Podkład do cery naczynkowej nie może jej podrażniać czy wysuszać. Powinien zapewniać wysokie krycie, zwłaszcza jeśli macie skłonność do mocno czerwonego rumienia na policzkach. Trzeba jednak pamiętać, że naczynkowa może być zarówno cera sucha, jak i tłusta czy mieszana. Dlatego dokonując wyboru najlepszego podkładu, zwróćcie uwagę też na to, do którego rodzaju cery będzie odpowiedni. Dla ułatwienia w naszym zestawieniu podkładów umieściłyśmy zróżnicowane produkty, a są to kosmetyki takich marek jak Vichy, L’Oreal czy Clinique.

Reklama

Spis treści:

  1. Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać?
  2. Co szkodzi cerze naczynkowej?
  3. Pielęgnacja i makijaż cery naczynkowej
  4. Jak dobrać podkład do cery naczynkowej?
  5. Korygujący fluid do cery wrażliwej i naczynkowej
  6. Podkład dla skóry naczynkowej z rumieniem
  7. Podkład do cery naczynkowej i dojrzałej
  8. Podkład do cery suchej naczynkowej
  9. Trwały podkład kryjący do cery naczynkowej

Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać?

Cera naczynkowa jest tak naprawdę jednym z podtypów, podobnie jak cera wrażliwa. Problem słabych naczynek może więc dotyczyć każdego rodzaju cery: suchej, tłustej, normalnej czy mieszanej. Charakteryzuje się występowaniem rozszerzonych naczynek i skłonnością do powstawania zaczerwienień. Tworzące sieć naczynka nazywane są „pajączkami” (teleangiektazjami) i najczęściej pokrywają skórę w okolicach nosa, na policzkach i brodzie. Posiadaczki cery naczynkowej często zmagają się z tendencją do rumienia na twarzy, który może stanowić wstęp do trądziku różowatego.

Skóra naczynkowa najczęściej jest też równocześnie wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Rozszerzonym naczynkom na twarzy i zaczerwienieniom może też towarzyszyć uczucie ściągnięcia, pieczenia czy gorąca.

Zobacz także: Zaczerwienienie twarzy – przyczyny, domowe sposoby, polecane kremy [Ranking]

Zobacz także

Co szkodzi cerze naczynkowej?

Cera naczynkowa wyróżnia się nadreaktywnością na oddziałujące na nią czynniki zewnętrzne: wysoką i niską temperaturę (lub jej nagłe zmiany, np. podczas przejścia z mrozu do ogrzewanego pomieszczenia), silny wiatr czy promieniowanie UV. Dlatego też szkodzi jej opalanie, zarówno naturalne, jak i w solarium. Negatywnie wpływają na nią gorące kąpiele czy prysznice, korzystanie z sauny czy po prostu mycie twarzy zbyt ciepłą wodą.

Skłonność do rumienia i „pajączków” nasilają też błędy pielęgnacyjne, a w szczególności stosowanie zbyt silnych peelingów (zwłaszcza mechanicznych) oraz wysuszających i drażniących kosmetyków z alkoholem. Choć często nie jest to zależne od was, rumień przybiera na sile w wyniku stresu, emocji czy wysiłku fizycznego.

Getty Images@Svetlana Dolgova

Pielęgnacja i makijaż cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej powinna być dobrze przemyślana, a kosmetyki starannie dobrane. Najważniejsze jest wzmocnienie jej bariery hydrolipidowej, która nie tylko pomaga zatrzymać nawilżenie w skórze, ale też zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. W tej roli doskonale wypadają ceramidy.

Niezbędne są produkty ze składnikami wzmacniającymi naczynka krwionośne, a więc takimi, które uszczelniają ścianki oraz poprawiają ich elastyczność. Może to być między innymi wyciąg z arniki górskiej, wyciąg z kasztanowca zwyczajnego, witamina C, rutyna. O odpowiedni poziom nawilżenia zadba z kolei kwas hialuronowy czy trehaloza.

Dobrze należy też przemyśleć dobór kosmetyków do makijażu. Ich zadaniem jest przede wszystkim zamaskowanie rumienia i rozszerzonych naczynek. Oprócz podkładu warto zaopatrzyć się również w zielony korektor, którego kolor „gasi” czerwień. Podobnie zadziała zielona korygująca baza pod makijaż. Jaki dobrać puder? Najlepiej naturalny, bez zbędnych dodatków i dopasowany do rodzaju cery – do cery tłustej naczynkowej idealny będzie np. puder bambusowy lub ryżowy.

