{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Lead: Disodium EDTA to składnik kosmetyczny owiany złą sławą. Czy słusznie jest uznawany za szkodliwy? Jakie funkcje pełni w kosmetykach i dlaczego znajdujemy go w składach większości preparatów?
Spis treści:
Disodium EDTA znany jest również pod nazwą sól sodowa kwasu wersenowego, który jest surowcem syntetycznym. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się Disodium EDTA jako:
Mamy więc do czynienia z chemicznym surowcem o wielu właściwościach. W internecie można znaleźć wiele informacji na temat Disodium EDTA, a szkodliwość tego składnika nie jest potwierdzona badaniami.
Disodium EDTA destabilizuje jony wapnia obecne w ścianach komórkowych bakterii. Powoduje to ich osłabienie i otwarcie drogi innym substancjom bakteriobójczym. Dlatego w składzie kosmetyków znajdujemy zwykle więcej niż jeden konserwant. Skuteczność w utrzymaniu czystości mikrobiologicznej produktu opiera się wówczas na synergicznym działaniu kilku składników. Disodium EDTA najskuteczniej neutralizuje bakterie Gram-ujemne, które wywołują choroby, jak zakażenia bakteryjne skóry, łupież, promienica czy borelioza.
Jony metali obecne w produktach kosmetycznych mogą powodować zmianę konsystencji i wyglądu produktu. Disodium EDTA stosuje się więc w celu utrzymania konkretnych właściwości fizycznych produktu. Składnik ten minimalizuje również ryzyko bezpośredniego osadzania się metali ciężkich na włosach i skórze. Poza tym ta właściwość surowca pozwala zmiękczyć twardą wodę, dlatego sól sodowa kwasu wersenowego można znaleźć w składzie kosmetyków myjących.
Kolejną z właściwości tej substancji jest wspieranie transportu składników aktywnych kosmetyku do wnętrza skóry. Działa on więc jako promotor przenikania — dzięki jego obecności składniki kosmetyku trafiają do głębokich warstw skóry.
Disodium EDTA przedłuża trwałość kosmetyków, dzięki czemu zachowują one swoją konsystencję, zapach i kolor. Niezmieniona forma jest ważna w szczególności w produktach, jak kremy czy balsamy do ciała. Sól sodowa kwasu wersenowego wpływa także na lepkość produktu.
Składnik ten znajdziemy w wielu preparatach kosmetycznych, głównie pielęgnacyjnych. Disodium EDTA w sposób bezpośredni nie poprawia wyglądu skóry, ale jest promotorem przenikania dla niektórych substancji aktywnych.
Disodium EDTA możesz znaleźć w składzie:
W kosmetykach nakładanych palcami bezpośrednio ze słoiczka Disodium EDTA pełni bardzo ważną funkcję. Zapobiega rozmnażaniu się bakterii, które są przenoszone do preparatu podczas jego aplikacji. Zdolność do wiązania jonów wapnia i magnezu wykorzystywana jest w preparatach myjących, takich jak żele pod prysznic i do mycia twarzy. Efekt tego działania stanowi zmiękczenie twardej wody i poprawienie właściwości użytkowych preparatu. Kosmetyk zawierający Disodium EDTA lepiej się pieni i skuteczniej oczyszcza skórę.
W ostatnich latach bardzo modne stały się serie kosmetyków detoksykujących. Warto wiedzieć, że takie działanie wykazuje właśnie Disodium EDTA. Zawierające go kosmetyki chronią skórę i włosy przed osadzaniem się na ich powierzchni metali ciężkich. Większość produktów, które mają chronić nas przed wpływem zanieczyszczeń środowiska, zawiera właśnie ten popularny konserwant.
Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków zawierających Disodium EDTA opiera się na odpowiednio dobranym składzie produktów. Ze względu na fakt, że składnik ten wiąże jony metali, a jednocześnie ułatwia przenikanie substancji w głąb skóry, jego stężenie musi być prawidłowo dobrane.
Zbyt wysoka zawartość Disodium EDTA w preparacie kosmetycznym może spowodować, że substancje szkodliwe, które normalnie nie mają zdolności przenikania do głębokich warstw skóry, znajdą się w niej. Dlatego receptury preparatów kosmetycznych powinny być sporządzane w taki sposób, by wraz z Disodium EDTA nie występowały składniki, których bezpieczeństwo opiera się na braku zdolności do przenikania przez skórę. Takie wnioski sformułował panel ekspertów CIR w 2019 roku.
Rozpylone w powietrzu Disodium EDTA działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe. Dlatego nie powinien znajdować się w kosmetykach w formie aerozolu. Nie figuruje na liście silnych alergenów, ale zaleca się ostrożność podczas stosowania kosmetyków zawierających Disodium EDTA. W ciąży i podczas karmienia piersią w celu minimalizowania zagrożenia dla dziecka i matki lepiej odstawić preparaty konserwowane tym składnikiem. Należy dodać, że znajduje się on również w produktach spożywczych, w których także pełni funkcję konserwującą.
Nie zaleca się łączenia stosowania kosmetyków z Disodium EDTA w składzie z produktami zawierającymi cynk, ołów, glin i substancje azotowe. W przypadku tych ostatnich należy zachować szczególną ostrożność. Disodium EDTA tworzy z azotanami substancje kancerogenne — nitrozaminy. Kosmetyki z tym składnikiem powinno się również odstawić podczas kuracji antybiotykiem.
Jest to substancja pochodzenia syntetycznego, wytwarzana w laboratorium. Kosmetyki z jego dodatkiem mogą być stosowane przez wegetarian, ponieważ nie zawiera ona substancji pochodzenia zwierzęcego.
Nie ma informacji o negatywnym wpływie soli sodowej kwasu wersenowego na środowisko naturalne.
Konserwant i stabilizator wiążący jony metali ciężkich, zapobiegający zmianie barwy i zapachu kosmetyków. Chroni kosmetyk przed zepsuciem i patogenami. Ma właściwości zmiękczające i regulujące lepkość. Wspomaga działanie innych konserwantów.
Substancja syntetyczna
Chelator, sekwestrant
Regulator lepkości
Stabilizator formuły
Substancja zmiękczająca
Nie wiadomo
Tak
Nie
Składnika nie należy stosować na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Nie należy stosować kosmetyków zawierających tę substancję podczas stosowania leków z cynkiem, żelazem, miedzią, glinem, ołowiem, bizmutem i rtęcią, ponieważ składnik wiąże metale ciężkie, odradza się również podczas przyjmowania antybiotyków. Niezalecany w kosmetykach nanoszonych za pomocą rozpylaczy ze względu na możliwość drażnienia błon śluzowych i układu oddechowego. EDTA w połączeniu ze związkami azotowymi, tworzy nitrozaminy, które mają działanie rakotwórcze. Składnik nie powinien znajdować się w kosmetykach w formie rozpylaczy i aerozoli, ponieważ jego wdychanie jest szczególnie szkodliwe. Również kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość kosmetyków zawierających ten składnik.
{{ product.product_polish_name }}