Statystyki: + Dodaj produkt + Dodaj Look
Składnik:

PABA

Kwas para-aminobenzoesowy, Witamina B10, Witamina Bx

4-Aminobenzoic Acid, P-Aminobenzoic Acid; P-Carboxyaniline, 4-Carboxyaniline, Amben, Aminobenzoic Acid, Anticanitic Vitamin, Acidum 4-Aminobenzoicum

Organiczny związek chemiczny, aminokwas niebiałkowy, witagen, czyli substancja witaminopodobna, witamina B10. W jego budowie strukturalnej wyróżniamy grupę karboksylową oraz aminową. Występuje w produktach odzwierzęcych, np wątrobie, nerkach i jajach, a także roślinnych, np. w kiełkach pszenicy, a także w grzybach. Ma postać kryształów trudno rozpuszczalnych w wodzie, łatwo w alkoholu, praktycznie nierozpuszczalny w eterze naftowym.

Chemiczny filtr promieniochronny i pochłaniacz promieni UVB, a także składnik farb do włosów odpowiedzialny za trwałość i intensywność koloru. Chroni skórę przed negatywnym działaniem słońca, pochłania promienie, chroni także kosmetyki zawierające substancje wrażliwe na światło przed zepsuciem.

Substancja pochodzenia zwierzęcego, Substancja roślinna, Substancja różnego pochodzenia

Filtr UV, Pochłaniacz UV

Substancja przeciwłupieżowa, wzmacniająca cebulki, stymulująca porost włosów

1
słabsze działanie silne działanie
5
słabsze działanie silne działanie

Substancja była jednym z pierwszych filtrów zastosowanych w kosmetyce. Jako filtru UVB, od 2009 zakazano jej stosowania w produkcji kosmetyków ze względu na duże ryzyko wywołania reakcji fototoksycznej i alergicznej, jest podejrzewana o rakotwórczość. Jej związki są nadal stosowane w farbach do włosów i kosmetykach ochronnych.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.