Zobacz także: Najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej – TOP 12 hitów do pielęgnacji od 3 zł [Ranking z KWC]

Jak dobrać podkład do cery naczynkowej?

Dobry podkład do cery naczynkowej powinien nie tylko wyrównywać koloryt skóry, ale też chronić ją i pielęgnować. Warto więc zwrócić uwagę na skład i sprawdzić, czy obecne są na liście wspomniane wyżej substancje nawilżające i wzmacniające naczynka. Bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna, więc dobrze, żeby podkład zawierał również filtr UV, najlepiej o poziomie co najmniej SPF 20. Latem jednak i taka ochrona może okazać się za niska i wtedy radzimy, żeby pod podkład wklepać krem z filtrem SPF 50.

Jaki odcień powinien mieć podkład do skóry naczynkowej? Tak naprawdę to już kwestia waszej karnacji. Nie ma jednego uniwersalnego odcienia podkładu, trzeba dobrać go do własnej cery. Najlepiej wybrać np. trzy najbardziej odpowiadające tonacji waszej skóry i nałożyć je na linii żuchwy. Oczywiście inny może być odpowiedni zimą, kiedy cera jest jaśniejsza, a inny latem, po wakacyjnym opalaniu.

Korygujący fluid do cery wrażliwej i naczynkowej

Delikatny fluid intensywnie kryjący Pharmaceris przeznaczony jest do każdego rodzaju cery, która zmaga się z różnego typu niedoskonałościami: krostkami, bliznami, przebarwieniami czy właśnie widocznymi naczynkami. Pomaga je ukryć i ujednolicić koloryt skóry, również tej wrażliwej. Jest bezzapachowy i pozbawiony konserwantów i parabenów. Zawiera nawilżający kwas hialuronowy oraz ekstrakt z wiciokrzewu o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Nie zabrakło też filtru SPF 20.

mat. prasowe

Fluid kryjący do cery naczynkowej Pharmaceris zgromadził w bazie KWC aż 752 opinie! 192 Wizażanki zaliczyły go do swoich kosmetycznych hitów. Jego średnia ocena to 3,6/5. Piszą, że wygląda naturalnie na twarzy, łatwo się rozprowadza i jest wydajny. Utrzymuje się nawet cały dzień! Dla osób z tłustą cerą może jednak okazać się za ciężki.

Podkład jest naprawdę warty uwagi. Ma naprawdę porządne krycie, nie ciemnieje na twarzy, jednak kolory moim zdaniem same w sobie są dość ciemne. Dużym plusem jest filtr przeciwsłoneczny, którego powinniśmy używać przez okrągły rok. Podkład długo się utrzymuje, łatwo rozprowadza, nie schodzi plamami jak niektóre. Dodatkowo jest naprawdę wydajny

pelkak510i

Podkład dla skóry naczynkowej z rumieniem

Podkładem, który pomoże zamaskować popękane naczynka i rumieńce, jest Clinique Redness Solution. On również wzbogacony jest o filtr UV, jednak na trochę niższym poziomie, bo SPF 15. Ma beztłuszczową formułę, sprawdzi się więc przy cerze tłustej i mieszanej. Zawiera składniki o działaniu nawilżającym, kojącym i wygładzającym takie jak gliceryna, masło murumuru czy ekstrakt z kory magnolii. Uwagę zwraca też obecność w składzie probiotyku, który przywraca równowagę mikrobiomu skóry, a tym samym wzmacnia jej barierę ochronną.

mat. prasowe

Podkład Clinique został oceniony przez 71 Wizażanek i zdobył 3,7 na 5 gwiazdek. 24 z nich uznało go za swój hit. Polubiły go za naturalny efekt, bez sztucznej „maski”, i lekką konsystencję. Dla niektórych internautek krycie jest jednak na średnim poziomie.

