Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look

Isohexadecane - właściwości i zastosowanie

Izoheksadekan

Methylpentadecane

Isohexadecane – substancja nawilżająca i wygładzająca

Isohexadecane (INCI: isohexadecane) występuje również pod nazwą izoheksadekan. To kosmetyczna substancja, która wygładza włosy, pozostawiając ochronny film bez uczucia natłuszczenia. Dzięki temu zabezpiecza przed utratą wody i w sposób pośredni działa nawilżająco. Isohexadecane nadaje kosmetykom kremową konsystencję i zapewnia satynowe wykończenie. Stosuje się go przede wszystkim w serach przeciwzmarszczkowych, pomadkach i antyperspirantach.

Spis treści:

 • Właściwości isohexadecane
 • Zastosowanie isohexadecane
 • W jakich kosmetykach można znaleźć isohexadecane?
 • Bezpieczeństwo stosowania isohexadecane
 • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć isohexadecane?
 • Efekty uboczne stosowania isohexadecane w kosmetykach
 • Isohexadecane – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Właściwości isohexadecane

Isohexadecane w czystej formie jest bezbarwnym i pozbawionym zapachu płynem. W kosmetykach pełni funkcję składnika bazowego i aktywnego. Należy do grupy beztłuszczowych, suchych emolientów, które cechuje to, że pozostawiają na powierzchni jedwabistą powłokę (okluzję), świetnie się rozprowadzają, mają przyjemny poślizg i zapobiegają utracie wody, czyli delikatnie nawilżają, zmiękczają i wygładzają. Isohexadecane powoduje, że zawierający go kosmetyk nie jest lepki ani tłusty, ma kremową konsystencję, jest łatwy w aplikacji i ma właściwości wygładzające.

Isohexadecane sprawia, że wszelkiego rodzaju sztyfty (pomadki, antyperspiranty) są miękkie, nie kruszą się, a używanie kosmetyku jest przyjemne. To substancja zmiękczająca i rozpuszczająca związki, które nie rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu idealnie sprawdza się w preparatach do demakijażu i środkach myjących.

Isohexadecane ceniony jest również za to, że nadaje produktom przyjemne pudrowe wykończenie.

Zastosowanie isohexadecane

Suche emolienty, do których zaliczany jest isohexadecane, znajdują zastosowanie w produktach do skóry i włosów jako środek nawilżający, zabezpieczający i zmiękczający. Szczególnie dobrze sprawdza się on w pielęgnacji cer suchych z tendencją do łuszczenia się i swędzenia.

To składnik, który pozostawia na skórze satynową powłokę. W związku z tym doskonale sprawdza się w produktach, których zadanie polega m.in. na wygładzeniu i ujednoliceniu kolorytu, np. we fluidach.

W jakich kosmetykach można znaleźć Isohexadecane?

Isohexadecane w kosmetykach jest najczęściej dodawany do:

 • antyperspirantów w sztyfcie,
 • szamponów, odżywek do włosów,
 • żelów do mycia,
 • podkładów,
 • produktów matujących,
 • pomadek ochronnych i koloryzujących, balsamów do ust,
 • płynów do demakijażu,
 • kremów ochronnych z filtrami UV,
 • balsamów wyszczuplających i ujędrniających,
 • produktów przeciwzmarszczkowych, nawilżających, liftingujących, wyrównujących koloryt.

Bezpieczeństwo stosowania Isohexadecane

Isohexadecane nie został sklasyfikowany jako substancja niebezpieczna nawet w formie czystej. To emolient, który wykazuje niskie działanie komedogenne – raczej nie powoduje powstawania zaskórników, nie zatyka porów. Osoby mające cerę tłustą lub trądzikową nie muszą obawiać się go w składzie kosmetyków pod warunkiem, że znajduje się on nisko na liście składników.

To ważna informacja, ponieważ substancje należące do grupy emolientów mają szereg właściwości znakomicie kondycjonujących i nawilżających skórę. Są również pomocne w odbudowie oraz utrzymaniu w równowadze bariery hydrolipidowej skóry.

Isohexadecane nie powoduje alergii, jednak w przypadku szczególnie wysokiej wrażliwości na składniki kosmetyków warto zawsze przed zastosowaniem produktu wykonać próbę uczuleniową.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć isohexadecane?

Nie ma informacji dotyczących toksycznego wpływu isohexadecane w przypadku łączenia go z innymi składnikami kosmetyków.

Efekty uboczne stosowania isohexadecane w kosmetykach

Isohexadecane jest klasyfikowany jako substancja bezpieczna w stosowaniu na podstawie Cosmetic Ingredient Review: CIR w 2012 r.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to substancja ropopochodna, dlatego najlepiej monitorować jej skład w kosmetykach. Emolienty tworzą ponadto na skórze okluzję, powłokę, która może zatrzymywać i przez to również gromadzić wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Trudno jest całkowicie wyeliminować isohexadecane, ponieważ znajduje się w większości podkładów, pomadek i żeli do mycia. Zapewnia nawilżenie, wygładzenie i odżywienie bez uczucia obciążenia skóry i jest w składzie wielu produktów matujących.

Warto jednak zwracać na niego uwagę przy zakupie kosmetyków, szczególnie, gdy mają być stosowane do cery tłustej i trądzikowej.

Isohexadecane – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Isohexadecane to substancja pochodzenia syntetycznego, mineralnego (jest ropopochodny). Nie rozpuszcza się w wodzie, w temperaturze pokojowej ma stan ciekły, rozpuszcza się w alkoholach. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem dla substancji hydrofobowych, czyli takich, które nie rozpuszczają się w wodzie. To składnik wegański.

Ze względu na to, że isohexadecane jest pochodną parafiny, nie stosuje się go w produkcji certyfikowanych kosmetyków naturalnych. Niestety ma to również wpływ na środowisko naturalne. Wszelkiego rodzaju substancje pochodzące z ropy naftowej szkodzą planecie i najlepiej, aby były zastąpione bardziej przyjaznymi alternatywami.

Działanie w kosmetykach

Emolient suchy, beztłuszczowy, pozostawia ochronny i kondycjonujący, lecz dość lekki i jedwabisty, nietłusty film na powierzchni, zmiękcza skórę i włosy. Jest też rozpuszczalnikiem substancji hydrofobowych, zmniejsza lepkość kosmetyku, poprawia jego właściwości aplikacyjne, dając poślizg. Stosowany w produktach do opalania, dezodorantach, antyperspirantach, produktach do demakijażu, nadaje plastyczności i elastyczności sztyftom, np. pomadkom do ust. Zapobiega odparowywaniu wody. Bardzo dobry w wykorzystaniu, jako substancja myjąca, rozpuszcza lipidy i tłuszcze.

Typ składnika

Substancja półsyntetyczna

Funkcja w kosmetyku

Emolient

Substancja kondycjonująca

Substancja konsystencjotwórcza

Plastyfikator

Regulator lepkości

Rozpuszczalnik

Substancja filmotwórcza

Substancja nawilżająca

Substancja ochronna

Substancja zmiękczająca

Komedogenny
1
słabsze działanie silne działanie
Alergenne
1
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.