Behenyl Alcohol - właściwości i zastosowanie

Alkohol behenylowy

Behenylalkohol, Docosanol

Behenyl Alcohol – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetykach

Alkohol behenylowy (Behenyl Alcohol), znany również jako 1-dokozanol, jest tłuszczowym alkoholem o prostym, długim łańcuchu. W preparatach kosmetycznych i pielęgnacyjnych stosowany jest jako składnik zmętniający, zagęszczacz i emulgator. Jako środek zmętniający ma za zadanie zmniejszać klarowność lub przejrzystość produktów kosmetycznych.

Spis treści:

 • Alkohol behenylowy – właściwości
 • Zastosowanie alkoholu behenylowego w kosmetykach
 • W jakich kosmetykach można znaleźć alkohol behenylowy?
 • Czy alkohol behenylowy jest bezpieczny?
 • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć alkoholu behenylowego?
 • Czy alkohol behenylowy to składnik wegański?
 • Czy alkohol behenylowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
 • Efekty uboczne
 • Wpływ alkoholu behenylowego na środowisko naturalne

Alkohol behenylowy – właściwości

Alkohol behenylowy, znany również jako dokozanol, to nasycony alkohol tłuszczowy o 22 atomach węgla. Mimo że związek należy do alkoholi, którym często błędnie przypisuje się działanie wysuszające i pogarszające stan cery, to omawiany składnik faktycznie pomaga skutecznie kondycjonować i zmiękczać skórę oraz włosy.

Warto zaznaczyć, że producenci kosmetyków często umieszczają na opakowaniach informacje, że dany produkt nie zawiera w swoim składzie alkoholu, czyli jest bezalkoholowy. Nie oznacza to jednak, że nie zawiera on przykładowo alkoholu behenylowego. Informację taką umieszcza się, gdy produkt jest pozbawiony alkoholi drażniących. Alkohole tłuszczowe takimi nie są – charakteryzują się wysoką masą cząsteczkową i stanowią prostołańcuchowe alkohole pierwszorzędowe, pochodzące z naturalnych tłuszczów i olejów.

Właściwości zagęszczające alkoholu behenylowego pozwalają na uzyskanie bardziej pożądanej, nadającej się do smarowania konsystencji produktu kosmetycznego. W przemyśle farmaceutycznym stosowany jest jako kluczowy składnik w preparatach przeznaczonych do leczenia i zapobiegania opryszczki wywołanej wirusem HSV (wirus opryszczki zwykłej). Dokozanol charakteryzuje się wysoką aktywnością przeciwdrobnoustrojową, stąd jego powszechne stosowanie w produktach przeciwwirusowych. Ponadto składnik przyśpiesza gojenie się pęcherzy.

Zastosowanie alkoholu behenylowego w kosmetykach

Alkohol behenylowy pomaga skórze zachować wilgoć, poprawiając jej nawilżenie i ogólny wygląd. Oprócz tego nie pozostawia po nałożeniu na skórę tłustego filmu, tak jak robią to inne emolienty. Pozostawia skórę miękką i nawilżoną. Ma również wiele zalet w zakresie tekstury i odczucia sensorycznego produktów. Alkohol behenylowy w kosmetykach odpowiada głównie za następujące funkcje:

 • wiązanie/utrwalanie – umożliwia spójność różnych składników kosmetycznych;
 • zmiękczanie – zmiękcza i wygładza skórę;
 • stabilizację emulsji – wspomaga proces emulgowania i poprawia stabilność oraz trwałość emulsji;
 • regulacja lepkości – zwiększa lub zmniejsza lepkość kosmetyków.

Behenyl Alcohol jest wskazany dla wszystkich typów cer, włącznie z wrażliwą, z wyjątkiem osób, które mają stwierdzoną alergię na ten składnik. W składach produktów kosmetycznych związek ten możemy spotkać pod kilkoma nazwami, np. Behenyl Alcohol (najczęściej), Behenylalcohol, Docosanol, 1-Docosanol czy Docosan-1-ol.

W jakich kosmetykach można znaleźć alkohol behenylowy?

