Dbanie o pędzle do makijażu sprawi, że będą nam one służyć przez długie lata, ale przede wszystkim nie będą się w nich gromadziły bakterie. Jak je myć i suszyć, aby nie zniszczyć włosa i trzonka swoich ulubionych pędzli? Sprawdź nasze zestawienie sprawdzonych i skutecznych sposób, dzięki którym oczyścisz pędzle z kolorowych kosmetyków bez ryzyka ich zniszczenia.

Reklama

Źródło: IstockZobacz także: 5 pędzli Zoeva, które musisz mieć w swojej kolekcji

Jak często być pędzle?

Pędzle, których używamy do aplikacji kremowych kosmetyków najlepiej jest myć codziennie, po każdym użyciu. Płynne produkty, takie jak podkład czy korektor są środowiskiem, w którym dość łatwo rozwijają się bakterię. Codzienne mycie to konieczność szczególnie, jeśli jesteśmy posiadaczkami skóry trądzikowej. Pędzle używane do sypkich produktów, czyli puder, róż i bronzer możemy umyć 2-3 razy w tygodniu, pamiętając jednak o tym, że gdy chcemy użyć innego niż poprzednio koloru bronzera, warto wcześniej oczyścić jego włosie. W przypadku każdej z metod mycia pędzli bardzo ważne jest, aby schły one w suchym pomieszczeniu i leżały na płasko, najlepiej na ręczniku papierowym, który wchłonie wodę. Nigdy nie powinnyśmy wkładać mokrego pędzla do stojącego pojemniczka i nigdy nie powinnyśmy zostawiać pędzli w łazience, ponieważ wilgotne włosie i wysoka temperatura, która tam panuje to warunki idealne to rozwoju bakterii i grzybów.

Płyn do mycia i dezynfekcji pędzli do makijażu

Użycie płynu do dezynfekcji to prosty sposób na szybkie umycie pędzli. Taki produkt musi obowiązkowo znaleźć się w każdym kufrze wizażysty. Za pomocą płynu jesteśmy w stanie kilkoma ruchami pozbyć się kolorowego kosmetyku, a dodatkowym atutem jest zdezynfekowanie włosia, co ochroni nas przed przenoszeniem i namnażaniem bakterii. Niestety, nie jest to metoda, która sprawdzi się na dłuższą metę. Co jakiś czas narzędzia do make-upu i tak będą potrzebowały dogłębnego oczyszczenia. Jak umyć pędzle za pomocą specjalnego sprayu?

  1. Spryskaj włosie płynem,
  2. Wytrzyj włosie okrężnymi ruchami w kawałek ręcznika papierowego,
  3. Wygładź włosie pociągłymi ruchami,
  4. Odłóż pędzel i poczekaj chwile, aż włosie wyschnie.

Zobacz także

Mydło w kostce do mycia pędzli do makijażu

Użycie mydła w kostce to tani i skuteczny sposób na pozbycie się resztek kosmetyków i dogłębne umycie pędzli do makijażu. Możemy w tym celu wybrać dowolne mydło w kostce, najlepiej jednak sprawdzi się to o neutralnym zapachu i wysokiej zawartości gliceryny. Dobrym wyborem jest także użycie mydełka o właściwościach antybakteryjnych. Jak umyć pędzle mydełkiem w kostce?

  1. Pędzle namocz w wodzie kierując włosie ku dołowi (tak, aby woda nie dostała się do trzonka).
  2. Mokrym pędzlem przejedź kilkukrotnie po mydle do wytworzenia piany.
  3. Następnie okrężnymi ruchami czyść pędzel na dłoni.
  4. Spłucz mydło pod wodą.
  5. Odciśnij nadmiar wody między palcami.
  6. Pędzel pozostaw na ręczniku papierowym do wyschnięcia.

Olejek Isana do mycia pędzli do makijażu

Mydełko nie poradzi sobie ze wszystkimi kosmetykami, w szczególności takimi o bardzo gęstej i wodoodpornej formule, przykładowo długotrwałej matowej pomadce. Zamiast sięgać po różnego rodzaju szampony i inne mydełka, warto wybrać olejek do kąpieli z Isany. Jego formuła zawiera ponad 50% naturalnych olejków, a te w odróżnieniu od mydła, rozpuszczają nawet najodporniejsze kosmetyki do makijażu. Olejek z Isany dokładnie oczyszcza i myje włosie oraz pozostawia je miękkie i wygładzone.Proces mycia pędzli do makijażu za pomocą olejku wygląda niemal tak samo jak z mydłem, z tą różnicą, że odrobinę produktu przelewamy do małej miseczki i w niej moczymy włosie, lub też każdorazowo wylewamy krople olejku na rękę i w niej czyścimy pędzel.

Szczoteczka do mycia pędzli do makijażu

Użycie specjalnej silikonowej szczoteczki pomaga dokładnie oczyścić włosie z kosmetyków. W tym celu najpierw nakładamy na szczotkę odrobinę mydła lub olejku, a następnie przesuwamy mokrym włosiem po jej chropowatej powierzchni. Szczoteczki do mycia pędzli zbudowane są tak, aby wygodnie leżały w dłoni oraz efektywnie i szybko czyściły pędzle do makijażu. Mały i niepozorny przyrząd może umilić i usprawnić ten niezbędny proces.

Reklama

Jaki jest wasz ulubiony sposób na umycie pędzli?

Reklama
Reklama
Reklama