Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look
Składnik:

Disodium EDTA

Sól dwusodowa kwasu wersenowego, Sól dwusodowa kwasu edetynowego, Sól sodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego

Disodium Ethylenediaminetetraacetic acid, Disodium Edetate, Disodium Dihydrogen Ethylenediaminetetraacetate, EDTA Disodium Salt, EDTA Disodico, EDTA Na2

Substancja pochodzenia syntetycznego. Sól dwusodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego, inaczej nazywanego kwasem wersenowym. Substancja rozpuszczalna w wodzie.

Konserwant i stabilizator wiążący jony metali ciężkich, zapobiegający zmianie barwy i zapachu kosmetyków. Chroni kosmetyk przed zepsuciem i patogenami. Ma właściwości zmiękczające i regulujące lepkość. Wspomaga działanie innych konserwantów.

Substancja syntetyczna

Chelator, sekwestrant

Regulator lepkości

Stabilizator formuły

Substancja zmiękczająca

2
słabsze działanie silne działanie

Składnika nie należy stosować na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Nie należy stosować kosmetyków zawierających tę substancję podczas stosowania leków z cynkiem, żelazem, miedzią, glinem, ołowiem, bizmutem i rtęcią, ponieważ składnik wiąże metale ciężkie, odradza się również podczas przyjmowania antybiotyków. Niezalecany w kosmetykach nanoszonych za pomocą rozpylaczy ze względu na możliwość drażnienia błon śluzowych i układu oddechowego. EDTA w połączeniu ze związkami azotowymi, tworzy nitrozaminy, które mają działanie rakotwórcze. Składnik nie powinien znajdować się w kosmetykach w formie rozpylaczy i aerozoli, ponieważ jego wdychanie jest szczególnie szkodliwe. Również kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość kosmetyków zawierających ten składnik.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.