Reklama

Gdy kończy się ważność dowodu czy prawa jazdy, lub planujemy zagraniczną podróż i orientujemy się, że będziemy potrzebowali wizy i paszportu, niekiedy przez moment ogarnia nas lęk przed tym, że kolejny raz będziemy musieli wykonać swoje aktualne zdjęcie, aby dołączyć je do dokumentów. Z całą pewnością jest to lęk uzasadniony - często udajemy się przecież do nieznanego zakładu, obca osoba strzela nam lampą prosto w twarz, a potem mamy niewiele czasu na wybranie tego jedynego kadru, którym legitymować się będziemy przez najbliższe 10 lat. Jak uniknąć wpadki, gdy udajemy się do fotografa? Co się sprawdzi, a co lepiej sobie odpuścić podczas robienia makijażu?

Reklama

Spis treści:

  1. Czy na zdjęciach do dowodu można mieć makijaż?
  2. Czy na zdjęciach do dowodu można mieć eyeliner?
  3. Czy można mieć makijaż na zdjęciach do paszportu?
  4. Czy na zdjęciach do dowodu można mieć kolczyki, okulary lub inną biżuterię
  5. Jak dobrze wyjść na zdjęciach do dowodu?
  6. Najlepszy podkład do zdjęć
  7. Puder i rozświetlacz do zdjęć z lampą
  8. Konturowanie podbródka i nosa do zdjęć w dowodzie
  9. Makijaż oczu i ust do zdjęć

Czy na zdjęciach do dowodu można mieć makijaż?

Obecnie zdjęcia do dowodu osobistego muszą spełniać kilka szczegółowych wymagań, by zostać zaakceptowanym przez urząd, który wydaje dokument. O czym musimy pamiętać?

  • zdjęcie powinno być aktualne – zrób je nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie,
  • zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków,
  • twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia,
  • osoba fotografowana musi mieć naturalny wygląd twarzy (bez żadnych gestów mimicznych), z zamkniętymi ustami.

Czy w takim razie na zdjęciu do dowodu możesz być umalowana? Oczywiście! Ważne jednak, żeby makijaż nie zmienił twojego wyglądu do tego stopnia, by utrudnić rozpoznanie cię bez niego. Powinien więc być naturalny i dość delikatny. Nie szalej z kolorowym "pawim okiem" czy jaskrawą pomadką. Celuj w beże, brązy i nude.

Czy na zdjęciach do dowodu można mieć eyeliner?

Hipotetycznie nie ma przeciwskazań, by mieć na zdjęciu do dowodu kreskę na powiece namalowaną eyelinerem. Jednak musisz pamiętać o tym, by była ona cienka i jedynie przyciemniała linię rzęs. Zbyt gruba linia z mocną jaskółką zmienia rysy twarzy, co w przypadku zdjęć do dokumentów identyfikacyjnych nie jest wskazane.

Zobacz też: Kreska dopasowana do kształtu oka - jaka pasuje i jak zrobić?

Czy można mieć makijaż na zdjęciach do paszportu?

Jako że w tej chwili (2023 rok) zdjęcia do dowodów osobistych i paszportów muszą spełniać w Polsce takie same wymagania, na fotografii paszportowej również można mieć makijaż. Tak jak w przypadku dowodu musi być on jednak delikatny, subtelnie podkreślać urodę i umożliwić rozpoznanie cię przy kontroli dokumentów.

Czy na zdjęciach do dowodu można mieć kolczyki, okulary lub inną biżuterię

Na zdjęciach do dowodu osobistego można mieć subtelną biżuterię, jeśli nie przesłania ona twarzy, oczu i nie zaburza jednolitego tła zdjęcia. Mogą to być małe kolczyki lub łańcuszek, a także piercing, który nosisz na co dzień, np. kolczyk w nosie. Jeśli zaś chodzi o okulary, na zdjęciu do paszportu lub dowodu możesz mieć tylko okulary korekcyjne i tylko wówczas, kiedy dobrze widać przez nie twoje oczy, a szkła nie odbijają światła. Zabronione są okulary z przyciemnianymi szkłami, również tymi fotochromowymi, czyli automatycznie zmieniającymi barwę w kontakcie ze światłem.

Jak dobrze wyjść na zdjęciach do dowodu?

Nie ma jednej uniwersalnej zasady dotyczącej tego, jak dobrze wyjść na zdjęciu do dokumentów. Nie ukrywajmy, kadr w jakim jest wykonane niezbyt sprzyja większości osób. Mało kto wygląda świetnie na fotografiach "en face". Więc to, czy dobrze wyjdziemy na zdjęciu dowodowym to w dużej mierze dzieło przypadku i naszej fotogeniczności. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą nieco poprawić twoją pozę i tym samym "ulepszyć" to, jak wyglądasz na zdjęciach w dokumentach.

