{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Distearynian glikolu etylenowego (Glycol Distearate) to związek nadający kosmetykom postać emulsji (emulgator) o perłowej barwie. Tworzy pianę, dzięki czemu dobrze sprawdza się w produktach myjących. Jest też emolientem tłustym, co oznacza, że zatrzymuje wodę na powierzchni, na której jest stosowany, poprzez tworzenie na niej ochronnego filmu. Wygładza oraz odżywia skórę i włosy. To bardzo popularny składnik szamponów i żeli do mycia.
Spis treści:
Glycol Distearate to emulgator, czyli związek, który nadaje kosmetykom postać emulsji, np. mleczka lub balsamu, poprzez połączenie fazy wodnej z olejową. Inne właściwości distearynianu glikolu etylenowego to:
W czystej formie distearynian glikolu etylenowego ma postać bezwonnego, gładkiego, perłowego wosku występującego od barwy białej do kremowej. Topi się w temperaturze pokojowej. Dzięki łączeniu naturalnie niemożliwych do wymieszania substancji – fazy olejowej i wodnej – distearynian glikolu etylenowego nadaje kosmetykom przyjemną w aplikacji konsystencję, np. w korektorach do twarzy zapobiega rozwarstwianiu się produktu, dzięki czemu znacznie zwiększa jego krycie.
Glycol Distearate to ester glikolu etylenowego i kwasu stearynowego. Kwasy tłuszczowe, do których należy kwas stearynowy, są naturalnym materiałem budulcowym komórek skóry. Nawilżają i wzmacniają jej barierę ochronną.
Distearynian glikolu etylenowego ma tak szeroki zakres właściwości, że znajduje się w większości kosmetyków. Przede wszystkim można go spotkać w składach szamponów i produktów do pielęgnacji włosów. Doskonale kondycjonuje i wygładza włosy, dlatego świetnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju produktach do włosów suchych, osłabionych lub zniszczonych.
Distearynianu glikolu etylenowego powoduje, że kosmetyki są perłowe i dobrze się pienią. Balsamom i kremom nadaje przyjemne w dotyku satynowe wykończenie i pozostawia na skórze gładką powłokę.
Właściwości emolientowe tego składnika sprawiają, że w produktach silnie myjących zapobiega nadmiernemu odtłuszczeniu, czyli przesuszeniu skóry lub włosów, dzięki czemu ogranicza też zaburzanie funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego skóry. Doskonale sprawdza się m.in. w kosmetykach dla dzieci.
Jak większość tłustych emolientów distearynian glikolu etylenowego działa pośrednio nawilżająco. Co to znaczy? Tworząc na powierzchni skóry lub włosów tłustą warstwę, zapobiega odparowywaniu wody. Dzięki takiej okluzji wilgoć zostaje zatrzymana w zewnętrznych warstwach skóry i włosów, co zwiększa ich nawilżenie oraz zmiękcza i w widoczny sposób je wygładza.
Glycol Distearate w kosmetykach można znaleźć w produktach takich jak:
Distearynian glikolu etylenowego łatwo zlokalizować w kosmetyku – jeśli ma perłową barwę, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że go zawiera.
Distearynian glikolu etylenowego nie zawsze jest wegańskim składnikiem, ponieważ jest to związek złożony z glikolu i kwasu stearynowego, który ma źródła roślinne (olej rzepakowy, olej sojowy) lub zwierzęce (świnie, krowy). Informacja dotycząca pochodzenia kwasu stearynowego jest umieszczona na opakowaniu produktu.
Brak informacji dotyczących interakcji distearynianu glikolu etylenowego z innymi składnikami kosmetyków.
Glycol Distearate to substancja bezpieczna, dopuszczona do użytku w kosmetykach w stężeniach 2–5%, jednak może wykazywać umiarkowane działanie alergizujące i komedogenne.
Distearynian glikolu etylenowego, tak jak większość składników będących tłustymi emolientami, wykazuje działanie komedogenne, czyli mogące powodować powstawanie zaskórników. Z tego względu zaleca się ostrożność w stosowaniu zbyt wielu kosmetyków zawierających ten składnik do pielęgnacji cery tłustej lub trądzikowej, ponieważ może on pogłębiać problemy i spowodować nasilenie występowania zmian skórnych. Im niżej w składzie danego produktu znajduje się Glycol Distearate, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że po jego użyciu na twarzy pojawią się zaskórniki.
Osoby z cerą suchą, odwodnioną i wrażliwą nie muszą się obawiać tej substancji, a nawet jest ona wskazana jako pomoc w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry.
Glycol Distearate to substancja uzyskiwana syntetycznie w wyniku połączenia kwasu stearynowego i glikolu. Kwas stearynowy może mieć pochodzenie roślinne lub zwierzęce.
Emolient tłusty, tworzy wygładzający i ochronny film na skórze i włosach. Kondycjonuje, zmiękcza i natłuszcza, również w kosmetykach myjących, jest pianotwórczy. Wykorzystywany ze względu na właściwości emulgujące, do tworzenia emulsji typu O/W, zapobiega rozwarstwianiu faz. Zdolny do tworzenia miceli w obecności anionowych detergentów. Nadaje kosmetykom perłową barwę i ułatwia aplikację, zmniejsza lepkość.
Substancja półsyntetyczna, Substancja pochodzenia zwierzęcego, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia
Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
Emolient
Emulgator, emulsyfikator
Substancja kondycjonująca
Regulator lepkości
Stabilizator formuły
Stabilizator emulsji
Stabilizator piany
Substancja filmotwórcza
Substancja natłuszczająca
Substancja ochronna
Substancja pianotwórcza
Substancja powierzchniowo czynna
Substancja wygładzająca
Substancja zmętniająca
Substancja zmiękczająca
Nie wiadomo
Tak
Nie
Składnik w dużych stężeniach może powodować powstawanie zaskórników i ropnych wyprysków cery trądzikowej i tłustej. Istnieje ryzyko zanieczyszczenia szkodliwym dioksanem. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę.
{{ product.product_polish_name }}