KWC LogobyWIZAŻ logo

Methylisothiazolinone właściowości i zastosowanie

Metyloizotiazolinon

2-Methyl-2H-Isothiazol-3-one, 2-Methyl-4-Isothiazolin-3-one, 2-Methyl-3-(2H)-Isothiazolone

Methylisothiazolinone – zastosowanie, właściwości

Methylisothiazolinone (w skrócie MIT, 2-metylo-2H-izotiazol-3-on, spolszczona nazwa to metyloizotiazolinon) jest konserwantem stosowanym w produktach kosmetycznych zawierających wodę w celu ochrony przed wtórnym zakażeniem podczas użytkowania. Najczęściej dodawany jest do środków myjących.

Spis treści:

  • Właściwości metyloizotiazolinonu
  • W jakich kosmetykach można znaleźć metyloizotiazolinon?
  • Działanie metyloizotiazolinonu
  • Stosowanie metyloizotiazolinonu
  • Jak często można stosować metyloizotiazolinon?
  • Z czym nie łączyć metyloizotiazolinonu?
  • Efekty uboczne

Właściwości metyloizotiazolinonu

Metyloizotiazolinon jest pozyskiwany w wyniku syntezy chemicznej. Każdy kosmetyk musi posiadać substancję konserwującą, w tym właśnie metyloizotiazolinon. Właściwości jednej z nich to:

  • przedłużanie trwałości kosmetyku,
  • zapobieganie rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów takich jak bakterie i grzyby,
  • zapewnienie niezmienionej formy produktu,
  • właściwości konserwujące,
  • zapobieganie zakażaniu produktu podczas codziennej aplikacji.

To nie tylko konserwant kosmetyczny, można znaleźć go w składach preparatów do prania, czyszczenia czy farb, wykorzystuje się go w wielu sektorach przemysłu. MIT wytwarza się z innych związków chemicznych, nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, jest etyczny dla wegan. Warto zaznaczyć, że to właśnie metyloizotiazolin sprawia, że w trakcie aplikacji kosmetyków przy pomocy palców i rozsmarowywania produktów na twarzy dochodzi do usuwania wszelkich bakterii i grzybów. Na samym kosmetyku nie pozostają więc żadne drobnoustroje, co jest bardzo higieniczne dla użytkowników. Tym samym nie dochodzi do tzw. wtórnego zakażenia bakteryjnego, które może mieć miejsce w sytuacji, gdy po nałożeniu produktu i dotknięciu twarzy palcami, ponownie dotyka się tego samego kosmetyku (na przykład kremu w słoiczku). Właśnie dlatego metyloizotiazolin jest często stosowanym konserwantem, zwłaszcza że nie tylko przedłuża trwałość produktu, ale także chroni go przed bakteriami.

W jakich kosmetykach można znaleźć metyloizotiazolinon?

Metyloizotiazolinon nie może być używany w produktach, których się nie spłukuje i pozostają na skórze. Najczęściej jest konserwantem w takich środkach myjących jak:

  • szampony,
  • żele pod prysznic,
  • płyny do kąpieli,
  • mydła w płynie,
  • peelingi do ciała,
  • peelingi do twarzy,
  • produkty do mycia twarzy,
  • preparaty do demakijażu,
  • płyny do higieny intymnej.

Metyloizotiazolinon jest więc częstym składnikiem wielu popularnych kosmetyków stosowanych w życiu codziennym. Pojawia się on przede wszystkim we wszystkich produktach do mycia twarzy i ciała, a także w preparatach do demakijażu.

Działanie metyloizotiazolinonu

Wszystkie konserwanty mają za zadanie chronić kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów, które pochodzą z powietrza czy naszej skóry, kiedy na przykład aplikujemy produkt palcami. Poprzez substancje takie jak metyloizotiazolinon w produktach, których używamy do codziennej higieny, nie rozwijają się bakterie i grzyby.

Stosowanie metyloizotiazolinonu

Może być stosowany w kosmetykach do spłukiwania, jeśli jego stężenie nie przekracza 0,01%, z kolei gdy występuje z jego pochodną – methylchloroisothiazolinone, maksymalne stężenie obu substancji to 0,0015%. MIT ma na celu zapobieganie wzrostowi mikroorganizmów i w dopuszczalnym stężeniu jest bezpieczny do stosowania w codziennej pielęgnacji.

Jak często można stosować metyloizotiazolinon?

Metyloizotiazolinon chroni kosmetyki przed drobnoustrojami, ma jednak właściwości alergiczne. Osoby ze skórą skłonną do alergii oraz tendencją do nadwrażliwości powinny unikać produktów z MIT w składzie. Osoby uczulone na ten składnik nie powinny go stosować. Methylisothiazolinone jest powszechnie wykorzystywany i znajduje się na liście dozwolonych substancji konserwujących, zatem nie posiadając alergii i nadwrażliwości, można używać kosmetyków, które go zawierają w swojej codziennej pielęgnacji.

Z czym nie łączyć metyloizotiazolinonu?

Do czasu wycofania go z kosmetyków niespłukiwanych, które nastąpiło po tym, jak w grudniu 2013 Cosmetics Europe zalecił stosowanie MIT tylko w kosmetykach spłukiwanych, był on składnikiem chusteczek nawilżanych i produktów pielęgnacyjnych. Metyloizotiazolinon stosowany w odpowiednich ilościach i grupach produktów, a więc w każdym kosmetyku, który kupujemy, jest substancją bezpieczną. Nie ma zatem wyszczególnionych produktów, z którymi nie należy łączyć kosmetyków do codziennej pielęgnacji zawierających MIT.

Efekty uboczne

Metyloizotiazolinon jest konserwantem, którego stosowanie w kosmetykach spłukiwanych jest bezpieczne, jednak osoby, które mają alergię na ten składnik, powinny go unikać. Metyloizotiazolinon to silny alergen, dlatego nie jest zalecane używanie kosmetyków, do których jest on dodany przez osoby ze skłonnością do uczuleń i ze skórą bardzo wrażliwą. Ta substancja nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży i dzieci. Objawy alergii na MIT są typowe dla alergii kontaktowej: zaczerwieniona skóra, opuchlizna, pęcherze, podrażnienie, swędzenie. Warto zaznaczyć, że przed zastosowaniem kosmetyku z tym składnikiem warto przeprowadzić test uczuleniowy na niewielkiej powierzchni skóry, a następnie obserwować reakcję swojego organizmu. Ma to szczególne znaczenie dla alergików oraz osób wrażliwych na różne substancje kosmetyczne. W praktyce metyloizotiazolinon w ogóle lub w niewielkim stopniu przechodzi przez naskórek, a więc sam w sobie nie jest szkodliwy dla zdrowia i organizmu ludzkiego, jednak jego efekty uboczne są powiązane z występowaniem różnego rodzaju alergii skórnych.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

W opinii Komitetu Naukowego ds. Produktów Konsumenckich z 2004 roku substancja została uznana za bezpieczną dla zdrowia ludzi. The Personal Care Association (europejskie stowarzyszenie przemysłu kosmetycznego) rekomenduje, aby producenci stopniowo wycofywali MIT z kosmetyków niespłukiwanych. Składnik znajduje się w wykazie substancji konserwujących dozwolonych w produktach kosmetycznych z ograniczeniami (załącznik V do Rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych). Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w preparacie gotowym do użycia wynosi 0,01% (100 ppm). Występuje też w mieszaninie z pochodną chlorową – methylchloroisothiazolinone (w stosunku 3:1). Maksymalne stężenie mieszaniny w produkcie gotowym wynosi 0,0015% (15 ppm).

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant

Alergenne

5
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie