Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look

Polysorbate 60 - właściwości i zastosowanie

Monostearynian polioksyetylenosorbitolu, Polisorbat 60

Polyoxyethylene (20) Sorbitan Monostearate, PEG-60 Sorbitan Monostearate, Tween 60, Sorbimacrogol Stearate 300, Glycosperse S-20, Polyoxyethylene Sorbitan Monostearate, Polyoxyethylene (40) Sorbitan Monostearate, E435

Opis
Niejonowa, hydrofilowa substancja powierzchniowo czynna, otrzymywana poprzez działanie tlenkiem etylenu na estry sorbitolu i kwasu stearynowego, kwasu tłuszczowego pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Lepka, żółtawa ciecz, rozpuszczalna w wodzie i etanolu, nierozpuszczalna w tłuszczach. W 5% roztworach wodnych ma pH lekko zasadowe, w wyższych zasadach ulega rozpadowi. Stężenie w kosmetykach: Do 20%. W czystym stężeniu należy go przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w temp. pomiędzy 16-25*C.
Działanie w kosmetykach

Substancja oczyszczająca skórę i włosy oraz emulgator do tworzenia emulsji myjących. Poprawia konsystencje kosmetyków myjących, ułatwia aplikację i spłukiwanie, daje poślizg, zmniejsza także potencjalne właściwości drażniące i wysuszające innych detergentów zawartych w kosmetyku. Pełni także funkcję rozpuszczalnika np. dla olejków eterycznych oraz wspomaga rozpuszczalność w wodzie substancji trudno rozpuszczalnych. Jest substancją zdolną do tworzenia miceli. Wykorzystywany w produkcji oczyszczających kremów, lotionów, szamponów, żeli, płynów i olejków myjących.

Typ składnika

Substancja półsyntetyczna, Substancja pochodzenia zwierzęcego, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd

Emulgator, emulsyfikator

Rozpuszczalnik

Solubilizator

Stabilizator emulsji

Substancja powierzchniowo czynna

Zagęstnik

Komedogenny
1
słabsze działanie silne działanie
Alergenne
2
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Ostrzeżenia

Składnik może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie jest zalecany w kosmetykach na okolice oczu i ust, do higieny jamy ustnej, w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży i nie powinien być nakładany na uszkodzoną skórę.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.