{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Tetrasodium EDTA (ang. Ethylene Diamine Tetraacetic, sól tetrasodowa kwasu wersenowego) znane jest w kosmetyce jako sekwestrant, czyli substancja chelatująca (wiążąca) niektóre jony metali. Tworzy kompleksy chelatowe z m.in. jonami niklu, żelaza i miedzi. Co oznacza to w praktyce? Dzięki temu mycie włosów w twardej wodzie nie powoduje szkód w ich strukturze. Pasma pozostają sprężyste i miłe w dotyku. Tetrasodium EDTA stosowany jest jako konserwant zwiększający stabilność i trwałość kosmetyków (zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych). Ponadto, wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne.
Spis treści:
Tetrasodium EDTA zaliczane jest do składników bazowych produktów rozpuszczalnych w wodzie. Jego właściwości pozwalają na dezaktywację jonów metali, co wpływa bezpośrednio na spowolnienie czasu psucia się produktu, a tym samym przedłuża ich przydatność do wykorzystania. Dzięki temu produkt zachowuje tę samą konsystencję przez cały okres użytkowania. Kosmetyki w postaci emulsji zachowują stabilność właśnie dzięki zastosowaniu tego składnika.
Produkty kosmetyczne i środki higieny osobistej, które zawierają w składzie sól tetrasodową kwasu wersenowego, są dzięki temu bardziej klarowne, rzadziej jełczeją i mają trwalszy zapach. Tetrasodium EDTA wykazuje także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Tetrasodium EDTA jest to dość popularna substancja kosmetyczna, wykorzystywana w wielu produktach stosowanych do codziennej pielęgnacji. Występuje jedynie w postaci soli, ponieważ jest ona łagodniejsza dla skóry. Można ją znaleźć przede wszystkim w:
Jeśli chodzi o inne gałęzie przemysłu,tetrasodium EDTA dodawane jest także do żywności, w tym tej przeznaczonej dla niemowląt. Substancja ta znajduje się również w proszkach do prania, płukania, a także innych środkach czystości.
Wykazano, że tetrasodium EDTA stabilizuje formuły produktów żywieniowych i kosmetycznych. Ze względu na potencjalnie szkodliwe działanie zbyt dużego stężenia tego składnika, niektóre firmy kosmetyczne decydują się na użycie alternatyw. Tetrasodium EDTA może być z powodzeniem zastępowane olejem rycynowym lub kokosowym. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą stosować produkty oparte wyłącznie na naturalnych i ekologicznych składach.
Tetrasodium EDTA jest związkiem syntetycznym pozyskiwanym z etylenodiaminy, cyjanku sodu i formaldehydu. Nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, dlatego może być stosowany w produktach przeznaczonych dla wegan.
Tetrasodium EDTA stosowane w niskich stężeniach nie wykazuje działań niepożądanych. Należy pamiętać, że wszystkie składniki, które znajdują się w kosmetykach, są bezpieczne. Jest to zgodne z Rozporządzeniem 1223/2009/WE. Oznacza to, że dana substancja została zbadana pod kątem toksykologicznym i na podstawie wyników badań laboratoryjnych, dopuszczona do powszechnego użycia. Tetrasodium EDTA wykazuje bardzo słabe działanie alergiczne i jest bardzo dobrze tolerowane przez użytkowników.
Warto jednak zaznaczyć, że w większych ilościach tetrasodium EDTA może okazać się niebezpieczne dla skóry. Może bowiem drażnić błony śluzowe, oczy i skórę. W wyniku działania zbyt dużego stężenia tetrasodium EDTA możliwe jest uszkodzenie naskórka w takim stopniu, że utoruje to drogę do krwiobiegu innym, potencjalnie szkodliwym, a nawet rakotwórczym substancjom. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność w łączeniu tetrasodium EDTA z niektórymi lekami, w tym antybiotykami i preparatami, które w swoim składzie zawierają metale ciężkie. W połączeniu z nitrozoaminami sole tej substancji wykazują działanie rakotwórcze.
Tetrasodium EDTA nie należy łączyć z niektórymi lekami lub suplementami diety, w których składzie znajdują się m.in. ołów, cynk, bizmut, żelazo, miedź, glin i miedź. Ma to związek z tym, że sole tej substancji mają zdolność do wiązania metali ciężkich. Liczne doniesienia naukowe wykazały, że tetrasodium EDTA bywa często zanieczyszczony, co zwiększa jego właściwości kancerogenne.
Badania przeprowadzone in vivo na modelach zwierzęcych wykazały, że tetrasodium EDTA może być bezpiecznie stosowane zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią. Oczywiście w określonych, minimalnych stężeniach.
Substancja ta w niewielkim stężeniu przenika przez łożysko i dostaje się do krwi płodu. Obecność tetrasodium EDTA stwierdzono również w mleku matki karmiącej. W związku z tym warto dokładnie analizować składy używanych w tym okresie kosmetyków, aby zminimalizować ilość soli tetrasodowych kwasu wersenowego w diecie i pielęgnacji.
Powszechnie znane wyniki badań naukowych nie wykazały szkodliwego działania tetrasodium EDTA na środowisko naturalne. Jest to bardzo duża zaleta wykorzystywana nie tylko przez firmy kosmetyczne, ale także farmaceutyczne. Coraz większa ilość konsumentów jest świadoma i chce korzystać jedynie ze składników, które nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.
Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji, która kompleksuje jony metali. Dzięki temu zwiększa trwałość kosmetyku oraz jego stabilność. Stosowany w kremach, maściach, olejkach, preparatach do trwałej ondulacji, farbach do włosów, szamponach, płynach do kąpieli i kosmetykach myjących. W mydłach stosowany w stężeniu 0,1-0,2%. W pozostałych kosmetykach powstrzymuje rozkład, np. zmianę koloru czy rozdzielenie faz, wywoływany aktywnością jonów metali ciężkich.
Substancja syntetyczna
Chelator, sekwestrant
Stabilizator formuły
Stabilizator emulsji
Nie wiadomo
Tak
Nie
{{ product.product_polish_name }}