  • Nie opuszczaj brody zbyt nisko, ani nie zadzieraj nosa. Trzymaj twarz idealnie prosto. Zbyt opuszczona da ci drugi podbródek.
  • Unieś delikatnie kąciki ust. Będziesz wyglądać bardziej promiennie, a twarz jednocześnie przejdzie optyczny lifting.
  • Otwórz oczy szeroko. Nie mylić z wytrzeszczaniem ich. Pamiętaj, by były duże, dobrze też, jeśli kilkanaście minut przed zdjęciami zaaplikujesz krople nawilżające. Spojrzenie będzie świetliste.
  • Dociśnij język do podniebienia. Zlikwidujesz drugi podbródek i wyostrzysz linię żuchwy oraz kości policzkowe.

Najlepszy podkład do zdjęć

Zarówno zdjęcia w dowodzie, jak i paszporcie są czarno-białe. Oznacza to, że małe przebarwienia na skórze nie będą widoczne. Nie musimy więc skupiać się na idealnym wyrównaniu kolorytu, jedynie na przykryciu większych niedoskonałości, które jeśli się pojawią, np. pryszcze, fotograf wykonujący nam zdjęcie z pewnością usunie podczas obróbki w Photoshopie.

Ważną rzeczą przy doborze podkładu, gdy wiemy, że będziemy fotografowani, jest unikanie produktów z SPF - filtry chemiczne i mineralne mogą zabielić nam skórę, gdy będą nam robione zdjęcia z fleszem. Powinniśmy natomiast wybierać podkład z formułą odbijającą światło, takie jak Smashbox Studio Skin. Z bardziej budżetowych opcji możemy sięgnąć po podkład Photogenic z Wibo lub Photofocus z Wet'n'wild. Kosmetyki tego rodzaju mają właściwości wygładzające skórę na fotografiach.

Puder i rozświetlacz do zdjęć z lampą

Puder, który nałożymy na twarz przed zdjęciami nie powinien jej bielić - warto więc wybrać kosmetyk z kolorem, na przykład Maybeline Stay Matt lub puder Infallible z L'Oreal. Jeśli jesteśmy posiadaczami tłustej skóry, powinniśmy mieć pewność, że skóra w trakcie fotografowania nie będzie się świecić. Warto więc użyć wtedy na strefę T mocno matującego pudru - na przykład ryżowego. Uwaga na pudry HD! Jeśli użyjecie tego produktu, na przykład do utrwalenia korektora pod oczami, na zdjęciu pojawi się biała plama odbitego światła.

Co z rozświetlaczem? Na zdjęciach do dokumentów nie będzie widać ani rozświetlacza ani różu. Można więc pominąć ten krok w makijażu.

Konturowanie podbródka i nosa do zdjęć w dowodzie

To najważniejszy punkt w wykonywaniu makijażu, jeśli nie chcemy, aby twarz wyglądała na zdjęciu płasko. Podkreślenie naturalnych cieni pomoże wyszczuplić buzie, zmniejszyć podróbek i nos oraz sprawić, że twarz na zdjęciu stanie się po prostu przyjemniejsza w odbiorze. W pierwszej kolejności dobrze jest użyć pudru brązującego o średniej intensywności i omieść nim całą twarz - policzki, brodę i czoło. Następnie, aby pogłębić efekt możemy dodać pudru do konturowania w neutralnym kolorze - warto naprawdę mocno wykonturować buzię, aby wyglądała smukło, gdy użyty błysk ją spłaszczy. Bronzerem lub cieniem w neutralnym, brązowym odcieniu warto także delikatnie wykonturować szczyt i skrzydełka nosa, by wydawał się mniejszy i bardziej zadarty.

Makijaż oka i ust do zdjęć

W czarno-białej fotografii do dokumentów niewidoczne będą kolorowe cienie. Warto więc postawić na klasyczne beże i brązy. Tu również chodzi o dodanie naturalnych cieni powiece - w tym celu należy delikatnie wykonturować powiekę, a na ruchomą część nałożyć jasny cień. Wszelkiego rodzaju brokatowe cienie oraz te o perłowym wykończeniu również nie będą przydatne. Jeśli chodzi o rzęsy - tu warto postawić na pogrubiającą czarną maskarę, taką, która nie sklei nam rzęs.

Całego makijażu dopełnią podkreślone, ale nie wyrysowane brwi i naturalnie zaznaczone usta, najlepiej satynową lub półmatową pomadką w kolorze nude.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama