Cocamidopropyl Betaine - właściwości i zastosowanie

Kokamidopropylobetaina

Cocoyl amide, Propyldimethyl glycine, Coconut Oil Amidopropyl Betaine

Cocamidopropyl Betaine – jakie ma działanie i w jakich kosmetykach występuje?

Cocamidopropyl Betainy (kokamidopropylobetaina) to substancja, której zadaniem jest skuteczne oczyszczenie skóry lub włosów. Najczęściej wykorzystuje się ją w kosmetykach myjących, które nie pozostają na skórze zbyt długo, dzięki czemu nie wchłaniają się głębiej i działają jedynie na powierzchni. Zadaniem kokamidopropylobetainy jest nie tylko mycie, lecz także poprawa konsystencji kosmetyków i wytwarzanie piany. Z powodzeniem można ją stosować w szamponach do włosów, odżywkach, jak również żelach do mycia twarzy i ciała.

Spis treści:

  • Właściwości Cocamidopropylu Betaine
  • Działanie Cocamidopropylu Betaine
  • Zastosowanie Cocamidopropylu Betaine w kosmetykach
  • Czy Cocamidopropyl Betaine jest bezpieczny?
  • Cocamidopropyl Betaine a alergiczność

Właściwości Cocamidopropylu Betaine

Cocamidopropyl Betaine, nazywany także kokamidopropylobetainą, jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym oraz chemicznym. To substancja pianotwórcza, stabilizująca produkt i poprawiająca jego konsystencję. Jest powierzchniowo czynna, nie przenika przez barierę naskórkową. Półprodukt może mieć odcień od przezroczystego do jasnożółtego. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Zmieniając napięcie powierzchniowe wody, kokamidopropylobetaina ułatwia czyszczenie powierzchni, dlatego jest stosowana w produktach myjących.

Cocamidopropyl Betaine może występować także pod nazwą Coconut oil amidopropyl betaine, N-cocamidoprypyl-N, N-dimethylglicyne hydroxide oraz Ocoyl amide propuldimethyl glycine.

Działanie Cocamidopropylu Betaine

Substancja kokamidopropylobetaina jest dodawana do produktów myjących, które nie mają długiego kontaktu ze skórą, włosami lub błonami śluzowymi. Może działać:

  • antystatycznie;
  • pianotwórczo;
  • oczyszczająco.

Usuwa znajdujące się na powierzchni skóry i włosów zanieczyszczenia takie jak np. brud. Substancja ta zmniejsza niekorzystne działanie anionowych substancji powierzchniowo czynnych. To łagodny składnik dla skóry i błon śluzowych. Kokamidopropylobetaina jest kompatybilna z wieloma innymi substancjami.

Działanie na włosy

Substancja ta jest stosowana w wielu szamponach do włosów. Odpowiada za pienienie się produktu. Cocamidopropyl Betaine wykorzystuje się w szamponach dla dzieci, ponieważ ma działanie łagodnie oczyszczające. Można go również znaleźć w szamponach hipoalergicznych. Występuje także w niektórych odżywkach, ponieważ zapobiega elektryzowaniu się włosów. Ze względu na właściwości myjące kokamidopropylobetaina jest stosowana w produktach spłukiwalnych, dlatego zawiera ją większość szamponów do włosów. Powstała piana, spływając po włosach, usuwa z nich zanieczyszczenia. Stosowana w nadmiarze lub w wysokim stężeniu może jednak nadmiernie wysuszać włosy.

Działanie na skórę

Cocamidopropyl Betainy jest substancją, którą można znaleźć w kosmetykach do mycia skóry twarzy i ciała. Ze względu na właściwości oczyszczające i pianotwórcze stosuje się ją w żelach lub piankach. Bardzo łatwo się zmywa z powierzchni skóry. W połączeniu z niewielką ilością wody wytwarza pianę, dlatego występuje w żelach do kąpieli i do mycia ciała. Kokamidopropylobetaina to również popularny dodatek do produktów przeznaczonych do higieny intymnej. Stosowana w dużej ilości może wysuszać skórę, jednak jej zawartość w produktach jest niewielka.

Z racji łagodnego działania na błony śluzowe, Cocamidopropyl Betainy jest stosowany w płynach do płukania jamy ustnej.

Zastosowanie Cocamidopropylu Betaine w kosmetykach

Cocamidopropyl Betaine często jest mylony z betainą, jednak te substancje znacząco się różnią i wykazują inne właściwości. Powierzchniowo czynna kokamidopropylobetaina nie przenika w głębsze warstwy, dlatego wykorzystuje się ją w produktach, które mają krótki kontakt z powierzchnią skóry. Można ją znaleźć w:

  • żelach pod prysznic;
  • produktach do mycia twarzy (żele, pianki);
  • szamponach do włosów;
  • produktach do golenia (żele, pianki);
  • żelach do higieny intymnej;
  • płynach do płukania jamy ustnej.

W produktach kosmetycznych kokamidopropylobetaina ma za zadanie skutecznie oczyścić skórę i włosy. Cocamidopropyl Betainy w połączeniu z innymi substancjami powierzchniowo czynnymi łagodzi działanie drażniące. W wielu kosmetykach występuje razem z popularnymi SLS-ami

Czy Cocamidopropyl Betainy jest bezpieczny?

Cocamidopropyl Betainy stosowany w produktach spłukiwalnych jest substancją bezpieczną. Myje i oczyszcza powierzchnię, dlatego stanowi składnik głównie kosmetyków o właściwościach oczyszczających i spłukiwalnych. Nie jest stosowany w produktach, które znajdują się dłużej na skórze. Można go znaleźć w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry alergicznej, jednak w takim przypadku zawsze należy obserwować, czy nie pojawiają się reakcje skórne.

Cocamidopropyl Betaine a alergiczność

Cocamidopropyl Betainy to substancja, która w rzadkich przypadkach działa alergizująco. Objawy mogą wystąpić głównie w sytuacji, kiedy nie udało się dokładnie spłukać szamponu lub odżywki z włosów. Alergia najczęściej objawia się:

  • przesuszeniem włosów;
  • podrażnieniem i swędzeniem skóry głowy;
  • alergicznym zapaleniem skóry;
  • wypryskiem;
  • wypadaniem włosów;
  • elektryzowaniem się włosów.

W wielu kosmetykach kokamidopropylobetaina występuje w połączeniu z SLS-ami, które mogą potęgować alergie. Uczulenie najczęściej występuje miejscowo. Osoby z wrażliwą skórą głowy powinny zwracać szczególną uwagę na składy kosmetyków, jakich używają. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii, należy dobrze spłukiwać produkty takie jak szampon czy odżywka, a także żele do mycia ciała lub twarzy. Najlepiej sprawdza się ciepła woda. Substancję powinno się spłukiwać do momentu, gdy nie będzie się już pojawiała piana.

Działanie w kosmetykach

Popularna substancja myjąca, pianotwórcza stosowana w produktach do mycia twarzy, ciała, włosów, żelach, szamponach. Łagodzi potencjalne działanie drażniące anionowych substancji myjących, np Sodium Laureth Sulfate. Stabilizuje i poprawia pienienie kosmetyków. Poprawia również konsystencję.

Typ składnika

Substancja półsyntetyczna, Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd

Stabilizator piany

Substancja antystatyczna

Substancja pianotwórcza

Substancja powierzchniowo czynna

Alergenne
1
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Ostrzeżenia

Składnik jest uznany za bezpieczny w produktach przeznaczonych do spłukiwania. Może przesuszać skórę wrażliwą.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.