Mam cerę mieszaną skłonną do wyprysków zwłaszcza w okolicach brody i ust, po których pozostają brzydkie czerwone ślady. Ten podkład dobrze sobie z nimi radzi. Byłby perfekcyjny, gdyby utrzymywał się dłużej. Używam go od kilku lat i chyba szybko nie zmienię. Nie tworzy maski, ładnie wyrównuje koloryt skóry. Jest wydajny i łatwo się go rozprowadza

Klimatycznaa

Podkład do cery naczynkowej i dojrzałej

Podkład Bourjois Healthy Mix jest przykładem kosmetyku, który nie jest stricte przeznaczony dla cery naczynkowej, ale również w jej przypadku świetnie się sprawdza. Będzie odpowiedni dla osób w każdym wieku, jednak polecamy go zwłaszcza przy cerze dojrzałej, która potrzebuje pielęgnacji przeciwstarzeniowej i poprawy poszarzałego kolorytu. Podkład daje naturalnie wyglądający efekt rozświetlenia, sprawia, że skóra odzyskuje zdrowy blask. Wzbogacony jest o antyoksydacyjne witaminę C i witaminę E, które spowalniają fotostarzenie. Prowitamina B5 (panthenol) zadziała z kolei łagodząco i kojąco.

mat. prasowe

Podkład od Bourjois to jeden z ulubieńców Wizażanek. Jego nowa wersja została oceniona przez 286 internautek i zdobyła aż 4,5 na 5 gwiazdek. 72 proc. deklaruje ponowny zakup. Doskonale radzi sobie z kryciem niedoskonałości, nadaje skórze promienny wygląd i naturalne glow.

(…) Nie mogę wyjść z zachwytu, jak pięknie prezentuje się na mojej skórze. Jest lekki, nawilżający. Świetnie wyrównuje koloryt. Nie „ciastkuje” się. Nie tworzy maski. Po prostu perfekcyjnie współgra z moją skórą. Jest idealny na każdą okazję. (…)

_polaa

Zobacz także: Podkłady do cery dojrzałej – 7 najlepszych kosmetyków, które odmładzają i pielęgnują cerę

Podkład do cery suchej naczynkowej

Skoro mowa o podkładach uwielbianych przez Wizażanki, to w naszym rankingu podkładów nie mogło zabraknąć L’Oreal True Match. Jest to już jeden z kultowych kosmetyków, który równocześnie jest bardzo uniwersalny. Zawiera aż do 6 pigmentów, które zapewniają idealne dopasowanie do skóry, a sam podkład dostępny jest w 16 odcieniach. Ze względu na kompleks z kwasem hialuronowym, gwarantujący nawilżenie nawet do 24 godzin, szczególnie polecamy go do cery naczynkowej i suchej.

mat. prasowe

Ten podkład nawilżający zgromadził naprawdę imponującą liczbę recenzji, bo aż 809. Biorąc pod uwagę tę liczbę, wrażenie robi również ocena – 4,4/5. 140 Wizażanek zaliczyło go do swoich hitów. Podkład jest lekki, rozświetla, matuje i daje satynowe wykończenie.

Idealny podkład dla osób szukających ładnego trwałego efektu , ale średniego krycia. Kultowy kosmetyk, duża gama kolorystyczna, funkcja rozświetlenia. Wygodna aplikacja dzięki pompce. Świetnie sprawdza mi się przy codziennych makijażach, skóra jest promienna rozświetlona i nawilżona ! True Match idealnie dopasowuje się do cery. Mój faworyt

Berenika577

Trwały podkład kryjący do cery naczynkowej

Fluid kryjący Vichy Dermablend to również idealny podkład do cery naczynkowej ze względu na swoje właściwości kryjące. Maskuje niedoskonałości, zaczerwienienia i „pajączki”, nie dając przy tym efektu maski. Zawiera mikrocząsteczki, które zapewniają mu efekt soft focus i optyczne wygładzenie skóry. Dzięki filtrowi UV na poziomie SPF 30 chroni przed szkodliwym promieniowaniem. Antyoksydacyjna witamina E spowalnia fotostarzenie, a olej z nasion słonecznika nawilża, uelastycznia i wzmacnia barierę hydrolipidową.

mat. prasowe

Na temat tego aptecznego fluidu kryjącego wypowiedziały się 24 Wizażanki, a jego ocena to 3,8/5. Zapewnia dobre krycia, nie podkreśla skórek ani zmarszczek. Jako minus wskazywana jest jednak tendencja do szybkiego wyświecania się.

W niewielkiej ilości kryje dobrze, trochę ciemnieje na twarzy i trzeba nakładać go gąbeczką. Nie uwidacznia suchych skórek i nic złego się z nim nie dzieje, jeśli nie przesadzimy z ilością. W lecie jest za ciężki, ale w zimie sprawdza się super. Nie zapycha i nie powoduje powstawania niedoskonałości
Reklama

kundzia12345

Reklama
Reklama
Reklama