Alpha-Isomethyl Ionone - właściwości i zastosowanie

3-metylo-4-(2,6,6-trimetylo-2-cykloheksen-1-ylo)-3-buten-2-on

Cetone, Alpha-Iso-Methylionone

Alpha-Isomethyl Ionone – co to za substancja?

Alpha-Isomethyl Ionone jest substancją zapachową, którą można znaleźć w wielu kosmetykach. Jest cieczą pozyskiwaną syntetycznie w drodze reakcji chemicznej. Może być bezbarwna lub jasnożółta. Ma charakterystyczny kwiatowy zapach, który można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych i perfumeryjnych, w tym w kultowym zapachu Coco Chanel Mademoiselle. Z innymi składnikami zapachowymi może tworzyć nowe aromaty.

Spis treści:

 • Alpha-Isomethyl Ionone – właściwości
 • Zastosowanie Alpha-Isomethyl Ionone w kosmetykach
 • W jakich kosmetykach można znaleźć Alpha-Isomethyl Ionone?
 • Czy Alpha-Isomethyl Ionone jest bezpieczny?
 • Z czym nie łączyć Alpha-Isomethyl Ionone?
 • Czy Alpha-Isomethyl Ionone jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
 • Efekty uboczne
 • Wpływ Alpha-Isomethyl Ionone na środowisko naturalne

Alpha-Isomethyl Ionone – właściwości

Alpha-Isomethyl Ionone jest terpenem, który znalazł zastosowanie w kosmetologii. Jest wykorzystywany głównie jako substancja zapachowa. Nadaje produktom kwiatową, lekko drzewną woń. Wraz z innymi składnikami tworzy ona nowe kompozycje, które są wykorzystywane w różnych perfumach i kosmetykach pielęgnacyjnych. Jest to także substancja, która jest używana w chemii gospodarczej. Alpha-Isomethyl Ionone jest stosowany w produkcji kosmetyków nie tylko w celu nadania im odpowiedniego aromatu, ale również maskowania nieprzyjemnych woni. Niektóre składniki wykorzystywane do tworzenia receptur kosmetycznych mają brzydki aromat, który nie zachęca do ich używania. Substancje zapachowe sprawiają, że taki produkt jest bardziej atrakcyjny dla konsumentów.

Zastosowanie Alpha-Isomethyl Ionone w kosmetykach

Wszelkie środki zapachowe, w tym Alpha-Isomethyl Ionone, są wykorzystywane w tworzeniu kosmetyków pielęgnacyjnych, a także w branży perfumeryjnej. Omawiany składnik zazwyczaj znajduje się na samym końcu listy INCI, co oznacza, że jego ilość w produkcie jest niewielka. Nie oznacza to jednak, że jest mało istotny. Alpha-Isomethyl Ionone nadaje produktom zapach kwiatowo-drzewny, który jest jednym z częściej używanych w kosmetykach. Kompozycja ta występuje w całych liniach przeznaczonych do pielęgnacji ciała lub włosów i w perfumach. Z uwagi na to, że jest to związek chemiczny, posiada swój wzór – C14H22O, dzięki czemu łatwo określić, co to za substancja.

W jakich kosmetykach można znaleźć Alpha-Isomethyl Ionone?

Alpha-Isomethyl Ionone jak wiadomo jest składnikiem zapachowym, dlatego można go znaleźć w wielu produktach. Najczęściej występuje w:

 • perfumach, dezodorantach,
 • mgiełkach do twarzy, ciała i włosów,
 • produktach do kąpieli,
 • wodach po goleniu,
 • kremach do twarzy,
 • kremach do rąk i stóp,
 • balsamach do ciała,
 • produktach do masażu,
 • mydłach w płynie,
 • żelach pod prysznic,
 • peelingach do ciała i twarzy,
 • szamponach, odżywkach i maskach do włosów.

Jest to składnik, który może występować w wielu produktach, które różnią się od siebie zapachem. Jest to spowodowane tym, że w połączeniu z innymi substancjami zapachowymi, takimi jak Citronellol, Coumarin, Geraniol czy Rosa Damascena Flower Oil, nadaje kosmetykom nową woń. Na niektórych produktach zamiast Alpha-Isomethyl Ionone może pojawić się Parfum lub Fragrance czy Aroma, co oznacza, że kosmetyk ten posiada w swoim składzie substancje zapachowe.

Czy Alpha-Isomethyl Ionone jest bezpieczny?

Alpha-Isomethyl Ionone jest bezpiecznym składnikiem, który może być wykorzystywany w produkcji kosmetyków, jednak w określonym stężeniu. Substancje zapachowe mają działanie drażniące na skórę, a także na drogi oddechowe, dlatego nie każdy może po nie sięgać. Składnik ten może być wykorzystywany w kosmetykach spłukiwanych w stężeniu do 0,01%, a w tych, które pozostają na skórze dłużej, maksymalnie 0,001%. Jest to potencjalny alergen, dlatego osoby wrażliwe na środki zapachowe powinny dokładnie czytać etykiety kosmetyków przed ich zastosowaniem.

Alpha-Isomethyl Ionone jest składnikiem, na który powinny uważać kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także dzieci. Osoby ze skórą wrażliwą i reaktywną także powinny wystrzegać się substancji zapachowych.

Z czym nie łączyć Alpha-Isomethyl Ionone?

Nie ma informacji dotyczących interakcji Alpha-Isomethyl Ionone z innymi składnikami kosmetycznymi. Z uwagi na to, że jest to substancja zapachowa, zazwyczaj jest dodawana do kosmetyku w niewielkiej ilości. Należy zwracać uwagę na to, czy nie występują w produkcie inne aromaty, ponieważ w połączeniu z Alpha-Isomethyl Ionone mogą tworzyć całkiem nowy zapach.

Czy Alpha-Isomethyl Ionone jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Alpha-Isomethyl Ionone to składnik pochodzenia syntetycznego, jednak można go również znaleźć w drożdżach piwowarskich. W produkcji kosmetyków jest wykorzystywana jedynie jego syntetyczna wersja, dlatego jest składnikiem, który może znajdować się w produktach dla wegan.

Efekty uboczne

Każda substancja zapachowa jest uznawana za potencjalny alergen. Alpha-Isomethyl Ionone rzadko powoduje uczulenia, jednak sięgając po kosmetyk z tym składnikiem, należy zwracać uwagę na reakcję skórną. W przypadku pojawienia się zaczerwienienia, swędzenia, wysypki czy łuszczenia się skóry należy zaprzestać stosowania kosmetyku z tą substancją. Objawy powinny zniknąć po kilku dniach.

Podobne efekty uboczne mogą pojawić się w przypadku stosowania środków chemicznych z Alpha-Isomethyl Ionone. Żeby ich uniknąć, warto zakładać do sprzątania rękawiczki lub sięgnąć po produkty pozbawione substancji zapachowych.

Wpływ Alpha-Isomethyl Ionone na środowisko naturalne

Dla wielu osób ważny jest wpływ kosmetyków na środowisko naturalne. Alpha-Isomethyl Ionone jest neutralny dla wód gruntowych oraz gleby.

Działanie w kosmetykach

Składnik kompozycji zapachowej, znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Typ składnika

Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

Substancja zapachowa

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Ostrzeżenia

Może wywoływać podrażnienia skóry. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza: 0,001% w produkcie niespłukiwanym 0,01% w produkcie spłukiwanym.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.