{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Alkohol (Alcohol) na opakowaniu kosmetyków często wywołuje skrajne uczucia. Wiele osób go unika, co nie do końca jest dobre, ponieważ alkohol to ważny składnik wielu produktów. Dodatkowo w kosmetyce są stosowane jego różne rodzaje, które mogą zarówno nawilżać i zmiękczać skórę, jak i ją nadmiernie przesuszać i podrażniać. Warto wiedzieć, których z nich należy unikać.
Spis treści:
Alkohol w kosmetykach może występować w wielu różnych rodzajach, nie zawsze tych o właściwościach wysuszających i podrażniających. Składnik ten pełni wiele ważnych funkcji w produktach kosmetycznych. Wśród nich warto wymienić:
Charakterystyczny zapach alkoholu bardzo szybko się ulatnia z powierzchni, a dzięki jego właściwościom składniki aktywne zawarte w produktach lepiej wnikają w skórę lub we włosy.
W zależności od rodzaju alkoholu zastosowanego w kosmetyku może on pełnić różne funkcje i być:
W składach kosmetyków alkohole można znaleźć pod wieloma nazwami, jak: Benzyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Glycerin, Sorbitol, Menthol. Niektóre z nich mają właściwości nawilżające i niski potencjał drażniący, dlatego mogą być również obecne w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej czy atopowej.
Alkohol w kosmetykach może mieć wiele funkcji. Często jest on wykorzystywany do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni skóry czy włosów. Dzięki dobremu usunięciu brudu i potu substancje zawarte w kosmetykach lepiej się wchłaniają i działają na skórę. Istnieje wiele mitów na temat zastosowania alkoholu u osób z cerą tłustą i trądzikową. Należy pamiętać, że każdy rodzaj cery, również te bardziej przetłuszczające się i z niedoskonałościami, potrzebują nawilżenia, a stosowanie alkoholu w czystej postaci może je podrażnić i zaburzyć barierę hydrolipidową skóry. Raz na kilka dni można przetrzeć skórę tonikiem z alkoholem, jednak w przypadku zaobserwowania nadmiernego przesuszenia, swędzenia i ściągnięcia skóry należy przerwać stosowanie tego sposobu.
Alkohol może być obecny w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych, a także upiększających. Jest również wykorzystywany w branży perfumeryjnej. Można go znaleźć w:
Producenci kosmetyków często umieszczają na opakowaniach informacje, że dany produkt jest bezalkoholowy. Nie oznacza to, że w ogóle nie zawiera on alkoholu. Jest to informacja dotycząca jedynie alkoholi, które są drażniące lub niebezpieczne. Mogą natomiast być obecne te pochodzenia roślinnego lub woski.
Najprostszym podziałem alkoholi jest rozróżnienie na te uważane za bezpieczne oraz te drażniące. Do alkoholi, których nie należy unikać, należą m.in.:
Powyższe alkohole można stosować na skórę, a ryzyko pojawienia się podrażnienia jest niskie. Pomagają one w nawilżeniu skóry, a także w zatrzymaniu wilgoci wewnątrz.
Istnieją alkohole, które nie działają korzystnie na skórę. Zalicza się do nich alkohol etylowy, który może przesuszać skórę i ją podrażniać. W kosmetykach należy również unikać:
Jak widać, nie można wszystkich alkoholi uznawać za niebezpieczne i drażniące.
Każda substancja, którą można znaleźć w kosmetyku, została dopuszczona do stosowania, czyli jest uznawana za bezpieczną. Niektóre z nich, jak alkohole, mogą mieć ograniczenia dotyczące maksymalnych stężeń. W przypadku etanolu nie powinny one przekraczać 5% w danym produkcie, jednak im stężenie jest niższe, tym mniejsze zachodzi prawdopodobieństwo, że pojawią się działania niepożądane. W przypadku alkoholu benzylowego maksymalne stężenie wynosi 1%.
Niektóre alkohole, np. etanol, nie powinny być stosowane równocześnie z kwasami AHA i BHA, ponieważ mogą nasilać przesuszanie skóry i dodatkowo ją podrażniać. Powinno się unikać łączenia drażniących alkoholi z produktami złuszczającymi.
Alkohole mają różne pochodzenie. Wiele z nich pochodzi z roślin, np. z oleju kokosowego. Są również takie, jak glikol propylenowy, które są pochodnymi ropy naftowej.
Stosowanie alkoholi o właściwościach drażniących może przesuszać skórę, powodując jej swędzenie i łuszczenie się. Zbyt częste używanie kosmetyków z alkoholem prowadzi do naruszenia warstwy lipidowej skóry. Kobiety w ciąży z uwagi na bardziej wrażliwą skórę powinny unikać kosmetyków z nim w składzie. Lepszym wyborem w tym okresie będą emolienty.
W zależności od rodzaju alkoholu mogą one w różny sposób wpływać na środowisko naturalne. Te wytwarzane z roślin nie mają negatywnego wpływu na faunę i florę; te pochodzące z ropy naftowej budzą kontrowersje.
Konserwuje, zapobiega psuciu kosmetyków, rozpuszcza substancje nierozpuszczalne np. w wodzie. Pomaga składnikom aktywnym przeniknąć w głębsze warstwy skóry. Ma działanie dezynfekujące, przeciwzapalne.
Substancja syntetyczna, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia
Konserwant
Nośnik substancji aktywnej, Promotor przejścia
Rozpuszczalnik
Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd
Substancja grzybobójcza, fungicyd
Substancja pomocnicza
Substancja ściągająca
Nie wiadomo
Tak
Nie
Substancja silnie drażniąca. Nie zalecana dla skóry dziecięcej, a także wrażliwej, atopowej, suchej, naczynkowej. Może wysuszać i uszkadzać naskórek.
{{ product.product_polish_name }}