KWC LogobyWIZAŻ logo

Benzyl Alcohol właściowości i zastosowanie

Alkohol benzylowy, fentylometanol

Benzylalcohol, Dehydroacetic acid, Benzenemethanol, Benzylic Alcohol, Phenylcarbinol, Phenylmethanol, Phenylmethyl Alcohol, Benzal Alcohol, Benzenemethanol

Benzyl Alcohol w kosmetykach naturalnych

Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Są cenione za dobrze tolerowane i skuteczne składniki pochodzenia naturalnego. Benzyl Alcohol (alkohol benzylowy) jest konserwantem, który hamuje namnażanie się bakterii, przedłużając trwałość produktów. Ponadto nadaje im kwiatowy zapach, który przypomina jaśmin, hiacynt lub różę. Alkohol benzylowy jest wykorzystywany głównie w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała.

Spis treści:

  • Czym jest Benzyl Alcohol?
  • Właściwości alkoholu benzylowego
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Benzyl Alcohol?
  • Czy Benzyl Alcohol jest bezpieczny?
  • Benzyl Alcohol a alergiczność
  • Gdzie jeszcze występuje Benzyl Alcohol?

Czym jest Benzyl Alcohol?

Benzyl Alcohol, czyli alkohol benzylowy, jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Rzadziej występuje jako fenylometanol. Jest związkiem należącym do grupy alkoholi aromatycznych. To bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu przypominającym jaśmin, hiacynt i różę. Występuje naturalnie w olejkach eterycznych, które są wytwarzane przez konkretne rośliny. Pozyskuje się go w drodze ekstrakcji, czyli wyodrębniania danego składnika. Alkohol benzylowy jest substancją, która może być stosowana przez wegan, ponieważ nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Nie wpływa też negatywnie na środowisko, dlatego wielu producentów stosuje go w produktach naturalnych i organicznych.

Właściwości alkoholu benzylowego

Alkohol benzylowy jest często stosowany przy produkcji kosmetyków naturalnych. Jedna z jego właściwości to nadawanie zapachu produktom. Mogą one pachnieć kwiatowami, jednocześnie maskując nieprzyjemne wonie. Benzyl Alcohol to także konserwant o działaniu przeciwbakteryjnym, hamujący rozwój drobnoustrojów, które mogą przedostać się opakowania podczas nakładania produktu palcami. Dodawany do kosmetyków zwiększa ich trwałość, dzięki czemu zachowują swoje właściwości przez dłuższy czas. Alkohol benzylowy jest rozpuszczalnikiem dla innych substancji hydrofilowych, reguluje lepkość produktu, rozrzedzając go, a tym samym wpływa na konsystencję.

W jakich kosmetykach można znaleźć Benzyl Alcohol?

Alkohol benzylowy jest składnikiem wielu preparatów. To jeden z popularniejszych konserwantów stosowanych w produkcji kosmetyków naturalnych. Można go znaleźć m.in. w branży perfumeryjnej, głównie ze względu na kwiatowy zapach, który nadaje perfumom czy wodom toaletowym. Jest on obecny w kosmetykach o intensywnym zapachu, takich jak:

  • żele do mycia ciała;
  • płyny do kąpieli;
  • kremy do twarzy;
  • balsamy do ciała;
  • produkty do mycia twarzy;
  • płyny do płukania jamy ustnej;
  • farby do włosów.

Benzyl Alcohol często jest składnikiem naturalnych i organicznych kosmetyków, głównie ze względu na to, że pozyskuje się go naturalną drogą. Nadaje kwiatowy zapach i najczęściej jest stosowany w przypadku produktów w szklanych słoikach, nakładanych dłońmi. W taki sposób najczęściej bakterie przedostają się do produktu, zmniejszając jego właściwości i powodując pojawienie się niedoskonałości na skórze. Benzyl Alcohol w tego typu preparatach pełni więc rolę naturalnego konserwantu, który zapobiega nadkażeniom bakteryjnym. Zmniejszenie ilości drobnoustrojów pozwala na dłuższe stosowanie produktu.

Alkohol benzylowy jest substancją, która może być dodawana do preparatów do włosów, głównie szamponów. Stosuje się go jako konserwant, rozpuszczalnik lub substancję zapachową nadającą kosmetykom kwiatową woń. Można go znaleźć w szamponach do włosów wypadających, przetłuszczających się i suchych.

Czy Benzyl Alcohol jest bezpieczny?

Alkohol benzylowy jest substancją, która pełni rolę konserwantu, rozpuszczalnika i aromatu. Został dopuszczony do stosowania w produktach kosmetycznych, z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi maksymalnego stężenia. W preparatach spłukiwalnych, które mają krótki kontakt z ciałem, wartość ta powinna wynosić maksymalnie do 0,01%. W przypadku kosmetyków, które pozostają na skórze dłużej, takich jak krem do twarzy czy balsam do ciała, stężenie nie może przekroczyć 0,001%. W zależności od właściwości, jakie ma pełnić Benzyl Alcohol w produkcie, maksymalne dopuszczalne stężenie może wynosić 1%. Im wyższa ta wartość, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się skutków ubocznych.

Benzyl Alcohol a alergiczność

Stosowanie substancji zapachowych takich jak alkohol benzylowy niesie ze sobą ryzyko pojawienia się alergii, głównie u osób mających nadwrażliwą skórę, cierpiących na atopię lub alergie. Nie powinien więc znajdować się w kosmetykach przeznaczonych dla skóry alergicznej lub problematycznej. Może nasilać pojawienie się dolegliwości skórnych, takich jak zaczerwienienie, podrażnienie, swędzenie, nadmierne łuszczenie czy pojawienie się wyprysku kontaktowego. Skutki uboczne najczęściej obejmują obszar, w którym alergen miał kontakt ze skórą.

U kobiet w ciąży prawdopodobieństwo alergii wzrasta, ponieważ skóra w tym okresie jest bardziej wrażliwa na działanie wielu substancji. Również matki karmiące powinny zrezygnować ze stosowania kosmetyków z dodatkiem alkoholu benzylowego. Tego typu preparaty nie są wskazane także w przypadku dzieci i niemowląt.

Gdzie jeszcze występuje Benzyl Alcohol?

Branża kosmetyczna nie jest jedyną, która wykorzystuje alkohol benzylowy w swoich produktach. W branży spożywczej występuje pod nazwą E1519 jako konserwant, którego zadaniem jest pochłanianie wilgoci z produktów. Dodatkowo stosuje się go jako wzmacniacz smaku nadający produktom większy aromat. Ten składnik został także doceniony przez branżę alkoholową. Benzyl Alcohol jest stosowany do produkcji likierów, win, smakowych koktajli, jak również napojów na bazie win aromatyzowanych. Jego pochodne są wykorzystywane w branży farmaceutycznej do produkcji niektórych leków.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Zalecana ilość w produkcie 0,2-0,8%. W Europie i Brazylii maksymalna ilość to 1,15% (niedopuszczalne w aerozolach). Jako substancja konserwująca, jest dopuszczony przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Regulator lepkości
  • Rozpuszczalnik
  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja grzybobójcza, fungicyd
  • Substancja zapachowa

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie