{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
PEG jest skrótem pełnej nazwy składnika – glikol polietylenowy (Polyethylene Glycol). Powstaje wskutek polimeryzacji kondensacyjnej i ma postać bezbarwnej cieczy lub ciała stałego. Związki PEG to liczna grupa syntetycznych polimerów tlenku etylenu. Jej przedstawiciele wykazują wielorakie działanie. Różnią się między sobą długością łańcucha polimerowego i wielkością cząsteczki. Ze względu na budowę PEG-ów, ich lista jest bardzo długa. Składniki z tej grupy to ciecze lub ciała stałe, w zależności od mas cząsteczkowych. Pochodne PEG-ów są również powszechnie stosowane w wielu formułach kosmetycznych.
Spis treści:
PEG-8 (PEG-400 Stearate, Polyethylene Glycol 400, Octaethylene Glycol) jest skrótem określającym związek chemiczny o pełnej nazwie glikol polietylenowy oksyetylenowany 8 molami tlenku etylenu. Związek jest syntetycznie pozyskiwanym estrem glikolu polietylenowego i kwasu laurynowego (kwas tłuszczowy roślinnego pochodzenia). Jest to PEG o największej masie cząsteczkowej (pozostaje w postaci cieczy w temperaturze pokojowej) – średnio wynosi ona 400, stąd często można spotkać go pod nazwą PEG-400 Stearate lub Polyethylene Glycol 400. Związek jest bezbarwną cieczą, bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie, etanolu i glikolach (np. glikolu propylenowym i glikolu butylenowym). Charakteryzuje się silnymi właściwościami higroskopijnymi. Ponadto wykazuje doskonałą zdolność rozpuszczania składników aktywnych.
PEG-8 charakteryzuje się mnogością zastosowań. Używany jest w kosmetykach głównie jako humektant, emulgator i rozpuszczalnik. Zapobiega krystalizacji masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itd. Ponadto jest rozpuszczalnikiem dla innych substancji hydrofilowych zawartych w kosmetykach. PEG-400 Stearate spełnia funkcję:
PEG-8 ma doskonałe właściwości:
PEG-8 jest związkiem stosowanym w kosmetykach na szeroką skalę. Substancję tę można znaleźć w produktach takich jak:
PEG-8 jest uznany za substancję ogólnie bezpieczną do stosowania jako składnik kosmetyczny, jednak istnieje dość duże prawdopodobieństwo jego zanieczyszczenia dioksanem. Z tego powodu nie zaleca się stosowania go w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci i nie należy używać go na uszkodzoną lub podrażnioną skórę.
Badania potwierdzają jednak, że ewentualne zanieczyszczenie kosmetyku śladowymi ilościami 1,4-dioksanu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Naukowcy są zgodni co do tego, że związek nie odkłada się w organizmie i szybko ulega procesom metabolicznym. Po nałożeniu na skórę od razu odparowuje, co sprawia, że nie wykazuje działania drażniącego.
Nie ma żadnych informacji, czy PEG-8 może wchodzić w reakcje z innymi składnikami kosmetycznymi, wywołując działania niepożądane. Brak również wiedzy na temat tego, czy PEG-8 osłabia działanie innych substancji aktywnych w kosmetykach.
PEG-8 jest związkiem pochodzenia syntetycznego. Nie znajdziemy go zatem w kosmetykach organicznych. W produktach naturalnych funkcje zbliżone do PEG pełnią składniki takie jak emulgatory pozyskiwane z rzepaku czy orzechów. Omawiana substancja jest składnikiem wegańskim. Pozyskuje się go metodami syntetycznymi, bez udziału substratów odzwierzęcych.
PEG-8 jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia konsumentów w dozwolonych stężeniach. Nie ma potencjału rakotwórczego ani nie drażni skóry. Nie odnotowuje się żadnych działań niepożądanych podczas stosowania kosmetyków z zawartością PEG-8.
W zależności od procesów produkcyjnych PEG-8 może być zanieczyszczony wymiernymi ilościami tlenku etylenu i 1,4-dioksanu. Schemat jego wytwarzania jest złożony. Opiera się na zasadzie etoksylacji, która charakteryzuje się wysokim potencjałem zanieczyszczającym i jest szkodliwa dla środowiska. Tlenek etylenu klasyfikowany jest jako znany ludzki czynnik rakotwórczy, a 1,4-dioksan jako możliwy czynnik rakotwórczy i mutagenny dla człowieka, a ponadto jest on związkiem trwałym. Innymi słowy, nie ulega łatwo degradacji i może pozostać w środowisku długo po spłukaniu w odpływie prysznicowym. 1,4-dioksan można usunąć podczas procesu produkcyjnego poprzez odpędzanie próżniowe, ale konsumenci nie mają możliwości, aby dowiedzieć się, czy kosmetyki zawierające PEG-8 zostały poddane temu procesowi. Związki z grupy PEG charakteryzują się niską biodegradowalnością.
W kosmetykach pełni funkcję rozpuszczalnika dla substancji aktywnych, nawilża i zapobiega wysychaniu kosmetyku.
Substancja syntetyczna
Humektant
Rozpuszczalnik
Nie wiadomo
Tak
Nie
Składnik może być zanieczyszczony dioksanem. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci.
{{ product.product_polish_name }}