wysuszających. Niektórzy twierdzą, że regularne stosowanie produktów z etanolem narusza naturalną barierę ochronną skóry. Jest to jednak punkt sporny w dyskusjach kosmetologów i dermatologów. Działanie alkoholu denaturowanego zależy od jego stężenia oraz sposobu i celu jego zastosowania. Jeśli jest go dużo w kosmetyku i jest on używany na przesuszoną skórę, może prowadzić do podrażnień. Nie ma jednak niezbitych dowodów, że uszkadza barierę hydrolipidową, wiadomo natomiast, że jest promotorem przenikania składników aktywnych w głąb skóry.

Z czym nie łączyć alkoholu denaturowanego?

Nie ma informacji na temat niekorzystnych interakcji alkoholu denaturowanego z innymi składnikami kosmetycznymi. Jeśli występuje w wysokim stężeniu, warto zwrócić uwagę na inne potencjalne czynniki drażniące w produkcie.

Efekty uboczne

Alkohol denaturowany działa wysuszająco i może podrażnić skórę, zwłaszcza jeśli występuje w wysokim stężeniu lub zostanie zastosowany na silnie przesuszoną skórę. To samo dotyczy kosmetyków fryzjerskich – składnik ten nie przysłuży się suchym, rozjaśnianym, zniszczonym włosom. Nie ma przeciwwskazań, żeby używały go kobiety w ciąży, ale ich skóra jest wtedy bardziej podatna na podrażnienia, dlatego powinny one zachować ostrożność.

Czy alkohol denaturowany jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Alkohol etylowy otrzymuje się na dwa sposoby, w zależności od surowca. Etanol syntetyczny powstaje z etylenu, który jest produktem rafinacji ropy naftowej. Bardziej popularny jest etanol pochodzenia rolniczego, czyli alkohol etylowy fermentacyjny. Do jego wytworzenia wykorzystuje się zboża (np. żyto, jęczmień czy pszenicę), ziemniaki, buraki lub trzcinę cukrową. Następnie alkohol etylowy zostaje skażony butanonem, a jego smak znacząco pogarsza benzoesan denatonium (najbardziej gorzka ze wszystkich znanych substancji). Etanol skażony jest składnikiem odpowiednim dla wegan.

Wpływ alkoholu denaturowanego na środowisko naturalne

Jedna z metod produkcji alkoholu etylowego zakłada użycie ropy naftowej jako surowca. Wydobywanie tego nieodnawialnego źródła energii przyczynia się do nadmiernej emisji dwutlenku węgla i tworzy zagrożenie katastrofalnych dla środowiska wycieków i zatruć wód gruntowych, może więc budzić obawy u osób wybierających ekologiczne rozwiązania.

Działanie w kosmetykach

Pełni funkcję skutecznego konserwantu, chroni kosmetyk przed zepsuciem, skażeniem bakteriami, grzybami, drobnoustrojami. Jest też rozpuszczalnikiem wielu substancji nierozpuszczalnych w wodzie czy np. glikolu i tłuszczach. Pomaga składnikom aktywnym przenikać w głębsze warstwy skóry. Ma silne działanie dezynfekujące, niwelujące stany zapalne, ściągające.

Typ składnika

Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

Konserwant

Nośnik substancji aktywnej, Promotor przejścia

Rozpuszczalnik

Stabilizator piany

Substancja antymikrobowa

Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna

Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd

Substancja grzybobójcza, fungicyd

Substancja pomocnicza

Substancja ściągająca

Alergenne
4
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Ostrzeżenia

Składnik silnie drażniący, stosować ograniczone ilości, niskie stężenia, nie stosować w przypadku skóry atopowej, alergicznej, a także wrażliwej, płytko unaczynionej, suchej, nie stosować u dzieci.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.