{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Glukonolakton (Gluconolactone) należy do nowej generacji kwasów hydroksylowych. Jego zaletą jest to, że wykazuje działanie podobne do kwasów owocowych AHA i BHA, ale w przeciwieństwie do nich nie podrażnia i nie jest fototoksyczny.
Spis treści:
Glukonolakton jest kwasem polihydroksylowym (PHA), a dokładniej mleczanem kwasu glukonowego. Występuje w miodzie, niektórych owocach i winie. Powstaje naturalnie w procesie fermentacji ziaren kukurydzy lub syntetycznie poprzez utlenianie glukozy. Różni się od kwasów alfa-hydroksylowych (takich jak kwas winowy, jabłkowy czy mlekowy) strukturą molekularną – ma większe cząsteczki, które słabiej wnikają przez skórę, dzięki czemu jest przez nią lepiej tolerowany. Jest łagodniejszy i nie ma działania fototoksycznego. Można go stosować przez cały rok i nie obawiać się promieniowania słonecznego.
Glukonolakton w czystej formie ma postać bezzapachowego, białego proszku, który rozpuszcza się w wodzie. Reguluje pH kosmetyku i jest substancją chelatującą – wychwytuje jony metali i neutralizuje ich negatywny wpływ na konsystencję, kolor i trwałość produktu.
Glukonolakton jest kwasem hydroksylowym polecanym dla cery wrażliwej, alergicznej, trądzikowej, naczynkowej i dojrzałej. Pomaga również łagodzić objawy łojotoku, egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. W produktach do codziennej pielęgnacji i peelingach ma zastosowanie:
Glukonolakton jest łagodnym składnikiem. Nie podrażnia delikatnych miejsc na twarzy, takich jak okolice oczu lub wargi. Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i lecznicze, które znajdują zastosowanie nie tylko w redukowaniu dolegliwości związanych z trądzikiem i innymi przypadłościami dermatologicznymi, ale także jest idealnym wyborem dla skóry po zabiegach. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran.
Mleczan kwasu glukonowego jest odpowiedni dla różnych typów cery. W niskim stężeniu może być składnikiem kosmetyków do codziennej pielęgnacji, które pomagają zachować młodą, jędrną i zdrową skórę, a w wyższym stężeniu występuje w peelingach. Glukonolakton, który jest delikatniejszą alternatywą kwasów AHA i BHA, można znaleźć m.in. w:
Jest także cennym składnikiem kremów ochronnych, które można stosować przez cały rok w celu zapobiegania uszkodzeń skóry na skutek czynników środowiskowych takich jak słońce, wiatr i wysokie lub niskie temperatury.
Glukonolakton można stosować w celu wzbogacenia gotowego kosmetyku, np. dla wzmocnienia efektu nawilżającego i odmładzającego w serum z kwasem hialuronowym. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stężenia mleczanu kwasu glukonowego, które powinno wynosić od 1 do 15%. Składnik ten warto łączyć z witaminą C, co stabilizuje i wzmacnia jej działanie. Można dodać go do bazy kremu lub do fazy wodnej. Prostym rozwiązaniem jest rozpuszczenie glukonolaktonu w hydrolacie – np. z zielonej herbaty, który ma właściwości antyoksydacyjne, lub z czystka ladanowego, który ściąga i wygładza skórę oraz łagodzi zmiany trądzikowe. W ten sposób powstaje lekki tonik, którym warto przecierać twarz za pomocą wacika lub spryskiwać skórę, jeśli gotowy kosmetyk zostanie przelany do buteleczki z atomizerem.
Z reguły kwasów nie należy łączyć z substancjami drażniącymi i silnie złuszczającymi, ponieważ mogą spowodować zaczerwienienia, przesuszenie, świąd lub nadmierne ściągnięcie skóry. Mimo że glukonolakton jest delikatnym kwasem, po zabiegu z jego użyciem lepiej nie stosować kosmetyków z alkoholem lub silnych detergentów, ponieważ mogą przyczynić się do powstania podrażnień.
Glukonolakton to kwas hydroksylowy nowej generacji, którego atutem jest to, że jest stosunkowo łagodny i lepiej tolerowany przez skórę niż inne składniki złuszczające naskórek. Mimo to może podrażnić lub wywołać uczulenie. Warto przeprowadzić próbę alergiczną, najlepiej na fragmencie, gdzie skóra jest cienka i wrażliwa, żeby przekonać się, czy kosmetyk z glukonolaktonem nie wywołuje skutków ubocznych.
Glukonolakton może mieć pochodzenie roślinne lub syntetyczne. Jest odpowiedni dla wegan, ponieważ nie zawiera substancji odzwierzęcych. Nie stwierdzono, żeby miał szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.
Składnik dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą, naczynkową i podatną na trądzik różnego typu. Już w niskich stężeniach wykazuje działanie silnie nawilżające, łagodzące zaczerwienienia i podrażnienia, wzmacnia skórę i naczynia krwionośne, regeneruje, goi, likwiduje przebarwienia i blizny. Stymuluje syntezę białek w skórze, jest silnym antyutleniaczem, zapobiega starzeniu skóry i powstawaniu zaskórników, uelastycznia i ujędrnia skórę, wykazuje działanie złuszczające, keratolityczne. Składnik dedykowany jest skórze z problemami trądzikowymi, przebarwieniami, odwodnionej, wrażliwej, naczynkowej, starzejącej się i z objawami fotostarzenia. Ma także zdolność wiązania metali i regulowania pH w kosmetykach.
Substancja syntetyczna, Substancja pochodzenia zwierzęcego, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia
Chelator, sekwestrant
Humektant
Przeciwutleniacz, antyoksydant
Regulator pH
Substancja aktywna
Substancja buforująca
Substancja keratolityczna
Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
Substancja nawilżająca
Substancja przeciwłojotokowa
Substancja przeciwzmarszczkowa
Substancja wygładzająca
Ścierniwo, substancja złuszczająca
Nie wiadomo
Tak
Nie
{{ product.product_polish_name }}