{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Glukonian (Calcium Gluconate) wapnia jest popularnym składnikiem używanym w przemyśle kosmetycznym. Wpływa na poprawę konsystencji kosmetyków, działa kojąco na skórę i ma szereg innych wartościowych właściwości.
Spis treści:
Calcium gluconate, czyli glukonian wapnia, to popularny składnik kosmetyków. Ma wiele cennych właściwości. Do najważniejszych z nich należą:
Glukonian wapnia stosuje się w szeroko pojętym przemyśle kosmetycznym. Zapobiega on wysychaniu kosmetyków w opakowaniach, a także sprawia, że zachowują one odpowiednią konsystencję. Dodatkowo ma działanie kojące dla skóry, a także antyseptyczne. Można znaleźć go między innymi w:
Polscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania kosmetyków z glukonianem wapnia mających działanie przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Są to emulsje i kremy. Do tej pory kosmetyki z glukonianem wapnia działały tylko łagodząco na skórę i było konieczne wzmocnienie ich działania poprzez podanie leków doustnych. Działa wspomagająco na syntezę witaminy C, która jest niezbędna do produkcji kolagenu. Kosmetyki polskich naukowców z Instytutu Chemii Przemysłowej mogą działać leczniczo samodzielnie, bez wsparcia doustnych medykamentów. Szczególnie dobre osiągnięcia uzyskują w leczeniu skóry trądzikowej.
W sprzedaży jest bardzo wiele kosmetyków z glukonianem wapnia. Sam glukonian wapnia natomiast, jako składnik kosmetyczny, nie jest szeroko dostępny w sklepach. Można jednak zakupić go w wersji sproszkowanej jako E578. Glukonian wapnia w takiej postaci można wykorzystać np. jako składnik samodzielnie wykonanego balsamu do ciała. Do jego przygotowania potrzebne będą:
Do przygotowania balsamu konieczne będzie użycie miksera i przygotowanie kąpieli wodnej do rozpuszczenia składników. Warto pamiętać także o wcześniejszym wyparzeniu sprzętów używanych do przygotowania balsamu.
Do wrzącej wody w garnku należy wstawić żaroodporną miseczkę. Najlepiej odizolować ją od powierzchni garnka ściereczką. Do miseczki należy włożyć wosk pszczeli i wlać oliwę z oliwek. Gdy wosk ulegnie rozpuszczeniu, należy wyjąć miseczkę z kąpieli wodnej i pozwolić miksturze ostygnąć do temperatury pokojowej. Konieczne jest jej mieszanie od czasu do czasu.
W drugiej miseczce należy wymieszać wodę destylowaną, witaminę E, olejek eteryczny oraz glukonian wapnia. Do wysokiego naczynia należy przelać połączony wosk pszczeli z oliwą z oliwek. Należy zacząć ubijać go na małych obrotach miksera, dolewając co chwilę niewielką ilość wodnej mieszaniny. Gdy balsam osiągnie konsystencję majonezu, należy przełożyć go do docelowego naczynia i umieścić w lodówce. Termin jego przydatności do użycia wynosi maksymalnie miesiąc.
Brak informacji na temat tego, z jakimi substancjami nie należy łączyć glukonianu wapnia – jest uznawany za substancję neutralną. W klasyfikacji, która zgodna jest z przepisami chemicznymi, nie został on uznany jako substancja niebezpieczna.
Dodatkowo w roku 2019 Cosmetic Ingredient Review dokonało analizy literatury i badań dostępnych w świecie naukowym dotyczących glukonianu wapnia. Na tej podstawie uznano go za składnik bezpieczny do stosowania w kosmetykach.
Omawiany składnik ma pochodzenie zarówno organiczne, jak i syntetyczne. Jest to sól kwasu glukonowego, który pochodzi z glukozy. Może być wykorzystywany jako dodatek do kosmetyków wegańskich i ekologicznych.
Brak informacji dotyczących wystąpienia możliwych skutków ubocznych po zastosowaniu kosmetyków z dodatkiem glukonianu wapnia. Jest on substancją neutralną, która działa kojąco i łagodząco na skórę. Jest stosowany w kosmetykach do skóry skłonnej do alergii. Pomimo tego warto przeprowadzić próbę uczuleniową, którą powinno się wykonywać przed każdym pierwszym zastosowaniem nowego kosmetyku. Na niewielki obszar skóry w niewidocznym dla innych miejscu należy nanieść kosmetyk. Jeśli w ciągu 24 godzin nie pojawi się reakcja uczuleniowa, można zacząć normalnie stosować kosmetyk.
Glukonian wapnia jest substancją neutralną dla środowiska. Brak jakichkolwiek informacji na temat jego negatywnego wpływu na glebę oraz wody gruntowe.
Substancja wiążąca, stabilizująca, a także zachowująca wilgotność. Glukonian wapnia działa przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa obkurczająco. Jest substancją łagodzącą objawy alergii, wzmacnia odporność skóry na histaminy. Stosowana w różnego rodzaju kosmetykach, także do higieny jamy ustnej, wzmacnia szkliwo zębów, bardzo pomocna w leczeniu poparzeń. Znajduje zastosowanie również w suplementacji przy niedoborach wapnia w organizmie oraz wielu innych schorzeniach.
Substancja pochodzenia naturalnego
Humektant
Lepiszcze
Solubilizator
Stabilizator formuły
Substancja aktywna
Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
Substancja lecznicza
Substancja nawilżająca
Substancja pomocnicza
Nie wiadomo
Tak
Nie
{{ product.product_polish_name }}