Sodium Polyacrylate - właściwości i zastosowanie

Poliakrylan sodu

Sodium Polyacrylic Acid, Acrylic Acid Homopolymer Sodium Salt, Polyacrylic Acid Sodium Salt, Sodium Polyacrylate Starch, Poliacrilato De Sodio

Sodium Polyacrylate (poliakrylan sodu) – co to takiego?

Poliakrylan sodu (Sodium Polyacrylate) jest syntetycznym związkiem łatwo rozpuszczalnym w wodzie. To bezwonny biały proszek, który ma wiele funkcji w kosmetykach. Sprawia, że wilgoć jest zatrzymywana w naskórku, dzięki czemu jest on bardziej nawilżony. W produkcji kosmetyków jest wykorzystywany po to, aby pomóc związać się składnikom, zwiększyć lepkość produktu i przedłużyć jego trwałość.


Spis treści:

 • Poliakrylanu sodu – właściwości
 • Zastosowanie poliakrylanu sodu w kosmetykach
 • W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Polyacrylate?
 • Czy Sodium Polyacrylate jest bezpiecznym składnikiem?
 • Z czym nie łączyć Sodium Polyacrylate?
 • Czy Sodium Polyacrylate to składnik pochodzenia naturalnego?
 • Efekty uboczne
 • Wpływ Sodium Polyacrylate na środowisko naturalne

Właściwości poliakrylanu sodu

Poliakrylan sodu jest składnikiem, który można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych. Ma bardzo duże właściwości higroskopijne, czyli doskonale wiąże wodę w skórze, zapobiegając jej przeznaskórkowej utracie (TEWL). Pośrednio nawilża skórę, dzięki czemu staje się ona bardziej miękka i elastyczna. W produktach kosmetycznych poliakrylan sodu:

 • jest lepiszczem, czyli substancją, która wiąże składniki kosmetyków,
 • chroni kosmetyki przed rozwarstwianiem się,
 • tworzy na skórze warstwę okluzyjną,
 • wygładza i uelastycznia skórę,
 • przedłuża trwałość kosmetyku,
 • ułatwia zdolności aplikacyjne produktów,
 • powoduje wzrost lepkości kosmetyku,
 • utrwala włosy.

Omawiany składnik zapewnia kosmetykom stabilną formę i ułatwia ich aplikowanie na skórę czy włosy. Tworzy na ich powierzchni niewidzialną warstwę, dzięki czemu sprawia, że skóra i włosy są bardziej nawilżone.

Zastosowanie poliakrylanu sodu w kosmetyce

Poliakrylan sodu najczęściej jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała i włosów. Kondycjonuje je, sprawia, że są bardziej wygładzone, a skóra elastyczna. Włosy po użyciu produktów z tym składnikiem są bardziej gładkie, lepiej się układają i stają się miękkie w dotyku. Ponadto poliakrylan sodu jest obecny w produktach do stylizacji włosów, których zadaniem jest utrwalenie fryzury.

Po kosmetyki z tym produktem powinny sięgać osoby posiadające skórę odwodnioną, suchą lub dojrzałą. Poliakrylan sodu, tworząc okluzję na skórze, zatrzymuje w niej wodę, dzięki czemu staje się ona miękka, bardziej nawilżona i elastyczniejsza. Może być stosowany nie tylko w produktach przeznaczonych do mycia, ale także tych nawilżających i stylizacyjnych.

Składnik ten jest wykorzystywany również do produkcji jednorazowych pieluszek dla niemowląt. Poliakrylan sodu jest w nich w postaci żelu, którego zadaniem jest pochłanianie wilgoci.

W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Polyacrylate?

Poliakrylan sodu jest popularnym składnikiem produktów kosmetycznych. Można go znaleźć w:

 • żelach pod prysznic,
 • płynach do kąpieli,
 • kremach do twarzy,
 • serach do twarzy,
 • szamponach, odżywkach i maskach do włosów,
 • peelingach do ciała i twarzy,
 • produktach do utrwalania fryzury (lakiery, pianki, żele),
 • balsamach do ciała,
 • kremach do rąk.

