Odpowiednie mycie pędzli jest tak samo ważne, jak ich umiejętne używanie i przechowywanie. Jeśli będziemy dbać o ich higienę, posłużą nam przez długi czas, a codzienny makijaż nie spowoduje wykwitów na naszej skórze. Sposobów na mycie pędzli jest bardzo wiele i nie ma jednej słusznej metody. Wszystko zależy od tego jak intensywnie używamy pędzli, z jakimi produktami do makijażu mają one kontakt oraz jak wiele czasu i pieniędzy jesteśmy w stanie na to poświęcić.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak myć pędzle do makijażu - domowe sposoby
  2. Jak myć pędzle do makijażu - płyny do czyszczenia pędzli
  3. Jak myć pędzle do makijażu - akcesoria do mycia pędzli

Jak myć pędzle do makijażu - domowe sposoby

Najtańszy sposób na umycie pędzli do makijażu to zastosowanie wody i mydła. Wizażystki i miłośniczki makijażu mają jednak swoje ulubione mydełka do czyszczenia pędzli. Niekwestionowanym faworytem od wielu lat jest tutaj złoty olejek pod prysznic Isana. 200 ml tego olejku kosztuje zaledwie 6,99 zł, a wystarcza on na długie miesiące stosowania. Dzięki wysokiej zawartości olejów odżywia on włosie pędzla, jednocześnie dobrze się pieni i zmywa nawet wodoodporne produkty.

Jeszcze tańszym sposobem jest sięgnięcie po kostkę mydła. Tutaj ciężko wybrać jeden produkt - jedni chwalą sobie antybakteryjne mydła w kostce, inni te o właściwościach nawilżających. Ważne jest jedno - mydełko ma być stosowane tylko do mycia pędzli. Jak więc oczyścić pędzle z pomocą wody i mydła?

Zobacz także
  1. Weź pędzel i skieruj jego włosie do dołu. W ten sposób zmocz włosie, staraj się, aby woda nie wniknęła do trzonka. Nigdy nie wkładaj pędzla pod bieżącą wodę, gdy włosie skierowane jest ku górze. Może to spowodować rozpuszczenie kleju.
  2. Zmocz lekko mydełko lub nałóż na dłoń odrobinę myjącego olejku.
  3. Kolistymi ruchami przesuwaj po mydle lub po dłoni. Zobaczysz, jak produkt rozpuszcza makijaż znajdujący się na pędzlu.
  4. Zmocz ponownie pędzel kierując włosie ku dołowi.
  5. W razie potrzeby powtórz proces, aż włosie będzie zupełnie czyste.

W przypadku mycia pędzli wodą z mydłem równie ważne jest ich odpowiednie suszenie. Nie powinno pozostawiać się mokrych pędzli z włosiem skierowanym ku górze. Dlatego najlepiej rozłożyć je równomiernie na kilku ręcznikach papierowych i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Pędzle nie powinny być przechowywane w wilgotnym pomieszczeniu, takim jak łazienka. W przeciwnym razie mogą rozwijać się na nich drobnoustroje.

Jak myć pędzle do makijażu - płyny do czyszczenia pędzli

Równie skutecznym sposobem jest zastosowanie profesjonalnych płynów do mycia pędzli. Zawierają one substancję odkażające i zmiękczające włosie, takie jak alkohol izopropylowy i glicerynę. Największą zaletą ich stosowanie jest szybkość - wystarczy spryskać płynem włosie i wytrzeć pozostałość w chusteczkę. Dzięki zawartości alkoholu włosie pędzla będzie nadawać się do ponownego użycia już w kilkanaście minut po zastosowaniu. Niestety, na dłuższą metę takie płyny mogą wysuszać włosie i powodować jego wypadanie lub rozklejanie trzonka. To metoda warta wykorzystania wtedy, gdy chcemy szybko podobnie wykorzystać dany pędzel lub, gdy zależy nam przede wszystkim na pozbyciu się bakterii.

Wyjątkiem są tu jednak płyny, które mieszamy z wodą, jak na przykład Płyn do mycia pędzli, Long4Lashes. W jego przypadku zasada mycia jest podobna, jak do olejku Isana. Wzbogacony on został olej z baobabu i wiesiołka, dzięki czemu doskonale pielęgnuje pędzle i nadaje im miękkości. Dodatkowo, zawiera łagodne środki myjące, które nie niszczą włosia i trzonka.

Jak myć pędzle do makijażu - akcesoria do mycia pędzli

Z pomocą w utrzymaniu odpowiedniej higieny naszych pędzli przychodzą nam różnego rodzaju akcesoria. Możemy kupić na przykład suszarkę do mycia pędzli, której co prawda działanie jest efektowne, jednak na dłuższą metę może niszczyć i deformować włosie pędzla. O wiele lepszym sposobem jest zainwestowanie w gąbkę do mycia pędzli. Taką gąbkę możemy kupić w niemal każdej drogerii. Stosujemy ją przesuwając po prostu włosiem o jej strukturę. Jest zbudowana tak, aby pochłaniać resztki kolorowych kosmetyków z naszego pędzla i nie zniszczyć go. Taka gąbeczka nie oczyści jednak pędzli z bakterii i niewidocznych zanieczyszczeń. Przydaje się szczególnie wtedy, kiedy mamy ograniczony wybór pędzli i za pomocą jednego chcemy na przykład, nałożyć najpierw bronzer, a następnie róż na policzki.

Zobacz także: Jak wyczyścić gąbeczkę do makijażu? - 3 sposoby

Wartym uwagi akcesorium są silikonowe myjki do mycia pędzli. Możemy z nich skorzystać zarówno wtedy, gdy myjemy pędzle za pomocą mydła i wody, jak i gdy decydujemy się na płyny do mycia pędzli. Wypustki silikonowej myjki docierają do wnętrza włosia, by wyczyścić je jeszcze dokładniej. Taka mechaniczna pomoc jest bardzo przydatna wtedy, gdy próbujemy doczyścić pędzle, które dawno nie były myte, lub oczyszczamy je z trwałych produktów - na przykład matowej pomadki.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama