{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Oliwian sorbitolu (Sorbitan Olivate) jest substancją stabilizującą i emulgującą, która jest wykorzystywana w różnego rodzaju kosmetykach. Składnik ten znalazł szerokie zastosowanie w produktach pielęgnacyjnych do całego ciała.
Spis treści:
Sorbitan olivate nazywany jest zwyczajowo oliwianem sorbitolu. Ma postać jasnożółtych lub białych woskowych płatków. Jest rozpuszczalny w tłuszczach i alkoholu, natomiast nie rozpuszcza się w wodzie, ale można go z nią wymieszać, kiedy jest ciepła. Jest pozyskiwany z oliwy z oliwek i sorbitolu.
Właściwości tego składnika kosmetycznego sprawiają, że:
Oliwian sorbitolu jest w kosmetykach emulgatorem i przyczynia się do utrzymania ich odpowiedniej konsystencji. Dzięki niemu nie ulegają one rozwarstwieniu i dobrze rozprowadzają się na skórze. Znalazł doskonałe zastosowanie w kosmetykach do mycia ciała, dzięki swoim właściwościom myjącym. Sprawia bowiem, że kosmetyki natłuszczają i nawilżają skórę, ponieważ tworzy na jej powierzchni specjalny film. Dodatkowo odżywia, chroni i wygładza. Ponieważ łatwo się wchłania, w kosmetykach wykorzystuje się go nader często.
Oliwian sorbitolu można znaleźć między innymi w kosmetykach takich jak:
W roku 2002 Cosmetic Ingredient Review uznał oliwian sorbitolu za bezpieczny składnik kosmetyczny na podstawie przeglądu literatury naukowej. W 2019 roku CIR po raz drugi poddał tę substancję analizie pod względem bezpieczeństwa stosowania w produktach kosmetycznych. Ponownie uznał go za składnik nietoksyczny i niedrażniący. Oliwian sorbitolu w czystej postaci również nie jest substancją niebezpieczną na podstawie przepisów chemicznych.
Kosmetyki mające w składzie oliwian sorbitolu przeznaczone są dla osób, które:
Brak dostępnych informacji na temat tego, z jakimi składnikami kosmetycznymi nie należy łączyć oliwianu sorbitolu.
Sorbitan olivate jest substancją o pochodzeniu naturalnym (roślinnym), a czasami syntetycznym. W związku z tym można go spokojnie zaliczyć do składników wegańskich. Spełnia bowiem odpowiednie kryteria – nie ma pochodzenia odzwierzęcego, a podczas produkcji nie miał żadnej styczności z produktami tego typu.
Produkty wegańskie charakteryzują się również tym, że nie mogą być testowane na zwierzętach. W Unii Europejskiej ten zakaz dotyczy wszystkich dopuszczonych do obrotu kosmetyków od roku 2004. Został on poszerzony w roku 2009 o zapis, że nie wolno testować na zwierzętach także składników kosmetycznych. Dodatkowo w roku 2013 prawnie zabroniono sprzedaży na terenie Unii Europejskiej produktów, które nie spełniają tego wymogu.
Oliwian sorbitolu może wywoływać problemy skórne, jeżeli będzie stosowany często i w dużym stężeniu. Należą do nich:
Oliwian sorbitolu uważa się za substancję niewywołującą alergii. Jednak przed pierwszym użyciem kosmetyku z tym składnikiem warto wykonać próbę uczuleniową. Na niewielki obszar niewidocznej skóry należy nanieść trochę produktu. Jeśli po upływie 24 godzin nie pojawi się reakcja alergiczna, można zacząć stosować kosmetyk.
Brak jest informacji o tym, jak oliwian sorbitolu wpływa na środowisko naturalne. Jest składnikiem o roślinnym pochodzeniu, dzięki czemu można przyjąć, że ma neutralny wpływ na przyrodę.
Substancja myjąca, natłuszczająca i nawilżająca, służy także jako emulgator do tworzenia białych emulsji myjących, zapobiega rozwarstwieniu kosmetyku w trakcie jego przechowywania. Ma właściwości emoliujące, zapobiega przeznaskórkowej utracie wilgoci oraz przesuszeniom od wody i silnie odtłuszczających detergentów. Jest substancją dobrze wchłaniającą się o stosunkowo niskiej lepkości. Jest także skutecznym dyspergatorem, ułatwia zawieszenie i równomierne rozprowadzenie w kosmetyku różnych substancji nierozpuszczalnych, np. pigmentów, pudrów czy drobinek ścierających w peelingach, zapobiega ich wytrącaniu z formuły i osadzaniu. Wykazuje również kompatybilność z emulsjami sylikonowymi i formułami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne.
Substancja pochodzenia naturalnego, Substancja roślinna
Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
Emolient
Emulgator, emulsyfikator
Substancja kondycjonująca
Stabilizator formuły
Stabilizator emulsji
Substancja antyosadowa
Substancja filmotwórcza
Substancja natłuszczająca
Substancja nawilżająca
Substancja ochronna
Substancja odżywcza
Substancja powierzchniowo czynna
Substancja wygładzająca
Nie wiadomo
Tak
Nie
Składnik w dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki.
{{ product.product_polish_name }}