Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look

BHA - właściwości i zastosowanie

Butylowany hydroksyanizol

E320, Butylated Hydroxyanisole, Antioxyne A, Antrancine 12, Embanox, Tenox BHA

Kwasy BHA na twarz – właściwości i działanie

Beta-hydroksykwasy są często stosowane w kosmetologii. W profesjonalnej pielęgnacji często wykonuje się zabiegi złuszczania kwasami BHA, dzięki którym zmniejsza się widoczność zaskórników, zmarszczek czy blizn. Kwas salicylowy, który jest jedynym kwasem wykorzystywanym w kosmetologii, to także składnik wielu produktów kosmetycznych. Dowiedz się, kto powinien włączyć go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Spis treści:

 • Właściwości BHA
 • Zastosowanie BHA w kosmetyce
 • W jakich kosmetykach można znaleźć kwasy BHA?
 • Stężenie BHA w wybranych kosmetykach
 • Czy kwasy BHA są bezpieczne?
 • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasów BHA?
 • Efekty uboczne
 • Czy kwasy BHA są składnikiem pochodzenia naturalnego?
 • Wpływ BHA na środowisko

Właściwości BHA

Najpopularniejszy kwas BHA to kwas salicylowy, który jest często stosowany w kosmetologii. Zarówno kwasy AHA, jak i BHA złuszczają naskórek, jednak różnią się między sobą, nie tylko pod kątem właściwości, ale także działania na skórę. Kwasy BHA (INCI: Beta Hydroxy Acids) na opakowaniach najczęściej występują pod nazwą kwasu salicylowego (INCI: Salicylic Acid). Naturalnie można go znaleźć w ekstrakcie z kory wierzby. Jest substancją lipofilową, czyli lubiącą tłuszcz, dzięki czemu lepiej przenika przez warstwę łojową do głębszych warstw skóry. Produkty z kwasami BHA:

 • przyspieszają odnowę komórkową skóry poprzez złuszczanie;
 • działają przeciwzapalnie;
 • działają antybakteryjnie;
 • regulują pracę gruczołów łojowych;
 • są promotorem przenikania dla innych substancji;
 • zapobiegają pojawianiu się przebarwień pozapalnych;
 • wygładzają blizny;
 • zapobiegają wrastaniu włosów po goleniu i depilacji;
 • zmniejszają przebarwienia skóry.

Zastosowanie BHA w kosmetyce

Kwasy AHA i BHA są często stosowane w kosmetologii. Mogą być wykorzystywane w różnych stężeniach, dzięki czemu mają różne właściwości. Popularny kwas BHA, czyli salicylowy jest często wykorzystywany przy oczyszczaniu skóry. Sprawdzi się u osób, które mają dużo zaskórników, a także tendencję do powstawania wyprysków. Z tej przyczyny osoby z trądzikiem i bardzo zanieczyszczoną cerą powinny wprowadzić go do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Ten składnik sprawdzi się również u osób z cerą suchą, jednak zanieczyszczoną, ponieważ nie powoduje tylu podrażnień, co kwasy AHA.

Kwasy BHA działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dlatego są zalecane do cer trądzikowych. Rozjaśniają blizny, które mogą się pojawić po stanach zapalnych, a także przebarwienia posłoneczne. Kwasy BHA można znaleźć w wielu kosmetykach, ale sprawdzają się również podczas zabiegów kosmetycznych wykonywanych w gabinetach. Wtedy te stężenia mogą być wyższe, a efekty bardziej widoczne. Ponadto kwasy BHA można nakładać nie tylko na twarz, ale i na inne miejsca, takie jak dekolt czy plecy.

W jakich kosmetykach można znaleźć kwasy BHA?

Kwasy BHA można znaleźć w produktach przeznaczonych do pielęgnacji domowej i profesjonalnej. W kosmetykach domowych ich stężenie jest niższe i dobrane przez specjalistów. Beta hydroksykwasy można znaleźć w:

 • tonikach (głównie do cery trądzikowej),
 • kremach do twarzy,
 • serach, eliksirach,
 • specjalistycznych produktach przeciw przebarwieniom i na trądzik,
 • produktach do stóp,
 • peelingach,
 • maskach do twarzy,
 • szamponach przeciwłupieżowych,
 • produktach po goleniu.

