{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Dimethiconol (Polidimetylosiloksan) to polimer silikonowy o wysokiej stabilności chemicznej i termicznej. Często wykorzystuje się go w produktach do pielęgnacji skóry i włosów, ponieważ jest substancją filmotwórczą, ale nie działa komedogennie. Poza tym wpływa na konsystencję kosmetyków – ułatwia ich rozprowadzanie i zmniejsza lepkość.
Spis treści:
Polimery silikonowe wykorzystywane w kosmetyce to substancje syntetyczne wykazujące niską biodegradowalność (przez co nie powinny być składnikiem produktów naturalnych), ale dzięki temu są obojętne dla skóry – bezzapachowe i bezbarwne, nie wywołują reakcji alergicznych. Nie wnikają w głąb warstwy rogowej skóry, a tworzą na jej powierzchni lekką warstwę okluzyjną.
Dimethiconol jest zbudowany z naprzemiennie występujących atomów krzemu i tlenu. Wykazuje dużą stabilność chemiczną i termiczną – jest odporny na wahania temperatur i promieniowanie UV, dzięki czemu chroni skórę i włosy przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Łatwo spłukuje się za pomocą delikatnych detergentów (bez SLS/SLES), ale nie rozpuszcza się w wodzie.
Substancja ta nie jest składnikiem aktywnym kosmetyków, nie oddziałuje na skórę, a jego działanie pozwala na ograniczenie wytwarzania piany i ułatwienie rozprowadzania kosmetyku.
Dimethiconol można stosować przy każdym typie cery, zwłaszcza przy suchej i dojrzałej. Tworzy na powierzchni skóry film ochronny, który zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL – ang. transepidermal water loss). Dzięki temu zapewnia jej nawilżenie i przeciwdziała podrażnieniom wywołanym jej przesuszeniem. Nie pozostawia tłustej warstwy. Jego wysoka stabilność wobec wahań temperatury i promieniowania UV sprawia, że stosunkowo długo osłania włosy i skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak słońce, upał, mróz i wiatr. Substancja ta wygładza drobne zmarszczki i wypełnia nierówności cery. Działa renatłuszczająco, czyli pomaga odbudować barierę lipidową skóry po użyciu silnych detergentów.
Dimethiconol to pożądany składnik środków myjących, odżywek i produktów upiększających nie tylko ze względu na swoje właściwości ochronne. Wpływa także na konsystencję kosmetyku. Sprawia, że nie jest on zbyt lepki i łatwo rozprowadza się na skórze. Dzięki tej substancji kremy, balsamy i emulsje stają się jedwabiście gładkie i przyjemne w dotyku. Dimethiconol ogranicza także produkcję piany w produktach myjących.
Ten polimer silikonowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ponieważ dimethiconol nie tylko wspomaga pielęgnację skóry twarzy i całego ciała oraz włosów, ale także wpływa na właściwości fizyczne samego preparatu, można go znaleźć w wyrobach różnego typu. Jest składnikiem kosmetyków myjących, kondycjonujących i stylizujących. Stosowany jest także w produktach do makijażu twarzy. Nazwa dimethiconol znajduje się m.in. na etykietach:
Zawarty w produktach upiększających dimethiconol zapewnia trwałe i dokładne krycie niedoskonałości cery, a jego hydrofobowe właściwości sprawiają, że makijaż jest odporny na wilgoć (np. pot). Należy jednak pamiętać o starannym demakijażu.
Polimery silikonowe zyskały złą renomę, ponieważ są syntetycznymi związkami chemicznymi i mają niską biodegradowalność. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są szkodliwe dla człowieka. Dimethiconol uważany jest za hipoalergiczny, nie nawarstwia się na skórze czy włosach i nie przenika w struktury warstwy rogowej naskórka, co oznacza, że w żaden sposób nie gromadzi się w organizmie. Niekorzystna opinia o zastosowaniu silikonów w produktach upiększających bierze się także stąd, że tylko pozornie wygładzają one zmarszczki. Ich natychmiastowy efekt odmładzający znika wraz z usunięciem kosmetyku z powierzchni skóry. Takie jest jednak zadanie tej substancji i należy używać jej świadomie. Fakt ten nie neguje regenerujących i ochronnych właściwości dimethiconolu.
Nie ma informacji dotyczących szkodliwych efektów połączenia dimethiconolu z innymi składnikami kosmetyków.
Dimethiconol jest substancją bezpieczną, przebadaną i dopuszczoną do stosowania w produktach do pielęgnacji skóry i włosów przez Cosmetic Ingredient Review – niezależną naukową komisję, która analizuje bezpieczeństwo składników używanych w kosmetykach w USA. Dimethiconol nie uczula i ma znikome działanie komedogenne, ale nie jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego trzeba upewnić się, że wszelkie jego pozostałości zostały usunięte środkiem myjącym lub szamponem z włosów albo skóry. Jest to składnik, którego mogą używać kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Ten polimer silikonowy to związek powstały na skutek syntezy chemicznej. Nie zawiera żadnych elementów pochodzenia zwierzęcego, więc jest odpowiedni dla wegan. Próżno szukać jednak dimethiconolu w kosmetykach oznaczonych jako naturalne, ponieważ ma niską biodegradowalność. Podejrzewa się, że może zanieczyszczać wody, jako że nie rozpuszcza się w niej i nie wszystkie jego cząsteczki zostają wyeliminowane przez systemy filtrujące w oczyszczalniach ścieków.
Lekki, suchy emolient, ułatwia rozprowadzanie kosmetyków, nadaje jedwabistej w odczuciu konsystencji. Najczęściej stosowany w produktach do makijażu twarzy, podkładach płynnych, emulsjach, fluidach, produktach do opalania, a także kosmetykach kondycjonujących i stylizujących włosy. Zmiękcza, nadaje elastyczność i połysk, tworzy ochronny film, wygładza i wypełnia nierówności powierzchni. Działa także na konsystencję produktów, zmniejsza lepkość, zmniejsza pienienie produktów myjących.
Substancja półsyntetyczna
Emolient
Substancja kondycjonująca
Regulator lepkości
Stabilizator piany
Substancja filmotwórcza
Substancja ochronna
Substancja wygładzająca
Substancja zmiękczająca
Nie wiadomo
Tak
Nie
{{ product.product_polish_name }}