Jest to składnik, który działa jedynie na powierzchni skóry czy włosów, nie przenikając do ich głębszych warstw. Zazwyczaj można go znaleźć w seriach przeznaczonych do pielęgnowania cer suchych, dojrzałych i odwodnionych. W przypadku produktów do włosów sprawdzi się w pielęgnacji tych matowych, suchych, zniszczonych i niesfornych. Z jego działania z pewnością zadowolone będą posiadaczki włosów średnio- i wysokoporowatych.

Czy Sodium Polyacrylate jest bezpiecznym składnikiem?

Omawiany składnik został dopuszczony do stosowania w produkcji kosmetyków. Nie ma żadnych określonych stężeń, jakie powinny być stosowane w produktach, natomiast, aby poliakrylan sodu pełnił swoją funkcję, należy stosować go tyle, ile zamieszczono w recepturach kosmetycznych. Można samodzielnie wykorzystywać go do produkcji kosmetyków, jednak warto wiedzieć, w jakich ilościach powinno się go dodawać.

Należy pamiętać, że sposób wytwarzania danego składnika ma kluczowy wpływ na jego bezpieczeństwo. Powinien być on produkowany w odpowiednich warunkach, tak aby nie doszło do żadnych zanieczyszczeń surowca. Sodium Polyacrylate może pochodzić z nielegalnych źródeł, jednak nie powinien się on znaleźć w żadnym z kosmetyków. Producenci przykładają dużą wagę do pochodzenia składników wykorzystywanych do tworzenia kosmetyków.

Z jakimi składnikami kosmetycznymi nie łączyć Sodium Polyacrylate?

Nie ma informacji dotyczących niepożądanych interakcji Sodium Polyacrylate z innymi substancjami. Nie występuje on samodzielnie w kosmetyku, dlatego należy sprawdzać również pozostałe składniki zamieszczone wewnątrz produktu.

Czy Sodium Polyacrylate to składnik pochodzenia naturalnego?

Sodium Polyacrylate to składnik pochodzenia syntetycznego. Jest polimerem pochodzącym z kwasu akrylowego, który występuje w postaci soli sodowej. Jest bezpieczny dla wegan, dlatego może być wykorzystywany w produktach przeznaczonych dla nich.

Efekty uboczne

Ze względu na swoje właściwości okluzyjne poliakrylan sodu może działać komedogennie na skórę. U osób z cerą trądzikową lub tłustą może dodatkowo nasilać zmiany, zatykać pory, a także zwiększać produkcję sebum odpowiedzialnego za błyszczenie się twarzy. Nie jest to reguła, ponieważ każda cera jest inna, dlatego w szczególności te osoby powinny baczniej przyglądać się skórze po nałożeniu produktów z tym składnikiem.

Sodium Polyacrylate może natomiast działać drażniąco na błony śluzowe oczu, dlatego należy dbać, aby nie dostał się do nich. W przypadku pojawienia się pieczenia czy łzawienia powinno pomóc obfite przemycie oka bieżącą wodą.

Jest to składnik, po który mogą sięgać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, jednak należy pamiętać, że w tym okresie skóra może być wyjątkowo wrażliwa.

Wpływ Sodium Polyacrylate na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu na wody ani glebę. Jest to składnik neutralny dla środowiska. Należy jednak pamiętać, że jest on wykorzystywany do produkcji jednorazowych pieluch dla dzieci, które bardzo długo się rozkładają.

Działanie w kosmetykach

Składnik wiążący wodę i filmotwórczy, działa ochronnie i wygładzająco na powierzchnie, zapobiega rozwarstwianiu faz emulsji, substancja kontrolująca i podnosząca lepkość kosmetyków. Ma właściwości utrwalające włosy, stosowana w produktach do stylizacji, a także np we wkładach jednorazowych pieluszek ze względu na bardzo dużą zdolność pochłaniania wilgoci.

Typ składnika

Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

Adsorbent, pochłaniacz wilgoci

Lepiszcze

Regulator lepkości

Stabilizator emulsji

Substancja filmotwórcza

Substancja utrwalająca włosy

Komedogenny
2
słabsze działanie silne działanie
Alergenne
1
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.