Produkty z tą substancją w składzie warto stosować przez kilka miesięcy, aby zauważyć pozytywne efekty. Po tym czasie należy zrobić czteromiesięczną przerwę, najlepiej w okresie wakacyjnym. W lecie, kiedy skóra jest poddawana działaniu promieni słonecznych, lepiej zaprzestać stosowania kwasów lub stosować je jedynie podczas wieczornej rutyny w niskich stężeniach. Bardzo ważne, aby podczas poddawania się zabiegom z użyciem kwasów BHA nie zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, najlepiej sięgać po SPF 50. W przypadku jej braku mogą pojawić się trudne do usunięcia przebarwienia skóry, a także podrażnienie.

Stężenie BHA w wybranych kosmetykach i zabiegach kosmetycznych

Kwas salicylowy, który jest jedynym beta-hydroksykwasem używanym w kosmetologii, może być używany w różnych stężeniach. W kosmetykach najczęściej jest w stężeniach do 2%. Kwas salicylowy w stężeniu do 10% ma właściwości keratoplastyczne, a powyżej 10% keratolityczne. W gabinetach kosmetycznych najczęściej wykorzystuje się kwasy BHA w stężeniu 10–30%. Są one trzymane na skórze bardzo krótko, zazwyczaj 2–3 minuty. Zabieg przy użyciu tego składnika mocno złuszcza i oczyszcza skórę, a efekty są widoczne już po pierwszym zastosowaniu, jednak zaleca się wykonanie 4–6 serii, co 14–21 dni. Kosmetyki z kwasem salicylowym są dobrym uzupełnieniem pielęgnacji, dlatego mogą z nich korzystać osoby o cerze trądzikowej, zanieczyszczonej, łojotokowej czy problematycznej.

Czy kwasy BHA są bezpieczne?

Kwasy BHA to bezpieczne składniki, dopuszczone do wykorzystania w kosmetykach. Należy jednak pamiętać, aby były stosowane w odpowiednich stężeniach.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasów BHA?

Kwasy BHA, mimo że znajdują się w wielu kosmetykach, mają całą listę składników kosmetycznych, z jakimi nie powinny być łączone. Nie można zestawiać ich z witaminą C, ponieważ destabilizują jej działanie, przez co będzie ona nieskuteczna. Nie należy także stosować kwasów BHA z peptydami, ponieważ kwaśne pH (pH kwasów BHA wynosi 3) neutralizuje działanie peptydów.

Kwasy BHA można łączyć z kwasami AHA, jednak nie ze wszystkimi. Kwas salicylowy w połączeniu z kwasem glikolowym może mocno podrażnić skórę, powodując zaczerwienienie. Nie powinien być także zestawiany z innymi składnikami drażniącymi i silnie złuszczającymi, także peelingami drobnoziarnistymi czy enzymatycznymi. Należy ponadto zwrócić uwagę na stosowanie kwasów BHA z alkoholem. Takie połączenie może jeszcze bardziej przesuszyć skórę. Warto zaufać producentom i korzystać ze sprawdzonych połączeń. Chcąc na własną rękę łączyć kwasy BHA z innymi składnikami, należy sprawdzić, czy nie oddziałują one negatywnie na siebie.

Efekty uboczne

Stosowanie kwasów BHA, mimo że są one bezpieczne w odpowiednich stężeniach, może jednak podrażnić skórę. Po zabiegach profesjonalnych z tym składnikiem mogą wystąpić zaczerwienienie skóry, złuszczanie naskórka, swędzenie czy pieczenie, jednak po kilkunastu minutach objawy mijają. Kosmetyki do pielęgnacji domowej nie powinny natomiast podrażniać skóry, ponieważ ich stężenie jest niewielkie. Jeśli pojawiłyby się objawy podrażnienia, należy zaprzestać stosowania ich. U osób, które mają alergie na salicylany, może ją wywołać, dlatego nie powinny one wykorzystywać kwasów BHA w swojej rutynie pielęgnacyjnej.

Czy kwasy BHA są składnikiem pochodzenia naturalnego?

Kwas salicylowy, który należy do kwasów BHA, jest pochodzenia roślinnego. Wytwarza się go z kory wierzby.

Wpływ BHA na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu kwasów BHA na środowisko naturalne.

Działanie w kosmetykach

Stosowany jako konserwant i przeciwutleniacz zapobiegający oksydacji składników produktu, ma także właściwości niwelujące niepożądane zapachy w kosmetyku.

Typ składnika

Substancja półsyntetyczna

Funkcja w kosmetyku

Konserwant

Przeciwutleniacz, antyoksydant

Substancja maskująca

Alergenne
4
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Ostrzeżenia

Wykazuje działanie kancerogenne, ulega przekształceniu w pochodne chinonowe. Może wywoływać wysypki, pokrzywki. W wysokim stężeniu wywołuje nowotwory u zwierząt laboratoryjnych. Składnik niezalecany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.