Alkohol behenylowy ze względu na swoje właściwości stabilizujące, konsystencjotwórcze, zmiękczające oraz pielęgnacyjne stanowi składnik preparatów do pielęgnacji twarzy, ciała, a także włosów. Substancja poprawia teksturę kosmetyków, powodując ich jedwabistość i tym samym polepszając rozsmarowywalność. Obecność alkoholu behenylowego w kremach nadaje poślizg i przyjemne odczucie na skórze. W kosmetykach przeznaczonych do włosów działa kondycjonująco, zapobiega nadmiernemu przesuszeniu oraz uszkodzeniom. Behenyl Alcohol można spotkać w szerokiej gamie kosmetyków na dzisiejszym rynku.

Kosmetyki na bazie wody

Główne zastosowanie alkoholu behenylowego to kosmetyki pielęgnacyjne, wytworzone na bazie wody. Do najczęściej spotykanych takich produktów zalicza się:

 • kremy nawilżające,
 • lotiony nawilżające,
 • pianki do mycia,
 • maski do twarzy,
 • żele pod prysznic,
 • szampony,
 • odżywki do włosów.

Kosmetyki bezwodne

Do produktów, w składzie których dominują bazy tłuszczowe, a alkohol behenylowy jest często stosowany, to przede wszystkim:

 • maści,
 • masła do ciała,
 • peelingi.

Stężenie alkoholu behenylowego w gotowych produktach kosmetycznych wynosi między 0,5% a maksymalnie 5%.

Czy alkohol behenylowy jest bezpieczny?

Behenyl Alcohol, tak jak inne alkohole tłuszczowe, jest bezpieczny w stosowaniu. Składnik nie wykazuje działania podrażniającego lub uczulającego skórę. Cosmetic Ingredient Review (CIR) sklasyfikował kilkukrotnie alkohol behenylowy za bezpieczny składnik do stosowania w produktach kosmetycznych, również dla kobiet w ciąży.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć alkoholu behenylowego?

Alkohol behenylowy jest kompatybilny z większością innych składników kosmetycznych w produktach. Nie odnotowuje się żadnych szkodliwych interakcji dokozanolu z innymi związkami zawartymi w produktach kosmetycznych.

Czy alkohol behenylowy to składnik wegański?

Behenyl Alcohol jest składnikiem w pełni wegańskim. Pochodzi głównie ze źródeł roślinnych, takich jak oleje roślinne. Może być wykorzystywany przy tworzeniu kosmetyków przeznaczonych dla osób, które szukają tego typu produktów.

Czy alkohol behenylowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Dokozanol otrzymuje się na dwa sposoby. Może pochodzić ze źródeł roślinnych, takich jak kukurydza, ale można wytwarzać go również na drodze metod syntetycznych. W obu przypadkach alkohol behenylowy jest składnikiem odpowiednim dla wegan.

Efekty uboczne

Nie odnotowuje się skutków ubocznych podczas stosowania Behenyl Alcohol. Związek nie wykazuje działania drażniącego ani uczulającego skórę. Składnik jest sklasyfikowany również jak nietoksyczny.

Wpływ alkoholu benzylowego na środowisko naturalne

Brak informacji o negatywnym wpływie Behenyl Alcohol na środowisko naturalne.

Działanie w kosmetykach

Składnik konsystencjotwórczy, a także pianotwórczy, zagęstnik, ma również właściwości pielęgnacyjne, to emolient tłusty, natłuszcza, uelastycznia, wygładza. Wykazuje także działanie przeciwwirusowe na wirus Harpes Simplex (opryszczki). Zapobiega namnażaniu wirusa, działa łagodząco, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Zmniejsza owrzodzenia, przyspiesza gojenie pęcherzy.

Typ składnika

Substancja pochodzenia zwierzęcego, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

Emolient

Emulgator, emulsyfikator

Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna

Substancja lecznicza

Substancja natłuszczająca

Substancja ochronna

Substancja pianotwórcza

Substancja wygładzająca

Komedogenny
1
słabsze działanie silne działanie
Alergenne
1
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Ostrzeżenia

Składnik może działać uczulająco, zwłaszcza u osób uczulonych na orzechy arachidowe i produkty odpszczele.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.