Sodium Stearoyl Glutamate - właściwości i zastosowanie

Stearyloglutaminian Sodu

Sodium Hydrogen N-(1-Oxooctadecyl)-L-Glutamate

Sodium Stearoyl Glutamate – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetykach

Stearoiloglutaminian sodu (Sodium Stearoyl Glutamate) to składnik pochodzenia zwierzęcego lub rzadziej syntetycznego, który jest dodawany do kosmetyków w celu kondycjonowania skóry lub działa jako emulgator, utrzymując jednorodną mieszaninę w formulacji olejowo-wodnej. W większych ilościach działa jako środek powierzchniowo czynny, zwykle z innymi środkami myjącymi, stanowiąc delikatny detergent i substancję pianotwórczą. Najczęściej jednak używany jest ze względu na właściwości zmiękczające i emulgujące. Sodium Stearoyl Glutamate to środek kondycjonujący zarówno włosy, jak i skórę.

Spis treści:

 • Sodium Stearoyl Glutamate – właściwości
 • Zastosowanie Sodium Stearoyl Glutamate w kosmetykach
 • W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Stearoyl Glutamate?
 • Czy Sodium Stearoyl Glutamate jest bezpieczny?
 • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Sodium Stearoyl Glutamate?
 • Czy Sodium Stearoyl Glutamate to składnik wegański?
 • Czy Sodium Stearoyl Glutamate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
 • Efekty uboczne
 • Wpływ Sodium Stearoyl Glutamate na środowisko naturalne

Sodium Stearoyl Glutamate – właściwości

Chemicznie stearoiloglutaminian sodu należy do grupy aminokwasów, ponieważ jedna część glutaminianu pochodzi z aminokwasu znanego jako kwas glutaminowy, który poprawia nawilżenie skóry, a druga część z tłuszczu. Część sodowa sprawia, że ​​jest to sól aminokwasowa i podobnie jak inne składniki z tej grupy aminokwasów, uważana jest za niedrażniącą. Sodium Stearoyl Glutamate jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie.

Zastosowanie Sodium Stearoyl Glutamate w kosmetykach

To surfaktant, posiadający właściwości myjące. Usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów, więc może być stosowany do łagodnych produktów myjących. Związek jest anionowym emulgatorem na bazie aminokwasów, który pomaga w mieszaniu się wody i oleju, tworząc lekkie i eleganckie emulsje typu olej w wodzie. Sodium Stearoyl Glutamate jest uważany za środek naturalny, przyjazny dla środowiska i hipoalergiczny. Substancja charakteryzuje się działaniem kondycjonującym włosy, poprawia ich wygląd, ułatwia rozczesywanie, zapobiega nadmiernemu splątywaniu, nadaje połysk i elastyczność. Do funkcji, które składnik spełnia w kosmetykach, możemy zaliczyć:

 • zmniejszanie napięcia powierzchniowego produktu i przyczynianie się do równomiernego rozprowadzenia produktu podczas użytkowania,
 • wspomaganie tworzenia jednorodnych mieszanin między niemieszającymi się płynami poprzez modyfikację napięcia międzyfazowego (woda i olej).

Sodium Stearoyl Glutamate jest bardzo wydajnym środkiem i może być stosowany w niskich stężeniach do produkcji szerokiego wachlarzu produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry, takich jak kremy nawilżające z filtrami przeciwsłonecznymi, produkty przeciwstarzeniowe i produkty do pielęgnacji niemowląt.

W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Stearoyl Glutamate?

Środek znalazł bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest przede wszystkim emulgatorem odpowiadającym za tworzenie lekkich, nawilżających emulsji, w których dominuje faza wodna. W produktach przeznaczonych do włosów pomaga w równomiernym rozprowadzeniu kosmetyku. Sodium Stearoyl Glutamate można znaleźć w produktach takich jak:

 • odżywki do włosów,
 • balsamy/sera do włosów,
 • preparaty nawilżające,
 • szampony,
 • płyny do mycia twarzy,
 • produkty do oczyszczania ciała,
 • maski do włosów,
 • preparaty do stylizacji włosów.

Czy Sodium Stearoyl Glutamate jest bezpieczny?

Środki powierzchniowo czynne glutaminianu, do których należy Sodium Stearoyl Glutamate, są wytwarzane z aminokwasów i (jako jedna rodzina tych środków) są również dobrze znane ze swojej kompatybilności ze skórą, delikatności i zdolności do nawilżania, a nie nadmiernego przesuszenia skóry lub włosów. Przeprowadzono liczne badania, które wykazały, że nawet po dokładnym oczyszczeniu surfaktanty glutaminianowe zachowują integralność bariery skórnej. Glutaminiany jako środki powierzchniowo czynne są około 5 razy łagodniejsze niż Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i dlatego doskonale nadają się do produktów myjących do okolic intymnych, a także produktów dla dzieci i preparatów do demakijażu oczu.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Sodium Stearoyl Glutamate?

Z racji tego, że Sodium Stearoyl Glutamate jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym, składnika nie powinno się stosować w formułach kosmetycznych z wysoką zawartością tlenku cynku, gdyż tlenki te tworzą kompleksy z anionowymi środkami powierzchniowo czynnymi. Ponadto stearoiloglutaminian sodu wykazuje bardzo dobrą kompatybilność z większością składników.

Czy Sodium Stearoyl Glutamate to składnik wegański?

Kosmetyk może pochodzić z tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego. Tłuszczem roślinnym w pierwszym przypadku jest tłuszcz pochodzący z kokosa. W związku z tym związek może, ale nie musi być wegański. Bez wyraźnej deklaracji producenta co do pochodzenia danego składnika weganie powinni unikać tej substancji. Obecnie na rynku jest wiele produktów kosmetycznych, w których producenci określają, czy i jaki składnik jest wegański i czy jest pochodzenia roślinnego lub syntetycznego.

Czy Sodium Stearoyl Glutamate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

To substancja otrzymywana z tłuszczu zwierzęcego lub roślinnego i kwasu glutaminowego. Ze względu na pochodzenie naturalne stearoiloglutaminiany sodu są dopuszczone do stosowania w certyfikowanych kosmetykach naturalnych.

Efekty uboczne

Sodium Stearoyl Glutamate jest substancją bezpieczną do stosowania w produktach kosmetycznych. Nie wykazuje działań ubocznych. Jest komedogenny tylko w niewielkim stopniu.

Wpływ Sodium Stearoyl Glutamate na środowisko naturalne

Nie ma informacji na temat jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Nie stwierdzono toksycznego wpływu tego składnika na ekosystem wody, substancja uznana jest za ogólnie bezpieczną, w pełni biodegradowalną.

Działanie w kosmetykach

Emulgator ułatwiający tworzenie emulsji, jest także łagodnym detergentem wspomagającym inne substancje myjące w składzie kosmetyku. Stosowany w produktach do mycia ciała i włosów. Ma działanie kondycjonujące.

Typ składnika

Substancja pochodzenia zwierzęcego, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd

Emulgator, emulsyfikator

Substancja kondycjonująca

Substancja pianotwórcza

Substancja powierzchniowo czynna

Komedogenny
1
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.