Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look

Piroctone Olamine - właściwości i zastosowanie

Pirokton olaminy, Piroktolamina

Octopirox, Piroctone Oleamine, Piroctolamine

Piroctone Olamine – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetykach

Pirokton olaminy (Piroctone Olamine) jest syntetyczną solą etanoloaminą piroktonu pochodnej kwasu hydroksamowego, odpowiedzialną za zapobieganie się psuciu kosmetyków. Substancja bakteriobójcza, grzybobójcza, przeciwłupieżowa i przeciwświądowa przedłuża trwałość kosmetyku. Pirokton olaminy również wykazuje działanie lecznicze, likwiduje łupież poprzez działanie przeciwzapalne i eliminujące patogeny. Składnik działa jako fungicyd (środek grzybobójczy) przeciw grzybom Malassezia.

Spis treści:

 • Piroctone Olamine – właściwości
 • Zastosowanie Piroctone Olamine w kosmetykach
 • W jakich kosmetykach można znaleźć Piroctone Olamine?
 • Czy Piroctone Olamine jest bezpieczny?
 • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Piroctone Olamine?
 • Czy Piroctone Olamine to składnik wegański?
 • Czy Piroctone Olamine jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
 • Efekty uboczne
 • Wpływ Piroctone Olamine na środowisko naturalne

Piroctone Olamine – właściwości

Chemicznie Piroctone Olamine, inaczej zwany pirokotolaminą, to sól etanoloaminy kwasu hydroksamowego. Występuje w postaci białego proszku (ciało stałe) dobrze rozpuszczalnego w etanolu. Powstaje w wyniku syntezy dwóch składników: etanoloaminy (olaminy) i związków z grupy kwasów hydroksamowych. Substancja występuje w preparatach przeciwłupieżowych, szczególnie w postaci szamponów, a także w preparatach przeciwtrądzikowych oraz tych stosowanych w terapii atopowego zapalenia skóry, likwiduje łupież poprzez działanie przeciwzapalne. Eliminuje patogeny. Pirokton olaminy pomaga zwalczać grzyby z rodzaju Malassezia, które przyczyniają się do powstawania łupieżu i łojotoku. Oprócz Malassezia furfur neutralizuje też inne, np. Rosporum ovale również odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu (zapobiegając ich nawrotom) i infekcji skórnych.

Zastosowanie Piroctone Olamine w kosmetykach

Piroctone Olamine jest wykorzystywany głównie w produktach do pielęgnacji problematycznej skóry głowy. Składnik można znaleźć głównie w preparatach przeciwłupieżowych z tego względu, że wykazuje zarówno silne działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, jak i łagodzące świąd oraz stan zapalny. Dzięki tym samym właściwościom pirokton olaminy nierzadko znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do walki z łojotokowym zapaleniem skóry. Ponadto składnik odpowiada za redukcję nieprzyjemnego zapachu i wykazuje działanie seboregulujące, czyli hamujące nadmierną tłustość i tzw. świecenie się skóry. Wobec tego, że pirokton olaminy wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne, wspomaga inne środki konserwujące w zapobieganiu namnażania się drobnoustrojów w kosmetykach i tym samym przedłuża ich trwałość. Pirokton olaminy to:

 • składnik przeciwłupieżowy – pomaga w walce z łupieżem,
 • składnik przeciwgrzybiczy – redukuje i hamuje namnażanie się grzybów,
 • składnik przeciwbakteryjny – zapobiega namnażaniu się bakterii,
 • składnik przeciwświądowy – redukuje świąd i nadmierne przesuszenie skóry,
 • składnik przeciwzapalny – minimalizuje ryzyko infekcji,
 • środek konserwujący – hamuje rozwój mikroorganizmów w produktach kosmetycznych.

Oprócz powyżej wymienionych funkcji Piroctone Olamine normalizuje i przywraca równowagę mikroflory naskórka. Zapobiega częstym nawrotom chorób skórnych związanych głównie z patogenami jako czynnikiem wyzwalającym. Składnik wykorzystywany jest także w preparatach leczniczo-pielęgnacyjnych (leki).

W jakich kosmetykach można znaleźć Piroctone Olamine?

Ze względu na dość szerokie spektrum działania składnik znajduje zastosowanie w dość szerokiej gamie produktów kosmetycznych. Piroctone Olamine można znaleźć w produktach takich jak:

 • szampony przeciwłupieżowe,
 • wcierki do skóry głowy,
 • kremy do stóp,
 • mgiełki (w sprayu) do stóp,
 • maski do twarzy,
 • kremy do twarzy,
 • antyperspiranty,
 • perfumy.

Piroctone Olamine jest łatwo rozpuszczalny w alkoholu lub wodnych roztworach środków powierzchniowo czynnych m.in. w szamponach i odżywkach. Składnik powinien być skomponowany w bazę o końcowym pH produktu między 5-8. Piroctone Olamine wymaga stabilizacji w szamponie lub odżywce, ponieważ w innym przypadku będzie się rozdzielać. Aby do tego nie doszło, do formuły dodaje się środek stabilizujący końcowy produkt.

Czy Piroctone Olamine jest bezpieczny?

Pirokotolamina, w przeciwieństwie do innych składników o analogicznym działaniu, nie powoduje przesuszania się skóry. Stosowana zgodnie z wytycznymi rzadko przyczynia się do wywołania działań niepożądanych. Składnik może powodować podrażnienia przy większych dawkach, dlatego w kosmetykach niespłukiwanych maksymalne dopuszczalne stężenie wynosi 0,5%.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Piroctone Olamine?

Produktu nie należy stosować ze składnikami nitrozującymi, takimi jak białka, aminy (trietanoloamina), azotyny czy dietanoloaminy kokamidu/monoetanoloaminy.

Czy Piroctone Olamine jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

To substancja pochodzenia syntetycznego, zatem nie ma naturalnego pochodzenia. Z tego też powodu Piroctone Olamine nie jest związkiem dopuszczonym do stosowania w certyfikowanych kosmetykach naturalnych. Do jego produkcji nie stosuje się żadnych składników odzwierzęcych, zatem jest substancją odpowiednią dla wegan.

Efekty uboczne

Piroctone Olamine jest substancją bezpieczną do stosowania w produktach kosmetycznych. Nie ma informacji, jakoby powodowała działania niepożądane. Mogą jej używać kobiety w ciąży.

Wpływ Piroctone Olamine na środowisko naturalne

Nie ma informacji na temat jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Nie stwierdzono również żadnego toksycznego wpływu tego składnika na ekosystem wody. Substancja uznana jest za ogólnie bezpieczną, niestwarzającą zagrożenia.

Działanie w kosmetykach

Substancja zapobiegająca psuciu kosmetyków, bakterio i grzybobójcza. Ponadto wykazuje działanie lecznicze, likwiduje łupież poprzez działanie przeciwzapalne i eliminujące patogeny. Neutralizuje grzyby takie jak np. Pityrosporum ovale (Malassezia furfur) odpowiedzialne za powstawanie łupieżu i infekcje skórne. Zapobiega nawrotom łupieżu.

Typ składnika

Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

Konserwant

Substancja aktywna

Substancja antybakteryjna

Substancja antymikrobowa

Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna

Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd

Substancja grzybobójcza, fungicyd

Substancja lecznicza

Substancja przeciwłupieżowa, wzmacniająca cebulki, stymulująca porost włosów

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.